Тема «Що таке розчинні та нерозчинні речовини»
Мета уроку:
навчальна:
сформувати поняття про воду як речовину, розчинник, дати поняття розчину, розчинника та розчиненої речовини, показати значення води в природі як розчинника;
розширити знання учнів про класифікацію речовин на розчинні та нерозчинні у воді;
розвивальна:
розвивати увагу, мислення, пам’ять учнів; формувати науковий світогляд;
розвивати спостережливість та пізнавальний інтерес, дослідницький підхід до вивчення природних явищ;
продовжувати формувати вміння виділяти основну думку та робити висновки під час проведеного досліду.
виховна:
виховувати сумлінність та наполегливість при виконанні завдань;
сприяти формуванню бережливого ставлення до води;
виховувати прагнення до роботи в колективі та чіткої організації робочого місця.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, робочий зошит, вода, склянки, цукор, відео, інтерактивна вправа.
Очікувані результати:
- учні пояснюють поняття розчинник, розчинена речовина, розчин;
- наводять приклади розчинів;
- наводять приклади розчинних і нерозчинних речовин;
- описують результати власних спостережень і дослідів.
Хід уроку.
І . Організаційний момент.
Всі почули дзвінок
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався.
То ж і ми часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
Яку тему вивчали на минулому уроці? Як виміряти масу
Перевірка знань з попередньої теми. сайт https://wordwall.net/uk/resource/62333627/природознавство/як-виміряти-масу
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь
Повідомлення теми уроку «Що таке розчинні та нерозчинні речовини»
Фронтальне опитування
В яких станах може перебувати вода у природі?
Про які властивості води ви знаєте? (безбарвна, прозора рідина, без запаху і смаку).
За яких умов вода здатна переходити з одного агрегатного стану в інший? Наведіть приклади.
ІІІ . Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Вправа «Народна скарбничка»
Послухайте легенду (поклажа це вантаж)
Два віслюки йшли однією дорогою, кожний ніс свою поклажу. Одного було нав’ючено сіллю, а іншого — ватою. Перший віслючок йшов дуже-дуже повільно, ледь переплітаючи ноги — такою важкою була його ноша. Інший віслюк був дуже веселий, йшов легко та радіючи.
Невдовзі віслюки підійшли до річки, яку їм слід було подолати. Тварина, що була нав’ючена сіллю, зупинилась у воді й стала купатись — віслюк то лягав у воду, то знову піднімався на ноги, плескався як хотів. Коли віслючок вийшов із річки, його поклажа стала набагато легша. Другий віслюк, поглянувши на першого, також почав купатись. Проте, на відміну від першого, чим довше він купався, тим важче ставав його вантаж — вата, що була нав’ючена на нього.
Що відбулось із поклажею першого віслюка?
Чому поклажа другого віслюка стала важчою?
Сіль розчинилась у воді й частка її просто вимилась із поклажі. Тобто сіль є розчинною речовиною. А вата, навпаки, увібрала в себе воду, тому стала важчою. Отже, вата є нерозчинною.
Розчинні та нерозчинні речовини можуть приносити як користь, так і бути шкідливими. Тому, чим більше ми знаємо про розчинні речовини, тим легше нам буде в житті.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
За поширеністю вода займає перше місце на Землі. Вона життєво необхідна речовина, без неї не обійтись, її нічим не замінити.
Та вода має ще унікальну властивість: вона утворює з багатьма твердими, рідкими, газоподібними речовинами однорідні суміші.
У воді розчиняються тверді, рідкі і газоподібні речовини.
Доведемо, що вода є розчинником і проведемо дослід:
Дослід 2. Розчинення цукру у воді.
Відео
Висновки до дослідів:
Яку властивість води ми дослідили? Вода розчинник
У якому агрегатному стані були сіль і цукор були до розчинення у воді? твердий
Які агрегатні стани мають утворені розчини? рідкий
Чи можна побачити часточки розчинених речовин у розчинах? Ні
Скільки речовин входить до складу розчинів? 2 +
Так що ж таке розчини? Розчини – це однорідні суміші двох і більше речовин.
Розчинник – рідина, яка розчиняє. а розчин – це сам розчинник + розчинна речовина.
Висновок: цукор та сіль розчиняються в воді. Вода (розчинник)+ цукор (речовина, яку розчиняють) = солодка вода (розчин).
А глина, крейда, пісок не розчиняються у воді? (НІІ)
Такі речовини називають нерозчинними.
Речовини нерозчинні: пісок, глина, крохмаль, олія, мука, нафта, гас, бензин.
Розчин містить не менше двох компонентів, один з яких розчинник, а інший – розчинена речовина.
Природні розчини: солона вода в морях і озерах, вода в мінеральних джерелах, кров людей і тварин, сік рослин.
Де в побуті ви можете зустріти розчини? (чай, какао, солимо страви, вода розчиняє бруд з рук).
Речовини розчиняються у воді не в будь – якій кількості, а лише до певних меж. У 1 л. води може розчинитися 2 кг цукру. І все, далі цукор розчинятися не буде.
Розчини поділяють на:
насичені (концентрат) - (стільки розчиненої речовини, що вона перестала розчинятися)
ненасичені (розчинена речовина ще розчиняється)
якщо змішати кухонну сіль (тверда речовина) і воду (рідина), утвориться рідкий розчин. У цьому випадку вода – розчинник, а сіль – розчинена речовина.
Як вигадаєте, на розчинність впливає температура? (ТАК). Переважна більшість твердих речовин краще розчиняються в гарячій воді, ніж у холодній.
Також необхідно знати, що на розчинність впливає стан подрібнення речовини: чим дрібніші частинки, тим швидше вони розчиняться у воді.
Отже, розчинник –рідина яка розчинає, а розчин – це сам розчинник + розчинна речовина.
V. Засвоєння та закріплення знань учнів
Вправа «Доповни речення»
Речовини, які розчиняються у воді, називають…(розчинними).
Речовини, які не розчиняються у воді,…(нерозчинні).
Вода у розчині називається…(розчинником).
Речовина у розчині називається…(розчиненою речовиною).
Якщо речовина у воді вже не розчиняється, то розчин називають…(насиченим).
Суміші води з твердими, рідкими і газоподібними речовинами називають…(розчинами).
Речовина, яка розчиняється у воді,…(розчинена речовина).
Температура на розчинність речовин …(впливає).
Більшість твердих речовин краще розчиняється не у холодній,а у …(теплій) воді.
V. Підсумок уроку.
https://wordwall.net/uk/resource/59372992/природознавство/рефлексія-на-уроці
Сьогодні ви набули досвіду й нових знань, які залишаться з вами на все життя. Тепер ви знаєте, що таке розчини, як вони утворюються та дізналися про роль води як розчинника.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати §15
Випиши назви речовин, що розчиняються у воді:
пісок, цемент, цукор, кисень, бензин, кухонна сіль, оцтова кислота, нафта, вуглекислий газ, глина, крейда, спирт, крохмаль.
Провести дослідження розчинності олії та лимонної кислоти (за бажанням можна зняти відео).













