До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
5
міс.
2
9
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Рух – це життя

Опис документу:
Текстовий матеріал до виховної години

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Міністерство охорони здоров’я України

комунальний заклад

«Бериславський медичний коледж»

Херсонської обласної ради

Методичний матеріал до виховної години на тему:

«Основи здорового способу життя»

Місце фізичних навантажень у життєдіяльності сучасної людини зайняли навантаження емоційні. Постійно зростає інформаційний тиск, що несе переважно негативну інформацію, збільшується відповідальність окремої людини у всіх галузях господарства і соціальних відносин, зменшується кількість вільного часу для проведення його поза роботою. Отже, більшу частину часу людина знаходиться під впливом стресу.

Причиною більшості сучасних хвороб є так званий «невідреагований стрес», який поступово закладає вогнище негативного збудження в корі головного мозку, знижується імунітет, відбуваються порушення обміну речовин в організмі. Виходом з цієї ситуації може бути збільшення фізичної активності, яка, по суті, є одним із найкращих методів боротьби зі стресом.

При помітній фізичній активності посилюється обмін речовин, відбувається розщеплення більш складних хімічних сполук на простіші з вивільненням енергії. Збільшується частота серцевих скорочень (ЧСС), дещо піднімається артеріальний тиск (АТ), частішають дихальні рухи, відкриваються непрацюючі в спокої капіляри – таким чином, тканини організму краще забезпечуються киснем та поживними речовинами. Як наслідок, відбувається позитивна стимуляція центральної нервової системи (ЦНС) та залоз внутрішньої секреції, підвищується загальний тонус організму, покращується емоційний стан. Фізичне навантаження підвищує опірність організму до ряду несприятливих факторів, таких як нестача кисню в повітрі, дія високих і низьких температур, деяких отрут і токсинів, радіоактивного випромінювання.

При систематичній руховій активності підвищується імунітет. Регулярні фізичні навантаження протидіють перерозподілу солей кальцію в організмі , які властиві старінню, тобто мають проти склеротичний ефект. Фізичні вправи зі зміною положення тіла і різнонаправленими прискореннями, що потребують швидких змін тонусу судин у зв’язку із переміщенням маси крові, позитивно впливають на стінки судин, збільшуючи їх еластичність. Таким чином, покращується кровопостачання, серцевого м’яза, посилюється його скоротлива здатність, дістає стимул для розвитку сітка дрібних судин в серцевому м’язі. Скорочення периферійних м’язів, рухи діафрагми та грудної клітки під час вдиху сприяють поверненню венозної крові від тканин до серця. При підвищеній потребі організму в енергії відбувається розщеплення складних жирів , зокрема і тих, що мають властивість пошкоджувати судину стінку і призводять до розвитку атеросклерозу. Під час фізичної активності відбувається фізіологічне розрідження крові, яка легше проходить через дрібні капіляри, краще кровопостачаються всі органи і тканини.

Проводити фізичні вправи потрібно регулярно, щонайменше три рази на тиждень (ідеально – щодня) по 30 хвилин, бажано на свіжому повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях. Найкраще проводити тренування в ранковий або вечірній час доби, причому не раніше, ніж через 2 години після прийому їжі. Розпочинати тренування потрібно з 5-10 хвилин, поступово збільшуючи тривалість та інтенсивність занять. Після закінчення періоду адаптації до тренувань, потрібно займатись регулярно, з приблизно однаковим навантаженням.

Якщо під час фізичного навантаження виникли: сильна задуха, запаморочення, виражена слабкість або спітнілість, дискомфорт або біль в грудях, руці, шиї чи спині, нерівномірне серцебиття, то потрібно негайно припинити заняття і звернутися до лікаря!

Кожне заняття повинно поділитися на три етапи: підготовчий, основний і заключний. Метою підготовчого етапу є поступова активізація дихальної та серцево-судинної систем, підготовка їх до основного навантаження. Вправи виконуються повільно і поєднуються з дихальними вправами. Тривалість підготовчого періоду 3-5 хвилин.

Метою основного періоду є здійснення послідовного навантаження всіх м’язів тіла. Інтенсивність вправ має бути достатньо напруженою, але не виснажливою. Навантажувальні вправи потрібно обов’язково чергувати із розслаблюючими, котрі включають нахили тулуба та дихальні вправи.

Рекомендовано дотримуватися навантажень, що становить 50%-80% від максимальних можливостей організму. Інтенсивність фізичних навантажень треба регулярно визначати за допомогою підрахунку частоти пульсу. Оптимальну частоту серцевих скорочень можна визначати для себе за допомогою таких, нескладних розрахунків:

  • для початківців оптимальна ЧСС=170 – вік;

  • для тих, хто тренуються регулярно оптимальна ЧСС= 180 – вік;

  • для тих, хто готуються до змагань оптимальна ЧСС=170 – ½ віку.

Максимально допустима частота серцевих скорочень зменшується після перенесених серцево-судинних захворювань.

Оригінальним способом регулювання інтенсивності фізичних вправ є одночасне ведення розмови. Якщо говорити заважко, вочевидь інтенсивність тренування є зависокою і потрібно зменшити навантаження .

Ще однією важливою характеристикою процесу тренування є так звана щільність заняття. Вона виражає відсоткове співвідношення часу, який йде на безпосереднє виконання вправ, до всього часу тренування. На початкових етапах рекомендовано дотримуватися щільності біля 50%, тобто половина часу між вправами йде всього 1/5 загального часу тренування.

Заключний період кожного заняття полягає в поступовому зменшенні навантаження і виконанні легких вправ протягом 5-7 хвилин. За цей проміжок часу нормалізується робота всіх систем організму, зменшується частота серцевих скорочень, приходять до вихідних значень основні показники гомеостазу.

Фізичні вправи прискорюють процеси обміну речовин в організмі: розщеплюються спочатку прості, а потім складні вуглеводи і жири, а поживні речовини. Які прийшли з їжею, йдуть на синтез білків для зміцнення м’язів і кісток. Навіть за кілька годин після тренувань обмінні процеси в організмі відбуваються все ще із пришвидшеним темпом.

Тому фізичні тренування особливо корисні, а точніше, просто обов’язкові людям із надлишковою вагою.

КАЛОРІЙНІ ЗАТРАТИ ЛЮДИНИ ВАГОЮ 75 кг ЗА 10 хвилин.

Вид активності

Кількість калорій

Ходьба зі швидкістю 3 км/год

40

Ходьба зі швидкістю 4 км/год

50

Ходьба зі швидкістю 6 км/год

70

Біг зі швидкістю 7,5 км/год

120

Біг зі швидкістю 10 км/год

150

Гімнастика

70-120

Робота в саду чи в городі

40-105

Плавання

65-160

Їзда на велосипеді

60-175

Катання на лижах

80-170

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Фізична культура і спорт – найкращі помічники у боротьбі із хворобами.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Мовленнєва майстерність педагога Нової української школи. Вербальний і невербальний імідж»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн