і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Сім’я і родина у житті людини

Перегляд
матеріалу
Отримати код

МИХНІВСЬКА ЗОШ І – ІІІ СТУПЕНІВ

ЗАСУЛЬСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

( виховна година для учнів 5 класу)

Автор: Гармаш Алла Анатоліївна,

вчитель української мови та літератури,

класний керівник 5 класу

Михнівці - 2018

Мета: поглибити знання учнів про поняття родина, сімʼя, родинне коло; сформувати уявлення про роль сімʼї; розвивати вміння виконувати сімейні обовʼязки, дотримуватися правил сімейного життя, уникати конфліктів у стосунках з рідними людьми; виховувати любов , повагу до батьків, гордість за сімейні свята і традиції

Обладнання: виставка малюнків «Моя родина», підручник, дидактичні матеріали, мультимедійний проектор, скринька з написами

Тип уроку: урок подорож

Випереджаюче завдання: намалювати родинне дерево сімʼї або герб своєї родини, вивчити поетичні твори про членів родини

Очікувані результати. Після уроку учні зможуть:

  • характеризувати свою поведінку в колі сімʼї ;

  • наводити приклади сімейних свят і традицій;

  • характеризувати ієрархію родинних звʼ язків;

  • розвʼ язувати ситуативні завдання , демонструючи дотримання етичних норм взаємної поваги, допомоги, довірливості, чуйності;

  • розповідати про важливість виконання своїх обовʼязків у сімʼ ї;

  • пояснювати причини виникнення та варіанти уникнення і розвʼязання конфліктів

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Емоційне налаштування на урок.

Вправа « Батьківські збори». ( кожен з учнів уявляє себе власною мамою чи татом, встає і розповідає про свою дочку чи сина : « Я ( імʼя). Моя ( дочка( син) дуже..( позитивні відгуки)»

ІІІ. Повідомлення теми й очікуваних результатів уроку

Учитель . Серед усіх геніальних винаходів людства одне з провідних місць займає сімʼ я, родина. У кожного з нас є брати, сестри, мами , тата, бабусі та дідусі. Всі разом – ми і наші родичі – це велика родина.

Щоб оцінити роль сімʼї в нашому житті, спробуємо уявити себе героями казкової пригоди на безлюдному острові в океані. Отож, вирушаємо

( звучить мелодія шуму моря)

Учитель. Діти, сьогодні зранку до берегів нашого таємничого острова припливла маленька чарівна скринька. Давайте її відкриємо і дізнаємося , що в ній знаходиться.

Вправа « Чарівна скринька». ( учні знайомляться з основними термінами та поняттями , які будуть застосовуватися під час уроку)

  • звичаї – вид суспільної дисципліни, яка історично склалася і поширилася в суспільстві,загальний стиль дій і вчинків, якого повинні дотримуватися люди;

  • традиції – звичаї, норми поведінки, що передаються з покоління в покоління.

  • ієрархія – порядок підлеглості нижчих моральних якосте вищим;

  • сварка – гостра суперечка, що супроводжується взаємними докорами, образами;

  • конфлікт – зіткнення протилежних інтересів, поглядів, що призводить до ускладнень у стосунках

  • обовʼязок – виконання особою моральних вимог;

  • повага – моральна вимога, в якій визначається гідність особистості;

ІV Вивчення нового матеріалу

Учитель . Перший день перебування на острові розпочинаємо зі знайомства з планом роботи.

І день – День знайомств; ІІ день – День праці; ІІІ день – День поезії;

ІV – день – День змагань; V день – День листування; VІ день – День цікавих розповідей; VІІ день – День підведення підсумків

І день – Знайомство

Учитель. Щоб ближче познайомитися, давайте проведемо незвичайну вправу.

Вправа « Герб моєї родини». Кожен з учнів має скласти розповідь про свою родину, використовуючи заздалегідь намальований герб сім’ї або родовідне дерево. (Учні виконують завдання)

ІІ день – День праці

Учитель. Друзі, сьогодні ми будемо наводити лад на нашому острові. Але мені б хотілося, щоб кожен із вас займався своєю улюбленою домашньою справою. А для чесного і справедливого розподілу обовʼ язків спочатку заповніть таблицю

Обовʼ язки у моїй родині

Я

МАМА

ТАТО

Інші члени родини

( Діти озвучують свої записи)

ІІІ день – День поезії

Учитель. Скільки гарних слів написано про наших найрідніших людей: маму і тата, бабусю і дідуся, братика чи сестричку. Стільки ніжних слів, любові , турботи є в поетичних рядках. Отож, зібравшись біля вечірнього вогнища будемо читати поезії.

