Символіка. Що це таке? Національні символи України (4 клас. Я у світі)

Опис документу:
Тема: Символіка. Що це таке? Національні символи України Мета:розширити знання дітей про національні та народні символи України; формувати національну свідомість школярів; розвивати мислення, увагу, пам’ять; виховувати почуття любові до своєї землі

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Символіка. Що це таке? Національні символи України

Мета:розширити знання дітей про національні та народні символи України; формувати національну свідомість школярів; розвивати мислення, увагу, пам'ять; виховувати почуття любові до своєї землі

Обладнання: вишиті рушники, предметні ілюстрації, мультимедійна презентація, картки.

Хід уроку

І. Організація класу

- Доброго дня, шановні телеглядачі. В ефірі телепередача «Україна вражає» і я її ведуча Тетяна Яківна. На запитання «Що є народними символами України?» більшість українців відповідають калина і верба. Так, це правда. Але хіба в нашого народу лише два символи?

Сьогодні ми спробуємо розібратися в цьому питанні, а допоможуть мені наші спеціальні кореспонденти.

Отже, тема нашого ефіру «Символіка. Що це таке? Національні символи України».

Нема на світі України

Без хвиль могутнього Дніпра,

Як українця – без калини,

Без солов’я і рушника.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку

 1. Асоціативний кущ

 • Щоб бути справжнім патріотом своєї Батьківщини потрібно не тільки

любити рідну землю, а й знати її історію, вивчати культуру, символи, звичаї, обряди, побут і традиції свого народу.

 • Коли чуємо слово символ, то що уявляємо?

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 1. Розповідь з елементами бесіди про символіку

 • З’ясуємосутністьпоняття “символ”. Символ (з англ.symbol символ) — знак.Знаком можутьвиступатиоб’єкт, зображення, написанеслово.

 • Символіка – це сукупність символів.

 • На які дві групи поділяються символи?

 • Назвіть державні символи України.

 • Які ви знаєте народні символи?

Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. Народи світу різняться між собою одягом, звичаями, традиціями. У кожного народу є свої національні святині, улюблені речі, дерева, тварини. Українці мають свої традиції, які споконвіку шанують і бережуть. Це — батьківська хата, материнська пісня, святий хліб, вишитий рушник, червона калина, зажурена верба, хрещатий барвінок, дивовижна писанка, вірний своєму краю лелека. Всі вони наші давні і добрі символи, наші обереги.

Можливо, маючи такі прекрасні символи, український народ зумів уберегти від забуття нашу пісню і думу, нашу історію і родовідну пам'ять, волелюбність.

Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Їх вишивають на сорочках, рушниках. Народні символи – це наші святині.

Народні символи українців поділяються на:

 • Рослини

 • Тварини

 • Одяг

 • Предмети побуту

 • Пісня

 • Природні об’єкти

 • Їжа

1. Розповідь про народні символи України(виступають спеціальні кореспонденти, розповідь якихсупроводжується переглядом мультимедійної презентації)

 • Рослини

До рослиннихсимволівУкраїни відносяться калина, верба, барвінок.

Калина. Завжди любили люди цілющу красуню калину,яка є символом дівочої краси, ніжності. Вона росла біля кожної хати. Красива вона і в пору цвітіння, і коли багряніє восени листя, і взимку, коли на тлі білого снігу червоніють її ягоди. Дівчата вишивали на сорочках калину, її вплітали у віночок.

З гілочки калини батько синові робив сопілочку, а слабеньким дівчаткам-немовляткам робили колисочку із калини. Калину оспівують у піснях, про неї складено легенди. В одній із них розповідається про те, як вродлива дівчина Калина завела у болото ворогів-бусурманів. Багато з них загинули, але загинула і молода красуня. На місці її загибелі виріс кущ, який на честь дівчини і назвали калиною. Калиною прикрашали весільний коровай. Перед молодими на столі ставили букет із гілочок дуба та калини. І на весільному рушнику вишивали калину з дубом як символи дівочої краси і ніжності та чоловічої сили і міцності.

Верба. Здавна у нашому народі найбільш шанованим деревом є верба. “Без верби і калини – нема України”, – говориться в народній приказці. Важко уявити нашу землю без верби. У нас її росте близько 30 видів. Говорять: “Де вода, там і верба”. Вона своїми коренями скріплює береги, очищає воду. Коли копали криницю, то кидали шматок вербової колоди для очищення води. У відро з водою клали вербову дощечку, а на неї ставили кухлик для пиття води. Це була своєрідна народна гігієна.

Верба одна з перших рослин, що за біблійними легендами після всесвітнього потопу виросла на берегах річок та водойм. Українці вірили, що дерево, яке одним із перших викидає бруньки, тобто прокидається до життя, передає людині силу та здоров’я, оберігає її та захищає. Верба завжди добре впливала на організм людини, рятуючи дорослих і дітей.

В останню неділю перед Великоднем люди освячують у церкві вербові гілки, б’ють ними один одного, промовляючи: “Не я б’ю — верба б’є, не будь сонливий, до роботи лінивий, будь здоров, як вода і рости, як верба!”.

Освячену вербу зберігали в хаті й широко використовували як лікувальний засіб і оберіг. Народ вірив, що в таку хату не вдарить блискавка, до неї не забреде нечиста сила.

Барвінок. Одним з найулюбленішихрослин-символів є барвінок.Цюрослину назвали так на честь кохання юнака Бара і дівчиниВінки. Барвінкомприкрашаютьвесільнийкоровай, йогосадятьбіляхати. Барвіноквплітаютьдівчата у віночок. Вінзеленієнавітьпідснігом. Барвінок є символом кохання.

Хрещатийбарвінок – символ вічності. Про ньогоіснуєтака легенда. Цярослина, коли ще не мала своєїназви, дужезаздрилазапашнійфіалці, бо та була у великійшанісеред людей. Тоді вона звернулася до богиніФлори, щоб та подарувалаїй аромат, красу й людськулюбов. Однак не всесильною була богиня квітів і весни, вона не змогланагородитирослину великою красою. Проте дала їїгучнуназву “вінка”, щоозначає “перемога”.

Що ж переможноговбачали люди у ційскромній, з такими ж скромнимисинімиквіточкамирослини – вічнозеленійокрасі наших гаїв, садів? В нійприхованамогутняцілюща сила перемагатитяжкі недуги. За це люди подарувалибарвінкові свою любов.

Тополя.Тополя також є нашим народним символом. Зістрункоютополеюпорівнювалигнучкийдівочий стан та нещасливудівочу долю. Про тополю написано багатопісень, складенолегенди. Т. Г. Шевченко написав поему "Тополя".

 • Тварини

Твариннихсимволів у нас також є багато. Але найулюбленішимитваринними символами є птахи: лелека і соловей.

Лелека.Улюбленимптахомукраїнського народу є лелека.Його назвали на честь божества добра й кохання - Леля. Як відомо, від великого та світлогопочуттякоханнянароджуютьсядіти. От і приносить їх у нашідомівкилелека. Говорили колись, що Лель живе у душідоброїлюдини, а лелека мостить гніздо на подвір’їлишедобрих та чесних людей.

Лелека – священний птах, покровитель сім’ї і рідного дому. Він приносить з виріюдітей.

Соловей. Символом української співучості є соловей.Розповідалистарі люди, що колись давно цягарна пташка не жила на наших землях, а гніздилася в далеких краях і не знала дороги на Україну. Залишилася легенда про цю незвичну птаху. Були солов’ї дуже співучі, тому літали по всьому світу й збирали пісні всіх народів для індійського царя. Залетів один соловейко на Україну й сівспочити у якомусьселі. Всі люди в той час були в полі і село булоніме. Але зайшлосонечко і люди гуртом поверталисядодому, то тут, то там чулисяпісні. Але піснібулидужесумними, бо тяжка праця за день забрала багато сил. Тут соловей заспівав і звеселивїх. Забули люди про втому і так заспівалисвоємузаморському гостю, щовін і не повірив. З усіх земель злетілисясолов’ї до царського саду, співаючийомупринесені ними пісні. Але всі вони вжебулизнайоміцареві і віндужерозсердився. Аж ось підвікнамизаспівав соловей з України і царвтративспокій. Таких пісеньвінще не чув і велів тому солов’юспівати день і ніч. Зачудованісолов’їнавесні гуртом полетіли на Україну, щобслухатинашіпісні, перекладатиїх на пташинумову і нести в далекуІндію. Саме у нас вони висиджуютьпташенят, щобвід самого народження вони чулинайкращі у світіпісні.

