Шахи і шашки в школах Мурованокуриловеччини, 2005

Опис документу:
На допомогу методисту позашкільного закладу

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Мурованокуриловецький районний Будинок

дитячої та юнацької творчості

Шахи і шашки

в школах

Мурованокуриловеччини

Вісник шахово-шашкового клубу «Дебют»

2005

У номері:

Шкільні змагання - «Диво – шашки» ……………………………………………….......3

Першість «Чарівної шашки»…………..………….………………………………..…..3-4

Змагалися шахісти ………………………………………………………………….……4

Грають наймолодші ……………………………………………….………………..….4-5

Спритний пішачок ………………………………………………………………….……5

Шашки – це цікаво …………………………………………………………….………5-7

Пам’яті Анатолія Кухара ………………………………………………………………7-8

Спогади вчителя-пенсіонера, ветерана Великої Вітчизняної війни

Василя Івановича Цибуляка ……………………………………………………………..8

Спогади ветерана районного шахового клубу Василя Юрійовича Гарвасюка …....8-9

Спогади Віктора Федоровича Копаничука, ветерана Клубу,

його нинішнього виконавчого директора ……………………………………..…….9-11

Виступ керівника гуртка Серветника В.Г. на підведенні підсумків

шахово-шашкового Меморіалу пам’яті А.О.Кухара ………………………..…….11-12

Змагалися міжнародники ………………..…………………………………………..12-13

13 лютого 2005 року

Шкільні змагання - «Диво – шашки»

Шашки – це не тільки гра, яка приносить дітям багато радості, задоволення, але й дійовий ефективний засіб їх розумового розвитку та кмітливості. В цьому переконалися гуртківці районного Будинку дитячої та юнацької творчості під час турніру «Диво – шашки». В ньому взяли участь учні 5 – 8 класів. 63 учасники спочатку змагалися в чотирьох групах, де було виявлено командні місця. Перемогла дружна команда 6-Б класу в складі Віталія Бернади, Валентина Цішковського, Ярослава Каплунського і Оленки Слободецької (класний керівник Світлана Григорівна Гришина). Другою фінішувала перспективна команда 5-А класу (гравці Артем Литус, Вадим Вовк, Дмитро Гунчак і Аліна Гора), а на третьому місці команда 7-Б класу (гравці Віталій Дюг, Яна Дерик, Юлія Боднар і Тетяна Слободянюк).

Потім особисту першість розіграли найсильніші 21 хлопчик і 16 дівчаток. Перемогу тут здобули другорозрядник Віталій Бернада і третьорозрядниця Яна Дерик. Призерами стали також четверторозрядник Тарас Похила (7-А клас), другорозрядниця Тетяна Качуровська (8-А клас), третьорозрядник Валентин Цішковський і третьорозрядниця Аліна Гора.

В цих змаганнях норму третього спортивного розряду виконали шестикласники Олександр Гуцол, Ярослав Каплунський, Богдан Чорний, семикласник Тарас Похила, восьмикласниця Наталія Боднар. Четверторозрядниками стали шестикласники Оленка Слободецька і Мирослав Цихончук та семикласниця Олеся Мельник. Переможців змагань нагороджено дипломами і медалями.

Турніри стали гарною підготовкою до наступних випробувань. Крім того, гуртківці переконані, що гра в шашки – це спорт, і відмінна фізична підготовка потрібна шашкісту не менше, ніж спортсменам інших «спеціальностей». Адже в квітні найсильнішим шашкістам Мурованокуриловецької СЗШ І-ІІІ ступенів №1 доведеться змагатися з шашковими інтелектуалами на обласних змаганнях.

13 лютого 2005 року

Першість «Чарівної шашки»

Цікаво проходили баталії на призи «Чарівної шашки» серед гуртківців молодшої групи Мурованокуриловецького районного Будинку дитячої та юнацької творчості. 13 третьокласників і 20 четвертокласників мудрували на шашкових полях. Ці скромні пластмасові кружечки змушували дітей хвилюватися, радіти, дивуватися, захоплюватися. Вони ще раз переконалися, що подорожувати в «Країні 64-х клітинок» нелегко. Адже шашки – це емоційна, красива і захоплююча гра, яка активізує дитячу думку, загартовує характер, дисциплінує і спонукає до творчості.

Серед третьокласників переможцем став другорозрядник Ваня Івінський, який зумів виграти 11 із 12 партій і лише в одній партії зіграв внічию. Приємною несподіванкою для всіх став успішний виступ дебютантки змагань Марійки Білоус. Вона виграла 10 партій, програла лише чемпіону В. Івінському і розійшлася мирною нічиєю із своїм однокласником Вадимом Мосендзом, який фінішував слідом за нею. Крім того, Марійці і Вадиму підкорився рубіж третього спортивного розряду. Також цікаву гру демонстрували третьорозрядники Володя і Андрійко Балани, четверторозрядник Ярослав Кирилюк.

Цікаво і напружено точилася боротьба за чемпіонство між четвертокласниками. Однакову кількість очок набрали другорозрядник Льоня Неруш і четверторозрядник Артем Сауляк. Тільки завдяки перевазі в очній зустрічі переможцем став Л. Неруш. Третім фінішував третьорозрядник Сергійко Михайловський. Норму четвертого спортивного розряду виконали Оля Ладика, Віталій Гунчак і Андрійко Мерзенюк.

Турніри з шашок закінчилися, але юні ерудити готуються до шахових поєдинків у володіннях «Спритного пішачка». Нових перемог вам, юні таланти!

13 лютого 2005 року

Змагалися шахісти

Відбулися районні змагання з шахів за програмою Спортивних ігор школярів, в яких взяли участь 73 учасники із 17 шкіл.

В командному заліку впевнено перемогли шахісти Мурованокуриловецької СЗШ І-ІІІ ступенів №1 і Бахтинської СЗШ І-ІІ ступенів. Другі місця вибороли команди з Вербовця і Привітного. Третіми фінішували шахісти з Немерчого і Галайковець.

В особистому заліку на першій дошці не було рівних першорозряднику Юрію Комарніцькому (11 клас) і Василю Стозубу (8 клас) з першої райцентрівської школи, які й стали чемпіонами району. Другі місця зайняли Олег Тригуба (Мурованокуриловецька СЗШ №1) і Михайло Новак з Галайковець. На третьому місці були Андрій Дембіцький з Вербовця і Василь Сулима з Привітного.

На другій дошці стовідсоткового результату досягли першорозрядник Олександр Мельник з Мурованокуриловецької СЗШ І-ІІІ ступенів №1 та Володимир Ковчук з Бахтинської СЗШ І-ІІ ступенів. Другими були Богдан Дейнека з Вербовця і Василь Пасєка з Привітного. Треті місця зайняли Олександр Вознюк з СЗШ №1 райцентру і Анатолій Мороз з Морозівки. Свою першу перемогу на районних змаганнях здобув також наймолодший учасник змагань четвертокласник Антон Липовий з Галайковець.

Серед дівчат переконливо перемогли Вікторія Оліщук з Мурованокуриловецької СЗШ І-ІІІ ступенів №1 та Галина Притуляк з Бахтинської СЗШ І-ІІ ступенів. Вони виграли всі партії. Другі місця зайняли Юлія Савельєва з Котюжан і Юлія Гайда з Мурованокуриловецької СЗШ І-ІІІ ступенів №1. Слідом за ними фінішували Наталя Остапчук з Немерчого і Людмила Ремська з Виноградного.

Норма другого спортивного розряду підкорилася Богдану Дейнеці, Олегу Мельнику, Станіславу Нечитайлу і Юлії Савельєвій. Третьорозрядниками стали Галина Притуляк, Андрій Кіляновський, Володимир Ковчук, Василь Пасєка, Василь Сулима, Михайло Новак, Людмила Ремська і Юлія Гайда.

На черзі районні змагання з шашок і юні інтелектуали напружено готуються до нових випробувань.

15 лютого 2005 року

Грають наймолодші

Цікаво проходили змагання на першість «Чарівної шашки» районного Будинку дитячої і юнацької творчості з російських шашок серед другокласників. Море радості і задоволення принесла гра школярам. Бажаючих помірятись своїм інтелектом виявилось більше, ніж зміг помістити ігровий зал. Тому спочатку довелося змагатися в двох групах, а потім 15 найсильніших отримали право виборювати «Чарівну шашку». Діти старалися грати якнайкраще в кожній партії, а тому довелося бачити і сльози радощів, і сльози поразок.

Найсильнішим гравцем виявився Ярослав Лесь, який святкував перемогу в 13 партіях і лише одну зіграв внічию. Тільки одну поразку отримав Богдан Жучковський, а всі решту партій він виграв. Третім фінішував Сашко Доля, який програв лише дві партії переможцям Я. Лесю та Б. Жуковському. Норма четвертого спортивного розряду з шашок підкорилася Ярику Лесю, Богданчику Жуковському, Сашку Долі, Вані Воскобойніку, Андрійку Паламару і Маринці Андрущак. Їх зараховано до «Клубу 64 клітинок», який нараховує вже 105 членів – розрядників.

Переможців нагороджено дипломами, медалями, пам’ятками юного шашкіста і вручено розрядні книжки.

15 лютого 2005 року

Спритний пішачок

Нещодавно «Спритний пішачок» завітав до третьокласників Мурованокуриловецької СЗШ І-ІІІ ступенів №1. За шахівницями мудрували початківці, які під час гри опановували ази шахових законів.

Переможцем став Ваня Івінський, який виграв усі партії і виконав норму четвертого спортивного розряду з шахів. На другому місці – Андрійко Балан, а третім фінішував його молодший братик Володя Балан. Їх нагороджено дипломами і медалями.

6 березня 2005 року

Шашки – це цікаво

Спортивний зал Мурованокуриловецької СЗШ І-ІІІ ступенів №1 був переповнений учасниками районних змагань з шашок серед школярів. 68 юних гравців із 22 шкіл, які розіграли особисто-командну першість, ще раз переконали всіх, що шашки – це справді цікава і загадкова країна, якої немає на географічній карті. Вона складається з окремих клітинок-островів. На кожному з них довелося пережити цікаві пригоди: несподівані напади, засади, оточення. Щоб отримати перемоги в цих битвах, юним інтелектуалам довелося виявити свою волю і мудрість, кмітливість і точний розрахунок.

Серед шкіл І-ІІ ступенів змагалися 10 команд. 20 хлопчиків і 9 дівчаток спочатку розіграли особисту першість, в якій стартували 4 другорозрядники, 2 третьорозрядники і 33 четверторозрядники.

На першій дошці найкращий результат показав третьорозрядник Богдан Гончарук з Бахтина, другим фінішував другорозрядник Віталій Бернада з Мурованокуриловецької СЗШ №1, на третьому місці – Михайло Новак з Галайковець. Слід зазначити , що наймолодший учасник змагань – третьокласник Іван Івінський з Мурованокуриловецької СЗШ №1 теж показав умілу гру, боровся в кожній партії за позитивний результат, але програв більш досвідченим суперникам.

На другій дошці не було рівних третьорозряднику Ярославу Каплунському з Мурованокуриловецької СЗШ №1. друге місце зайняв Віктор Мазур з Виноградного, а на третьому був Володимир Ковчук з Бахтина.

Потім звання абсолютного переможця турніру виборювали Ярослав Каплунський і Богдан Гончарук. В напруженій боротьбі перемогу здобув Я.Каплунський. В боротьбі за третє місце Віталій Бернада здолав Віктора Мазура.

Серед дівчат найкращий результат показала восьмикласниця Винограднянської СЗШ Тетяна Герман. Вона досягла стовідсоткового показника, вигравши в усіх своїх суперниць. На другому місці була Уляна Братчук з Привітного. Третє місце зайняла здібна п’ятикласниця Ярослава Підлісна з Галайковець.

Норму другого спортивного розряду виконали: Ярослав Каплунський, Богдан Гончарук і Тетяна Герман. Вершина третього спортивного розряду підкорилася Михайлу Новаку, Віктору Мазуру і Сергію Коломійцю з Виноградного, Володимиру Ковчуку і Уляна Братчук.

В командному заліку перемогу святкували шашкісти з Виноградного. Друге місце зайняла команда з Бахтина, а третіми фінішували шашкісти з Галайковець.

39 шашкістів із СЗШ І-ІІІ ступенів також розіграли особисту першість на трьох дошках.

На першій дошці переконливо переміг досвідчений першорозрядник Олег Тригуба з Мурованокуриловецької СЗШ І-ІІІ ступенів №1. На другому місці теж першорозрядник з цієї ж школи Микола Брижак. Третім фінішував другорозрядник Сергій Токарчук з Мурованокуриловецької школи-інтернат.

На другій дошці не було рівних першорозряднику Сергію Мосендзу з Мурованокуриловецької СЗШ №1. Друге місце зайняв третьорозрядник Віктор Овчарук з Мурованокуриловецької школи-інтернат. На третьому місці був першорозрядник Антон Нікітін з Мурованокуриловецької СЗШ №1.

В суперфіналі за перше місце зустрілися переможці на першій і другій дошках Олег Тригуба і Сергій Мосендз. Переміг О.Тригуба. В боротьбі за третє місце змагалися Микола Брижак і Віктор Овчарук. В запеклій боротьбі перемогу святкував В.Овчарук.

Серед дівчат найкращого результату досягла другорозрядниця Тетяна Пономаренко з Наддністрянського, яка не залишила своїм суперницям жодного шансу. Другою була другорозрядниця Тетяна Качуровська з Мурованокуриловецької СЗШ №1. Третє місце розділили третьорозрядниці Оксана Марецька з Жвану і Світлана Москальчук з Котюжан.

В командному заліку переконливо перемогли шашкісти Мурованокуриловецької СЗШ №1. Друге місце зайняла команда з Наддністрянського, а третьою була команда з Мурованокуриловецької школи-інтернат. Успішно виступили шашкісти з Жвану, які зуміли випередити сильну команду з Вищеольчедаєва.

Частина учасників виконали норми спортивних розрядів. Зокрема, другорозрядниками стали Анатолій Кагляк з Вищеольчедаєва, Мирослав Химич і Оксана Марецька з Жвану, Сергій Білик з Рівного, Ярослав Царенюк з Конищева, Леонід Бурденюк і Інна Дранович з Вербовця, Світлана Москальчук з Котюжан і Віктор Овчарук з Мурованокуриловецької школи-інтернат.

Для переможців змагання спілкування з шашками не закінчилося. Незабаром Олегу Тригубі, Сергію Мосендзу, Віктору Овчаруку, Тетяні Пономаренко і Тетяні Гурман доведеться захищати честь району на обласних змаганнях. Їх включено до складу збірної команди шашкістів.

7 жовтня 2005 року

Пам’яті Анатолія Кухара

З нетерпінням і великим бажанням чекали осені зголоднілі шахами і шашками гуртківці районного Будинку дитячої та юнацької творчості. І ось нарешті шахово-шашковий клуб Мурованокуриловецької СЗШ №1 гостинно відкрив двері учасникам традиційних осінніх турнірів.

Гостинністю поспішили скористатися 90 шашкістів і 27 шахістів 5-11 класів та переважна більшість учнів 2-4 класів. Саме стільки учасників зібрав турнір для початківців та молодших школярів, присвячений пам’яті любителя шахів, ветерана Великої вітчизняної війни, книголюба і просто хорошої людини Анатолія Олексійовича Кухара. Юні таланти більше дізналися про цю чудову людину, Вчителя з великої літери. Своїми спогадами про А.О.Кухара поділилися ті, хто добре знає і пам’ятає його, а саме вчитель-пенсіонер, ветеран Великої Вітчизняної війни Василь Іванович Цибуляк, ветеран шахового клубу райцентру Василь Юрійович Гарвасюк, виконавчий директор шахово-шашкового клубу Віктор Федорович Копаничук.

Шахово-шашковий меморіал розпочали початківці, ті хто робить свої перші кроки в чудовому світі шашок, пішаків та ферзів. Серед шашкістів впевнено перемогла учениця 5-А класу Ірина Данилюк. Другим фінішував одинадцятикласник Сергій Бернада і на третьому місці семикласник Віталій Гоша. Серед шахістів найсильнішими стали одинадцятикласник Віталій Козак і Ірина Данилюк. Успішно виступили також п’ятикласниця Лілія Боднар, шестикласник Олександр Михайловський, семикласники Олександр Боднар і Реґіна Майстрова, одинадцятикласниці Інна Хижинська, Юлія Школьна і Катерина Чупеєва, яким підкорилася норма четвертого спортивного розряду з шашок.

Цікаво проходили також баталії на призи «Чарівної шашки» серед гуртківців молодшої групи. Бажаючих помірятись своїм інтелектом виявилось більше, ніж зміг помістити ігровий зал. Тому спочатку довелося змагатися в класних турнірах, а потім 16 найсильніших отримали право у фіналі виборювати «Чарівну шашку».

Чемпіоном серед третьокласників став четверторозрядник Ярослав Лесь, який зумів виграти 9 партій, одну звів в нічию і лише одну програв. На другому місці був його товариш і партнер за шашківницею Іван Воскобойнік. Гарно грали також четверторозрядники Олександр Клименко, Андрій Паламар, Андрій Дячук, Олексій Фірманюк, Вадим Мізірійчук, Богдана Сауляк, Юлія Купрата, Марина Андрущак.

Серед четвертокласників чемпіонами своїх класів стали другорозрядник Іван Івінський і четверторозрядник Андрій Домінас. Другі місця зайняли Альона Домінас і третьорозрядник Вадим Мосендз. Третіми фінішували третьорозрядники Андрій Балан і Марійка Білоус.

У фіналі чемпіоном серед молодших класів стала Марійка Білоус, яка із 15 партій виграла 14. Друге місце зайняв Іван Івінський. На третьому місці фінішувала Альона Домінас.

Переможців нагороджено дипломами, медалями, пам’ятками юного шашкіста і вручено розрядні книжки. 18 юних шахістів і шашкістів зараховано до «Клубу 64-х клітинок», який нараховує вже 114 членів-розрядників.

Нині наймолодші ерудити готуються до шахових поєдинків у володіннях «Спритного пішачка».

Спогади вчителя-пенсіонера,

ветерана Великої Вітчизняної війни

Василя Івановича Цибуляка

Анатолій Олексійович Кухар – учитель, організатор, шахіст.

Це був великий трудівник. Все своє життя він трудився і показував приклад, як потрібно долати труднощі. Як тільки звільнили наш край від німецької окупації, він був призваний до лав нашої доблесної армії. Після певної підготовки у запасному полку в м. Уяр Красноярського краю був направлений у діючу армію під місто Кенігсберг першим номером у станкового кулемета. Там воював до Перемоги. Після війни закінчив полкову школу сержантів. Службу закінчив старшиною зверхстрокової служби. Був звільнений у запас.

Потім поступає в педінститут на заочну форму навчання факультету фізичного виховання. Працює в Снітківській СШ. Як здібного організатора його висувають керівником сільського спортивного товариства «Колгоспник». Він доклав немало зусиль, щоб це спортивне товариство зайняло достойне місце в обласній організації.

Був нагороджений багатьма орденами і медалями за службу в армії, а також значком «Відмінник народної освіти».

Як здібного вихователя його направляють працювати в Мурованокуриловецьку школу-інтернат.

Анатолій Олексійович дуже часто організовував районні змагання з шахів і сам він приймав активну участь в цих змаганнях. Він так захоплювався цією грою, що міг за шаховою дошкою провести всю ніч. У нього був перший спортивний розряд. Анатолій Олексійович часто відстоював спортивну честь нашого району на обласних змаганнях. Це був приклад того, як треба любити свою справу, віддаватись їй.

Після виходу на пенсію його обрали головою районної Ради ветеранів як чесну, принципову людину.

Таким було його життя завжди в пошуках, завжди бути корисним для суспільства.

Спогади ветерана районного шахового клубу

Василя Юрійовича Гарвасюка

З Анатолієм Олексійовичем Кухарем я познайомився в 1970 році. Тоді йому було 45 років. Стрункий і підтягнутий, моложавий як на свій вік, він ніби випромінював енергію і бадьорість, які передавалися його співрозмовникам.

А розмовляти з ним було завжди цікаво і корисно. Анатолій Олексійович був на диво начитаною людиною. Увесь свій вільний час він віддавав книгам і періодичній пресі, жадібно накидався на всі новинки, які поступали в районну бібліотеку, скуповував у книжкових магазинах все, що варто було уваги.

Часто мені доводилося спілкуватись з ним як з лектором – міжнародником, нерідко разом їздили на семінари. Про майстерність лектора в першу чергу можна судити по тому, як його виступ сприймається аудиторією. Мені часто доводилося чути захоплені відгуки про його публічні виступи. Широта світогляду, блискуча ерудиція, педагогічний хист давали йому змогу знаходити ключ до сердець слухачів, володіти їх увагою.

Анатолій Олексійович Кухар належав до категорії тих людей, яких називають максималістами. Глибоко інтелігентний і делікатний, принциповий і прямий, винятково порядний. Свої ідейні переконання не міняв ніколи, якщо помилявся, то чесно.

Його життєвий шлях був непростим. Ще дитиною залишився без батька, якого репресували. Сім’я нерідко жила впроголодь. Але вчився добре, допомагав у навчанні ровесникам і за це отримував від єврейських хлопчиків пиріжки, які на той час були неабиякими ласощами. Дев’ятнадцятирічним юнаком був призваний на фронт, де пройшов суворий гарт. Жорстокість війни не озлобила його душу, але про своє перебування на фронті в приватних розмовах він говорити не любив, а тим більше хвалитися подвигами. Звичайно, часто виступав перед школярами, прагнув передати їм велич подвигу фронтовиків, прищепити високі вольові і моральні якості, які були притаманні його поколінню.

Уже досягнувши пенсійного віку, працював на державній службі, займався питаннями ветеранської організації, яку очолював на громадських засадах. Незлагоди перших років нашої незалежності глибоко ранили його чутливу душу і серце, можливо, прискорили його кончину.

Його справжньою пристрастю були шахи. Першорозрядник, учасник обласних змагань, він прищепив багатьом молодим шахістам любов до цієї чудової гри.

Анатолій Олексійович був одним із найулюбленіших і найцікавіших моїх партнерів. Грав гостро і швидко, знаходив цікаві комбінації. Грав весело, з дотепними коментарями, радів перемогам, не дуже переймався поразками. Найчастіше ми з ним зустрічалися в редакції, яка в 70-ті роки була своєрідним шаховим клубом. Після роботи допізна засиджувались в кабінеті завідуючого листами і масової роботи. А втім грали часто, при всякій нагоді і в різних місцях.

Справжнім святом були районні шахові турніри, на які з’їжджалися шахісти з усіх населених пунктів.

Як правило, А.О. Кухар займав перше-друге місця, отримував призи. Залишається лише шкодувати, що цю добру традицію давно вже забули.

Ті, хто знав Анатолія Олексійовича, ще довго пам’ятатиме спілкування з ним і зустрічі за шаховою дошкою.

Спогади Віктора Федоровича Копаничука,

ветерана Клубу, його нинішнього виконавчого директора

Шаховий клуб в смт. Муровані Курилівці був заснований і розпочав свою діяльність в старому приміщенні районної бібліотеки в 1981 році. В установчих зборах клубу взяло участь 26 шахістів і шашкістів, жителів райцентру. Збори обрали президентом Клубу Анатолія Олексійовича Кухара, відповідальним секретарем Копаничука Віктора Федоровича.

Очолював Клуб Анатолій Олексійович 5 років. А потім за власним бажанням в зв’язку з погіршенням стану здоров’я був звільнений з посади президента Клубу, але ще 10 років обирався членом правління. За 5 років після заснування Клубу його постійними членами стали 54 шахісти і шашкісти.

Анатолій Олексійович в той час працював у школі-інтернаті вчителем фізкультури, старшим вихователем (в останні роки вихователем). Він був ерудованою, високоосвіченою людиною, мудрим і чуйним наставником юнаків і дівчат, Учителем з великої букви.

А.О.Кухар – ветеран Великої Вітчизняної війни, нагороджений кількома орденами і десятками медалей. Кілька років він був головою районної ради ветеранів Великої Вітчизняної війни.

Анатолій Олексійович був шахістом-першорозрядником. Перший розряд він виборов на обласних турнірах і неодноразово його підтверджував на районних і обласних змаганнях. На рахунку А.О.Кухара десятки юних шахістів і шахісток, яких він навчив цієї мудрої гри. Більшість з них стали третьорозрядниками і другорозрядниками, а більше десяти першорозрядниками. До речі, Анатолій Олексійович 3-4 рази на обласних і одному районному турнірах виконав перший бал кандидата в майстри спорту з шахів.

Грати в шахи Анатолій Олексійович постійно любив і зіграв сотні, а то й тисячі партій – офіційних, контрольних, тренувальних і любительських. На обласних змаганнях А.О.Кухар завжди був у першій шістці (тобто на будь-якому обласному турнірі не опускався нижче почесного шостого місця). Кілька разів був і в числі призерів обласних змагань. Під час діяльності районного шахового клубу в 1981-1998 роках Анатолій Олексійович на районних змаганнях і турнірах найсильніших шахістів райцентру обов’язково був серед п’ятірки найсильніших, а більше 10 змагань – в числі призерів, тричі ставав чемпіоном району, 4 рази – переможцем турнірів у райцентрі.

