Програмовий зміст: познайомити дітей з шістьома чудесами Дніпропетровщини,
пригадати назви річок, міст. Продовжувати формувати уявлення про
рослини та корисні копалини Дніпропетровщини.
Розвивати цікавість, мислення, пам’ять, художній смак.
Виховувати почуття любові до рідного краю та бережне ставлення до
оточуючого.
Матеріал: ілюстрації герба Криворіжжя, карта Дніпропетровської області, гербарій, ілюстрації «Шести чудес Дніпропетровщини».
Попередня робота: екскурсія до краєзнавчого музею, екскурсія в Ботанічний сад, бесіди про місто та Дніпропетровську область, читання віршів, оповідань, розглядання фотоальбомів «Кривий Ріг».
Демонстраційний матеріал: карта, герб, прапор Дніпропетровщини, герб Кривого Рогу, ілюстрації історичних пам’яток Дніпропетровщини, макети корисних копалин.
Роздатковий матеріал: альбоми «7 чудес Криворіжжя».
Хід заняття.
Звучить пісня «Кривий Ріг – моє місто». До святково вбраної зали (по центру розміщені герб та карта Дніпропетровської області, на стендах ілюстрації
«шести чудес світу». Заходять хлопчики та дівчатка в українських костюмах.
Дитина. Любіть Україну,як сонце любіть,
Як вітер, і трави і води…
В годину щасливу і радості мить,
Любіть у годину негоди.
Хлопчик: Як ти думаєш, що таке Батьківщина?
Дівчинка: Що таке Батьківщина?
За віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця…
Вихователь: Серед лугу лелека
І діброва далека,
І веселка над лісом,
І стрімкий обеліск.
Це все є Україна – наша Батьківщина.
Вихователь: Погляньте, діти, на карту Дніпропетровщини. Скільки тут великих міст і маленьких містечок, селищ і сіл. А от найбільша українська річка. Чи знаєте ви, як вона називається? (Відповіді дітей).
Дитина. Дніпро широкий, пісня солов’їна,
На каштанах голуба роса…
Рідне місто, рідна Україна,
Наша слава, гордість і краса!
Вихователь:
Від назви цієї річки походить назва місцевості, в якій ми мешкаємо.
Діти, як називається наша місцевість? (Відповідь дітей).
А чи знаєте ви, що кожне місто нашої держави має свій герб?
Герб нашого міста має ось такий вигляд. (Вихователь показує герб).
Діти, хто знає, якими корисними копалинами багата наша місцевість? (Відповіді дітей).
Вихователь: Дніпропетровщина – одна з найбагатших на корисні копалини областей України.
А чому їх називають «корисні копалини»? (Відповіді дітей).(Тому, що вони приносять людям користь.
Наша місцевість багата залізною рудою та марганцем. З залізної руди роблять метал і медичний марганець.
Діти, а ще наш край має багаті мальовничі пейзажі. Хто назве мені річки, які протікають в нашій місцевості. (Відповіді дітей). (Дніпро, Інгулець, Саксагань, Жовта).
А якими рослинами багата наша земля? (Відповіді дітей).(Каштани, тополі, липи, пшениця, ячмінь та інші).
Діти з вихователем розглядають стенд із зображенням вище названих рослин.
Вихователь: До вас, мої рідні, звертаюся я - найменший у нашій родині:
Стоїть на узліссі ялинка моя –
Не зрубайте її!
На озері плаває пташка моя –
Не убийте її!
Яскріє на небі зірка моя –
Не згасите її!
Світ казку будує мрія моя –
Не спиняйте її!
Вихователь: Тож діти треба любити рідну Батьківщину.
А зараз ми з вами вирушаємо до краєзнавчого музею, де ми з вами познайомимося з історичними пам’ятками нашої області.
Вихователь звертає увагу на ілюстрацію.
Діти, перша зупинка: «Степові піраміди». А ще вони мають назву Гайманові Могили і курган Солоха. З Гаймановою могилою пов’язана цікава легенда. Слово «Гайман» означає професію. Колись нашими степами чумаки їздили до Криму по сіль, а місцевість у нас нерівна: то гора, то долина. Як віз з’їжав з гори, то набирав велику швидкість, і щоб уникнути небезпеки, треба було гальмувати, а раніше селяни казали «гайма», «гаймувати». От і народилося слово «гайман» - гальмівник.