 • Одяг

Вишиванка.Вишиванка вважалася символом здоров’я, краси, щасливої долі, родової пам’яті, порядності, чесності, любові, святковості та виступала своєрідним оберегом. Символіка вишивки залежала від того, кому призначалося вбрання: парубкові — нареченому, чоловікові, хлопцеві, або дівчині чи заміжній жінці.

На вишиванках застосовувалися традиційні символічні орнаменти:геометричні, рослинні, тваринні.

Народ ставився до вишиванок як до святині. Вишиванки передавалися з покоління в покоління, з роду в рід, береглися як реліквії. Символічний образ сорочки-вишиванки часто зустрічається в народних піснях про кохання, сімейне життя.

Сорочка (особливо чоловіча) була символом кохання й вірності.

 • Предмети побуту

Рушник.Рушник в українській культурі— це прямокутний шмат лляногополотна, що має на кінцях, а часто й на всьому полі різноманітні вишиті або виткані композиції, які відображають світогляд та звичаї предків, несуть інформацію про добро, достаток, здоров’я.

На території всієї Україні рушником накривали хліб на столі; коли син вирушав у далеку дорогу, мати дарувала йому рушник; хлібом-сіллю на рушнику й досі зустрічають гостей; в українській хаті рушники вивішують над іконами і над портретами родичів. Рушник використовується в багатьох обрядах, насамперед тих, що пов’язані зі шлюбом і похоронами. Рушники є символом матеріальної культури слов’ян, важливою складовою обрядів та ритуалів. Вишивати рушники — давній український народний звичай. Вишиваний рушник донині не втратив свого значення в побуті: ним прикрашають інтер’єри помешкань, вівтарі та ікони в церквах і надалі він залишається атрибутом народних звичаїв та обрядів.

 • Читання вірша(учнем)

Рушник

Рушникове обличчя веселе

Обпліта коровай на столі,

Закликає гостей до оселі,

Випромінює щедрість землі.

Рушничок на столі — давній звичай,

Ним шлюбують дітей матері,

Він додому із далечі кличе,

Де в калині живуть солов'ї.

Він простелений тим, в кого серце

Не черствіє й дарує тепло.

Хай цей символ сусідиться вічно,

В нашій хаті на мир, на добро.

 • Пісня

Пісня. Яке це диво — українська народна пісня! Кого тільки не полонила її вічна краса. Українська пісня — то живий скарб, що йде від покоління до покоління, несучи радість чи смуток, чаруючи людську душу, даючи їй силу й натхнення. Любов до рідного краю, мови починається з колисаночки. В ній — материнська ласка і любов, світ добра, краси, справедливості.

Тут мамина пісня лунає і нині,

її підхопили поля і гаї,

її вечорами по всій Україні

Співають в садах солов'ї.

І я припадаю до неї устами,

І серцем вбираю, мов спраглий води.

Без рідної мови, без пісні, без мами

Збідніє, збідніє земля назавжди.

Минають віки, змінюються покоління, а народні пісні залишаються. Вони володіють чудовою здатністю полонити людське серце, допомагати в праці, оспівувати з радістю відпочинок, тамувати душевний біль. Земля наша українська така співуча, що не тільки кожне село, а й вулиця мала свої пісні.

 • Читання вірша(учнем)

Коли пісні мойого краю

Пливуть у рідних голосах,

Мені здається, що збираю

Цілющі трави я в лугах.

В піснях і труд, і день народу,

І за народ пролита кров.

В піснях — дівоча світла туга

І вільний помах косаря,

В них юність виникає друга,

Висока світиться зоря.

 • Природні об’єкти

До природних об’єктів, що є символами нашої України відносяться: Дніпро, Карпати, Світязь.

Карпати.НазваКарпатськихгір походить відслов’янського «харбат», тобто «хребет». УкраїнськіКарпати — гори, що є середнімизаввишки.

Карпатські гори прекрасні у будь-яку пору року. Взимкусюдиприїжджаютьзарадикатання на лижах, а влітку - заради активного відпочинку і пішихпрогулянок.

Карпатські гори завждиоточувалабезліч легенд і міфів. Багатоукраїнськихпоетівприсвячуваликрасі Карпат свої твори. Зокрема, Іван Франко, Леся Українка і багатоіншихоспівували красу природи і звичаїмісцевихнародів.

Про кожен із цих символів ми послухаємо вірші.

Дніпро. Дніпро – найбільша річка України. Т. Шевченко казав: «Здається - кращого немає нічого в Бога, як Дніпро...»

Дніпро, тибатько

СтарийДніпропопередсебе

Сердитоводамигуркоче,

Вінлівийберегйправийберег

Навікипоєднатихоче.

Дніпро, тибатькотаучитель,

Зглибинвіківпричинанаша,

Вбездонно-синєЧорнеморе

Змиваєшсльозийгоренаше

Тизахисник - душізаступник

ІгордістьУкраїнийдоля,

Втобівсявіранамайбутнє,

Нахвилях: щастя, силайволя.

Світязь. Світязь – найглибше озеро в Україні.Про його виникнення є багато легенд. Ось послухайте одну з них.

Колись вмісцевості, де зараз озеро, булирозкішні поля та луки, десятки сіл і величезний замок, яким правила молода княгиня. Однак, прийшлавійна, і фортецябула оточена ворогами. Не бажаючиздаватися в тяжку неволю, княгиня звернулася з молитвою до Бога, щоб той захистивїї і вірних людей. Як тільки вона вимовилаостанні слова, замок пішовпід землю, а навколоньогорозлилися води, потопивши військоагресорів.

З тих пір тут і з’явилося озеро, а величні дерева острова нагадуютьфортечнівежі.

 • Їжа

Писанка.Писанка — символ Сонця, життя, йогобезсмертя, любові та краси, весняноговідродження, добра, щастя, радості. Дослідники вважають, що українська писанка має понад 100 символічних малюнків. Наприклад, кривулька знаменувала нитку життя, вічність сонячного руху. Символічне значення мала і кольорова гама. Червоний колір символізовував радість життя, любов, жовтий — місяць і зорі, урожай; зелений— багатство, буяння рослинного світу, його воскресіння; блакитний — чисте небо, здоров'я; бронзовий — матінку-землю; чорний з білим — пошану до померлих родичів, їхніх душ та ін.

Із запровадженням християнства змінюється поступово й символіка писанки. Вона стала символом радості та віри у Воскресіння Ісуса Христа як символу всепрощення.Для писанокстали характернимитакіорнаменти: решітки, віконця, клинці, вітрячки, кошики, грабельки, зірки, хрестики.

Хліб.Хліб — символ життя. З давніх-давен він у великій пошані в народі. Недаремно у молитві до Бога «Отче наш...» люди, як великої милостині, просили не позбавити їх хліба, бо він не просто основа життя. Споконвіку хліб називають святим. Він завжди лежав на столі. Яке щастя, яке добро, що він є на світі. Спочатку в землі, потім у борошні, й, нарешті, на столі. Якби в нас було хліба стільки, що могли б ним прогодувати весь світ, ми все одно сказали б: бережіть кожну скибочку хліба, кожний колосок, кожну зернину, бережіть не тому, що ми скупі, а тому, що це наш хліб.

 • Робота над прислів’ями

Хліб — усьому голова.

Сила — від хліба, хліб — від землі.

Хліб — батько, вода — мати.

Якщо хліб та вода, не страшна нам зима.

Коровай. Коровай — великий круглий хліб, що зазвичай випікають на свята, виконує святкові та обрядові функції. В Україні коровай готують на весілля, при цьому дотримуючись певних обрядових правил. Весільні короваї готують заміжні жінки тільки тоді, коли дівчина виходить заміж.

Коровай вважавсянародним символом щастя та достатку. Йоговиносять на вишитомурушнику. Чим пишнішийвдававсявипеченийкоровай, тимщасливіше й багатше життя чекає молодят, якіскуштуваликоровай.

ІV. Узагальнення і систематизація знань

 1. Робота в парах «З’єднай частини висловів»

 • Пишна та красива ,мовчервона калина.

 • Молода дівчинатакагарна ,як червона калина.

 • Стоїть у дворідівонька ,як над ставом калинонька.

 1. Гра «З’єднай лініями»

Прудкий, як сонце.

Струнка, як квітка

Гарна, як ведмідь.

Сильний, як лис.

Зелений, як сніг.

Хитрий, як небо.

Білий, як дуб.

Яскравий, як трава.

Могутній, як заєць.

Синій, як тополя.

V. Підсумок уроку

На цьому наша програма закінчується. До нових зустрічей.

 1. Виконання пісні «Немає України без калини»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн