Розробка уроку українська мова на тему : Змінювання іменників за числами: однина та множина

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів з поняттям «число іменників», «однина», «множина»; вправляти у змінюванні іменників за числами; розвивати зв’язне мовлення школярів; уміння аналізувати, узагальнювати мовні явища; виховувати любов до рідної землі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 78. Змінювання іменників за числами: однина та множина

Мета: ознайомити учнів з поняттям «число іменників», «однина», «множина»; вправляти у змінюванні іменників за числами; розвивати зв’язне мовлення школярів; уміння аналізувати, узагальнювати мовні явища; виховувати любов до рідної землі.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 274, с. 114)

— Прочитайте записані абзаци.

— Який рід мають іменники, що стоять у дужках?

2. Гра «Два — чотири — всі разом»

— Яке слово «зайве»?

Дніпро, Кіровоград, Львів, Вінниця.

(«Зайве» слово «Дніпро», бо це назва річки, а решта — назви міст.)

Сонце, вітер, дощ, костюм.

(«Зайве» слово «сонце», бо це — іменник середнього роду, а решта — імен­ники чоловічого роду.)

Сторож, школа, лінійка, Володя, річка.

(«Зайве» слово «Володя», бо це — власна назва.)

Вовк, лисиця, заєць, зошит.

(«Зайве» слово «зошит», бо це неістота.)

3. Словниковий диктант

— Запишіть іменники у три стовпчики за родами.

Фермер, яблуко, телевізор, пташка, озеро, книжка, олень, вулиця, місто.

Скільки предметів називають записані вами іменники? (Один)

— Змініть іменники так, щоб вони позначали багато предметів.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні ви дізнаєтеся про те, що іменники можуть змінюватися за числами. Будемо вчитися визначати число іменників.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Підготовча вправа (275, с. 114)

— Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.

— Що сталося з дівчинкою?

— Що принесла мама з магазину?

— Чим цікава була картина?

— Чому саме таку картину купила мама?

— Як би ви продовжили цю розповідь?

— Спишіть текст, уставляючи пропущені закінчення.

— Підкресліть головні члени речення у першому і другому реченнях.

— Підкресліть іменники, які означають один предмет — однією рискою, які означають багато предметів — двома рисками.

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 115)

— За якими числами змінюються іменники?

— Наведіть власні приклади.

3. Первинне закріплення

— Спишіть текст.

— Назвіть іменники, вжиті у множині.

З неба падають сніжинки

На дерева, на будинки,

На майдани, на садки,

На ялинки, на дубки.

— Поставте ці іменники в однину.

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота за вправою 276 (с. 115)

— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.

— Спишіть текст і визначте рід виділених іменників.

— Поставте виділені іменники у множині.

— Позначте в них закінчення.

РПрямоугольник 1

и

я

і

о

а

и

а

и

и

ябчик (ч. р.) — рябчик , спальн (ж. р.) — спальн , вікн (с. р.) — вікн , тетерук (ч. р.) — тетерук , кватирк (ж. р.) — кватирк , вихід (ч. р.) — виход .

2. Хвилинка спілкування. Робота в парах

— Складіть діалог на тему «Мій вихідний день».

3. Хвилинка відпочинку

— Вітю, ти добре вивчив про однину та множину?

— Так.

— Тоді скажи: штани — однина чи множина?

— Угорі — однина, а знизу — множина.

4. Гра «Ланцюжок»

— Відгадайте загадки. Визначте рід, число іменників-відгадок, поясніть їх правопис.

Грають три команди. Кожна відгадує по одній загадці. Виграє команда, яка відгадала більше загадок.

  • Зимою спить, а літом шумить. (Річка)

  • Яке місто літає? (Орел)

  • Не має ніг, а ходить, має вухо, а не чує. (Голка)

  • Чорне сукно лізе у вікно. (Ніч)

  • Не бджола, а гуде, не птах, а летить. (Літак)

  • Без рук, без олівця, а малює без кінця. (Мороз)

  • Що без дірки наливається? (Яблуко)

  • Одна коняка тягне двадцять бричок. (Поїзд)

  • У воді росте, а води боїться. (Сіль)

VІ. Підсумок уроку

— Як змінюються іменники?

— Як визначити число іменників?

VІІ. Домашнє завдання

Вправа 277, с. 116. Правило, с. 115.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
9
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!