+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Секрети бабусиної скрині

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Секрети бабусиної скрині.

Мета: ознайомити дітей з традиціями, обрядами, святами, оберегами та іншими явищами і предметами народознавства; розвивати уяву, зв’язне мовлення; виховувати любов до Батьківщини, предків.

Обладнання: карта, тема, писанка, рушник, гілочка калини, вишиванка, вінок.

Форма проведення: заочна подорож.

Хід заняття:

І. Вступна частина.

1. Привітання

- Доброго ранку, діти! Сьогодні у нас незвичайне заняття.

2. Перевірка готовності робочих місць.

- Налаштуйтесь на цікаву роботу, приберіть усе зайве з парт та послухайте нас уважно.

ІІ. Основна частина

1. Підведення до теми.

- Дітки, давайте разом розшифруємо назву нашого заняття. Подивіться на дошку і нумо відгадувати назву!

2. Оголошення теми і мети уроку.

- Молодці, відгадали! Сьогодні ми хочемо поговорити з вами про традиції, обереги та обряди, які були в наших предків.

- А тема у нас сьогодні така: «Секрети бабусиної скрині».

3. Бесіда з дітьми.

- Сьогодні ми б хотіли розповісти вам про символи України. Але не про герб, тризуб та прапор, а про рослинні і тваринні символи.

- Які ви знаєте рослинні або тваринні символи української нації?

- Чи чули ви таке народне прислів’я: «Без верби і калини нема України»? Як ви можете його пояснити?

- Символ калини неодноразово зустрічається у віршах українських поетів. Оспівав її і Т.Г.Шевченко:

Зацвіла в долині

Червона калина,

Ніби засміялась

Дівчина-дитина...

Образ калини оспіваний в українських народних піснях, про неї народ склав загадки, прислів’я: «Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте», «Білий цвіт калини – радість України».

Біля кожної хати в Україні обов’язково ріс кущ калини. Її червоні кетяги прикрашали хату; вони висіли під стріхою, їх клали у вікна між рамами на зиму. Білими квітами калини весною дівчата прикрашали коси, а ще використовували ягоди калини для косметичних справ, соком стиглих ягід калинових протирали обличчя, щоб красиве та рожеве було, адже калина – це символ дівочої вроди та краси.

Калина в Україні має кілька символів і щодо її цвіту, і щодо ягід та гілок та й самого куща. Цвіт калини – символ незайманості, краси, дівочої честі, дівочої вроди. Настав час відцвітати, опадати цвіту калини – це вже символ печалі, туги за молодістю, красою, яка відцвітає. Червоні кетяги калини – то краса і врода українського народу, то достаток у сім’ї, то здоров’я і сила, то зрілість дівчини. Калиновий кущ хитається без вітру – то вже туга молодої дівчини за її коханим. Калина опускає свої віти, «похнюпилась чомусь» - то символ туги, це вже сум, почорніли ягоди – то горе. Зламана калина – покинута жінка. Під калиною зустрічаються закохані, тому кущ калини – це ще і символ закоханих. Посаджена на могилі калина – туга за вмерлими.

- Від калини, яку, як бачите, любили на нашій Вкраїні та пов’язували багато явищ у своєму житті, ми переходимо до дівочого віночка, де також присутні багато символічних рослин.

- Вінок у багатьох народів – це дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків, кольорового пір’я тощо. Був обов’язковим у вбранні нареченої (іноді й нареченого) на весіллі, а також у деяких інших звичаях та обрядах.

Вінок в Україні плели з живих, сухих та штучних квітів. Вінок – це своєрідний оберіг, «знахар» душі, в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, береже волосся.

Вінки досить різноманітні. В Україні їх налічують 77 видів. Кожна квітка у віночку щось символізувала. Найпочесніше місце належало деревію. Ці дрібненькі біленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку, її називають у народі деревцем. Коли квіти відцвітають, вітер розносить насінини далеко-далеко. Та хоч би де проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому й вплели її люди до віночка як символ нескореності.

Листя дуба – символ сили, троянда символізує кохання.

Біла лілія – символ чистоти і невинності, вважається квіткою діви Марії.

