і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Акція
Вебінарний безліміт
Заощаджуйте понад 5000грн

Замовляйте усі свідоцтва за вебінари (понад 90 вебінарів)

з 12 липня
до 25 липня
199грн
з 26 липня
до 15 серпня
299грн
з 16 серпня
до 31 серпня
399грн
Замовляйте «Вебінарний Безліміт» та отримуйте
місяць необмеженого доступу до 90 вебінарів
Предмети »

Розробка уроку з курсу Я і Україна. Тема:" Карпати".

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок з курсу Я і Україна

4 курс

Тема : Українські Карпати

Мета

 • Сформувати у юних студентів систему знань про Українські Карпати, особливості географічного положення, клімат, рослинність, тваринний світ; стимулювати учнів до самостійного пошуку та аналізу необхідної інформації;

 • вдосконалити практичні навички учнів (робота з матеріалом підручника, додатковою літературою, картами, атласом);

 • виховувати екологічну свідомість, любов до природи.

Хід уроку

 1. Організація курсу.

 2. Тема уроку.

Земля – відкрита книга народного життєпису. Читати її непросто. Великий німецький поет і мислитель Й.В.Гете писав: “Природа – єдина книга, кожна із сторінок якої сповнена глибокого змісту ”.

Усі ми залюбки гортаємо цю книгу, намагаємось зрозуміти дивні секрети на її сторінках, часто забуваючи однак про те, що читачів – мільйони і мільйони (а далеко не всі знають, як поводитися з нею), а книга була і залишається тією самою. Сьогодні ми звернемось до сторінок цієї книги, заглянемо в край чарівності й краси.

Карпатские горы

Камней печальных переливы

Хранят все таинства веков.

Горды и пафосно красивы,

Надменны, выше облаков.

Что помнят ваши изголовья?

О чем тоскует древний лес?

Никем невиданном раздолье

В краю загадок и чудес? 

Українські Карпати? Це ж симфонія природи, звуки якої хвилюють в усі пори року: гірські схили і долини з невеличкими селами і містами - то засніжені, то полум'яніючи в осінньому вбранні, то яскраво-зелені влітку. Карпати... Величні і неповторні в красі своїй гори, покриті віко­вічними лісами, бурхливі ріки, кришталево прозорі високо­гірні озера, барвистий килим полонин з отарами овець, мелодії гуцульської трембіти... Таким на мить постає в уяві цей чудовий край чарівної природи, невичерпних земних багатств визначних пам'яток минулого, працьовитих і талановитих людей!

Українські Карпати - це єдиний природно-територіальний комплекс, до складу якого входять власне Карпати, Передкарпатська піднесена рівнина і Закарпатська низовина.

Карпати, як гірська країна входить до Альпійсько-Гімалайського поясу складчастих гір. Формування Карпат ще продовжується, про що свідчать землетруси і повільні підняття окремих ділянок.

Українські Карпати є тільки частиною Карпатських гір.

Карпатські гори складаються з чотирьох хребтів.
Три складаються з осадових гірських порід, четверта - з вулканічних і являє собою ланцюг згаслих вулканів.
Північно-східні схили хребтів крутіші, ніж південно-західні.

Для Вулканічних Карпат властиві округлі форми гірських вершин.

Вулканічні Карпати витягнулися на багато десятків кілометрів.

Гряди Карпат з осадових порід

Корисні копалини Карпат.

В Карпатах розташовані родовища корисних копалин: нафта, природний газ, кам'яне вугілля, горючі сланці, солі, мінеральні води, свинець, цинк, марганець, графіт, золото…

Видобуток нафти

Нафта - пальна масляниста рідина зі специфічним запахом, розповсюджена в осадовій оболонці Землі і яка є найважливішою корисною копалиною.

Видобуток природного газу

Природний газ - горючий газ, наявний у покладах нафти або в окремих газових родовищах.

Кам'яне вугілля

тверда осадова порода, горюча копалина, утворюється із загиблих мільйони років тому рослин.

Видобування кам'яного вугілля

Мінеральні води

підземні (іноді поверхневі) води з підвищенним вмістом деяких хімічних елементів і сполук, а також газів, що справляють цілющий вплив на організм людини.

Свинцево-цинкова руда

природні мінеральні утворення, що містять свинець і цинк

Цинк

Хімічний елемент, ковкий і тягучий метал

Марганцева руда

вид корисних копалин, природні мінеральні утворення, що містять марганець

Графіт

темно-сірий непрозорий мінерал класу

самородних напівметалів.

Видобуток золота

Золото - дуже важкий, але м'який метал жовтого кольору.

Клімат Карпат

Оскільки Карпати розташовані на шляху переносу повітряних мас з Атлантичного океану то клімат вологий.

Спостерігається різниця між кліматичними особливостями південно-західних і північно-східних схилів Пн. –зх. тепліші (на 20С) і вологіші (на 100 – 200 мм\рік) .

Мають відміни клімату Закарпаття і Передкарпаття, оскільки гори виконують роль «бар’єру» на шляху холодних північних повітряних мас.

Спостерігається висотна поясність ландшафтів, зумовлена тим що з висотою температура знижується, а вологість збільшується.