Грав А.О.Кухар кожну шахову партію вміло, винахідливо, прагнучи в кожному поєдинку досягти перемоги. А якщо і деколи програвав, то робив це достойно, з повагою до будь-якого суперника, партнера. Ніколи не принижував людської гідності свого суперника, незважаючи на його грубі помилки і невиправні промахи.

Вже нема серед живих ветеранів Клубу, його найсильніших гравців і хороших людей, спортсменів першого розряду, вмілих шахістів колишнього редактора районної газети Віктора Григоровича Богуцького, колишнього завідуючого фотоательє Олександра Хаскелейовича Штівельмана, колишнього начальника райвідділу міліції Бориса Петровича Крикуна та ін. Це були гідні суперники з шахів для А.О.Кухара.

Добре пам’ятають першого президента Клубу ветерани Клубу, що й сьогодні множать славу його в турнірних поєдинках, вчать молодих боротись вміло і на високому рівні за шахівницею. Це, зокрема, В.Ю.Гарвасюк, В.І.Мельник, О.М.Шойхет, А.В.Краковецький та ін.

Мені особисто неодноразово доводилось спілкуватись, боротись за шахівницею з Анатолієм Олексійовичем Кухаром. Він був вмілим організатором, мудрою і чуйною людиною. Бувало, що ми з ним у свята і вільні від турнірів вихідні дні грали в шахи декілька годин, зігравши десятки партій. Боролись і на турнірах різного рангу.

Світла пам’ять про цю людину, першого президента нашого шахового Клубу Анатолія Олексійовича Кухара, який пішов у небуття в березні 2000 року, збережеться в серцях ветеранів і молодих шахістів.

18 листопада 2005року

Виступ керівника гуртка Серветника В.Г. на підведенні підсумків шахово-шашкового Меморіалу пам’яті А.О.Кухара

Закінчується перший семестр 2005- 2006 навчального року. І, звичайно, турбот, пов’язаних з навчанням, у кожного з вас вистачає. Та життя школяра – то не тільки уроки і підручники. Звичайно, можна знайти час і для цікавої книги, і для футболу, і для музичної школи, і для шахів. Кожному своє, або, як мовиться, на колір і смак товариш не всяк.

Сьогодні тут зібралися ті, хто любить шашки і шахи, хто відвідує заняття шахово – шашкового гуртка районного Будинку дитячої та юнацької творчості. Ми підводимо підсумки щойно завершеного шахово-шашкового меморіалу пам’яті першого президента районного шахово-шашкового клубу, мудрого вчителя, ветерана Великої Вітчизняної війни Анатолія Олексійовича Кухара. На заняттях гуртка ви вже знайомилися з біографією цієї чудової людини та спогадами тих людей, які його добре знають і пам’ятають. Це ветеран районного шахово-шашкового клубу Василь Юрійович Гарвасюк, нинішній виконавчий директор районного шахово-шашкового клубу Віктор Федорович Копаничук та ветеран Великої Вітчизняної війни вчитель-пенсіонер Василь Іванович Цибуляк. Я хочу, щоб ви, діти, брали приклад з цієї чудової людини - Анатолія Олексійовича Кухара.

Про популярність даних змагань свідчить той факт, що в них взяли участь 363 шашкісти і 140 шахістів, які починаючи з 6 вересня до 14 листопада щоденно на перервах та після уроків комбінували за шахівницями, опановували всі премудрості цих ігор.

Перед тим як відзначати переможців хочу повідомити, що двом гуртківцям Бернаді Віталію і Каплунському Ярославу із 7 класу підкорилася норма І розряду з шашок.

Норму другого розряду з шашок виконали 11-класники Бернада Сергій і Оліщук Вікторія, 7-класники Гуцол Олександр, Цішковський Валентин і Чорний Богдан та 4-класниця Домінас Альона. Другорозрядниками з шахів стали дев’ятикласниця Гайда Юлія та 7-класники Бернада Віталій і Гуцол Олександр.

Когорту шахістів третьорозрядників поповнили 7-класник Каплунський Ярослав і 6-класник Школьний Олександр, а також 13 шашкістів: 11-класниця Хижинська Інна, 10-класниця Войтко Людмила, 9-класник Лисак Віталій, восьмикласниця Мельник Олеся, 7-класники Савчук Сергій, Гоша Віталій, Фірманюк Антон, 6-класник Гунчак Дмитро, 5-класники Сауляк Артем і Столяр Артем, 4-класники Кондратюк Ярослав і Кирилюк Ярослав та найменший учасник меморіалу 3-класник Воскобойнік Ваня.

Членами шкільного клубу «Дебют» стали 11 шахістів і 22 шашкісти, які виконали норму ІV спортивного розряду. Їм вручено розрядні книжки і вони поповнили нашу шахово-шашкову сім’ю, яка нараховує вже 40 шахістів і 126 шашкістів. Багато початківців виборюють це право стати членом клубу «Дебют».

Значного прогресу в грі в цьому навчальному році досягли 3-класник Ярослав Лесь, який став чемпіоном з шахів і шашок серед своїх однолітків. Четвертокласник Івінський Іван був найсильнішим з шашок серед гуртківців 5-х та 6-х класів та з шахів серед 4-класників. Його однокласниця Альона Домінас цієї осені подолала дистанцію від початківця до другого розряду з шашок та четвертого розряду з шахів.

Підтвердили свій клас гри наші лідери першорозрядники Микола Брижак, Сергій Мосендз і Олег Тригуба.

Всі переможці в своїх номінаціях нагороджені дипломами районного Будинку дитячої та юнацької творчості (директор Людмила Василівна Григораш) та пам’ятними медалями районної дитячо-юнацької спортивної школи, яку очолює Анатолій Олександрович Ціона.

На завершення хочу подякувати спонсора шахово-шашкового меморіалу – районну Соціалістичну партію, яку очолює палкий прихильник інтелектуальних ігор Василь Іванович Левченко. Адже саме він виступив ініціатором і відгукнувся на всі намагання організатора цих змагань знайти спонсорську допомогу. Хоча могли б і інші партії та підприємці виступити в підтримці організації дозвілля школярів.

Ще раз щире спасибі Вам, Василю Івановичу, від всіх оцих юних інтелектуалів, які люблять шахи і шашки, які довго пам’ятатимуть свою першу в житті винагороду їхніх здібностей.

В новому 2006 році бажаю всім гуртківцям піднятися на нові вершини майстерності і відчувати моральну та матеріальну підтримку з боку дорослих!

22 грудня 2005 року

Змагалися міжнародники

Завершився передноворічний турнір з міжнародних шашок серед гуртківців районного Будинку дитячої та юнацької творчості, присвячений пам’яті першого президента районного шахово-шашкового клубу А.О.Кухара.

Спочатку початківці дізналися як з’явилися міжнародні (стокліткові) шашки, познайомилися з великою дошкою і новими правилами, цифровою нотацією для запису партій. Дітей зацікавило й те, що в світі грають в різні шашки – в російські і канадські, іспанські і італійські, англійські і турецькі… Але серед всіх видів шашкової гри є наймолодший і сучасний – це міжнародні шашки. А ще запам’яталася гуртківцям й легенда про їх виникнення.

Після цього юні любителі почали застосовувати свої знання на стоклітковому полі. В ході місячних баталій шліфували свою майстерність гуртківці.

Четвертокласник Вадим Мосендз зумів підкорити рубіж третього розряду, а його однокласниця Марія Білоус та одинадцятикласники Сергій Бернада і Аліна Качуровська стали другорозрядниками.

На заключній стадії змагалися найдосвідченіші. Серед них першорозрядники Микола Брижак, Сергій Мосендз і Олег Тригуба, які вже мають досвід успішних виступів на обласних змаганнях. Наближаються до їхнього рівня також семикласники Віталій Бернада і Ярослав Каплунський.

Впевнено вигравши всі партії, чемпіоном став одинадцятикласник Олег Тригуба. На другому місці фінішував Сергій Мосендз, а на третьому – Аліна Качуровська. Переможців нагороджено дипломами районного Будинку дитячої та юнацької творчості та знаряддям для гри – стоклітковими дошками.

Наступний рубіж для гуртківців – першість області серед ДЮСШ та Будинків творчості, яка відбудеться в січні наступного року.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
3
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!