Тема. Географічне положення Південної Америки. Дослідження та освоєння материка. Практична робота № 5 «Позначення на контурній карті географічних об’єктів Південної Америки» (початок).
Мета. Навчальна: формувати в учнів загальне уявлення про географічне положення, форму та розміри материка; закріпити практичне уміння складати ФГП Південної Америки за допомогою карт атласу; поглибити знання про історію відкриття та дослідження материка.
Розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес, допитливість, пам'ять, логічне мислення, картознавчу та інформаційно-цифрову компетентність, робити висновки і узагальнення, складати порівняння.
Виховна: виховувати старанність, терпіння, витримку у праці..
Тип уроку. Формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання. Підручник, атлас, зошит-практикум, фізична карта світу, фізична карта Південної Америки, портрети видатних дослідників материка, ілюстрації.
Методи, прийоми роботи. «Дивуй», робота з підручником, робота з картами, бесіда, робота з таблицею, розповідь учителя, «цифровий ланцюжок».
Опорні та базові поняття. Материк, частина світу, фізико-географічне положення материка, берегова лінія.
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Оголошення теми та мети уроку
ІІІ Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
1 Прийом «Дивуй»
- Південну Америку було відкрито Христофором Колумбом, а названий він на честь дослідника - Амеріго Веспуччі. На найвологішому материку знаходиться найсухіша пустеля планети, найвищий водоспад світу було відкрито пізніше інших великих водоспадів, найбільша кількість населення тут мешкає не на рівнинах, а досить високо у горах.
Це материк світових рекордів: найвищий вулкан, найповноводніша річка, найбільше за площею високогірне озеро, найдовше гірське пасмо. Тільки тут водяться прісноводний дельфін, безгорбий верблюд – лама, велетенський водяний удав – анаконда та кондор – найбільший хижий птах світу.
Південна Америка – це батьківщина кукурудзи, картоплі, томатів, ананасів, какао, гарбузів, квасолі, арахісу, хінного та гумового дерева (гевеї).
ІV Актуалізація опорних знань і навичок
1 Бесіда
- До якої частини світу належить Південна Америка?
- Якого року Америку було відкрито європейцями?
- З чого починають вивчення материка? Чому?
- Що називається ФГП материка?
V Вивчення нового матеріалу
1 Розповідь учителя з елементами бесіди (географічне положення материка)
Форма та розміри материка
Опис ФГП за типовим планом
2 Практична робота № 5 (початок)
Оголошення теми та мети практичної роботи
Інструктаж
Нанесення на к/к номенклатури, яка характеризує ФГП материка
3 Робота з таблицею (відкриття і дослідження материка)
Час | Основні події в дослідженні |
1498 р. | |
1499-1504 рр. | |
XVI ст. | |
На межі XVIII-XIX ст. | |
1923-1933 рр. |
VІ Закріплення вивченого матеріалу
1 Що спільного і відмінного у географічному положенні Південної Америки і Африки?
2 Розшифруйте цифровий ланцюжок 14921920112019231933
3 Визначте географічні координати крайніх точок материка.
4 Визначте протяжність материка з півночі на південь.
VIІ Підсумок уроку. Рефлексія
VIIІДомашнє завдання
Опрацювати пар. 19, підготувати повідомлення про вулкан Льюльяйльяко (в рамках дослідження «Природні унікуми Південної Америки»)
