«Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ»
1 КЛАС
Тема: Як я допомагаю старшим?
Мета: пояснити сутність і значення прав і обов’язків дитини, взаємозв’язок прав і обов’язків людини; систематизувати знання учнів про їхні права й обов’язки; формувати в учнів розуміння відповідальної поведінки; формувати життєві навички, які пов’язані з умінням жити в колективі; виховувати в учнів культуру поведінки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: плакат «Квітка прав», дидактичні ігри, малюнки, фішки, презентація
Хід уроку
І. Організація класу
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 1-м класі
Діти – просто молодці!
ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів
Гра «Мікрофон»
З кожним роком ви дорослішаєте і стаєте все самостійнішими. Пригадайте, що ви вже навчилися робити за цей рік.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ви продовжите вивчати права дітей. З’ясуєте, як пов’язані між собою права й обов’язки людини.
IV. Засвоєння нових знань, умінь і навичок учнів
Робота з плакатом «Квітка прав» + підручник на с.102
Давайте пригадаємо, які права дитини ми вже знаємо та складемо умовну квітку прав.
Як ви розумієте ці права?
Подивіться на малюнок у підручнику (с.102) – які ще права мають діти?
На захист;
Ім’я та громадянство
Отже, навіщо нам знати про свої права?
( - Щоб ніхто їх не порушував,
Щоб могли себе захистити
Для поваги прав інших людей чи дітей, які нас оточують)
Дидактична гра «Промінчики прав»
Сонечко світить усюди і часто бачить різні ситуації. Ви по одному підходите, берете промінець, описуєте картинку та вивішуєте до відповідного сонечка. До веселого, якщо права не порушуються; до сумного, якщо порушуються.
Пам’ятайте! Права людей тісно взаємопов’язані.
Слухання вірша + презентація
Послухайте вірш і скажіть на що скаржились хлопці?
Лесик, Толя й два Володі,
Сумували на колоді.
Лесик скаржився:
«Хлоп’ята, страх як тяжко жить мені –
Слухай маму, слухай тата,
Умивайся день при дні.
Ох і тяжко жить мені!»
Толя теж сидить бідує,
Вилива жалі свої:
«Дуже Тоня вередує,
Розважай весь час її…»
А Володя скиглить: «Тато
Змусив квіти поливати…»
І зітхає вся четвірка:
«Як нам тяжко!
Як нам гірко!»
То на що скаржились хлопці?
Які у хлопців обов’язки?
Чи підтримуєте ви хлопців?
То що таке обов’язок?
Словникова робота
Обов’язок – це те що потрібно неодмінно виконувати. - це те, що ви повинні робити
Читання тексту з підручника с. 103
Які обов’язки у вас у школі? (вчитися, слухати старших, після обіду – прибрати за собою.
Перегляд презентації «Що роблять діти?»
(або дидактичні картки «Я сам»)
Переглянем, які обов’язки можуть мати діти вдома.
Фізкультхвилинка
Дидиктична гра «Хто мамі допомагає?»
Зараз пограємо в гру «Хто мамі допомагає?». Якщо на картинці дитина допомагає мамі – ви піднімаєте зелену фішку, якщо не допомагає - червону.
Робота з підручником на с.103. Поміркуйте, які обов’язки зображено на малюнках:
допомагати татові, коли він ремонтує автомобіль
збирати полуницю (ягоди)
доглядати за молодшими братиком чи сестричкою
накривати на стіл
Чи всі обов’язки є приємними?
Що буде, коли всі припинять виконувати свої обов’язки?
Як можна пояснити прислів’я:
Добре діло роби сміло
Робота в зошиті № 1 – 2 с.44
Завдання 1
Поясни, як ти розумієш вислови:
У кого більше прав, той має більше обов’язків.
(цього року у вас появилось право на навчання. і зразу ж з’явилися обов’язки – ходити до школи, вчитись, щовечора складати рюкзак…)
Твої права закінчуються там, де розпочинаються права іншої людини.
(такі права як у вас – мають всі діти, тому не можна порушувати права інших)
Завдання 2
Подивіться уважно на квітку прав. Яка пелюстка відірвалась від квітки прав?
Домалюйте її і підпишіть.
Гра «Хто як працює?»
На дошці вивішуються два шаблони – із сонечком (що позначає працю) та із хмаринкою (що позначає бездіяльність, відпочинок, гру). Учні розкладають картки до відповідних шаблонів, розповідаючи, що там зображено.
V. Підсумки уроку
Рефлексія
Про який новий обов’язок я дізнався на уроці, який я можу виконувати, але ще не виконував? (Що я ще можу робити вдома самостійно?)
Продовжити речення:
«Я можу вдома сама (сам) ….»
Гра «Упізнай обов’язок»
Учні по черзі імітують рухи, що означають обов’язки, зображені на картинці. Інші учні відгадують.


