Семінар – практикум «Уроки доброти»

Опис документу:
Мета. Збагачувати знання педагогів про прийоми і методи формування духовно-моральних якостей дошкільників засобами літературних творів. Підвищувати мотивацію щодо здійснення системи роботи з розвитку етичних уявлень дітей. Розвивати творчий потенціал педагогів. Джерело: http://polohy-dnz1.edukit.zp.ua/Files/downloads/%D0%A1%D0%B5%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D1%80.doc

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Семінар – практикум «Уроки доброти»

Мета. Збагачувати знання педагогів про прийо­ми і методи формування духовно-моральних якостей дошкільників засобами літературних творів. Підви­щувати мотивацію щодо здійснення системи роботи з розвитку етичних уявлень дітей. Розвивати творчий потенціал педагогів.

Матеріал: фанти жовтого і сірого кольорів, руч­ки, плакат “Добро і зло”; мольберт, кольорові круги; аудіозапис спокійної мелодії; ватмани, фломастери, журнали, клей, ножиці; м’яка іграшка Добрунчик; сер­це, розрізане на частини.

Хід семінару

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Повідомлення теми та завдань семінару.

2. Мозковий штурм “Добро і зло”

Учасники тягнуть зі скриньки кольорові фанти (жовто­го і сірого кольорів). Залежно від кольору діляться на дві групи. Учасники, які витягнули жовті фанти, запису­ють на них, що таке "добро”. Ті, хто отримав сірі фан­ти, — що таке "зло”.

Варіанти відповідей: добро — потрібна іншим спра­ва, допомога, благо, гарний вчинок, приємність, пози­тив тощо; зло — лихо, нещастя, розлюченість, роздра­тування, щось погане тощо.

Фанти із записами прикріплюють на плакат. Потім об­говорюють відповіді. Підсумовуючи відповіді учасни­ків семінару, ведучий вивішує виписані з тлумачного словника визначення понять “добро” і “зло”.

Добро — чуйне, дружнє ставлення до людей, привітність, ласка, прихильність.

Зло — протилежне поняттю добра, означає нав­мисне, свідоме

заподіяння комусь шкоди, збитку, страждань.

3. Створення моделі “Шляхи до серця дитини”

Ведучий роздає педагогам кольорові круги і пропо­нує написати на них методи, за допомогою яких можна здійснювати духовно-моральне виховання дошкільни­ків. Потім кружечки з написами прикріплюють на дош­ці у вигляді пелюсток квітки навколо серединки з напи­сом "шляхи до серця дитини".

4. Вправа «Склади прислів’я»

Усна народна творчість – це найдавніший вид мистецтва слова. Інша її назва – фольклор. Це слово у перекладі з англійської мови означає “на­родна мудрість”. Вивчаючи усну народну творчість, діти опановують основи духовності, які закладалися в народних творах упродовж віків.

Ведучий роздає кожній групі учасників картки із запи­саними словами, з яких треба скласти прислівія. На­приклад такі:

і сухар, а злому, Доброму, не на, і каша, ко­ристь, на здоров’я

(Доброму і сухар на здоров’я, а злому і каша не на ко­ристь);

людини, помолодієш, Від, доброї, а від, по­старієш, сердитої

(Від сердитої людини постарієш, а від доброї помоло­дієш).

5. Вправа “Назви прислів’я"

Ведучий. Назвіть інші відомі вам прислів’я про добро.

Кожна група по черзі називає прислів 'я.

Добро плодить добро, а зло плодить зло.

Добро не пропадає, а зло помирає.

Не все добре, що солодке.

Добра людина і сусіда дім від вогню збе­реже.

3 добрим дружи, а злого стережись.

Злий плаче від заздрості, а добрий від радості.

У кого є злість, той своє серце їсть.

Злий сам себе б’є.

6. Вправа на релаксацію “Чаша доброти”

Звучить спокійна музика. Педагоги зручно сідають і ви­конують вказівки ведучого.

Ведучий. Заплющте очі, дихайте спокійно, гли­боко. Розслабтеся. Уявіть перед собою аркуш біло­го паперу, а на ньому — гарну, не оздоблену чашу. Розмалюйте її в уяві так, як вам хочеться. Ще раз розгляньте чашу. Наповніть її по вінця улюбленим напоєм. А тепер уявіть іще одну чашу, але порожню. Подумки відлийте в неї трохи напою. Погляньте: по­ряд іще одна порожня чаша. І ще. Відлийте в кожну посудину потрохи улюбленого напою. А тепер за­зирніть у свою чашу. Вона знову повна! Що з нею трапилося? Ця чаша стала особливою — чарівною. Адже вона наповнилася вашою добротою. Розплющ- те очі. Спокійно і впевнено скажемо: “Це я! У мене є така чаша!”.

II. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

1. Розв’язання проблемних ситуацій за змістом художніх творів

Кожній групі ведучий дає для опрацювання фрагмент тексту і кілька проблемних запитань за його змістом. Учасники ознайомлюються з уривком твору й пропону­ють свої варіанти розв’язання проблеми. Після обгово­рення ведучий читає продовження тексту і демонструє, який вихід зі складної ситуації описав автор.

І ГРУПА

Іменинний обід

Василь Сухомлинський

У Ніни велика сім'я: мати, батько, два брати, дві сестри й бабуся. Ніна найменша: їй восьмий рік. Бабуся — най­старша: їй вісімдесят два роки. У бабусі тремтять руки. Несе ложку бабуся — ложка дрижить, крапельки падають на стіл.

Скоро у Ніни день народження. Мама сказала, що на її іменини у них буде святковий обід. На обід Ніна нехай запросить подруг.

Ось і настав цей день. Мама накриває стіл білою ска­тертиною. Ніна подумала: це і бабуся за стіл сяде. А в неї ж руки тремтять.

Ніна тихенько сказала мамі:

- Мамо, нехай бабуся сьогодні за стіл не сідає.

- Чому? — здивувалась мама.

- У неї руки тремтять. Крапає на стіл.

Запитання. Як мала повестись мама? Які методи ви порадите їй для виховання доньки? Придумайте закін­чення оповідання.

Розв'язання проблеми, запропоноване автором

Мама зблідла. Не сказавши жодного слова, вона зняла зі столу білу скатертину і сховала її в шафу. Дсвго сиділа мовчки, потім сказала: - Наша бабуся хвора. Тому іменинного обіду не буде. Поздоровляю тебе, Ніно, з днем народження. Моє тобі побажання: будь справжньою людиною.

II ГРУПА

Наш тато одужав

Василь Сухомлинський

У синьоокої Катрусі сьогодні велика радість. Більше року хворів її тато. В лікарні лежав, три операції переніс. Мама й Катруся усе горювали. Не раз, бувало, Катруся вночі прокинеться й чує: мама тихо плаче. А сьогодні татко вже на роботі. Здоровий і бадьорий. Радісно сяють Катрусині очі. Прийшла вона до школи, зустріла на подвір’ї двох своїх однокласників-першокласників — Петька і Гриця й поділилася радістю:

- Наш тато одужав.

Петько і Гриць подивились на Катрусю, знизали пле­чима й, нічого не сказавши, побігли ганяти м’яч. Катруся підійшла до дівчаток.

- Наш тато одужав, — сказала вона й засяяла на радощах.

Одна з них, Ніна, здивовано спитала:

- Ну то й що?

Катруся відчула, як до горла підкотилася грудка і їй стало важко дихати. Вона відійшла до одинокої тополі на краю шкільного подвір’я й заплакала.

- Чого ти, Катрусю, плачеш? — почула вона тихий, лагідний голос.

Підводить голову — Костик, мовчазний хлопчик, що сидить за останньою партою.

Запитання. Як зреагувала Катруся на запитання Костика? Що ви порадите вихователям та батькам цієї групи дітей? Придумайте закінчення оповідання.

Розв ’язання проблеми, запропоноване автором

  • Наш тато одужав, — каже, схлипуючи, Катруся.

  • Ой, як здорово! – зрадів Костик. – Біля нашого дому в бору вже зацвіли проліски. Зайдемо після уроків до нас, нарвемо і понесемо вашому татові.

Якби хто знав, як було радісно на душі в Катрусі.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Створення колажу «Доброта»

Ведучий. Як бачимо, твори літе­ратури дають широкі можливості для формування у дошкільнят духовно - моральних якостей. Використовуючи різноманітні прийоми, педагог допома­гає вихованцю глибше зрозуміти зміст твору, спонукає до пошуку розв’язання проблемної ситуації, вчить дискутувати і вести пошук істини, робити висно­вок, а головне — аналіз змісту твору сприяє вихованню у малюків доброти, чуйності, шанобливості тощо.

Ведучий. Сьогодні ми багато гово­рили про важливу складову духовної культури — доброту та художнє слово як засіб її виховання у малечі. Зараз пропоную вам виконати завдання, яке продемонструє, як за допо­могою образотворчого мистецтва можна формувати духовність дошкільника.

Завдання: виготовити колаж і зобразити (намалювати, виконати аплікацію) на ньому ті предмети, з якими у вас асоціюється поняття “доброта”.

Працюючи, учасники коментують свої дії, чому обра­ли той чи інший образ, який колір доречніше викорис­тати тощо.

2. Підбиття підсумків

Ведучий. Шановні колеги! Сьогодні ви продемон­стрували особливо важливу якість, яка необхідна кожному педагогу — це наявність творчого потенці­алу. Приємно, що він у вас є. Пропоную, передаючи Добрунчика (м’яку іграшку), висловити ваші думки:

  • Чи корисним було сьогоднішнє спілкування?

  • Що сподобалося найбільше?

  • Які прийоми використаєте у своїй роботі?

3. Вправа “Серце добрих побажань”

Ведучий. Підсумовуючи все сказане на семінарі, створімо “серце добрих побажань”. Кожен учасник має написати на частинці серця-пазлу заповіт, якого слід дотримуватися, щоб люди жили в добрі.

Варіанти відповідей

  • Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ста­вилися до тебе.

  • Поважай інших, особливо старших і слабших від себе.

  • Люби і бережи природу, тварин, рослини.

  • Не будь байдужим до людської біди і горя.

  • Умій не тільки поспівчувати у біді, а й порадіти чужому успіху.

Ведучий. Дякую всім за співпрацю та бажаю успіхів у роботі й творчого натхнення. Хай множаться зерна добра у ваших душах.

Добро плодить добро, а зло плодить зло.

Добро не пропадає, а зло помирає.

Не все добре, що солодке.

Добра людина і сусіда дім від вогню збе­реже.

3 добрим дружи, а злого стережись.

Злий плаче від заздрості, а добрий від радості.

У кого є злість, той своє серце їсть.

Злий сам себе б’є.

Вправа на релаксацію “Чаша доброти”

Звучить спокійна музика. Педагоги зручно сідають і ви­конують вказівки ведучого.

Заплющте очі, дихайте спокійно, гли­боко. Розслабтеся. Уявіть перед собою аркуш біло­го паперу, а на ньому — гарну, не оздоблену чашу. Розмалюйте її в уяві так, як вам хочеться. Ще раз розгляньте чашу. Наповніть її по вінця улюбленим напоєм. А тепер уявіть іще одну чашу, але порожню. Подумки відлийте в неї трохи напою. Погляньте: по­ряд іще одна порожня чаша. І ще. Відлийте в кожну посудину потрохи улюбленого напою. А тепер за­зирніть у свою чашу. Вона знову повна! Що з нею трапилося? Ця чаша стала особливою — чарівною. Адже вона наповнилася вашою добротою. Розплющ- те очі. Спокійно і впевнено скажемо: “Це я! У мене є така чаша!”.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
1
5
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!