Розробка уроку з української літератури 9 клас.

Опис документу:
Тема уроку. І. П. Котляревський. Національний колорит, гумор, образи поеми «Енеїда» Урок буде цікавий вчителям української мови та літератури, які викладають українську літературу в 9 класі, іншим педагогічним працівникам, батькам та учням, які цікавляться електронними інструментами сучасного уроку, де застосовано платформи: - QR-код в освіті; - Інтернет-сервіс мультимедійних дидактичних вправ LearningApps; - Інструкція віртуальної дошки Padlet.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок з української літератури 9 клас

Тема. І. П. Котляревський. Національний колорит, гумор, образи поеми «Енеїда»

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст, значення поеми «Енеїда» для розвитку нової української літератури, української мови; розвивати навички виразного читання, аналізу ліро-епічних творів, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття патріотизму, національної самосвідомості, пошани до духовних надбань нашого народу, почуття гумору.

Обладнання: ПК з підключенням до мережі Інтернет, електронні інструменти уроку дошка Padlet, learningapps.org.,

Теорія літератури: бурлескно-травестійна поема, пародія, алюзія, силабо-тонічне віршування.

https://ru.padlet.com/shepilovairina74/xvwtz9r8ql6g

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

«…Поема Котляревського — самобутній і глибоко національний твір, де стародавніх троянців і латинян переодягнено в жупани й кобеняки українського козацтва XVIII ст., в каптани й мундири тодішнього чиновництва, у підрясники й ряси «хаптурного роду»,.. де широким пензлем змальовано побут тогочасного панства, що замінило собою Верґілієвих олімпійців»,— писав Максим Рильський. Ця поема настільки колоритна, що її люблять читати і в наші дні. В чому секрет популярності твору, яким чином ідеї наших пращурів не застаріли, залишилися актуальними, ми спробуємо розібратися на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

«Хвилинка мудрості».

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Літературний диктант.

https://learningapps.org/display?v=p2os4o4j318

(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал; перевіряється в парах під керівництвом учителя.)

1) 1798 рік — це рік. (виходу «Енеїди»)

2) Який жанр «Енеїди»? (Бурлескно-травестійна поема.)

3) Чий сюжет наслідував Котляревський? (Верґілія.)

4) Що лежить в основі твору? (Народне життя українців XVIII ст.)

5) Яке завдання дали Енеєві боги? (Заснувати Рим.)

6) Хто з богів захищав Енея, а хто йому перешкоджав? (Венера — його мати — допомагала, Юнона шкодила.)

7) Які цілком оригінальні сцени є в 3-й частині поеми? (Сцени раю та пекла.)

8) Що таке бурлеск? (Змалювання в жартівливому, знижувальному тоні.)

9) Що таке травестія? (Переодягання, перенесення в інші історичні умови.)

10) Якою мовою написаний твір? (Живою, розмовною українською мовою.)

11) Як Котляревський характеризує богів, що живуть на Олімпі? (У негативному плані — пияки, пліткарі, інтригани, нероби.)

12) Зі скількох частин складається поема і скільки років писалася? (Із шести частин; 30 років.)

2. Складання «сюжетного ланцюжка» перших трьох частин «Енеїди».

https://learningapps.org/display?v=pmn1h0zpt18

Правильна відповідь:

3. Завдання учням пошуково-дослідницького характеру.

• Із першої строфи I частини «Енеїди» випишіть усі художні засоби, зробіть висновок.

(Моторний, проворний, зле завзятіший — епітети; парубок моторний — інверсія; тягу дав, п’ятами накивав — фразеологізми; зробили з неї скирту гною — метафора; як гиря — порівняння; гною, ланців — знижена лексика. Висновок: автор уживає багато різноманітних виражально-зображальних, емоційно забарвлених художніх засобів; серед них — гумористичні, знижена лексика.)

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Презентація « Національний колорит поеми І.Котляревського«Енеїда»

2. Виразне читання уривків з «Енеїди»

Учні читають ІV—VІ частини поеми; особливо: Еней на березі Тібру — V, 1-10, оплакування вбитих — VI, 89-95.)

3. Опрацювання ідейно-художнього змісту поеми.

Частина ІV
• Яким чином Сівілла прагнула з Енея «грошей більше улупити»? («Енеєві пророкувала, / Йому де поступатись як; / Хотіла мізок закрутити, / Щоб грошей більше улупити, / Хоть бідний був Еней і так»)
• Через що троянський ватажок намагався в подальшому уникати справ із відьмами? («Як прийде умом до чогось; / А з відьмою не торгуватися, / Щоб хлипати не довелось»)
• Як характеризує Сівіллу прагнення отримати грошову подяку від Енея? Від чого застерігав поромник троянців, пропливаючи біля острова цариці Цірцеї? («І дуже злая до людей; / Які лиш не остережуться, / А їй на острів попадуться, / Тих переверне на звірей»)
• На кого могла перетворити вояків володарка острова, якої вони злякалися? («По нашому хохлацькому строю / Не будеш цапом, ні козою, / А вже напевне що волом»)
• Як І. Котляревський характеризує французів, яких Цірцея перетворила на собак? («У них хто хитрий, то і старший, / І знай всім наминає парші, / Чуприну всякому скубе»)
• Яким чином жорстока цариця завдала шкоди народам світу? («Повзуть швейцарці черв’яками, / Голландці квакають в багні, / Чухонці лазять мурав’ями, / Пізнаєш жида там в свині. / Індиком ходить там гішпанець, / Кротом же лазить португалець, / Звіркують шведи вовком там, / Датчанин добре жеребцує, / Ведмедем турчин там танцює; / Побачите, що буде нам»)
• Що хотів зробити Еней з військом, висадившись на латинській землі? («…Моя тут воля, / І кілько оком скинеш поля, / Скрізь геть настрою городів»)
• Чим до вподоби була дочка Латина троянцям? («Таке дівча — кусочок ласий, / Заслинишся, як глянеш раз; / Що ваші греческі ковбаси!»)
• Опишіть, яке святкування організувало військо Енея по прибуттю на латинську землю? Про що це свідчить? Чим відрізнялася мова латинців? («Слова свої на ус кончають, / Як ми що кажем їм — не знають, / Між ними ми пропадемо»)
• Яким чином відбувалося вивчення латини троянцями? Чи було воно результативним? Якщо так, то за яких умов? («Троянське плем’я все засіло / Коло книжок, що аж потіло, / І полатинському гуло… / Еней від них не одступався… / І хто хоть трохи лінувався, / Тому субітки і давав / За тиждень так латину взнали»)
• У чому виявилася гостинність Латина? Як він готувався до прийому троянців? («…Я хліба не цураюсь / І з добрими людьми братаюсь»)
• Якими подарунками привітали троянці царя? («Килим-самольот чудесний», «скатерть шльонськая нешпетна», «сап’янці-самоходи»)
• Як родина Латина сприйняла щирість гостей? («Цариця, цар, дочка Латина / Заглядалися проміж себе, / Із рота покотилася слина, / До себе всякий і гребе, / Які достались їм, подарки, / Насилу обійшлось без сварки»)
• Чим пригощав цар троянців? («Пили горілку до ізволу / І їли бублики, кав’яр; / Був борщ до шпундрів з буряками…»)
• Яку неприємність готувала Юнона Енею, позаздривши йому в порозумінні з Латином? («І перцю дам йому, і маку… / Проллю троянську кров, латинську, / Вмішаю Турна скурвасинську, / Я наварю їм киселя»)
• Чим Тезіфона викликала до себе неприємне ставлення? («Прибігла фурія із пекла, / Яхиднійша од всіх відьом, / Зла, хитра, злобная, запекла, / Робила з себе скрізь содом»)
• Через що Амата не підтримувала сватання Енея? («Що Турн — князьок не буде зять…»)
• Яким чином Тезіфона «отруювала серця, душі Амати, Турна»? («В отравлену її утробу / Наклала злості, мовби бобу; / Амата стала не своя… / Яга тихенько підступила / І люте снище підпустила, / Що Турн о тім не помишляв»)
• Як Латин ставився до Аматиної няньки? Чим це пояснити?
• Якої шкоди скоїли мисливські пси царському муцику? Що характерно для троянського народу? («Но у троянському народу / За шаг алтина не проси; / Хто москаля об’їхав зроду? / А займеш — ноги уноси. / Завзятого троянці кшталту, / Не струсять нічийого ґвалту / І носа хоть кому утруть»)
• У чому Турн дорікав Латину у своєму листі до нього? («От Турна шмат той однімаєш / І в рот Енеєві соваєш»)
• Як Латин сприйняв виклик Турна на війну? За що дорікав цар своїм панам вельможним, чиновникам? («Не дуже хочете вибитись, / А тілько хочете напитись»)
• Чому панство всуперч Латину прагнуть війни з троянцями? З яким наказом звернулися бояре до населення стосовно готовності воювати? («Щоб голови всі обголяли, / Чуприни довгі оставляли»)
• Що свідчить про міць армії латинців? Хто підбурював латинців до війни? («Жінки з Аматою з’єднались… / І підмовляли воювать»)
• Яка ж сила протистояла Енею з троянцями? («Бо всі сусідні корольки / По просьбі, мовби по приказі, / Позапаляючи люльки, / Пішли в поход з своїм народом…»)

Частина V
• Як троянський ватажок сприймав неминучу погибель — війну, що наближалася час від часу? («Скажіть, тоді чи дуже спиться, / Як доля против нас яриться / І як для нас фортуна зла?»)
• Чому сон Енея перед війною був віщим? Що йому порадив Тібр? («Однаково ж сам не плошайся, / З аркадцями побратайся»)
• Який обід приготував троянський ватажок Юноні?
• Як аркадяни зустріли Енея? Чи погодився Евандр допомогти троянцям? Чому? З яким проханням про допомогу звернулася Венера до Вулкана? («Енеєві зробив би збрую / Із сталі, міді, золотую — / Такую, щоб ніхто не зміг»)
• Чи можна виправдати її надмірні лестощі? («Венера, як правдива мати, / Для сина рада все оддати, / З Вулканом рада в кузні жить»)
• Яким було напутнє слово перед військовим походом Евандра синові Палланту, аркадянам? («Паллант мій ваш єсть отаман, / За його бийтесь, умирайте, / Енеєвих врагів карайте, / Еней мій сват — а ваш гетьман»)
• Як Еней сприйняв подарунок матері Венери? Що робили військові, коли сумували за коханими на війні? («Так в армії колись велось: / Коли влюбився чи програвся / То пуншту хлись — судьба, поправся! / Веселіє в душу і влилось»)
• До чого закликала Ірися Турна? («…Швидше охмеляйся, / Збирать союзних поспішайся, / На повну Трою напади)
• Яким чином намагалися захищатися від ворога? («На вал колоддя накотили / І різний приправляли вар: / Олію, дьоготь кип’ятили, / Живицю, оливо топили, / Хто лізтиме, щоб лить на твар»)
• Як пожежа війни вплинула на загальне становище богів? («Дим очі їв, лилися сльози / З нудьги скакали так, як кози; / Зевес сам був, мов винокур»)
• Про що просила Венера Цібеллу? («Щоб тільки Зевса умолила, / Вступиться за троян просила, / Щоб флота не лишився син»)
• Заради чого та погодилася допомогти Енею? («Цібелла же була ласуха, / Для збитню рада хоть на все»)
• У чому виявилася хитрість старої богині під час умовляння Зевса, аби той допоміг їй зберегти троянський флот? («Спусти їм — то таке закоять: / І власть твою собі присвоять, / І всім дадуть нам киселя»)
• Хто були Евріал і Низ? Що свідчить про їх дружбу, вірність, самовідданість? («З тобою рад в огонь і в воду, / На сто смертей піду з тобой, / Умру на полі, як герой»)
• Яким чином Низ уболівав за долю товариша?
• «Вільний мікрофон»: чи хотіли б ви мати таких друзів, як Низ та Евріал? Відповідь вмотивуйте.
• Чому військові товариші вирішили потрапити до рутульського стану? («Де общеє добро в упадку, / Забудь отця, забудь і матку, / Лети повинность ісправлять»)
• Яку винагороду мали отримати Низ та Евріал за свою мужність, перебуваючи у ворога? («І посулив за їх услугу / Землі, овець і дать по плугу, / В чиновні вивесть обіщав») _ Що свідчить про любов і чуйність Евріала до матері? («Їй будьте сином, помогайте / І заступайте від вражди, / Од бід, напраслини, нападку»)
• Як на прохання Іул поклявся пілкуватися про неню героя на випадок його смерті? («І неню заступать кленуся, / Тебе собою заплачу: / Пайок, одежу і кватиру, / Пшона, муки, яєць і сиру / По смерть в довольстві назначу»)
• У чому виявилися мужність, спритність, кмітливість Низа та Евріала у ворожому стані? («Любов к отчизні де героїть, / Там сила вража не устоїть, / Там грудь сильніша од гармат, / Там жизнь — алтин, а смерть — копійка, / Там лицар — всякий парубійка, / Козак там чортові не брат»)
• Як поводили себе друзі під час того, коли їх оточили і схопили? («Так кончили жизнь козарлюги, / Зробивши славнії услуги / На вічність пам’яті своєй»
• )Для чого Турн вирішив познущатися над мертвими головами Низа та Евріала? («На щогли голови наткнуть… / Перед самим троянським валом, / Щоб сим врагів своїх кольнуть»)
• Як ви сприймаєте страждання матері над загиблим сином? Чи можна виправдати її прагнення щодо помтси рутульцям? («Щоб мні рутульців розідрати, / Щоб серце вирвать з требухою, / Умазати морду їм мазкою, / Щоб маслаки їх посмоктать»)
• Опишіть картину битви троянців і рутульців. Чим вона вас вразила? Дослідіть, яким чином письменник звернув увагу на психологічні аспекти героїв під час кривавої битви. («Завзятість всіх опановала, / Тут всякий пінив і яривсь, / Тут лютость всіми управляла… / Всі роз’ярились через міру… / Піднявся писк, стогнання, охи»)
• За яких обставин Турн у боротьбі з Пандаром залишився живим? («Нирнув би Турн навіки в ад! / Но де Юнона не взялася — / І перед Турном розп’ялася: / Попав богиню камнем влад»)
• Чому І. Котляревський назвав Турна героєм, що розносив смерть?

