Розробка виховної години "Шлюб як основа сім'ї"

Опис документу:
Розробка цієї виховної година спрямована на виховання ціннісного ставлення до сім'ї, як основи суспільства і держави, виховання свідомого ставлення до цивільних основ суспільного життя, свідомої соціальної активності та відповідальності. Вона допоможе в формуванні моральної мотивації, спрямованої на готовність до сімейного життя.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Виховна година

Тема: Шлюб як основа сім'ї

Мета:

виховання ціннісного ставлення до сім'ї, як основи суспільства і держави;

виховання свідомого ставлення до цивільних основ суспільного життя, свідомої соціальної активності та відповідальності;

формування і розвиток моральної мотивації, спрямованої на готовність до сімейного життя.

Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, мультимедійна презентація, аудіо записи «Марш Мендельсона», «Вальс закоханих», відеокліпи)

Аудиторія оформлена згідно з тематикою заходу.

Хід заходу.

Вступне слово класного керівника Слайд №1

Дорогі учні! Пройде зовсім трохи часу, і ви закінчите навчання в школі. Кожен з вас має власні плани на подальше життя. Але є щось спільне для всіх. Це соціальний статус людини, члена суспільства. Сьогодні ми з вами поговоримо про сім'ю - як основу суспільства, її функції, правові основи, шлюбні відносини

Кожен з вас, напевно, знає про існування спеціального державного органу, що займається саме реєстрацією актів цивільного стану. Що ще ви знаєте про шлюб як правовий статус громадянина?

Перше, що спадає на думку багатьом з нас при слові «шлюб», - це весілля, красива, урочиста, зворушлива подія. Це марш Мендельсона, це вальс як символічний танок.

(Танець учнів під музику вальсу)

Сім'я займає особливе місце в житті кожної людини. У ній ми ростемо, виховуємось, набуваємо смаків і звичок, манер, закладається характер і ідеали людини.

Багато питань нашого особистого життя вирішуються саме в родинному колі. Завдяки тій особливій атмосфері довіри, доброзичливості, взаємної поваги, які притаманні сім'ї, принесена в будинок радість стає подвійною радістю, а біда - менш важкою.

Незабаром ви почнете самостійне життя, будете мати своїх дітей, які теж побудують свої сім'ї. Здійснюється довічний кругообіг життя, в якому родина займає одне з найголовніших місць.

Знання положень сімейного законодавства, своїх прав і обов'язків обов'язково знадобиться вам у житті.

Соціальний педагог Слайд №2

Шлюб - це регульована суспільством форма відносин між чоловіком і жінкою, яка визначає їх права і обов'язки по відношенню один до одного та їх дітей. Є декілька причин укладення шлюбу: Слайд №3

  • любов;

  • психологічні причини;

  • бажання мати дітей;

  • вирішення побутових проблем;

  • обставини, що склалися. Слайд №4, 5

Мінімальний шлюбний вік для чоловіків і жінок прийнятий Законом, становить 18 років, в Пояснювальній Записці він названий віком досягнення психічної, інтелектуальної і фізичної зрілості згідно з Конвенцією ООН. Нагадаємо, що до цього моменту українки могли вступити в офіційний шлюб в 17 років, а чоловіки - в 18 років. Зміни в ст. 23 підвищили і вік, коли настає право на шлюб. За рішенням суду, право на шлюб тепер може бути надано особі, яка досягла 16 років, якщо це відповідає інтересам даної особи. Раніше право на шлюб надавалося в 14 років.

Юрист Слайд №6

Варто розрізняти умови вступу в шлюб і перешкоди для вступу в шлюб. Перешкоди - це обставини, при яких вступ до шлюбу є неправомірним. Згідно ст.25 СК не допускається реєстрація шлюбу:

  • між особами, з яких хоча б одне знаходиться вже в іншому шлюбі (мається на увазі зареєстрований в актах цивільного стану шлюб і прирівняні до нього релігійні шлюби. У даному випадку законодавство закріплює принцип моногамії (одношлюбність), відповідно з яким чоловік і жінка можуть одночасно перебувати тільки в одному шлюбі. Тому при реєстрації шлюбу між особами, з яких хоча б одна раніше перебувала в шлюбі, необхідно пред'явити документи, які підтверджують припинення попереднього шлюбу;

між родичами по прямій висхідній і низхідній лінії, між рідними та братами і сестрами, а також між усиновителями і усиновленими (ст.26 СК України), (батьки і діти, внуки, дід, бабуся);

заборона шлюбів між близькими родичами обумовлена як моральними розуміннями, так і біологічними. Шлюб між близькими родичами істотно підвищує можливість передачі в спадщину багатьох спадкових захворювань, а також з моральних міркувань;

між особами, з яких хоча б одна визнана судом недієздатною внаслідок психічної хвороби. Заборону шлюбу з недієздатним обумовлено тим, що недієздатна особа не може розуміти значення своїх дій або керувати ними (ст.16 ЦК України), тому вона не може дати усвідомленої згоди на вступ у шлюб. Якщо на момент реєстрації шлюбу особа не була визнана недієздатною, але знаходилася в такому стані, коли не могла розуміти значення своїх дій, шлюб повинен бути визнаний недійсним, тому що відсутня одна з необхідних умов для вступу в шлюб - усвідомлене волевиявлення, спрямоване на одруження. Заборона шлюбу з недієздатним також пояснюється турботою про здоров'я потомства. Багато психічних хвороб може передаватися у спадок. Слайд №7

Більш детально і професійно висвітлити питання документального оформлення шлюбно - сімейних відносин ми попросили співробітника відділу РАГС районної адміністрації.

(Виступ запрошеної особи)

1-й учень Слайд №8

Які ж бувають види шлюбів? Розглянемо найпоширеніші з них.

Слайд №9, 10

Церковний шлюб, освячений будь-якою церквою, у багатьох країнах має юридичну силу, в деяких є єдиною легальною формою шлюбу. Інші держави, в тому числі і Україна, в даний час не визнають юридичної сили церковного шлюбу, тому священики перед його укладанням рекомендують провести реєстрацію в органах РАГСу. У православ'ї та католиків одруження складає одне з Таїнств - Вінчання.

2-й учень Слайд № 11, 12

Морганатичний шлюб - шлюб між особами нерівного становища. У даний час це поняття збереглося в династичних регламентах та законах ряду країн. Слайд № 13, 14

Цивільний шлюб - шлюб, оформлений у відповідних органах державної влади без участі церкви. У розмовній мові так часто називають співжиття та ведення спільного господарства без реєстрації шлюбу.

1-й учень Слайд №15,16

Тимчасовий шлюб. В окремих країнах законодавство визнає його юридичну силу. Тривалість визначається угодою сторін і встановлюється в шлюбному договорі. Одночасно встановлюється розмір викупу, який чоловік передає дружині в такому шлюбі. Після закінчення терміну, на який він був укладений, шлюб і всякі правові відносини між подружжям вважаються припиненими.

2-й учень Слайд № 17

У різний час і в різних країнах існували й інші форми шлюбу.

Слайд № 18

Фактичний шлюб (співжиття) або незареєстрований шлюб, часто неправильно званий «цивільним» - відносини між партнерами не оформлені у встановленому законом порядку. Навіть при веденні спільного господарства та / або наявності спільних дітей (див. Цивільний шлюб) визнається не всіма релігійними напрямками.

Слово класного керівника

В СРСР цивільний шлюб юридично визнавався в 1926-1944 рр. Відповідно до нині чинного Сімейного кодексу, незареєстроване спільне проживання чоловіка і жінки не породжує шлюбних прав та обов'язків, хоча права дітей, народжених у шлюбі, не відрізняються від прав дітей, народжених поза шлюбом.

Років двадцять тому на таке наважувались лише самі безстрашні закохані, сьогодні більшість молодих людей, перш ніж зареєструвати шлюб, живуть деколи по кілька років саме в цивільному шлюбі. Може, варто це взяти до уваги, так як це дає людям право спробувати на смак сімейне життя. Хоча зараз, як і раніше, багато противників цього виду шлюбу.

1-й учень Слайд № 19

Фіктивний шлюб - вдаване оформлення шлюбу без наміру створити сім'ю для отримання від держави пов'язаних з ним переваг.

