Тема заняття «Що за диво – цей барометр»
Освітня мета:
Обґрунтувати поняття «повітряний тиск»; ознайомити з приладом для його вимірювання – барометром та принципами його роботи; набуття практичних навичок роботи з ним;надати загальні знання про живих істот, які можуть служити "живими барометрами"; ознайомити з народними прикметами, пов'язаними зі зміною погоди та поведінкою рослин і тварин; навчати спостерігати за природою та прогнозувати погоду на основі поведінки "живих барометрів"; вчити встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; навчати розпізнавати погоду за народними прикметами.
Розвивальна мета: розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість та мислення; удосконалювати вміння працювати з інформацією та аналізувати її; збагачувати активний словник дітей; сприяти розвитку психічних процесів: увага, пам'ять, уява.
Виховна мета: виховувати дбайливе ставлення до природи, рослин та тварин; виховувати екологічну культуру; повагу до природних явищ.
Хід заняття
(На метеомайданчик до дітей завітав павучок).
Вихователь: Дітки, погляньте, який цікавий гість завітав до нас сьогодні. Хто це, дітки? (Діти – Павучок)
Як же це цікаво, що павучок покинув свою павутинку і вільно мандрує по території садочка. Та ось і до нас на метеомайданчик потрапив. Що ж трапилося, павучку?
Павучок: А я зараз вам розкажу.
Ми хоч і маленькі комашки -павучки, але ми можемо передбачати погоду. Мої друзі павучки прядуть павутину відповідно до погоди, яка є і яка буде. Дивлячись на павутину, можна дізнатись, яка буде погода: якщо павучок сидить, забившись всередину павутини і не виходить — це на дощ. Якщо він виходить з гнізда і робить нові павутини — це на ясну погоду. Отже я вийшов із свого гнізда, щоб сплести нові павутини. Тож якою буде погода?
Діти: Погода буде ясною і сонячною.
Павучок: Молодці, малята.
Вихователь: Діти, отже павучок може передбачати погоду. Виходить, якщо ми зустрінемося з павучком, ми визначимо стан погоди. Значить павучки є передвісниками погоди.
Якщо павучок сидить, забившись всередину павутини, якою буде погода?
Діти: Погода буде дощова.
Вихователь: А якщо павучок покинув своє гніздо у павутині, то якою передбачається погода?
Діти: Погода буде ясною, сухою і сонячною.
Павучок: Молодці, малята. Та я дізнався про те, що ви сьогодні будете визначати стан погоди. А як же ви будете визначати погоду? Мені стало дуже цікаво. Ось я і поспішив до вас на заняття.
Вихователь: А про стан погоди ми будемо дізнаватися, визначивши повітряний тиск, бо саме погода залежить від повітряного тиску.
Павучок: Але мене цікавить питання - Що таке повітряний тиск? Чи знають дітки .про це?
Вихователь: Ось сьогодні ми і дізнаємось «Що таке повітряний тиск?», як його визначати та і для чого потрібно визначати повітряний тиск?
Павучок: Ой. як цікаво. Я теж з вами буду дізнаватися.
Вихователь: Малята. а дайте відповідь на питання: Що нас оточує? Що навколо нас? (Діти відповідають - Нас оточує повітря)
Вірно. Навколо нас повітря. Тож, уявіть, що повітря тисне на все навколо нас – на ваші руки, іграшки, будинок. Це і є повітряний тиск.
А як ви гадаєте, для чого потрібно визначати повітряний тиск? (Діти висловлюють свої думки)
Вихователь: А давайте звернемося до нашого Довідкового «Бюро « Синоптика».
( Діти разом з вихователем підходять до столу з надписом «Довідкове бюро « Синоптика» і звертаються до вченого – синоптика проханням розказати, для чого потрібно визначати повітряний тиск?)
Синоптик: Дітки, хочу вам сказати, що визначення повітряного тиску має дуже велике значення. Визначення повітряного тиску потрібне для передбачення стану погоди, , наукових досліджень. а також для з’ясування впливу тиску на самопочуття людини та активність живих організмів, наприклад, риб.
Якщо повітряний тиск змінюється - це свідчить про наближення певних погодних явищ.. Знижується тиск – чекайте нестійкої погоди –хмар на небі, опадів, вітряної погоди. А підвищення повітряного тиску призводить до сухої та сонячної погоди з можливими проясненнями.
А ще хочу вам сказати, малята, що від зміни повітряного тиску може залежати самопочуття людини. Вам доводилося чути можливо від бабусі чи мами про те, що вони погано себе почувають і кажуть « Це в мене піднявся або знизився тиск», тобто від змін погоди залежить здоров’я людини. І якщо відстежувати тиск, то це допоможе людям, чутливим до змін погоди, коригувати свій стан.
Вихователь: Шановний вчений, а за допомогою чого ми можемо визначати тиск повітря?
Синоптик : Так, так. Сьогодні я познайомлю вас з приладом, який називається барометр. (Показує дітям саморобний барометр і розповідає про нього)
Барометр - це простий прилад, що показує, як змінюється повітряний тиск і як це пов'язано з погодою,
Ось звичайна скляна баночка, на її горлечко натягнуто обрізану звичайну кульку. Поверх банки ми бачимо приклеєну соломинку, а на кінець соломинки у отвір ми вставили маленьку стрілочку. а біля стрілочки – вказівника ми прикріпили ось такий лист картону і визначили на ньому відмітку. де розташований вказівник. А потім відмітили верх над вказівником ( стрілочка вверх) , що позначає високий тиск, і низ під вказівником ( стрілочка вниз), що позначає низький тиск.
Ось за допомогою такого барометра і можна визначати стан погоди.
Вихователь: Малята, а я хочу відкрити вам таємницю нашої метеобудочки. Давайте відкриємо її і дізнаємося про цю таємницю ( відкриває і дістає простий саморобний барометр. Показує саморобний барометр).
Дітки, це наш саморобний барометр, який живе у метеобудочці на нашому майданчику.
А давайте поглянемо на нього – де ж знаходиться вказівна стрілочка ?
Діти: Вказівна стрілочка знаходиться вверху над відміткою.
Вихователь: Ви вірно визначили положення вказівної стрілочки. так якою ж буде погода сьогодні?
Діти: Погода буде ясною, сухою і сонячною.
Вихователь: Так, правильно. А хто перший нам повідомив, що погода буде ясною, сухою і сонячною.
Діти: Першим нам повідомив про ясну, суху і сонячну павучок.
Вихователь: Малята, так з чим же ми можемо порівняти павучка?
Діти: Нашого павучка можна порівняти з барометром.
Вихователь: А чому саме з барометром?
Діти: Та тому, що за приладом – барометром ми можемо визначити стан погоди і за павучком теж можемо дізнатися про погоду.
Вихователь: Отже. павучка можна назвати живим барометром.
Синоптик: Так, малята. Ви такі розумні. А я. дітки, хочу повідомити вам про те, що дуже багато рослин, тварин. комах є живими барометрами, бо вони передбачають погоду і за допомогою них ми можемо визначити якою буде погода у ближчий час.
Ось. погляньте, на нашому майданчику росте багато рослин, які можна назвати живими барометрами. Хочу познайомити вас з однією панею, яка теж є живим барометром. А чому її називають живим барометром, вона вам сама розкаже.
«Мальво, а йди – но до нас». ( Із квітника виходить дівчина – Мальва)
Мальва: Добрий день, дітки. Рада зустрічі з вами Я розповім вам, чому квітку мальву називають живим барометром?
За народними прикметами вважалося, що мальва може передбачати погоду. Наприклад, якщо пелюстки мальви нахиляються або опускаються вранці - це є знаком про холодну дощову погоду або вітер, тобто а якщо квіти розкриті - то це знак того, що з неба сіятимуть промінчики сонця. Отже я, як і багато інших рослин, чутливо реагую на зміни в природі. Про мене навіть вірш є, який називається «Мальва-барометр»
Біля тину, струнка й висока,
Мальва розквітала, наче жар.
ця квітка – барометр погоди
вісниця сонця і хмар.
Низько нахилиться квітка вранці –
Знай, що вітер холодний прийде.
А як розцвітає вона на світанку,
Сонечко з неба до нас заграє.
І хоч не барометр це справжній,
Та нас повідомить вона -
Коли буде сонце і спека,
А коли – погода дощова.
Синоптик :
На українських подвір’ях майже біля кожної хати у квітниках ростуть мальви. Ось і на нашому майданчику погляньте скільки росте мальв. а давайте перевіримо думку про те, що мальва – це живий барометр. Погляньте на квітки мальви, що ви про них можете сказати? В якому вони стані ? (Діти відповідають).
Синоптик : Молодці, малята. Квіти мальви розквітли і горять, ніби жар. То ж про яку погоду вони нам сповіщають? ( Діти відповідають)
Синоптик : Вірно. Про сонячну, суху і ясну погоду.
А наш павучок про яку погоду нам сповістив?(Діти відповідають)
Синоптик: Так, павучок нам сповістив теж про сонячну, суху і ясну погоду.
А дійсно зараз така погода? ( Діти відповідають)
Синоптик: Молодці, дітки. Сонечко нам ласкаво посміхається з неба, день ясний і сухий.
Ви, малята, молодці. Гарно ми провели зустріч. Так про що ж ми дізналися під час нашої зустрічі? ( Діти відповідають)
Синоптик: Так, розумнички. ви дізналися про прилад, за допомогою якого вимірюють тиск повітря – про барометр, а також про живі барометри - рослини і тварин, які допомагають нам дізнатися про стан погоди. Я дуже вдячний Вам і нашим гостям - павучку і мальві, які допомагали нам дізнатися про погоду. До побачення.
Вихователь: Дітки, давайте і ми подякуємо нашим гостям - павучку і мальві, які сповістили нам про погоду сьогодні і скажемо їм до побачення.
А ми з вами на наступному занятті продовжимо знайомитися ще з живими барометрами погоди. А я раджу вам разом з батьками пошукати ще цікаві історії про живих барометрів погоди і нам розповісти про них

