Учениця : Як мені вас не любити,

рідний батьку, нене,

Та ви ж мене згадували

і дбали про мене.

Батько розуму навчає,

Мама приголубить,

Ніхто мене так на світі

Як вони не любить ( Б.Лепкий)

Учениця. Братик для сестрички

Чистить черевички,

Сплів бичка з соломи,

Склеїв з шишок гнома.

І тепер по килимку

Їздить гномик на бичку.

А сестричка хоч мала,

Голку й заполоч взяла,

Вишила два носики,

Ще й двоє оченяток.

Наче маченяток,

І вже із сорочини

Співають дві пташини

на різні голоси...

На, братику, носи ! ( Т. Коломієць)

( Учні читають поетичні твори про членів родини)

ІV – день – День змагань

Учитель. Нашим аборигенам доведеться сьогодні позмагатися.

  1. Завдання Вправа « Будівельник» (із поданих слів скласти прислівʼя про родину, сімʼ ю)

А) До, по, розум, людей, по, серце, до, матері ( До людей по розум , до матері - по серце)

Б) Клепка, яка, така, бочка, яка , мати, дочка, така ( Яка клепка така бочка, яка мати , така дочка)

В) Роду, переводу, нема, нашому ( Нашому роду нема переводу)

2) завдання. Вправа « Павучок» ( поєднати визначення сімейної термінології та слів, які їх позначають )

Невістка Чоловік

Зять Мати чоловіка

Теща Батько чоловіка

Свекор Дружина сина

Тесть Мати дружини

Свекруха батько дружини

V день – День листування

Учитель. Як не дивно, найбільше непорозумінь у людей виникає під час спілкування з рідними. Часто так трапляється, що у родинному колі ми не стримуємо незадоволення, роздратування, гніву. Від цього іноді страждають ті, кого ми любимо.

Робота з підручником Серед мандрівників є цікавий звичай, якщо вони хочуть відвідати місце, що їм сподобалось , ще раз, вони закопують у землю записку, в якій висловлюють таке побажання. Спробуємо і ми разом скласти свій лист нащадкам, лист – настанову «Як уникнути конфлікту з рідними».( учні для підказки використовують матеріал із пам’ятки)

( Записи озвучуються за бажанням)

Хвилинка творчої насолоди ( показ учнівської презентації « Моя матуся найкраща»)

VІ день – День цікавих розповідей;

Учитель. Споконвіку в українських родинах головним вважалось виховання дітей. Виховувалися діти у сімʼ ї за допомогою звичаїв, обрядів, традицій. Релігійні свята, хрестини, весілля, дні народження, свята Нового року добре вам відомі. Отож поділіться розповідями про свої родинні свята, сімейні традиції. ( Розповіді дітей)

VІІ день – День підведення підсумків

Вправа « Незакінчене речення» ( учні продовжують речення)

1)Моя сімʼ я – це....

2)Родинне щастя – коли.....

3)Я хочу побажати своїм батькам....

4)Найбільше на уроці мені сподобалось......

Учитель. Діти, свято бережіть свої родинні традиції, передавайте їх своїм майбутнім дітям. Адже народна мудрість говорить « Нема кращої години, як лад у родині». Поважайте, цінуйте своїх рідних, частіше даруйте їм свою любов.

Домашнє завдання:

1) скласти добірку побажань для своїх рідних;

  1. написати міні – твір «Моя сімʼя».

Додаток ПАМ’ЯТКА « Як уникнути конфліктів»

  • знайдіть час для бесіди, обговоріть проблему спокійно;

  • правильно підготуйте умови для бесіди;

  • спільно обговорите проблему, дотримуючись принципу: не «я проти тебе», а «ми проти проблеми»;

  • не поспішаєте заперечувати, доповнювати, уточнювати, дозвольте протилежній стороні висловитися до кінця;

  • критикуйте тільки тоді, коли маєте вагомі аргументи, факти, докази;

  • пропонуйте у процесі критики конструктивні пропозиції;

  • контролюйте свою поведінку, не піддайтеся емоціям;

  • будьте завжди готові вислухати в свою адресу пояснення, заперечення і навіть критику;

  • постарайтеся домовитися.

Пам'ятаєте! У будь-якій суперечці програють обидві сторони!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Матеріал формує уявлення у дітей про роль родини і сімейних традицій у житті людини, розкриває основні правила сімейного життя, навчає уникати конфліктів і виховує любов до батьків. Стане корисним у роботі класного керівника
  • Додано
    01.03.2018
  • Розділ
    Виховна робота
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    627
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    3
  • Номер матеріала
    ZS072851
  • Вподобань
    0
Курс:«Селф-коучинг (самонаставництво) як технологія професійного розвитку педагога Нової української школи»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь