Розробка уроку з літературного читання. Узагальнення і систематизація знань учнів за розділом "Видатні українські письменники"

Опис документу:
Розгорнутий конспект уроку, при проведенні якого використано найбільш вдалі види інтерактивних вправ, які можна використовувати на уроках літературного читаннявідповідає сучасним вимогам, із розробкою презентації.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Узагальнення і систематизація знань учнів за розділом «Видатні українсь-

кі письменники».

Мета. Узагальнити знання учнів з вивченого розділу; вдосконалювати уміння і

навички висловлювати свої судження; аналізувати літературний твір;

інтонаційно, виразно декламувати вірші. Розвивати творчі здібності учнів.

Виховувати любов до поезії, до рідного слова

Тип уроку. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.

Обладнання. Телевізор, матеріали презентації, ноутбук, портрети укр. письме-

нників, завдання для роботи в групах, парах, ромашка запитань Блума,

тести.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

1. Привітання.

Сьогодні урок – відкритий для вісіх

Багато гостей! Тож вітаймо їх»

2. Створення позитивного настрою.

Посміхніться до гостей, до мене та один до одного і з гарним настроєм розпочинаємо урок. Бажаю всім успіхів!

Памятайте : Я – особистість творча

Я – думаю, замислююся

Я – аналізую, висловлюю свої судження

Я – хочу знати і вміти.

II. Оголошення теми і мети уроку.

-Ми з вами закінчили вивчати дуже цікавий і важливий розділ підручника. Важливий не тільки як для читачів, а як справжніх патріотів, які знають, цінують, люблять свою державу, свою мову, свою культуру.

III.Узагальнення знань, умінь і навичок учнів з розділу «Видатні українські письменники».

1.Вправа «Мозковий штурм».

-Який розділ закінчили вивчати?

- Які видатні українські письменники стали основою цього розділу?

-Кого із українських письменників називають Кобзарем?

-Кого називають Каменярем?

- Як насправді називалась Леся Українка?

2.Вправа «Аргументована відповідь»

- Чому цих письменників називають поетами?

- Чому їх творчість є безцінним скарбом України?

- Чому Шевченка називають Кобзарем?

- Чому Франка називають Каменярем?

3. Робота в групах. Вправа «Взаємні запитання».

1-а група. Життя і творчість Тараса Шевченка.

2-а група. Життя і творчість Івана Франка.

3-я група. Життя і творчість Лесі Українки.

4. Робота в групах. Вправа «Встанови відповідність».

Максим Рильський «Реве та стогне Дніпр широкий»

Тарас Шевченко «Дивувалась зима»

Павло Тичина «Конвалія»

Іван Франко «Ким хочеш бути, хлопчику, в житті?»

Леся Українка «Хор лісових дзвіночків»

5. Вправа «Ромашка запитань»(Блума)

- Яка головна думка вірша Лесі Українки «конвалія»?

-Чи можна стверджувати, що у вірші «Давня весна» Леся Українка поєднала два настрої: веселий і сумний?

-Який життєвий урок ви засвоїли, прочитавши казку Івана Франка «Лисичка-кума»?

-Чому Івана Франка і Тараса Шевченка називають ковалями волі?

- Чим схожі більшість віршів, розміщених у цьому розділі?

- Назвіть автора та його вірш, у якому заголовок – питальне речення.

Що, на вашу думку, означає бути людиною.

(Побудова кластера.)

6. Тести.

1.Хто із письменників розділу народився в сім’ї дяка?

А Шевченко

Б Тичина

В Рильський

2. У скільки років написала свій перший вірш Леся Українка?

А 9 років

Б 7 років

В 10 років

3. Коли Шевченка було викуплено з кріпацтва?

А 1814 рік

Б 1861 рік

В 1838 рік

4. Яким поетом і в якому вірші змальована краса зимової природи?

А Павло Тичина «Сонце і дим»

Б Іван Франко «Дивувалась зима»

В Тарас Шевченко «Вітер віє-повіває»

5. Хто і в якому вірші написав про свої забавки в дитинстві?

А Іван Франко «Поет-Каменяр»

Б Леся Українка «Давня весна»

В Максим Рильський «Дитинство».

7. Фізхвилинка.

8. Вікторина.

-Пригадайте, із яких творів процитовано рядки та хто є їх авторами.

1. «-Де я того розуму навчуся? Скільки світу злітав, а щось небагато навчився, хіба вже воно так і зостанеться»

2. «Пішов Вовчик у корчі, дивиться6 ого! Горщик порожній, аж вилизаний від меду, кошик перевернений, і паляниць ані кришки нема!»

3. «Хлопець задумався. «Ні,- думає він,- сьогодні вже пізно, не дійду я до тих залізних стовпів, нехай уже завтра вкупі з Катрею.»

4. І присягнувсь Іван завзятий

талант і розум дужий свій –

всього себе на службу дати

Вітчизні любій, дорогій.

5. Ох, яка ж краса!

Сад увесь убрався в іній,

Проти сонця він – як синій.

Гілля до землі звиса,-

Дим же в небеса…

6. На стільці я їду по Сахарі,

Пелікана з палички стріляю,

Поринаю в піну Ніагари,

Океан на трісці пропливаю.

7. Виразне читання учнями творів, які їм найбільше сподобались. Коментування свого вибору.

IV. Цікава інформація для дітей.

-Вдома працювали окремі діти, які повинні були знайти цікаву, ше незнайому для вас інформацію про письменників.

1. Вправа «Крісло автора»

Відомості про Лесю Українку.

  • Ларису по домашньому кликали Леся, а з 5 років вона попросила, щоб її завжди називали Лесею.

  • Дівчинка навчилась читати в 4 роки, в 6 років навчилась гарно вишивати, а у 9 років написала свій перший вірш.

  • Знала 7 мов: укр, франц., німецьку, англійську, польську, російську та італійську.

  • Леся була дуже хороброю. Ще в дитинстві вона, боячись ночі і хижих тварин, боролася зі своїми страхами і бігала по ночах в ліс, щоб побачити русалку.

  • В честь Лесі Українки названий астероїд «Леся 2616»

Відомості про Івана Франка.

  • Зібрав велику бібліотеку, в якій було близько 500 книг.

  • В дитинстві любив ганяти на велосипеді. Часто ходив в ліс і збирав гриби.

  • Захоплювався індійською культурою, знав 14 мов.

  • Містом Івана Франка називають Львів, бо саме тут він прожив майже 40 років. Тому Львівський університет названий його іменем.

  • За своє життя Франко створив більше 5 тисяч творів.

  • У нього було близько 100 псевдонімів.

Відомості про Тараса Шевченка.

  • Тарасу Шевченку в Україні і світі встановлено приблизно 1100 пам’ятників. Найвищий – у м. Ковелі висотою 7 м.

  • У творах Шевченка згадується понад 80 різних рослин, а верба – аж 40 разів.

  • На музику покладено 250 віршів Шевченка. 87 поетичних творів Шевченка оспівав відомий композитор Микола Лисенко.

2. Слухання пісень на вірші Тараса Шевченка.

3. Вправа «Секвейн».

V.Підсумок уроку.

1. Рефлексійна вправа «Долонька».

Мій настрій, що цікавого дізнався, що було важко, що мені сподобалось, що не сподобалось, що я б хотів ще вивчити.

2. Оцінювання учнів.

3. Дом. завдання.

Готуватись до конкурсу читців віршів Шевченка.

.

.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
0
міс.
2
8
дн.
1
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!