А курган називають Солоха тому, що в ньому знайшли знаменитий волоський гребінь.
Дитина. Пройшли шляхами ураганними,
Звели із попелу життя.
А степ все світиться курганами
Й не дозволяє забуття.
Вихователь. Друга зупинка «Кам’яні пращури Мамая».
Діти, вони дуже старовині. Ці статуї відображають військових ватажків, голів племен та родів, а також їхніх дружин. Діти підходять до ілюстрації та розглядають її.
Вихователь. А зараз зверніть увагу на ілюстрацію, на якій зображена «Кадацька фортеця».
Вихователь.
Не хотіли пани – ляхи
попустити й трохи,
Щоб їздили в Січ бурлаки
Та й через пороги,-
Спорудили над Кодаком
Город – кріпосницю,
Ще й прислали в Кодак військо,
Чужу – чужаницю.
Їде бурлак чи комишник
Порогом – водою,
Його лове чуже військо
Й оддає в неволю.
Зажурились запоріжці,
Що нема їм волі
Ні на Дніпрі,
Ні на Росі
Ні в чистому полі.
Обізвався серед ночі
Курінний Сулима:
«Гей, давайте, хлопці зварим
Вражим ляхам меду!»
Обізвався Павло – хорунжий
«Допомоги дати! Щоб ту людську перепону
Ущент зруйнувати!»
Добре Павлюк та Сулима
Ляхів частували –
Військо вибили дощенту,
Кодак зруйнували…
Вихователь. Діти, чи подобається вам наша мандрівка в історичне минуле нашого краю?Тому продовжуємо подорож. Наступна зупинка «Золотий міст Катеринослава».
Дитина. Немов у небі йду –
Ранковим йду мостом:
Дніпро – внизу,
Під обрій береги.
Як вирвались у вись, летять авто,
Шугують білі чайки навкруги.
Вихователь. Діти, давайте розглянемо ілюстрацію і помилуємося красою ажурним плетивом моста.
А ось наша наступна зупинка «Новомосковський Троїцький собор», аба ж як його ще називають «Собор, що йдеться в небо».Архітектор, який зводив цю перлину, хотів залишити людям пам’ять про велич і могутність Запорізької Січі.
Дитина. Спинися, перехожий,
І в час ясний чи непогожий,
Піднісши серце пломінке увись,
За Україну щиро помолись.
Наступна зупинка «Козацький Пустинно – Самарський монастир Святого Миколая».
До залу заходить козак.
Добрий день, діти! Сьогодні ви ознайомились з історичними місцями Дніпропетровщини. Але я ще хочу розповісти про монастир Святого Миколая.
«Існувало таке повір’я, що до появи монастиря на території біля річки Самари існувала невеличка церквиця в ім’я Святого Миколая. Згодом, поступово став утворюватися комплекс основних монастирських споруд, який стали називати Козацький Пустинно – Самарський монастир Святого Миколая. Протягом 17 століття неодноразово монастир піддавався нападам. Під час одного з таких нападів церква була зруйнована, монастир пограбовано і спустошено. З часом були відновлені старі підземні ходи, льохи і комори, а також побудовані нові приміщення для поранених та хворих.
Козак. Ось таке моє повір’я. Чи сподобалося воно вам?
А які найбільш цікаві історичні пам’ятки вам запам’талися? Чому?
Дитина. Я все люблю в своїм краю:
Криницю, звідки воду п’ю,
Та повні гоману ліси,
Та дзвони срібної роси…
Я все люблю в своїм краю:
Найбільше матінку свою,
Ласкаву, радісну, єдину…
Люблю, як сонце, Батьківщину…
Козак. А зараз час прощатися з вами. На згадку про себе дарую вам альбоми «Шість чудес Дніпропетровщини».
Вихователь. Ось діти, нажаль, закінчилася наша подорож до краєзнавчого музею, де ми дізналися про минуле нашого краю. А зараз я вам пропоную повернутися до групи.
Під музику діти сідають за столи і в альбомах «Шість чудес Дніпропетровщини» розмальовують історичні міста.