Волошка – це простота, ніжність; вереск – самітність; дзвоник польовий – вдячність; лавр – успіх, слава; мальва – краса, холодність; півонія – довголіття; ромашка – мир.

Плести віночки – то ціла наука і дійство. Наші прабабусі знали різні секрети: як плести і коли, як зберігати квіти у віночках; де відшукати той рецепт, за яким квіти замочували у рослинних соках, аби довший час були свіжими.

- А як ви думаєте, де ще використовували красу українських квітів?

- Правильно, в орнаменті у вишивці рушника та українських сорочках-вишиванках.

- Рушник – ще один національний оберіг, народний символ України. Все життя українця пов’язане з рушниками. Рушник на стіні – невід’ємний символ хатнього інтер’єру: в Україні не було жодної оселі, яку б вони не прикрашали. Рушником ушановували появу немовляти в родині, одруження дітей, зустрічали рідних і гостей, проводжали людину в останню путь, виряджали в далеку дорогу батька, сина, чоловіка й коханого.

«Не лінуйся, дівонько, рушник вишивати – буде чим гостей шанувати».Жінки ткали рушники в жіночі дні – середу, п’ятницю або суботу. Перший витканий рушник призначався для гостей. Він завжди висів на видному місці. Господиня в знак поваги до гостя давала йогму рушник на плече чи в руки, брала кухлик із водою і люб’язно пропонувала свої послуги.

Традиційно в Україні в кожній сім’ї був і свій сімейний, родинний, надзвичайно барвистий рушник. У ньому поєднуються жовті, оранжеві, рожеві, червоно-малинові, світло-темно-зелені, коричневі, чорні, голубі, ніжно-фіалкові кольори.

- Тепер ми хочемо розказати вам про українські традиції.

- Діти, скажіть, які ви знаєте сімейні традиції?

- Підказка: деякі з них збереглися до наших днів.

- Кожній нації притаманні традиційні національні сімейні свята. До традиційних сімейних ритуалів і святкових обрядів в Україні належать родильні, весільні, похвальні, поминальні.

За традицією вже на весіллі та впродовж першого місяця молодятам не дозволялося вживати спиртних напоїв. «Медовим» назвав народ перший шлюбний місяць. Молодята пили тільки український національний безалкогольний напій – мед, медовуху, оскільки в цей час можливе зачаття дитини.

Цикл родильної обрядовості складався з ряду обрядів: народин, очищення, обрання кумів, хрестин, зорин, пострижин тощо. Новонародженій дитині обирали кумів, запрошував їх батько з хлібом-сіллю. Відмовитись від кумівства не можна, це почесна справа.

До сучасних сімейних традицій належить святкування у сім’ї дня народження дитини. Кожна сім’я відзначає цей день по-своєму, по-сімейному. Батьки печуть іменинний пиріг чи торт, готують різні солодощі для дітей. Головне ж у цьому святі – розважальна програма для дітей: пісні, ігри, хороводи, сюрпризні моменти, жарти. До такого свята готуються заздалегідь. Подарунки, вітальні сюрпризи – все це тримається дітьми у секреті, водночас підтримує радісний настрій очікування свята.

Особливістю українського національного менталітету є гостинність.

В Україні традиційними формами гостювання були відвідини родичів, друзів, сусідів, щоб поділитися з ними радістю, згадати минулі, спільно проведені дні, розділити смуток, пом’янути тих, кого вже немає на цій землі, а то й просто зустрітися на свято, щоб разом заспівати пісень, пожартувати.

Поминальні обряди влаштовують під час Великодніх, Зелених свях та на Спаса. Влаштовують поминальний обід з коливом і поминальною їжею. Після всього кладуть на могилу суху їжу, співають поминальні обрядові пісні.

- Наостанок ми пропонуємо зробити іграшку своїми руками, без допомоги ножиць, голки з ниткою і т.п.

(Вироблення іграшки).

ІІІ. Заключна частина

1. Прощання

Опис документу:
Ознайомити дітей з традиціями, обрядами, святами, оберегами та іншими явищами і предметами народознавства; розвивати уяву, зв’язне мовлення; виховувати любов до Батьківщини, предків.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Географічні задачі»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн
590 грн