Клімат в горах помірний, вологий.

Ріки та озера Карпат

В Карпатах сформувалась найбільш густа річкова мережа в Україні.

Через центральну частину гір проходить головний Карпатський вододіл.

Тут беруть початок річки: Сян, що впадає у Віслу, Дністер і його праві притоки: Тисмениця, Стрий, Свіча, Лімниця, Бистриця Солотвинська і Бистриця Надвірнянська.

В Українських Карпатах є багато водоспадів, переважно невеликих.

В народі їх називають

гуками (під час падіння зі значної висоти вода створює сильний звуковий ефект) і

шипотами (стрімка течія шумить).

У Карпатах багато й озер. Вони, зазвичай, невеликі за площею, але дуже мальовничі.

Синевир

Найбільше озеро (7 га), що виникло у верхів’ї р. Тереблі. Воно лежить на висоті 990м, має глибину 24м. Розташоване серед високих (1500 м) хребтів Горган. Затиснуті між горами, покритими дрімучим ялиновим лісом, сріблом переливаються його води в погожий сонячний день, а надвечір воно стає зеленувато-сірим. Синь водного дзеркала, острівець (як зіниця ока), пухнасті смереки (вії) - все це надає озерові неповторної краси і привабливості.

Озеро утворилося близько 10 тисяч років тому. Його середня глибина становить 8-10 м, максимальна — 22 м.

У 1989 році на місці озера створений Національний парк Синевир.

В озері водиться велика кількість форелі. Форель є індикатором чистоти води - в брудній воді вона жити не буде, це свідчить про те, що в озері кришталево чиста вода.

Рослинний світ Карпат

Рослинність тут утворює п'ять поясів.

 1. Передгірний пояс мішаних хвойно-широколистих лісів і лук, складається з дуба звичайного з домішками інших видів дерев - дуба скельного, бука, ясеня, граба, ялиці, а також чагарників і різнотрав'я. Нижня межа цього поясу проходить на висоті 150-200 м., а верхня - 400-600 м.

 2. Нижній гірсько-лісовий пояс, який складається з букових та мішаних ялівцево- смереково – букових лісів. Верхня межа якого на північно-східному схилі проходить на висоті 1150 м, а на південно-західному - 1350-1450 м. Він займає близько 70% площі Карпат.

 3. Верхній гірсько-лісовий пояс, представлений смерековими та ялівцево- смерековими лісами. До 1500 м., а в Закарпатті, піднімається до 1650 м. На нього припадає 16% площі Карпат.

 4. Субальпійський пояс, що має верхню межу 1500 -1800 м., де поширені криволісся та рідколісся з низькорослих сосни гірської, вільхи зеленої, ялівцю, рододендрона східно-карпатського. Дуже різноманітна чагарникова та трав'яниста рослинність, де переважають зарості ожини, чорниці, угруповання біловуса.

 5. Альпійський пояс. Розташований вище 1800 м . і займає незначні площі і складений низьких чагарників і трав’янистих лук. (Слайд 25-30)

Дерева на високогір'ї мають розгалужену кореневу систему, кремезні низькі стовбури, їхні гілки опускаються дуже низько. На висоті 1400— 1500 метрів сторічні смереки ледве досягають 10—15 метрів, на висоті 1600 метрів — не більше трьох-чотирьох. Ще вище смерека може рости тільки під покривом снігу. Субальпійські і альпійські луки вкривають полонини. Полонини Карпат являють собою безкраї, все літо квітучі луки, що змінюються заростями чагарників із сосни гірської, вільхи зеленої, ендемічного рододендрона карпатського, чорниці, брусниці, вересу. Широке поширення мають злакові рослини – куничник, тонконіг альпійський, костриця карпатська, мітлиця біла, серед квітучого різнотрав’я – дельфініум, дягель, бугила, купальниця європейська, валеріана трикрила.

Тваринний світ Карпат

Карпатська фауна нараховує 440 видів хребетних тварин, з них 79 видів ссавці, 280 видів птахи, 53 – риб, 17 земноводних. Серед ссавців особливо цікаві бурий ведмідь, рись, вовк, дикий кіт.( чуть більший за домашнього кота, довжина його тіла 58-75см, довжина хвоста 30-34 см) Поширені також білка, борсук, видра, заєць русак, дика свиня, косуля, лисиця, олень. Птахи: беркут, глухар, рябчик, тетерук. Плазуни: - вуж звичайний, вуж водяний, гадюка звичайна. Земноводні: саламандра плямиста, тритон карпатський.

Підсумок уроку.

Отже, Українські Карпати - це середньо високі гори, які займають крайню західну частину України і складаються з витягнутих з північного заходу на південний схід паралельних пасом;

  • Карпатська гірська система у геотектонічному відношенні дуже молода, утворилася під час альпійської епохи горотворення. У її складі переважають осадові гірські породи, а в Закарпатті – вулканічні;

  • Клімат Карпат вологий, температура та кількість опадів змінюються з висотою;

  • Зміна кліматичних умов з висотою обумовлює різноманіття рослинного і тваринного світу.

Опис документу:
Розробка уроку з курсу Я і Україна. Тема:" Карпати".

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
354 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти