Сьогодні відбулась
онлайн-конференція:
«
Роль закладів освіти у формуванні нульової терпимості до корупції та вихованні доброчесності в Україні
»
Взяти участь Всі події

Розробка уроку з теми "Погода й погодні явища. Прогноз погоди"

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Географія

Для кого: 8 Клас

20.10.2021

42

5

0

Опис документу:

Метою даної розробки є формування і закріплення знань в учнів про сезонні особливості клімату України, ознайомлення з небезпечними погодними явищами, їх впливом на життя і господарську діяльність людини, можливість показати значення прогнозу погоди для сучасного життя та розвивати вміння передбачати погоду за синоптичною картою і народними прикметами, а також удосконалювати навички роботи з додатковими джерелами інформації. Запропонований матеріал може бути використаний вчителями в процесі вивчення природних умов України.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Погода й погодні явища. Прогноз погоди.

Очікувані результати: сформувати і закріпити знання про сезонні особливості клімату України, виявити чинники їхнього формування, ознайомитися з небезпечними погодними явищами, дати їм господарську оцінку, формувати поняття «прогноз погоди», розвивати вміння складати прогноз погоди за синоптичною картою і народними прикметами, удосконалювати вміння працювати з додатковими джерелами інформації, за допомогою елементів цікавої географії збуджувати пізнавальний інтерес до вивчення предмета, виховувати культуру спілкування. (сл.№2)

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: фізична карта України; атласи; підручники, додаткові джерела інформації, фото і малюнки пір року, мультимедійна презентація

І. Організація учнів до навчальної діяльності

Психологічний міні - тест, рефлексія.

План уроку(сл.№3)

1. Характеристика пір року.

2. Метеослужба. Прикмети сезону.

3. Поширення несприятливих явищ.

Епіграф: Хмари пливуть і пливуть в вишині

Хто зна, чи буде той дощик, чи ні?

Може, ті хмари вітрець пронесе,

Може. покрапає трохи - і все.

Ігор Муратов(сл.№4)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Сьогодні вже 15 грудня, чи можемо ми стверджувати настала зима чи ні?

2. Які вам відомі дати початку зими, весни, літа і осені?

3. А що означає кліматична дата початку зими, весни і т. д.?

- На відміну від календарних та астрономічних дат, згідно яких починаються пори року- кліматичні пори року не мають чітких дат початку та закінчення, адже в природі вони починаються в різні строки - осінь розпочинається після переходу температури повітря через 15 °С в бік зниження, зима-при переході t через 0° С і нижче, весна - коли t стає вищою за 0° С, а літо настає при середньодобовій t +15° С і більше.

4. Чому на земній поверхні відбувається зміна пір року?(сл.№5)

- Рух Землі навколо Сонця; нахил земної осі при цьому русі під кутом 66° 31'

5. В якому кліматичному поясі розташована Україна?

- Територія України лежить у помірно континентальній області помірного кліматичного поясу .

6.А які ще, більш точні причини визначають закономірне чергування сезонних типів погоди в помірному поясі?

- Значні зміни висоти Сонця над горизонтом, зміни тривалості дня, циркуляції атмосфери, а також характеру підстилаючої поверхні у різні пори року

ІІІ . Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Які асоціації у вас виникають з назвами пір року?(сл.№6)

( в зошитах виконують усі учні)

Проблемне запитання

Чи можна назвати Україну територією з комфортними погодними умовами?(сл.№7)

IV. Вивчення нового матеріалу. Учні заздалегідь були обєднані в три домашні групи.

1.Слово надається членам групи «Кліматологи», які досліджували пори року в Україні.

Легенда про пори року «Було у Сонця три дочки»

Характеристика пір року

Зима(сл.№8,9, 10,11)

А місяць грудень на радість людям –

Сніжком присипле замерзле груддя.

Ой, місяць січень кличе Мороза.

Морозить лице, щипає носа.

А місяць лютий вітрами дме,

На водах з криги мости зведе.

Ця пора року на Україні відзначається морозною погодою з випаданням снігу і встановленням снігового покриву.

Взимку характерна значна мінливість погодних процесів. Похолодання часто змінюються різкими потепліннями з відлигами. Переважання хмарної погоди з опадами призводить до теплих зим. Така погода є результатом надходження повітряних має з Атлантичного океану і різкого зменшення впливу арктичних повітряних мас. Відлига охоплює більшу частину території України, а іноді і всю Україну.

Бувають холодні зими. У цей період переважають арктичні повітряні маси t повітря досягає -15°С -20°С. 20-25% опадів випадає у вигляді снігу

«Весна» (сл.№12,13,14)

Березень місяць кригу зламає,

Весняну пісню ріка заспіває.

Квітами квітень усіх привітає,

Усі садочки порозквітає.

А місяць травень у дні чудові,

Простелить всюди трави шовкові.

Настання весни супроводиться надходженням теплих повітряних мас з півдня і південного сходу. Це зумовлює інтенсивне танення снігу і зникнення снігового покриву. Після звільнення земної поверхні від снігу швидко підвищується t повітря. Весна може бути ранньою або пізньою. Період, коли середня добова температура переходить через 0°С прийнято вважати початком весни. Весна на теренах України найраніше настає на південному заході і широко просувається на північний схід. Бувають заморозки, викликані вторгненням холодного арктичного повітря з півночі. Весна закінчується цвітінням акації

«Літо» (сл.№15,16, 17)

А місяць червень луки покосить,

Червоним соком ягідки зросить.

А місяць липень гарячим літом

Обсипле липи пахучим цвітом.

Місяць серпень серпом задзвонить,

Достиглий колос додолу склонить.

Літо починається з переходом середньодобової температури через 15 °С, що відбувається у травні (початок) і першій декаді вересня (кінець літа). У формуванні погодних умов у літній сезон домінує радіаційний фактор, що пов'язано з найбільшою висотою Сонця над горизонтом і найбільшою тривалістю дня та великими сумами сонячної радіації. Це зумовлює інтенсивний прогрів повітря і земної поверхні, розподіл температур, чому сприяють незначна циклонічна діяльність і посилення впливу Азорського антициклону. Тому нестійкі погодні умови спостерігаються на початку літа, а вже в середині літа термічний режим стає більш однорідним. Літо в Україні помірно тепле, іноді з відхиленнями: прохолодне або жарке, сухе. Упродовж літа в Україні впливають західні повітряні маси, які приносять опади – переважно на почату літа. В червні випадають максимальні місячні опади. У серпні їхня кількість зменшується. Іноді є бездощові періоди, особливо в пд. сх. частині. На літо в середньому припадає ≈ 40% річної суми опадів.

« Осінь» (сл.№18,19)

Вересень місяць добре годує,

Овоч смачненький дітям дарує,

А місць жовтень мряку розвіє,

В лісах, садах лист пожовтіє.

А листопад, той жалю немає,

З дерев останнє листя зриває.

В Україні кліматична осінь розпочинається після переходу температури повітря через 15 °С в бік зниження, що відбувається на більшості території переважно в першій декаді вересня.

Осінь розподіляють на два періоди: перший – від перших приморозків до кінця жовтня; другий – від кінця жовтня до початку зими. Тому й буває дві осені. Одна – золота, радісна. Друга – сіра, сумна, похмура. Початок осені завжди чарівний. Повітря стає прозоре, мов кришталь, а небо голубе-голубе. Достигають цілющі плоди шипшини, виграють яскравими червоними барвами у сонячному промінні. Чується останній грім, що прощається з полями. Осінь, наче художник, велетенським пензлем розфарбовує у яскраві кольори плоди та листя. Пахне чебрецем, опеньками, стиглими яблуками.

Осінь в Україні порівняно тепла й тривала, з ясними сонячними днями та прохолодними ночами, нерідко із заморозками. На початку осені зазвичай панує суха, сонячна погода. Часто під впливом теплих тропічних повітряних мас буває бабине літо, коли температура повітря перевищує +20 °С.

Висновок. В Україні чітко виявляються пори року і різкі переходи між ними.

2.Слово надається учням групи «Метеорологи».

1.(сл.№20) Щоденно по радіо, телебаченню, з газет та Інтернету ми отримуємо дані про погоду, яка очікується найближчим часом. Така інформація має велике значення як для кожної людини, так і для всього суспільства. Пригадаймо, що таке погода, її показники та якими приладами їх вимірюють?(сл.№21).

Прогноз погоди в країні складає Український гідрометеорологічний центр. (сл.№22) Складання прогнозу погоди ґрунтується на численній інформації про стан атмосфери і підстильної поверхні, її регулярно збирають понад 130 наземних метеорологічних станцій, розміщених по всій території Україні, 14 морських станцій, спеціалізовані обсерваторії і майже 30 авіаметеорологічних станцій, а також метеослужб інших країн. Зміни погоди там фіксують 8 разів на добу (через кожні 3 години) за допомогою відомих вам метеорологічних приладів (термометрів, барометра, гігрометра, опадоміра, флюгера, анемометра), а також складніших технічних пристроїв. Повідомлення з метеостанцій через певні проміжки часу надходять в Український гідрометеорологічний центр, який є складовою Національної гідрометеорологічної служби України, що міститься в Києві та який обробляє інформацію і повідомляє прогнози населенню та підприємствам і організаціям

Щоб скласти науково обгрунтований прогноз погоди для території України необхідно скористатися метеорологічними даними не тільки стосовно нашої території, а й усієї Північної півкулі, тому відбувається обмін інформацією з іншими країнами. Використовуються також дані космічних супутників Землі.

