Розвиток дрібної моторики рук у дітей раннього віку

Опис документу:
У збірці ігор систематизовані та оформлені ігрові вправи з розвитку дрібної моторики рук у дітей раннього віку (середня вікова група). Представлені особливості розвитку дрібної моторики рук у дітей раннього віку. Матеріал може бути корисним для вихователів закладів дошкільної освіти різних типів, педагогічних працівників, які опікуються питанням всебічного розвитку дітей раннього віку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Міністерство освіти і науки України

Комунальний заклад

Дошкільний навчальний заклад №16 «Рушничок»

Словянської міської ради

Розвиток дрібної моторики рук

у дітей раннього віку

Ігрові вправи

для дітей середньої групи

Укладач

БорисенкоЮ.С.

вихователь Комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад № 16 «Рушничок» Словянської міської ради

Словянськ – 2020

Дрібна моторика - сукупність скоординованих дій нервової, м'язової і кісткової систем, часто у поєднанні із зоровою системою у виконанні дрібних і точних рухів кистями і пальцями рук і ніг.

До області дрібної моторики відноситься велика різноманітність рухів: від примітивних жестів, таких як захоплення об'єктів, до дуже дрібних рухів, від яких, наприклад, залежить почерк людини 8.

Умови ефективного розвитку дрібної моторики

у дітей дошкільного віку

Сензитивним періодом розвитку кори головного мозку є вік від 2 до 10 років, тому в цей період темпи моторного навантаження в мовленнєвій діяльності мають бути адекватним. Рівень розвитку мовлення дітей прямо залежить від сформованості тонких рухів пальців рук. Спочатку розвиваються дрібні рухи пальців рук, потім з'являється артикуляція складів [2].

Необхідно задіяти всі пальці обох рук. Рухи на стискання, розтягування і розслаблення повинні поєднуватися. Вправи повинні будуватися на використанні ізольованих рухів кожного пальця. Для успішного розвитку дрібної моторики важливо тренувати обидві руки. Важливо так само розвивати тонкі рухи пальців обох рук, а в побуті прагнути розподіляти різні дії між правою і лівою руками.

Значення ігор для розвитку дрібної моторики рук

Ігри та вправи на розвиток дрібної моторики є потужним засобом підтримки тонусу і працездатності кори головного мозку, засобом її взаємодії з нижчими структурами. Одночасно у дітей поліпшується увага, пам’ять, слухове і зорове сприйняття, формується посидючість, ігрова та навчально-практична діяльність. Систематичні вправи допомагають також виробити навички самоконтролю та саморегуляції рухів рук не тільки під контролем зору, але і за участю дотику, тактильно-рухових відчуттів.

Василь Сухомлинський писав: «Розум дитини – на кінчиках її пальців». Рука пізнає, а мозок фіксує відчуття й сприйняття, поєднуючи їх із зоровими, слуховими й нюховими в складні образи й уявлення. Високий рівень сформованості дрібної моторики дитячих пальців забезпечує достатній рівень пам'яті, уваги й готує руку до письма.

Зараз вже відомо, що на початковому етапі життя саме дрібна моторика відображає те, як розвивається дитина, свідчить про її інтелектуальні здібності. Діти з погано розвиненою дрібною моторикою незграбно тримають ложку, олівець, не можуть застібати ґудзики, шнурувати черевики. Їм буває важко зібрати деталі конструктора, що розсипалися, працювати з пазлами, паличками для рахування, мозаїкою. Вони відмовляються від улюблених іншими дітьми ліплення і аплікації, не встигають за дітьми на заняттях. Таким чином, можливості освоєння світу дітьми виявляються збіднілими 2.

Останнім часом педагоги й психологи усе частіше говорять про відставання в розвитку моторної функції дрібних м’язів пальців рук у дітей, що призводить до зниження розвитку мови й мислення. Саме за допомогою тактильно-рухового сприйняття складаються перші враження про форму, величину предметів, їх розташування в просторі. Щоб навчити малюка говорити, необхідно не лише тренувати його артикуляційний апарат, але і розвивати дрібну моторику рук.

Рівень розвитку дрібної моторики – один з показників інтелектуальної готовності до школи, і саме в цій області дошкільнята зазнають серйозні труднощі. Тому роботу з розвитку дрібної моторики треба починати задовго до вступу до школи, а саме з самого раннього віку 1.

Розвиток дрібної моторики в середній групі

Дитина 4-5 років вже розуміє, що дрібні предмети не можна брати в рот і тим більше ковтати. Педагоги і батьки пропонують дітям ігри на розвиток дрібної моторики в середній групі більш складні, ніж у молодшій.

Ігри на розвиток дрібної моторики рук сприяють формуванню словесної мови дитини. А починається це, коли рухи пальців рук досягають достатньої точності. Встановлено, що у головному мозку людини центри, відповідальні за мову і рухи пальців рук, розташовані близько, тому мовні реакції знаходяться в прямій залежності від тренованості пальців.

Існує багато цікавих вправ, форм, методів розвитку дрібної моторики. Заслуженою повагою серед батьків та педагогів користуються пальчикові ігри.

Представляємо деякі зразки ігрових вправ з розвитку дрібної моторики рук.

Гра «Впізнай овочі та фрукти на дотик»

Мета: вдосконалювати знання дітей про овочі та фрукти; вчити відгадувати на дотик предмет, розвивати сенсорно-тактильні аналізатори, дрібну моторику рук, мовлення дітей, вміння описувати предмет по пам’яті; корегувати увагу, мислення; виховувати впевненість у собі.

Тривалість: 5-7 хвилин.

Обладнання: овочі та фрукти характерної форми і різної щільності (цибуля, ріпа, редька, буряк, помідор, слива, яблуко, груша та ін.. ) лежать в мішечку.

Опис змісту: вихователь нагадує дітям про те, що вони знають гру «Чарівна торбинка», і каже, що грати в неї можна по-іншому. Педагог запрошує до себе одну дитину і просить виконати завдання. Дитина розповідає, всі діти називають предмет, який поки не бачать, після цього дитина витягує його з мішечка і показує, що в руці. Названий предмет назад в торбинку не опускають . Діти кладуть овочі в один кошик, а фрукти — в інший.

Інструкція: «Той, кому я запропоную дістати з торбинки предмет, на дотик назве характерні ознаки і лише тоді назве, що це».

Питання:

1.Які овочі ви знайшли

2. Які фрукти ви знайшли

Підсумок: під час гри діти розвивають дрібну моторику, удосконалюють тактильні відчуття, повторюють назви овочів і фруктів, розширюють уявлення про них.

Гра «Лижники»

Мета: закріплювати з дітьми знання про зимові розваги; закріплювати навички орієнтуання у просторі; розвивати дрібну моторику пальців рук; виховувати у дітей любов до здорового способу життя.

Тривалість: 3-5 хвилин.

Обладнання: вільна поверхня стола, пластикові кришки, маленькі флажки на стійках.

Опис змісту:  на столі викладають різьбою доверху дві пробки від пластикових пляшок. Це – «лижі». Встановлюють маленькі флажки для означення маршруту. Дитині слід вказівний і середній палець вставити в них, як ноги та рухатися на «лижах».

Інструкція: «Діти, ставимо пальчики у кришечкики та рухаємося за маршрутом, оминаючи перепони. Обов'язково називаємо напрямки руху: праворуч, ліворуч.

Ми їдемо на лижах,

ми летимо з гори,

Ми любимо забави.

холодної зими.

Питання:

1. Які напрямки руху ми повторили

2. Що було складно робити

Підсумок: під час гри діти розвивали дрібну моторику, вчились орієнтуватись на місцевості.

Гра «Цілюща сила каміння»

Вправа «Склади казку»

Мета: оптимізувати психічний розвиток дитини; розвивати дрібну моторику, уяву, уявлення про себе, вміння передавати свої почуття: рухові, зорові, просторові; корегувати емоційні розлади, знижувати рівень конфліктності, замкнутості, тривожності; виховувати духовно-естетичне ставлення.

Тривалисть: до 10 хвилин.

Обладнання: камінці різного кольору, форми та розміру, сюжетні картинки.

Опис змісту: вихователь кладе на стіл коробочку з різними камінцями та картинки із різними сюжетами. Дитина обирає сюжет, вихователь допомагає почати казку. А дитина обрирає камінчики и доповнює її.

Інструкція: «Діти, подивіться, скільки в нашій коробці чудових камінців. Обуріть кілька з них. Розгляньте ті камінчики, які ви обрали. Тепер оберіть картинку. Давайте подивимись на картинку. Пропоную скласти за нею казочку. Я почну казку, а ви зі своїми камінчиками її доповніть».

Питання:

1. Про що була твоя казка

2. Чому ти обрав саме ці камінці

Підсумок: діти вчаться зосереджуватись на камінцях під час сладання казки, тактильні відчуття допомагають розслабитись, знимають нервову напругу.

 Гра «Крокують наші пальчики»

Мета: вчити дітей грати разом; розвивати дрібну моторику пальців рук, уважність і здатність зосереджуватися; виховувати інтерес до пальчикових ігор.

Тривалість: 3-4 хвилини.

Обладнання: решітка для мийки, віршики про веселі пальчики

Опис змісту: візьміть решітку для мийки. Запропонуйте дитині вказівним і середнім пальцями, як ніжками, прокрокувати по клітинках. «Ходити» можна спочатку однією рукою, потім іншою, потім двома руками разом. Перед початком вправ діти розігрівають долоні легкими погладжуваннями до приємного відчутття тепла. Вправи виконуються у повільному темпі, від 3 до 5 разів, спочатку правою рукою, потім лівою, а потім двома руками разом

Інструкція: вказівний і середній пальці треба витягнути і опустити вниз, безіменний і мізинець притиснути до долоні великим пальцем. Вказівний і середній пальці пересувати по поверхні столу, імітуючи рухи ніг. Треба стежити за тим, щоб вказівний і середній пальці при виконанні сильно не згиналися.

1. Маленькі ніжки крокують по доріжці! Топ-топ, топ-топ! Крокують по доріжці!

2. Ось чоловічок йде по доріжці.

І високо піднімає він ніжки.

На одній нозі стоїть і по боках дивиться.

На іншу ногу встав, похитався і впав.

Питання:

1. Що робили наші пальчики

Підсумок: дитина отримує різноманітні сенсорні враження, у неї розвивається уважність і здатність зосереджуватися.

Гра-малювання на піску «Лісова подорож»

Мета: учити порівнювати якості сухого й мокрого піску, пробудити інтерес до занять; розвивати увагу, пов'язану з координацією рухів, мовленнєве дихання, зорове і слухове сприймання, тактильно — кінестетичну чутливість, дрібну моторику засобами пісочної анімації, пам’ять, словесно – логічне мислення; корегувати орієнтацію у макро просторі; виховувати самостійність, доцільну поведінку, культуру спілкування, навички співпраці в колективі; створювати умови для стабілізації емоційного стану дітей.

Тривалість: до 10 хвилин.

Обладнання: площинні зображення сонечка, хмаринки, прищіпки, стіл для пісочної анімації, аудіозапис «Звуки лісу», пісок чи інші сипучі речовини, різнокольорові камінчики.

Опис змісту: виховтель пропонує дітям виконати кілька вправ. Вправа «Здрастуй, пісочку!» допомагає налаштуватися на гру, познайомитися із властивостями піску. Вправа «Лісова стежинка» допомагає дітям розвивати тактильно-кінестетичну чутливість. Вправа «Чарівні візерунки» заспокоює дітей, стабілізує їхній емоційний стан та дає можливість творчо проявити власні емоції.

Інструкція:

Вправа «Здрастуй, пісочку!». Діти, давайте привітаємось спочатку одним пальчиком, потім однією долонькою, а тепер двома долоньками. Що ви відчуваєте, пісок який? (прохолодний, гладенький, м’який). Наберіть пісок у кулачок, міцно стисніть і поступово розжимайте. На що це схоже? (дощ, водоспад, душ, пісочний годинник). Зануріть руки глибоко у пісок (знаходять маленькі камінці).  

Вправа «Лісова стежинка» (діти за допомогою пальчиків малюють хвилясту лінію).

Вихователь:

Ти стежинонька, стежинка,

Приведи нас до хатинки.

Будемо ми йти малята,

Так, як ходять ведмежата.

Як ходять ведмежата?

(Діти пальчиками ідуть по стежинці як великі ведмеді і промовляють низьким голосом -туп — туп , як маленькі ведмеді промовляють високим голосом –туп — туп).

(Звучить аудіозапис «Лісові звуки»).

Вихователь: Мені здається, що я вже чую звуки лісу.

Які ще звуки можна почути в лісі?

Вправа «Чарівні візерунки» - створення візерунків відбитками пальчиків, кулачків, долоньок. (Вихователь пропонує хлопчикам намалювати на піску рибку, дівчатам-зробити парканчик з кольорових паличок.)

Питання:

1. Що ми сьогодні робили на занятті?

2. Чи сподобалось вам?

3. А зараз за допомогою пальчиків зобразіть на піску свій настрій.

Підсумок: формуємо у дітей ключові складники життєвої компетентності: віру у власні можливості, самостійність, людяність, працелюбність, спостережливість, креативність, розвиненість практичних умінь, творчих здібностей.

Гра-шнурівка «Сніговик»

Мета: формувати кольоророзрізнюючю функцію; розвивати гостроту зору, просторове уявлення; корегувати память, увагу, мислення, дрібну моторику рук, тактильні відчуття; виховувати самостійність в роботі.

Тривалість: 10 хвилин

Обладнання:  полотно з дірочками, частини сніговика і шнурки.

Опис змісту: ведучий показує, як по контуру треба «пришити» сніговичка та всі його частини. Необхідно спочатку зробити всі шви разом із дитиною. У міру ускладнення завдання можна демонструвати готові зразки.

Інструкція:  нам необхідно пришнурувати до полотна сніговика. Давайте спочатку порівняємо за величиною, визначимо форму і колір елементів, порахувати їх, визначимо місце розташування елементів. Спробуйте визначити форму на дотик. Складіть розповідь про об’єкт.

Питання:

1. Складіть розповідь «Чому радіє Сніговик».

Підсумок: розвивається дрібна моторика рук, точні рухи, збагачується активний словниковий запас.

Гра «Змайструй споруду»

Мета: розширюються знання про основні прийоми та способи конструювання різних моделей з деталей LEGO; збагачується активний словник дошкільників та формуються навички зв’язного мовлення, вербального та невербального спілкування; створюються умови для активного розвитку всіх психічних процесів; корегується мислення, увага, уява, пам'ять, орієнтування у просторі та дрібна моторика; виховується позитивне ставлення до виконуваної ігрової діяльності.

Тривалість:10-15 хвилин

Обладанання: картки, споруди, коробочка

Опис змісту: діти по черзі уважно дивляться на картку, називають споруду та відображають її за домомогою кубиків LEGO

Інструкція: візьміть картку із спорудою. Назвіть, що зображено на картці, тепер оберіть кубики LEGO, назвіть їх кольори та побудуйте те ж саме, що і на картці.

Питання:

1.Що ти сьогодні побудував?

2.Що використовував для будівництва?

Підсумок: діти вчаться самостійній конструкторській діяльності зазразком, розвивається точність рухів.

Гра «Сидить білка...»

Мета: збагачувати активний словниковий запас; розвивати дрібну моторику пальців рук; корегувати уяяву, мислення, пам'ять; виховувати позитивне ставлення до пальчикових ігор.

Тривалість: 2 хвилини

Обладнання: віршик про білочку

Опис змісту: дорослий і малюк за допомогою лівої руки загинають по черзі пальці правої руки, починаючи з великого пальця. 

Інструкція:

Вихователь: Загинаємо пальчики і промовляємо:

Сидить білка, вчить потішки, 

Продає вона горішки: 

Лисичці-сестричці, 

Горобцеві, синичці, 

Ведмедикові товстоп’ятому, 

Зайченяті вусатому. 

Питання:

1. Що ми з вами робили

2. Про кого віршик

Підсумок: діти вчаться запам’ятовувати короткі віршики та розвивають дрібну моторику пальців рук

Сенсорно-дидактична гра «Чарівний потяг»

Мета:  закріплювати знання дітей про кількісну та порядкову лічбу, геометричні фігури, вміння описувати предмети, порівнювати їх за формою, кольором, величиною; формувати вміння орієнтуватися на площині; розвивавати логічне мислення, зв’язне мовлення, дрібну моторику; виховувати пізнавальну активність, самостійність.

Тривалість: 8-10 хвилин

Обладнання: дошка виготовлена з ДВП (обтягнута фетром), фетрові різнокольорові цифри, квіти, різнокольорові машинки, вагончики, метелики, хмари.

Опис змісту: на фетрові вагончики діти наклеюють різні предмети і називають їх, потім можна пограти у гру «Чого не стало?», міняти предмети місцями і знаходити що змінилось.

Інструкція:

Вихователь: діти подивіться уважно, назвіть предмети. А тепер заплющіть оченята та вгадайте, що змінилось. А зараз один із вас прибере одну з картинок, а ви назвіть, чого не стало.

Питання:

1. Назвіть кольори вагончиків.

2. Порахуйте, скільки у нас вагончиків.

3. Назвіть предмети на вагончиках.

Підсумок: діти вчаться не лише самостійно виконувати дрібні рухи з картками із фетру, але і виконувати різні завдання з ними; вчаться запамятовувати порядок розташування предметів.

Гра з марблс «Розумні ручки»

Мета: формувати вміння співвідносити кольори різнорідних предметів, вміння правильно вимовляти назви кольорів за допомогою камінчиків Марблс; уточнювати і закріплювати знанння кольорів, форми; розвивати окомір, зорову память, творчу уяву, увагу, мислення, орієнтацію у просторі, дрібну моторику; виховувати емоційне ставленння до процесу та результату своєї роботи, радісний настрій та естетичні почутття.

Тривалість: 8-10 хвилин.

Обладнання: кольорові картинки з пустими кружечками для Марблс, камінці Марблс.

Опис змісту: дітям дають картки із картикнками, на яких залишено пусті місця. Діти добирають камінці за кольором і розкладають їх на місця.

Інструкція: оберіть картинки, назвіть що на них зображено. Тепер доберіть за кольором камінці та розташуйте їх на картинці так, щоб закрити пусті місця.

Питання:

1. Назвіть кольори камінців, які ви обрали.

Підсумок: розвивається дрібна моторика рук, діти вчаться добирати камінці за кольором, правильно разташовувати їх на картинках.

Література

  1. Биковець Л. Л. Вплив рухів пальців рук на розумовий та мовленнєвий розвиток дитини дошкільного віку / Л. Л. Биковець // Таврійський вісник освіти. – 2012. – N2. – С. 124–131. 


  2. Гріненко І.В. Каменці Марблз як одна із нетрадиційних форм роботи дошкільниками з особливими освітніми потребами/ І.В.Гріненко // Альмонах «Від науки – до практики» .- Словянськ, ДДПУ.- 2018.

  3. Губеладзе І. 15 ігор на розвиток дрібної моторики своїми руками [Електронний ресурс] /І.Губеладзе// Режим доступу:  http://www.simeynaacademy.com.ua/archives/152

  4. Зінеєвич Н. Ігри для розвитку дрібної моторики [Електронний ресурс] /Н.Зінеєвич// Режим доступу: https://comarlv.blogspot.com/2016/10/blog-post_39.html

  5. Малецька Г. Р. Конспекти інтегрованих групових занять [Електронний ресурс] /Г.Р.Малецька// Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/konspekt-integrovanogo-grupovogo-zanatta-z-logopedii-kazkova-podorozostriv-skarbiv-92592.html

  6. Машталер А. С. Розвиток дрібної моторики у дітей із загалним недорозвиненнням мовлення /А.С.Машталер//Таврійський вісник освіти. –2015.–No4(52).

  7.  Нікітюк О.Л. Розвиток дрібної моторики рук у дітей дошкільного віку [Електронний ресурс] /О.Л.Нікітюк// Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/kartoteka-didakticnih-igor-dla-ditej-serednogo-doskilnogo-viku-90595.html

  8. Новицька О.В. Ігрова скарбничка. Дидактичні ігри для дошкільників /Упор. О.В.Новицька, Т.І.Янковська, М.Я.Бральчук // Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010.— 44 с.

  9. Пилипчук С.Д. Використання нетрадиційних здоров’язбережувальних технологій у роботі з дітьми раннього віку в умовах будинку дитини / С. Д. Пилипчук / Таврійський вісник освіти.- 2016.- №4(56).- С.77-82.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!