Розробка уроку з теми «Правила вживання апострофа»

Опис документу:
Даний урок має практичну спрямованість навчальної діяльності та реалізує мету створити таке навчальне середовище, яке б перетворило процес пізнання на яскравий елемент життя дітей. Він покликаний забезпечити умови, сприятливі для емоційного благополуччя школярів, розкриття їх здібностей ,зростання їх творчого потенціалу. Тільки разом діти стають більш діяльними , тому найважливіше значення для розвитку особистості має колектив. Саме групова форма роботи є домінантою цієї розробки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Краснополянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Великоновосілківської районної ради

Донецької області

Розробка уроку

з української мови (5 клас)

з теми «Правила вживання апострофа»

Полякова Наталія Олексіївна, учитель

української мови та літератури

2019

Даний урок має практичну спрямованість навчальної діяльності та реалізує мету створити таке навчальне середовище, яке б перетворило процес пізнання на яскравий елемент життя дітей. Він покликаний забезпечити умови, сприятливі для емоційного благополуччя школярів, розкриття їх здібностей ,зростання їх творчого потенціалу. Тільки разом діти стають більш діяльними , тому найважливіше значення для  розвитку особистості має колектив. Саме групова форма роботи є домінантою цієї розробки.

Тема. Правила вживання апострофа

Мета.:закріпити знання учнів про вживання апострофа; удосконалювати навички правильно вимовляти  й писати слова з апострофом; формувати вміння аналізувати, порівнювати , робити висновки, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці;

сприяти розвиткові логічного мислення; поліпшувати культуру спілкування; розвивати навички самостійної та групової  роботи, заохочувати до співробітництва; розвивати креативне мислення;

за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до рідного слова; бажання глибоко пізнавати мовні закономірності, зацікавленість до пізнання  й пошуку; виховувати  товариські  взаємини, інтерес до  мовних  явищ.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок

Форма проведення: урок –гра

Обладнання: робочі зошити, картки з роздатковим матеріалом, конверти з картинками – асоціаціямидо правил

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (речення, текст), фразеологія, будова слова

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Завдання нашого уроку –закріпити знання про вживання апострофа ,тобто стати на крок уперед на шляху формування грамотної , освіченої, сучасної людини. Урок- гра нам у цьому допоможе. Ви , учасники гри, повинні виконати певні завдання, щоб подолати рівні гри й отримати нагороду – стати розумнішими, навчившись застосовувати знання. «Зібратися разом- це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом- це успіх»,- так сказав Генрі Форд. Отримати міцні знання з теми кожному буде легше з допомогою друзів. Тому сьогодні ви будете працювати у групах ( клас ділиться на дві групи заздалегідь, ролі кожної дитини обговорюються завчасно, вони мають відповідати індивідуальним особливостям кожного школяра). «Лідер (спікер) », «секретар»,« аналітики », « хранитель часу», «активний слухач», «журналіст».

-Та команда, яка набере більшу кількість балів, виконуючи завдання, стане переможцем.

Настроєво-психологічне налаштування учнів.

Розминка «Кричалка»:

Дружба – це велика сила, з друзями єднайся ти.

Разом зробиш більше діла, швидше дійдеш до мети!

ІII. Повідомлення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя:

-Шановні друзі! Сьогодні ми будемо повторювати певну орфограму, але яку саме, ви скажете мені, відгадавши цю загадку:

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі,

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лише написати ім’я –

Зразу стану потрібен і я.

(Апостроф.)

-Тож яка це орфограма?

-Діти, сьогодні на уроці ми з вами повинні повторити й закріпити основні правила написання апострофа. Це нам потрібно для того, щоб правильно вимовляти і писати слова з апострофом.

IV. Прогнозування очікуваних результатів

-Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

V. Актуалізація опорних знань учнів

- Пригадайте основні правила написання апострофа.

Візуалізація, систематизація ключових аспектів теми за допомогою Гри «Асоціації». (За допомогою цієї гри учні повинні повторити правила вживання апострофа у словах). Кожна група отримує декілька конвертів під номерами. За командою учителя діти відкривають їх по черзі, хто швидше дасть відповідь-отримує 1 бал, за наведення слова – приклада до цього пункту правила команда отримує ще один бал, причому якщо команда – суперниця зробить це раніше, бал зараховується їй. (Додаток 1)

Правила вживання апострофа

Конверт №1(Правило. Після б, п, в, м, ф та р (МаВПа БуФ) б’є, в’ється, в’ялий, п’ють, м’ятний, солов’ї, кав’ярня, полум’яний, пам’ять, Прип’ять, торф’яний, сузір’я).

Конверт №2 (Правило. Після к в імені Лук’ян і похідних від нього словах: Лук’яненко, Лук’янівка, Лук’янов).

Конверт №3 (Правило. Після префіксів та першої частини складних слів, що закінчуються на твердий приголосний: без’язикий, від’їхати, з’ясувати, об’єднаний, під’їзд, возз’єднання, між’ярусний, пів’яблука, дит’ясла).

Конверт №4 (Правило.Апостроф не ставиться перед я, ю, є:

1. Після б, п, в, м, ф, якщо перед ним стоїть приголосний (крім р), який належить до кореня: дзвякнути, мавпячий, морквяний, святкувати, тьмяний, цвях, свято, духмяний, але черв’як, верб’я, торф’яний ).

Конверт №5 (Правило.Апостроф не ставиться перед я, ю, є: Після р на початку складу (я, ю, є позначають м’якість звука [р]): буря,буряк).

VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми

Картка №1 (Додаток 2)

Диктант із таємницею (Завдання записане на картках для двох команд однакове. Хто виконає правильно та швидше – отримує 1 бал).

-Випишіть слова послідовно у дві колонки: 1) ті, у яких є апостроф; 2) ті, у яких немає. Підкресліть другу букву кожного слова, якщо завдання виконане правильно, то зможете прочитати відоме прислів’я. (Язик до Києва доведе).

В'яжу, узгір'я, дит'ясла, моряк, скам'янів, здоров'я, свято, полум'я, чеберяти, скип'ятити, вип'є, п'єса, одяг, ув'язнений, вечеря, матір'ю, ад’ютант.

Картка №2

Вправа "Латка на фразеологізм"
-Кожна група отримує завдання дописати слово до фразеологізмів, але таке, у якому б обов΄язково був би апостроф. Завдання записане на картках для двох команд однакове. Команді, що за певний час написала більшу кількість правильних відповідей, дається 1 бал.

Аж вуха….(в ΄ януть)- соромно слухати якісь слова, серце обливається (кров΄ю) – страждати ,за (тридев΄ять) земель- далеко , і конем не (об΄їдеш)- дуже багато,були б кістки – (м΄ясо) наросте – про худу людину, і мухи не (вб΄є) - не завдати нікому кривди, знати як свої (п΄ять) пальців – на чомусь добре знатися, коротка (пам΄ять)- швидко забувати, накивати (п΄ятами)- хутко втекти, причепитися, як (реп΄ях) до кожуха- про надокучливу людину, ні риба ні (м΄ясо)- про безхарактерну людину, (м΄яко) стелить [та твердо спати] – говорити улесливо,заморити (черв΄яка) – перекусити, собаку (з΄їсти)- добре на чомусь знатися.

Латки: п΄ять, , вб΄є, черв΄як, м΄ясо, п΄яти, тридев΄ять, м΄яко, з΄їсти, в΄януть, реп΄ях, об΄їдеш, кров΄ю, пам΄ять.

-А зараз пояснімо всі разом значення фразеологізмів (учитель читає, діти пояснюють. Та група, діти якої були активнішими й дали більше правильних відповідей, отримує додатковий 1 бал).

Картка №3

Вправа "Римуємо імена"

  • Доповніть речення іменником, у якому є апостроф. Кажуть, що кожній людині миле її …(ім΄я). Отже, завдання буде таким: вам необхідно скласти риму на своє ім'я, яка починається словами: "Моє ім’я..."
    Приклад:

Моє ім ’я Ніна, я прийшла з магазину!
Моє ім’я Саша, у мене згоріла каша!

Команда, що за певний час написала більшу кількість правильних хороших римованих речень, отримує 2 бали, інша - 1 бал. Якщо відповідей немає – о балів.

«І все-таки у них багато спільного» ( мовна дуель - усно).Ця вправа тренує мозок на створення незвичних комбінацій і вчить користуватися «інгредієнтами», що розташовані в різних його секторах.

Учитель пропонує командам знайти спільне між двома різними речами. Протягом мовного двобою між командами фіксуються всі дотепні відповіді. Перемагає та команда , у якої зафіксована більшість відповідей(2 бали), переможена команда отримує 1 бал у разі,коли речення звучали, якщо ж команда не надала жодної цікавої пропозиції – 0 балів.

-Запишіть слова полум΄я та буряк, запишіть їх фонетичну транскрипцію. Поясніть , чому в одному слові перед я апостроф ставиться, а в іншому –ні. Ці два поняття (слова) , здавалося б, не мають між собою нічого спільного, спробуйте знайти між ними зв'язок. Будь-яким способом. Навіть якщо знадобиться придумати абсолютно неймовірні речення.

«Родичі гарбузові» (Завдання для двох команд однакове. Максимальна кількість балів- 3. За певний проміжок часу наобхідно скласти якомога більший ланцюжок спільнокореневих слів. За кожен довший ряд команди отримують по 1 балу. Після письмового виконання відповіді зачитуються , виявляються переможці у цій вправі.)

-Допоможіть знайти всі спільнокореневі слова так, щоб не загубити орфограму. А ось вам і слова (п’ять, свято, пам'ять). У кожному слові виділіть корінь.

Картка №4

Відгадай загадки (кодований диктант).

(Учитель читає загадки, діти двох команд відповідають вголос - хто швидше. П΄ятикласники записують відповіді, підкреслюють орфограми. Педагог веде облік правильних відповідей. У якої команди їх було більше, та отримує 1 бал. Потім гравці команд отримують на картках правила й кодують слова – відповіді. Та команда, яка за певний проміжок часу зробить це правильно й швидше, отримає 1 бал. )

-Вам необхідно відгадати загадки, записати відповіді, підкресливши орфограму, яку ми повторюємо на уроці. Потім за допомогою правил, які у вас надруковані на картках, визначити, якого пункту правила стосується кожне слово й записати ці номери. Н-д: 1,4,6… У вас повинно бути 10 цифр, бо 10 слів.

  1. Він рожевий і маленький, нам розпушує земельку, Хоч безрукий і безногий, в дощ вилазить на дорогу. Дуже схожий на сучок цей маленький …( черв΄ячок) 5

  2. Дуже люблять молодця, А б'ють його без кінця.(М΄яч) 1

  3. В полі хороше мені зеленіти навесні. Чим же я — не молодець? Маю диво-корінець, Все про нього дбаю, цукор відкладаю. (Буряк) 6

  4. Дуже скромна і тендітна, 
    Серед квітів непримітна. 
    Та якщо в руці пом'яти
    То умить впізнаєш ... (м΄яту) 1

  5. Молотком по ньому бах! Забиваємо ми… (Цвях) 5

  6. Зразу - чирк! 
    Потім - пшик!
     
    Потім - блик!(Сірники та
    полум΄я)1

  7. Співає мама для дитини,
    Як повелося у сім’ї.
    А навесні в кущах
    калини
    Щебечуть дзвінко (солов’ї) . 1

  8. В нього з морем один корінь,тільки він на кораблі Океанами мандрує від землі і до землі .(Моряк) 6

  9. Підійме найменша дитина, 
    А через хату не перекине 
    Найдужча людина. (Пір΄я) 2

  10. На що схожі пів΄яблука? (На інші пів΄яблука) 4

(Відповідь:5,1,6,1,5,1,1,6,2,4).

Картка №5

«Божевільний архітектор»

-Наступна вправа принесе вам лаври прославлених архітекторів – дизайнерів. Ви будете уявно за допомогою слів малювати будинок. Але спершу вам знадобиться 6 довільно обраних слів (Учитель роздає обом командам однакові набори карток – малюнків. Це малюнки – відповіді до попереднього завдання із загадками. Їх десять. Учні довільно обирають із них шість).Завдання таке: ви — архітектори. До вас звернувся замовник, який готовий заплатити за ескіз свого житла велику суму, але його умова: цей будинок має містити шість обраних слів. Наприклад, каструля… Чудово, будинок буде мати форму каструлі. Чобіт… Житло прикрасить дах у вигляді чобота зі шпилькою. Ґава... Нехай ґанок буде чорним, як ґава. Отже, вам доведеться фактично написати невеличкий твір – опис, де в кожному новому реченні зустрічатиметься одне з шести ключових слів, які ви обрали. Початок буде однаковий в усіх. Я намалював будинок…(Речень повинно бути не менше семи).

VIІ. Підсумок уроку. Оцінювання

-На початку уроку ви говорили про те, чого чекаєте від уроку. Чи справдилися ваші сподівання? Закінчіть наступні речення.

1. Мені було цікаво…

2. Ми сьогодні розібралися в…

3. Я сьогодні зрозумів…

4. Мені було важко…

5. На наступному уроці я хочу попрацювати над…

Спікери команд оцінюють роботу членів своїх команд.

VIІІ. Домашнє завдання.

  1. Повторити правила вживання апострофа, до кожного пункту правила дібрати три приклади, склавши таким чином словниковий диктант.

  2. Знайти 5-7 прислів΄їв з орфограмою «Апостроф», записати їх.

  3. Скласти вірш(катрен), використовуючи в ньому слова з орфограмою «Апостроф».

  4. Додатково(за бажанням)- намалювати уявний будинок, про який писали на уроці.

Додаток №1

Конверт №1

БуФ, Р

Конверт №2


Конверт №3

Конверт №4

Б,П,В,М,Ф

Конверт №5

Р

Додаток №2

Картка №1

Диктант із таємницею

-Випишіть слова послідовно у дві колонки: 1) ті, у яких є апостроф; 2) ті, у яких немає. Підкресліть другу букву кожного слова, якщо завдання виконане правильно, то зможете прочитати відоме прислів’я.

В'яжу, узгір'я, дит'ясла, моряк, скам'янів, здоров'я, свято, полум'я, чеберяти, скип'ятити, вип'є, п'єса, одяг, ув'язнений, вечеря, матір'ю, ад’ютант.

Картка №2

"Латка на фразеологізм"

-Допишіть у кожному фразеологізмі слово, у якому є орфограма «написання апострофа».

Аж вуха…. серце обливається … за … земель і конем не … були б кістки –… наросте і мухи не … знати як свої … пальців коротка … накивати … причепитися, як … до кожуха ні риба ні … … стелить [та твердо спати] заморити … собаку …

Латки: п΄ять, , вб΄є, черв΄як, м΄ясо, п΄яти, тридев΄ять, м΄яко, з΄їсти, в΄януть, реп΄ях, об΄їдеш, кров΄ю, пам΄ять.

Картка №3

Вправа "Римуємо імена"

класти риму на своє ім'я, яка починається словами: "Моє ім’я..."
Приклад: Моє ім ’я Ніна, я прийшла з магазину!
Моє ім’я Саша, у мене згоріла каша!



Картка №4

Правила вживання апострофа

Апостроф ставиться перед я, ю, є, ї для позначення роздільної вимови твердих приголосних у таких випадках:

1. Після б, п, в, м, фб’є, в’ється, в’ялий, п’ють, м’ятний, солов’ї, кав’ярня, полум’яний, пам’ять, Прип’ять, торф’яний.

2. Після твердого р у кінці складу: пір’я, сузір’я, матір’ю, бур’ян, у Причорномор’ї.

3. Після к в імені Лук’ян і похідних від нього словах: Лук’яненко, Лук’янівка, Лук’янов.

4. Після префіксів та першої частини складних слів, що закінчуються на твердий приголосний: без’язикий, від’їхати, з’ясувати, об’єднаний, під’їзд, возз’єднання, між’ярусний, дит’ясла.

Апостроф не ставиться перед я, ю, є:

5. Після б, п, в, м, ф, якщо перед ним стоїть приголосний (крім р), який належить до кореня: дзвякнути, мавпячий, морквяний, святкувати, тьмяний, свято, духмяний, але  верб’я, торф’яний.

6. Після р на початку складу (я, ю, є позначають м’якість звука [р]): буря, борються, гарячий, дрючок, крюк, рябий, рясний, рятувати, Рєпін.

Картка №5

Джерела:

  1. Стаття “Ідеї дитиноцентризму у сучасній початковій школі”.- Режим доступу : https://abetkaland.in.ua/stattya-ideyi-dytynotsentryzmu/

  2. «Відкритий урок у 5 класі з теми «Вживання апострофа».- Режим доступу : https://mar-zsh.e-schools.info Home » Blogs » Blog Кітлінський В. В. 

  3. «Дитиноцентризм як особистісно-орієнтована модель навчання та виховання» Гніда Т.Б. ,Сіваченко І.Г..- Режим доступу https://molchanov.io.ua/s2285891/ditinocentrizm_yak_osobistisnoorintovana_model_navchannya_ta_vihovannya

  4. Дидактичні вправи – тренажери з української мови . Тема: “Апостроф”.Автор: вчитель початкових класів Гайдай Людмила Вікторівна. - Режим доступу : https://urok-ua.com/didaktichni-vpravi-trenazheri-z-ukrayinskoyi-movi-dlya-2-klasu-tema-apostrof/

  5. Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua».- Режим доступу : https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-olenya-ukrayinski/ 

  6. « Ігри на розвиток креативності».- Режим доступу : http://www.allbest.ru/
    Принцип Деміурга, або П'ять вправ на розвиток креативності
    .- Режим доступу http://www.elitarium.ru/

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
9
дн.
0
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!