Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Дата 04___/_02___/_5014___ Клас ____1_____ Прізвище Гурин О.В. вчителя __________________________
Урок № 41
Птахи
Мета уроку: ознайомити з характерними ознаками в будові птахів, з пристосуванням птахів до польоту; розширити та узагальнити уявлення дітей про птахів, їхній спосіб життя та значення в природі й житті людини.
Очікувані результати: учні повинні називати спільні ознаки в птахів, наводити приклади деяких птахів своєї місцевості, розпізнавати їх на малюнках; учні повинні порівнювати будову різних видів птахів; учні повинні пояснювати пристосування птахів до польоту.
Обладнання і матеріали: ілюстрації із зображенням птахів, пір’їнки птахів.
Тип уроку: комбінований.
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
2.1. Повідомлення синоптиків.
2.2. Бесіда.
— Чому тварини належать до живої природи?
— З якими видами тварин ви вже ознайомилися?
— За якими ознаками можна відрізнити риб від інших тварин?
— Яка будова тіла в риб?
— Де живуть риби?
— Чим вони харчуються?
— Яких ви знаєте хижих риб?
— Як розмножуються риби?
2.3. Гра «Визнай за описом».
Мета: актуалізувати знання учнів про риб.
Один учень описує рибу, не називаючи її, розказує про місце її мешкання, спосіб життя. Клас повинен назвати рибу. Після цього виходить інший гравець.
3. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку
Відгадування загадок
4. Розширення та систематизація набутих знань
4.1. Розповідь учителя.
На світі дуже багато птахів. Вони живуть у всіх куточках земної кулі. Одні птахи харчуються виключно комахами, інші — рослинною їжею. Водоплавні птахи їдять рибу і жаб. Є серед птахів і хижі. Вони полюють на мілких звірів та інших тварин.
Птахи відрізняються один від одного забарвленням, розміром. Серед них є велетні і карлики. Найменша пташка на планеті — бджолина колібрі. Її маса всього 2 г, а довжина її тіла — 57 мм. Найбільшим птахом вважають африканського страуса. Його висота — до 3 м, а маса — 150 кг.
На Україні найменший птах — корольок червоноголовий. Його маса менше за 5 г. А найважчий птах — дрохва (до 20 кг). Зате найвищим птахом (до 120 см) України вважають журавля сірого.
4.2. Практична робота.
Розгляд ілюстрацій із зображенням птахів.
— Які істотні ознаки можна виділити у всіх птахів (пір’я, крила, дзьоб). Яка із цих ознак найголовніша? (Пір’я.)
— Роздивіться пір’їнки, що лежать у вас на партах. Пухові пір’їнки добре захищають птахів від холоду, а пір’їнки на крилах допомагають птахам літати в повітрі.
— На голові в кожного птаха є дзьоб, який допомагає захоплювати і подрібнювати їжу. Порівняйте дзьоби різних птахів. (У ластівки, синиці, горобця та інших комахоїдних птахів дзьоб невеликий і не міцний, бо вони споживають м’яку їжу. У шишкаря дзьоб схожий на маленькі кліщі. Ним зручно діставати насіння із шишок. У водоплавних птахів дзьоб широкий. Таким дзьобом зручно збирати ряску з поверхні води. У чаплі та лелеки — довгий дзьоб. Його зручно занурювати у воду, дістаючи жаб. У хижих птахів — дзьоб гачкуватий. Таким дзьобом зручно відривати шматки м’яса.)
Учні розглядають ілюстрації, називають відомих їм птахів. Учитель доповнює знання дітей, знайомить їх з іншими представниками птахів.
4.3. Гра «Хто де живе?». (Роздавальний матеріал.)
Учні з’єднують зображення птаха з місцем проживання. Називають інших птахів, які живуть у таких умовах.
— Як називають птахів, за якими доглядає людина? (Свійські.)
4.4. Бесіда про значення птахів для живої природи.
Птахи — корисні тварини. Більшість з них харчується комахами, які є шкідниками поля і лісу. Так у період вигодовування пташенят пара великих синиць приносить до десяти тисяч комах. Дятла називають санітаром лісу, бо він знищує шкідників дерев, а дупла, які він видзьобує, служать іншим пташкам домівкою. Сови і сичі знищують мишей, рятуючи таким чином урожай зерна на полях. Птахи сприяють розповсюдженню насіння різних рослин. Вони є їжею для хижих тварин. Люди, вирощуючи свійських птахів, отримують від них яйця, м’ясо, жир, пух.
4.5. Гра «Відгадай за описом».
Мета: закріпити знання про птахів.
Учень описує пташку, називає, де вона живе. Клас повинен відгадати.
5. Підбиття підсумків уроку
Прийом «Мікрофон»
— Що ви дізнались про птахів?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»