Розробка уроку української мови на тему : антоніми

Опис документу:
Мета: розширювати знання учнів про слова, протилежні за значенням (антоніми); формувати вміння добирати антоніми, використовувати їх в усному і писемному мовленні; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати пам’ять, мовлення; виховувати працьовитість.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема:. Антоніми

Мета: розширювати знання учнів про слова, протилежні за значенням (антоніми); формувати вміння добирати антоніми, використовувати їх в усному і писемному мовленні; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати пам’ять, мовлення; виховувати працьовитість.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 45, впр. 93)

— Прочитайте речення із дібраними синонімами із вправи 92.

2. Каліграфічна хвилинка

Д ин яз оло ві ия ель

Дурний язик голові не приятель.

— Як ви розумієте цей вислів?

3. Словниковий диктант

Мчить, летить, повзе, біжить, їде, іде.

— Як можна назвати ці слова? Поясніть їх значення. Складіть з ними речення.

Слово іти має понад 20 значень. Деякі з них: наближатися, рости, падати, відправлятися, пересуватися, відбуватися.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про слова, протилежні за значенням.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над віршем (с. 45, впр. 94)

— Виразно прочитайте вірш.

— Про що в ньому розповідається?

— Спишіть. Прочитайте речення, у якому висловлена основна думка

тексту. До підкреслених слів доберіть синоніми. Запишіть їх. Прочитайте виділені слова. Як ми їх називаємо?

Запам’ятайте! Пари слів, що мають протилежне значення, називаються антонімами. Наприклад: високий — низький, день — ніч.

Антонімами можуть бути слова тільки однієї частини мови. Наприклад: солодкий — гіркий (прикметники); працювати — ледарювати (дієслова); радість — сум (іменники). Антоніми подаються в словнику антонімів.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота в парах (с. 46, впр. 95)

— Прочитайте уривок із казки. Перекажіть текст.

Спишіть текст. Підкресліть антоніми. Доберіть до виділених слів антоніми.

2. Робота в групах (с. 46, впр. 96)

З’єднайте частини лівої та правої колонок. Запишіть прислів’я. Як ви їх розумієте? Підкресліть антоніми.

Спілкуємося красно!

— Щоб мовлення було красивим, потрібно правильно вживати сполучення слів.

Вікно (двері) зачинити (а не закрити).

Очі заплющити (а не закрити); зажмуритися.

У заходах беруть участь (а не приймають участь).

3. Робота над прислів’ями (в парах)

— Прочитайте прислів’я. Як ви їх розумієте? Випишіть синоніми.

  • Таке говорить, що й собака з маслом не з’їсть.

  • Розказав Мирон рябої кобили сон.

  • Верзе, що й купи не тримається.

  • Язиком молоти — не ціпом махати.

  • Набалакав — і в торбу не вбере.

  • Говори з другом поменше, а з собою побільше.

(Говорить, розказав, верзе, язиком молоти, набалакав, говори)

Якими словами можна доповнити цей ряд? (Розмовляти, розповідати, бесідувати, повідомляти, базікати)

VІ. Підсумок уроку

— Що вивчали на уроці?

— Що для вас було новим?

— Які значення можуть мати слова?

— Які слова називаються антонімами?

— Коли найчастіше вживаються антоніми в мовленні?

— Які частини мови можуть бути антонімами? Наведіть приклади.

VІІ. Домашнє завдання

С. 47, впр. 97.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
8
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!