Доведена відсутність наміру створити сім'ю в Україні є підставою для визнання шлюбу недійсним

2-й учень Слайд № 20

Полігінія (1 + N) - одночасний шлюб чоловіка з декількома жінками. Звичайно, шлюб укладається чоловіком з кожною з жінок окремо, причому можливі градації. У шаріаті є обмеження на кількість дружин - не більше чотирьох (N≤4). Всі інші мешканки гарему дружинами не вважаються, проте в них є певні гарантії (від господаря гарему) визнання дитини в разі її народження. Проте їх становище суттєво нижче, ніж у жінок, і швидше нагадує рабство.

1-й учень Слайд № 21,22

Поліандрія (M + 1) - одночасний шлюб жінки з декількома чоловіками. Зустрічається зрідка, наприклад, у народів Тибету, Гавайських островів. Сліди поліандрії помічені в «Махабхараті» (5 + 1: Драупади була дружиною всіх братів Пандавов).

2-й учень Слайд № 23

Груповий шлюб (M + N) - співжиття декількох жінок (N) з декількома чоловіками (M) у наш час є формою експериментів молоді. У російській мові називається «шведською сім'єю», хоча самі шведи виступають проти такого визначення. Раніше багато вчених стверджували, що груповий шлюб існував в первісному суспільстві при матріархаті і передував інституту парного шлюбу; в даний час ця теорія вважається досить сумнівною.

1-й учень Слайд № 24

Одностатевий шлюб (2 + 0 або 0 + 2) - співжиття гомосексуальної пари. У багатьох країнах Заходу (Данія, Норвегія, Швеція, Гренландія, Ісландія, Нідерланди, Франція, Бельгія, Німеччина, Фінляндія, Люксембург, Нова Зеландія, Великобританія і Північна Ірландія, Чехія, Швейцарія з 2007 року), а також деяких регіонах країн Північної і Південної Америки одностатеві пари можуть укладати шлюб. Деякі церкви також визнають гомосексуальний шлюб (наприклад, Шведська єпископальна). У відповідних національних мовах і законодавствах використовується те ж слово, яке перекладається на російську мову як «шлюб»; укладення такого союзу породжує подібні з браком юридичні наслідки (наприклад, ПАКС у Франції). Втім, зрозуміло, що з цих наслідків є ряд природних винятків, оскільки в такому союзі не може бути спільних біологічних дітей (але можуть бути прийомні). У більшості країн, в тому числі і в Україні, одностатеві шлюби не визнаються і не реєструються.

2-й учень Слайд № 25

Гостьовий шлюб - зареєстрований шлюб, при якому подружжя не веде спільного господарства, живуть окремо, іноді в різних містах.

1-й учень Слайд № 26

Шлюб після смерті - шлюб, укладений «заднім числом» після смерті одного з подружжя.

2-й учень Слайд № 27

Мезальянс - шлюб між людьми різних станів або класів, між людьми, що дуже відрізняються за майновим або соціальним станом.

1-й учень Слайд № 28

Віртуальний шлюб - несправжній шлюб, укладений і існуючий лише в Інтернеті.

2-й учень Слайд № 29

Левірат - шлюбний звичай, який дозволяє вдові виходити заміж тільки за найближчих родичів чоловіка (наприклад братів).

1-й учень Слайд № 30

Сорорат - можливість вступати в шлюб одночасно з декількома рідними або двоюрідними сестрами дружини.

Слово класного керівника Слайд № 31

Шлюб -це вільний, рівноправний і, в принципі, довічний союз жінки та чоловіка, який полягає в установленому законом порядку, має на меті створення сім'ї.

Неважливо, який вид шлюбу був обраний ... Результатом кожного весілля є народження нової сім'ї.

(Відеокліп)

Психолог Слайд № 32

Сім'я – це:

громадський інститут, де статуси і ролі отримують моральне схвалення з боку суспільства і в правовому відношенні узаконені державою;

сім'я реалізує самозбереження суспільства, відтворення населення

Типи сімей в переписах населення:

однієї шлюбної структури з дітьми і без дітей;

однієї шлюбної структури з дітьми і без дітей, з одним із батьків подружжя;

однієї шлюбної структури з дітьми і без дітей з одним із батьків подружжя (без них), з іншими родичами;

двох або більше шлюбних пар з дітьми та без дітей, з одним із батьків подружжя (без нього), з іншими родичами;

матерів (батьків) з дітьми.