Частина VI
• Як зреагував Зевс на той безлад, що відбувся на землі за сприяння богів? («Поступки ваші всі небожі, / Ви на сутяжників похожі / І раді мордовать людей, / Я вас із неба поспихаю…»)
• Про яке ставлення до жінок на Січі зазначив головний Олімпієць? («Пошлю вас в Запорозьку Січ, / Там ваших каверз не важають, / Жінок там на тютюн міняють / Вдень п’яні сплять, а крадуть вніч»)
• Які аргументи навела Венера Зевсу на захист Енея? («Коли б олімпські не мішались / І не справляли би людей… / Бо, бач, Венерин син Еней»)
• Що висміює І. Котляревський під час сварки Венери і Юнони у присутності Юпітера? («І, як перекупки, горланять, / Одна другу безчестять, ганять / І рід ввесь з потрухом кленуть)
• Якої погрози Зевса боялися сварливі богині? (Заставлю чесно в світі жити»)
• До якого засобу вдається І. Котляревський, описуючи воїнів-троянців? Наведіть приклад. Чому, на думку русалок, відповідальність за звільнення міста і закінчення війни покладалася на Енея? («Спіши свій городок спасати, / Ти мусиш ворогам тьху дати, / Ти сам — повір моїм словам»)
• Як аркадці, Еней сприйняли смерть Палланта? Чим пояснити те, що троянський ватажок пишався своїм сином? («Енея серце трепетало, / Воно о сині віщувало, / Що він надежда не пуста»)
• У чому виявилася підступність Зевса?
• Для чого Юнона перетворилася на Енея і предстала в цьому образі перед Турном? Як троянський ватажок ставився до тих, хто загинув? («Для мертвих треба потрудитись, / Зробіть їх душам упокой, / Імення лицарів прославить, / Палланта к батькові одправить, / Що наложив тут головой»)
• Для чого жінки покійному Палланту за щоку запхнули п’ятак?
• Що сприяло примиренню ворожнечі між народами? Яким чином ховали померлих, прибирали їх речі, зброю? Про що це свідчить? («Кладуть із мертвих тіл костри, / Соломой їх обволікають»)
• Як у творі засуджується війна?
• Через що цар Латин змінив своє ставлення до Енея і надіслав йому подарунки?
• Чим промова Дрансеса не сподобалася Турну?
• Чому смерть Турна — небезпека для Амати?
• Що було перешкодою для Енея у битві з ворогом?
• Яким чином Венера сприяла одужанню свого улюбленця?
• За що Еней докоряв Латину? (Латина в зраді укорявши, / Кричить: «Латин вина злих діл»)
• Що спонукало Амату закінчити життя самогубством? Як її смерть сприйняв Турн?
• Чому, на думку Зевса, все горе на землі від Юнони?__ _ Про що свідчить фраза Турна: «Без богів людська моч пуста»?
• Яким було останнє прохання Турна до Енея перед смертю? («Одправ до батька труп дублений / Ти будеш за сіє спасенний, / На викуп же, що хоч, проси»)
• Через що троянський ватажок остаточно вирішив знищити Турна? («Так ти троянцям нам для сміха / Глумиш з Паллантова доспіха / І думку маєш буть живим?»)
• Чим вразив вас цей твір І. Котляревського?

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Проведення тестового контролю

Частина ІV

https://learningapps.org/display?v=pkfvxsg1318


Частина V
1. Що необхідно було зробити задля подолання троянцями ворога?
а) Поплакатися Венері;
б) об’єднатися з аркадянами;
в) придбати якісну зброю;
г) знищити Юнону.
2. З яким проханням звернулася Венера по допомогу до Вулкана?
а) Зробити зброю для Енея;
б) перешкодити руху війська Турна проти троянців;
в) наслати негоду на ворогів її улюбленця;
г) знищити Амату та її прибічників.
3. Що вирішили зробити вночі Низ та Евріал?
а) Зрадити троянців і надати можливість рутульцям з’явитися у троянській фортеці;
б) почистити зброю — приготуватися до нової битви;
в) зробити човен і втекти на ньому від місця військових подій;
г) потрапити до ворожого табору і порізати злодіїв.
4. Яку пораду надав покійний батько сину Евріалу?
а) «Не залишати товариша в біді»;
б) «Якщо помирати, то героєм»;
в) «Під час бою сміло дивитися в очі ворогу»;
г) «Не бути зрадником».
5. Через що у битві з Пандаром Турн залишився живий:
а) Зевс позбавив сил троянця;
б) рутулець скористався беззброністю ворога;
в) Юнона допомогла улюбленцю Амати;
г) зненацька виникла злива.

Частина VІ
1. За що розгнівався Зевс на мешканців Олімпу?
а) Недотримання божих законів;
б) сприяння ворожнечі між людьми;
в) бездіяльність і лінощі;
г) прагнення збагатитися за рахунок інших.
2. Юнона дорікала Венері за те, що та:
а) не поважала Зевса;
б) дозволила Енею потрапити у пекло;
в) сприяла війні між троянцями і рутульцями;
г) розорила Трою і погубила Дідону.
3. Чим погрожував Зевс сварливим Венері та Юноні?
а) Позбавленням волі;
б) чесним життя;
в) засланням до Сибіру;
г) довічним прокляттям.
Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 0,5 бала.

2. Словникова робота за питаннями учнів, обмін враженнями щодо прочитаного, евристична бесіда.

— Як змінився тон розповіді? Чому? (Став героїчним, уславлює подвиги козаків.)

— Які нові герої, хоч і епізодичні привертають увагу? Чим? (Низ та Евріал.)

— Яким виступає в останніх частинах твору Еней? (Як бувалий, сміливий воїн, а не гультяй.)

— Як, на ваш погляд, ставляться до проблеми війни герої та сам автор? (Герої — як до справи честі; автор — засуджує.)

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

• Продовжіть речення:

«Тепер мені зрозуміло, чому…»

«Мені сподобалося…»

«Мене здивувало…»

VII. Домашнє завдання

Прочитати поему до кінця, вміти переказувати, характеризувати образи, висловлювати власну думку щодо порушених проблем; вивчити напам’ять уривок (за вибором), виконати завдання за посиланням

https://learningapps.org/display?v=p9cqb0wgn18

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.