Розробка уроку українська мова на тему : Поняття предметності

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів з поняттям предметності на прикладах іменників, утворених від прикметників, дієслів; розвивати мовлення школярів; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 73. Поняття предметності

Мета: ознайомити учнів з поняттям предметності на прикладах іменників, утворених від прикметників, дієслів; розвивати мовлення школярів; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дзвоник дзвонить, не стихає:

— Гей, до класу поспішайте,

На місця свої сідайте,

Починаємо урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 258, с. 106)

— Прочитайте записаний текст.

— Поясніть правопис слів з пропущеними буквами.

— Назвіть префікси у виділених словах.

— Назвіть клички тварин, які ви підкреслили в тексті.

2. Редагування тексту

— Прочитайте текст. Виправте помилки і запишіть.

Он пасіка. Коло пахучих лип михась. Біля тину песик булька. На вулику котик мурчик. Собака бровко скоса на нього поглядає. Хлопчик покликав друзів і разом пішли до дідуся тараса.

3. Хвилинка каліграфії

Гг Гг Гг Го Гв Гл ог го гр. ге іг мг

В горішнику горішина

Горішками обвішана.

Оришка й Тимошко

Струшують горішки.

— Чітко і правильно промовляйте скоромовку.

— Знайдіть спільнокореневі слова, позначте в них корінь.

— Підкресліть букви, що позначають глухі приголосні звуки.

— Назвіть іменники в скоромовці.

— Поясніть, чому деякі з них написані з великої букви.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Пояснення з елементами бесіди

Назвіть предмети, які ви можете побачити, почути, до яких можна доторкнутися. (Парта, підручник, рука)

— До якої частини мови вони належать?

— Загальні іменники, які ви назвали, називають конкретні предмети. А є загальні іменники, які не можна сприйняти органами чуття.

2. Повідомлення теми, мети уроку

Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з іменниками, які не називають пред­мети, але набувають предметності. Ви будете вчитися утворювати такі імен­ники, вживати їх у своєму мовленні.

3. Робота за вправою 259 (с. 107)

— Прочитайте слова лівої колонки.

— Прочитайте слова правої колонки.

— Від якої частини мови утворені слова другої колонки?

4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 107)

— Від яких частин мови можуть утворюватися іменники?

— Що вони називають?

— На які питання відповідають такі іменники?

Фізкультхвилинка

ІV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота за вправою 260 (с. 107)

— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.

— Чи здогадалися ви, як називається ця казка? Хто її автор?

— Де жила дівчинка?

— На чому вона спала?

— Що їла та пила Дюймовочка?

— Які зміни відбулися в лісі з настанням зими?

— Як почувалася Дюймовочка?

2. Добирання спільнокореневих іменників

— Випишіть виділені слова з тексту вправи 260.

— До яких частин мови вони належать?

Доберіть до них спільнокореневі іменники. (Великому — велич, сплела — плетіння, чисту — чистота, знаходила — знахідка)

3. Вибіркове списування із завданням

— Спишіть перший абзац тексту з вправи 260, розкриваючи дужки.

Підкресліть слова з протилежним значенням. (Великому — маленьке)

— Підкресліть головні члени речення в передостанньому реченні.

Установіть зв’язок слів у першому реченні (усно).

4. Розвиток зв’язного мовлення

— Складіть твір-мініатюру за планом. Доберіть до нього заголовок.

1. Зима прийшла.

2. Замерзла пташка.

3. Турботливі діти.

4. Пташка зацвірінчала.

Перевірка робіт. Аналіз мовних помилок.

V. Підсумок уроку

— Наведіть приклади іменників, які позначають конкретні предмети.

— Від поданих прикметників утворіть спільнокореневі іменники.

Українська —

львівський —

київській —

дунайський —

— Визначте кількість звуків і букв у власних назвах.

VІ. Домашнє завдання

Вправа 261, с. 108.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
6
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!