У гідрометеоцентрі складають синоптичні карти (карти погоди) для території України та Європи (сл.№23 ). Про що можна дізнатись із синоптичної карти? На них позначають центри й напрямки переміщення циклонів та антициклонів, розташування атмосферних фронтів, різні елементи та явища погоди. За серією синоптичних карт визначають, як змінюватимуться циркуляція атмосфери і відповідно погода найближчої доби або протягом тривалішого періоду.

2. Прогноз погоди і народні прикмети

Потреба хоч якоюсь мірою передбачати погоду зявилась у людини ще в сиву давнину. Стародавні люди вчилися спостерігати за явищами природи, намагалися відшукати їх причини. А якщо це виявиться можливим, той навчитися передбачати їх. На основі прикмет формувалися своєрідні короткі правила передбачення погоди. Вони передавалися від покоління до покоління. Оскільки зараз місяць грудень, то учні підготували народний календар цього місяці. Наші пращури вважали, що погода кожного наступного дня від Спиридона(25.12) відповідає характерові погоди всіх 12 місяців. Тому протягом 12 днів після цього числа запам’ятовували погоду. Грудень вважався місяцем відпочинку. За дослідженнями демографів, природний пік народжуваності протягом року теж припадав на грудень.

4.12.- Введення, Третя Пречиста. Як на Введення буде вода, то влітку буде молоко.

7.12- Катерини. Як на Катерину холодно, то буде холодно.

13.12- Андрія. На Андрія трнба кожуха добродія.

14.12- Наума. Прийшов Наум- пора братись за ум.

17.12- Варвари. Яка погода на Варвари, така і на Різдво.

19.12- Миколи. Якщо на зимового Миколи сніг, то на весняного- дощ.

22.12- Ганни. Яка Ганка до полудня, така зима до кінця грудня.

30.12-Даниїла.Якщо зявиться іній- Різдво буде тепле.

Прикмети погоди - зима

Блискавка взимку - до бурі.

Ясне небо - до морозу.

Кішка лежить клубком, ховає морду - до морозу і негоди.

Горобці раптом серед зими починають активно збирати пух і пір'я - через кілька днів вдарять морози.

Місяць народжується: лежачи - до тепла, стоячи - до морозу.

Висновок. Погода весь час змінюється, тому так важливо вміти її передбачати. Надзвичайно важливе значення має завбачення небезпечних метеорологічних явищ.


3.Несприятливі метеорологічні явища.

Пропоную вашій увазі розглянути частку і поширення несприятливих явищ в України (сл.№24, 25, 26)

Вчитель. Земна атмосфера повсякчасно впливає на життя й діяльність людей. Ми великою мірою залежимо від стану приземного шару — погоди, від процесів та явищ, що її супроводжують. Серед них є такі, що можуть завдати значної шкоди. Небезпечні погодні явища часто виникають досить несподівано, проявляються як стихійні і завдають значних збитків населенню та господарству. Здебільшого вони пов'язані з особливостями атмосферної циркуляції, іноді на них впливає рельєф місцевості.

А зараз слово надається учням групи «Експерти погодних явищ» (сл.№27-34). Зливи — це короткочасні інтенсивні дощі, під час яких інколи випадає місячна норма опадів для даної місцевості. Потужні зливові струмені й потоки завдають значної шкоди господарству, підмиваючи дороги та фундаменти будівель, розмиваючи схили ярів. Улітку зливи бувають на всій території України, але найчастіше -у Карпатах, південних і південно-східних районах. У горах вони триваліші, іноді спричиняють катастрофічні паводки на річках.

Нерідко зливи супроводжуються іншими несприятливими атмосферними явищами — грозою, градом, сильним вітром. Під час грози в купчасто-дощових хмарах або між хмарами і земною поверхнею виникають електричні розряди — блискавки, що супроводжуються громом. Період з грозами починається в Україні у квітні і закінчується у вересні.

У травні — червні грози супроводжуються градом. В центральних районах України він випадає до 9 разів за рік. Град — явище швидкоплинне, у більшості випадків його тривалість не перевищує 5 хв. Проте й за такий короткий час він завдає значних збитків, пошкоджуючи посіви та плодові дерева.

Сильні вітри, що дмуть із швидкістю понад 10 м/с, спостерігаються як під час гроз, так і з надходженням на територію України атмосферних фронтів і циклонів. Особливо небезпечні штормові (понад 20 м/с) та ураганні (понад 30 м/с) вітри, які пошкоджують будівлі, ламають дерева, валять опори ліній зв'язку. В Українських Карпатах сильні вітри спричиняють вітровали — вивертання дерев з коріннями.

У грозових хмарах можуть виникати смерчі, які вертикальним вихором повітря поширюються до поверхні землі. Вони мають вигляд стовпа діаметром від кількох десятків до сотень метрів з лійкоподібним розширенням угорі. Повітря у вихорі обертається з величезною швидкістю (до 200 м/с), піднімаючи від землі пил, воду. На території України смерчі бувають влітку в дуже прогрітих повітряних масах. Так само, як і сильні вітри, вони залишають після себе руйнівний слід на кілька десятків кілометрів. Однак смерчі бувають рідше, ніж сильні вітри, і мають значно менше територіальне охоплення.

Останнім часом у зв'язку з потеплінням клімату в Україні почастішала спека — бездощовий період з високою середньодобовою температурою повітря. Вони бувають переважно наприкінці весни і влітку, стовпчики термометрів з дня на день піднімаються до +30 °С і вище. Спекотну погоду важко переносять люди, вона спричиняє самозаймання і горіння торфовищ, лісів, сухої рослинності в степу.

Тривалі бездощові періоди та низька вологість повітря і грунту призводять до посух, внаслідок яких різко знижуються врожаї сільськогосподарських культур або ж вони повністю гинуть. Великі посухи, що охоплюють більш як половину території України, бувають раз на 10 років, менші -значно частіше. Здебільшого вони трапляються на півдні та сході України.

У цих самих регіонах розвиваються суховії та пилові бурі. Суховії — це гарячі сухі вітри, що мають швидкість понад 5 м/с. Вони виникають влітку, дмуть переважно зі сходу і південного сходу від 1 до 10 днів, забираючи рештки вологи з висушеного грунту. Пилові бурі виникають при посушливій погоді і підвищеній швидкості вітру, який видуває пил і пісок із земної поверхні та переносить їх на великі відстані. Вони можуть тривати від кількох десятків хвилин до кількох діб, сильно погіршуючи умови проживання людей, завдаючи значних збитків сільському господарству, ускладнюючи роботу транспорту.

Тумани бувають на всій території України впродовж кількох десятків днів, найчастіше — в холодний період року. Найбільше їх спостерігається у гірських районах, на півночі та заході країни. Особливо небезпечні сильні тумани для транспорту, коли видимість знижується до 50 м.

Хуртовини - це перенесення снігу над земною поверхнею вітром. Найчастіше вони виникають при переміщенні над територією України середземноморських і атлантичних циклонів. Погіршуючи видимість і утворюючи кучугури снігу, хуртовини створюють труднощі для різних видів транспорту. Циклональна погода взимку супроводжується також сильними снігопадами, налипанням мокрого снігу на лініях зв'язку, що приводить до їх обривів. У гірських районах внаслідок інтенсивних снігопадів чи активного танення снігу під час зимових відлиг і навесні буває сходження снігових лавин. Вони дуже небезпечні для місцевих мешканців і любителів гірського зимового туризму та відпочинку.

Супутницями холодного періоду року є ожеледі та ожеледиці. Ожеледь — це утворення льодяної кірки на поверхні землі та різних предметах внаслідок намерзання переохолоджених крапель дощу, мряки або туману. Ожеледиця — це утворення такої кірки на поверхні землі та дорогах унаслідок похолодання, що наступає після відлиги. Ці атмосферні явища небезпечні для руху людей і транспорту, завдають великої шкоди посівам озимих культур.

V. Закріплення вивченого матеріалу. Формуємо експертні групи і виконуємо завдання.

1. Прийом «Лови помилку»(сл.№35)

2. Які погодні явища призвели до таких наслідків?(сл.№36)

3. Складання «Сенкану».

«Зима»

Холодна, вітряна

Морозить, сніжить, заворожує

Зима – найхолодніша пора року

Чарівниця

«Весна»

Тепла, квітуча

Веселить, зігріває, пробуджує

Весна –пора пробудження природи

Пробудження.

«Літо»

Спекотливе, яскраве

Звеселяє, зацікавлює, розважає

Літо – дивовижна пора року

Чудо

«Осінь»

Прохолодна, золота

Засмучує, пригнічує, заспокоює

Осінь – сумна пора року

Годувальниця


? Повернення до проблемного запитання(сл.№37)?

Чи комфортний клімат України для населення та господарської діяльності?


VI. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання учнів.

VII. Домашнє завдання (сл.№38)

Вивчити § 26,27 підручника для 8 класу, автори: П.О.Масляк, С.Л.Капіруліна

Написати твір «Моя улюблена пора року»

Скласти кросворд «Несприятливі явища погоди»
Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.