Іронія і гротеск у творі. Мета: визначити своєрідність творчої манери Гофмана; розширити знання учнів з теорії літератури; дати поняття про іронію і гротеск; дослідити наявність цих понять у " Крихітки Цахес"; розвивати дослідницькі навички учнів у роботі з текстом твору ; виховувати високі моральні якості школярів. Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок. Хід уроку Лякатись іронії- означає боятися розуму. Олександра Гіті 1. Актуалізація опорних знань учнів Ми вже знаємо , що малюнки до першого видання" Крихітка Цахес" виконав сам автор .
Бесіда - Чому " Крихітка Цахес", за висловом автора,-
- Ким насправді є малюк Цахес- пасивним виконавцем чужої волі чи активним носієм зла? - Кого в сучасному світі можна назвати Цахесом? Визначення та коментар алегоричних значень образів твору. 2. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми та мети уроку. Словникова робота Гротеск- химерний, незвичайний,максимально можливе перебільшення,засноване на перетворенні дійсності за допомогою фантазії. Іронія- видавання, прихована усмішка, глузування . 3. Робота над темою уроку Робота з епіграфом Романтизм часто вдається до смішного, гумористичного. Своєрідним явищем поетики романтизму стає так звана" романтична іронія" Іронія як різновид гумору покликана бути найбільш дієвим елементом романтичного мистецтва.
Вона пронизує твори практично всіх романтиків. Романтична іронія підкреслює відносність будь- яких обмежень та умовностей різних аспектів життя. Іншим засобом романтичного пізнання Всесвіту стає гротеск. Він розглядається романтиками як один з основних прийомів зображення. Віктор Гюго називає гротеск " красою",що відтіснена потворністю.Він же вбачав у цьому прийомі рису,яка вирізняє саме нову,романтичну поезію.