Функції сім'ї:

народження дітей (репродуктивна);

утримання дітей (екзистенційна);

виховання дітей (соціалізації);

формування настрою (психологічна);

накопичення та передача інформацією (інформаційна);

відпочинок, дозвілля;

турбота про здоров’я;

статус;

організація виробництва і споживання;

домогосподарство.

Життєвий цикл сім'ї

1 - шлюбна пара в момент утворення,

2 - з маленькими дітьми;

3 - принаймні з однією дорослою дитиною;

4 - стадія відділення всіх дітей

1 учень Слайд № 33

А хочете дізнатися, як зароджуються сім'ї у представників різних релігій?

2 учень Слайд № 34

Іудаїзм розглядає шлюб, як найбільш бажаний статус людини і бачить в ньому соціальну інституцію, створену Богом за часів творіння. За біблійними переказами, метою шлюбу є взаємодопомога між чоловіком і жінкою, їх плотська близькість, продовження і збільшення роду людського.

1 учень Слайд № 35, 36, 37

Християнство вважає шлюб богодозволеним довічним союзом чоловіка і жінки.

Шлюбні відносини в ісламі засновані на принципах добровільності та обов'язковості сплати чоловіком подарунка.

Порушення подружньої вірності є порушенням одного з принципів Вчення. У той же час шлюб, як такий, є виключно світським.

2 учень

Як показує статистика, відсоток людей, які проживають у незареєстрованому або фактичному шлюбі, росте по всьому світу і не має чіткої залежності від рівня життя в даній країні, а відсоток дорослих людей, які перебувають в традиційному шлюбі, відповідно падає.

Наприклад, ще в 1960 році приблизно 5% дітей в США народжувалося в незаміжніх жінок, але вже в 1980 році ця цифра досягла 18%, а в 2009 році 41%, - тобто зростання майже в 8 разів за 50 років. В Європі відсоток фактичних шлюбів також неухильно зростає протягом останніх десятиліть. За даними Євростату, в 2014 році 37,3% всіх пологів в 27 країнах ЄС були позашлюбними.

Більшість дітей народилося поза шлюбом в Ісландії (64,3%), Естонії (59,7%), Словенії (56,8%), Болгарії (56%), Норвегії (55%), Швеції (54,2%) і Франції (55%)

1 учень Слайд № 38

Шлюб - це добровільний союз.

Для укладення шлюбу необхідна вільна і добровільно виражена злагода осіб, що вступають у шлюб. Слайд № 39

Шлюб - це рівноправний союз, що передбачає наявність рівних прав і обов'язків у кожного з подружжя в шлюбі.

Шлюб - це союз, укладений з дотриманням певних правил, встановлених законом.

Оформлення шлюбу належним чином є доказом вступу громадян в шлюбну спільноту, яку держава бере під свій захист.

Слово класного керівника

І це ще не всі види шлюбів. Сьогоднішнє суспільство створює нові і нові форми. В основі деяких є щось первісне, інших - дзеркальне відображення нашого сучасного мислення. Що вважати правильним, вирішувати, напевно, кожному. Головне, щоб молодята були щасливі, але щоб щастя це не руйнувало наш світ.

А тепер, будь ласка, дайте відповідь на такі запитання:

1. Про які види шлюбів ми говорили?

2. Що означає «урочиста реєстрація шлюбу», «вінчання»?

3. Чи можна після вінчання назвати пару сім'єю?

4. Які ознаки відрізняють сім'ю від звичайної групи людей?

5. Які наслідки можуть бути, якщо шлюб не зареєстрований?

6. У якому випадку, при якому виді шлюбу союз між чоловіком і жінкою порушує їх права і обов'язки один перед одним і перед дітьми?

7.Ваше думка - чи потрібно реєструвати шлюб?

8. Який зі шлюбів і чому вам близький, який би ви вважали за краще?

Подружжя - не розважальна прогулянка з «милим», це праця. Сім'ю треба будувати. Є багато сімейних пар, які відсвяткували і срібне (25 років), і золоте (50 років) весілля.

А реєструвати відносини чи ні - справа особисто кожного, головне, щоб люди любили один одного. (Відеокліп)

Слайд № 40

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00