і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Розробка уроку на тему " І.Франко. Новела «Сойчине крило», зображення в ній жіночої долі в новітній інтерпретації. Образ героя - адресата - уособлення боротьби між «естетикою» і «живим чоловіком». Гуманістичний пафос новели"

Розробка уроку на тему " І.Франко. Новела «Сойчине крило», зображення в ній жіночої долі в новітній інтерпретації. Образ героя - адресата - уособлення боротьби між «естетикою» і «живим чоловіком». Гуманістичний пафос новели"

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Лиманська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.№4

Лиманської міської ради

Донецької області

Підготувала

учитель української мови та

літератури

Циба Оксана Олександрівна

2018 р.

ТЕМА. І.Франко. Новела «Сойчине крило», зображення в ній жіночої долі в новітній інтерпретації. Образ героя- адресата - уособлення боротьби між «естетикою» і «живим чоловіком». Гуманістичний пафос новели

МЕТА: розвивати навички аналізу прозового твору, характеристики різних емоційних типів, висловлення власних суджень про твір та його героїв;

ознайомити учнів з ідеями, проблемами, багатством жанрів Франкової прози, рисами модернізму в ній; допомогти усвідомити ідейно-художній зміст новели; виховувати гуманістичний світогляд, усвідомлення непереможної сили кохання, здатність розуміти й прощати.

ОБЛАДНАННЯ: мультимедійні презентації: «Модернізм», «Особливості чоловічого та жіночого типів»; таблиця «Психологічний портрет», ілюстрація сойки, червона сукня з білими цятками, хризантеми, диск із записом увертюри до «Вільгельма Теля» Россіні, примірники новели «Сойчине крило», обладнання для мультимедійної презентації, музичний центр, словник літературознавчих термінів.

ТИП УРОКУ: урок-дослідження

Форми і методи роботи: : аутотренінг для учнів («Самоналаштування» ),

інтерактивна вправа «Очікування»,словникова робота, випереджальні завдання ( історія написання твору, повідомлення про модернізм ), літературне

дослідження ( сюжет твору ), робота в групах :

( І група – досліджуватиме образ Массіно,

ІІ група – образ Манюсі,

ІІІ група - зробити висновок стосовно «Психологічного портрета» героїв, накреслити діаграму Вена: з’ясувати спільні риси Массіно і Марії ), інтерактивні вправи: «Мозковий штурм»,

«Незакінчені речення»

Учні вміють:

  • готувати усні повідомлення на літературну тему;

  • рецензувати відповідь однокласника;

  • складати психологічні портрети героїв за схемами;

  • визначати сюжетні лінії.

Очікувані результати:

- розвиток пізнавальних, творчих навичок, знань та умінь, що потребують самостійного конструювання знань та орієнтації в інформаційному просторі;

- не пасивне, а активне навчання «через дію»;

- не тільки набуття учнями нових знань, а й освоєння нових способів діяльності;

- «відчутність» результатів виконання проекту (конкретний результат, готовий до впровадження );

- обов’язкова презентація отриманих результатів;

- компетентний випускник, адаптований до соціуму.

Випереджальне завдання:

  1. історія написання твору;

  2. повідомлення про модернізм .

ХІД УРОКУ

Епіграф Любов – це кара, це сумна в’язниця,

Бог від якої заховав ключі

П.Сорока

І. Оргчастина

Учитель. Доброго дня ! Рада вас бачити. На нас сьогодні чекає вивчення незвичайного твору... А налаштуватися на серйозну роботу нам допоможе аутотренінг.

Створення емоційного настрою. Аутотренінг для учнів («Самоналаштування» )

Слайд № 2

- Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте про себе за мною :

Я зможу сьогодні добре працювати на уроці!

Я – особистість творча!

Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому занятті!

Ну що ж, налаштувалися і розпочнемо нашу роботу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку

Учитель. Моя любове! Я перед тобою.  Слайд № 3
Бери мене в свої блаженні сни. 
Лиш не зроби слухняною рабою, 
Не ошукай і крил не обітни! 
Не допусти, щоб світ зійшовся клином, 
І не приспи, для чого я живу. 
Даруй мені над шляхом тополиним 
Важкого сонця древню булаву. 
Не дай мені заплутатись в дрібницях, 
Не розміняй на спотички доріг, 
Бо кості перевернуться в гробницях 
Гірких і гордих прадідів моїх. 
Моя любове! Я перед тобою. 
Бери мене в свої блаженні сни. 
Л. Костенко

1. Інтерактивна вправа «Очікування».

- Прослухавши ці поетичні рядки Л.Костенко, я думаю , ви зрозуміли, про що ж йтиме мова на сьогоднішньому уроці.

Учні: про кохання. 

Учитель

Кохання … про нього мріють, на нього чекають. Кохання – одне з найсвітліших, найвеличніших людських почуттів, неповторне і вічне, як життя, прекрасне і таємниче.

Сьогодні ми ще раз поринемо в цю таємницю.. Тема нашого уроку –

новела І.Франка «Сойчине крило», зображення в ній жіночої долі в новітній інтерпретації. (слайд № 5 ). Метою нашого уроку є ( слайд № 6 )

2. Робота з епіграфом.

Зверніть увагу на епіграф. Прочитайте поетичні рядки.

Слайд № 4

Любов – це кара, це сумна в’язниця,

Бог від якої заховав ключі

П.Сорока

Отже, спробуємо хоча б наблизитися до розкриття цієї вічної загадки – загадки кохання. А в кінці уроку дайте відповідь на проблемне запитання: чим було кохання для героїв твору? ( Записати на дошці ).

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

Учитель

У творчій спадщині І. Франка значне місце належить прозі — різноманітній за тематикою, жанрами, мотивами. Не оминув письменник і таку популярну тему, як жіноча доля, жіноча психологія, кохання, подавши їх в новітній інтерпретації в новелі «Сойчине крило».

Словникова робота (слайд № 7) (пояснення слова «інтерпретація»).

Інтерпретація – з лат. означає пояснення, трактування , тлумачення літературного твору з метою осягнення його змісту.

Учитель

- Що ви дізналися про історію написання новели?

2 . Виступ учня, що мав попереднє завдання. 


За свідченнями І.Франка, новела написана в лютому 1905р. для збірки «На лоні природи».

У рецензії А.Крушельницького на цю збірку як «найбільш інтересне» оповідання відзначено «Сойчине крило», де на найвищий п’єдестал підніс автор любов обтрясши її «із зелених пут».

«Шедевральним витвором письменника» назвав новелу літературознавець М.Легкий.


Учитель

Отже, і ми сьогодні з вами спробуємо дослідити новаторські шукання прозаїка, модернізм І.Франка в зображенні жіночої долі, жіночої психології.

3 . Робота з текстом.

Твір має підзаголовок «Із записом відлюдька». Хоча І.Франко окреслив жанр твору як оповідання, можна вважати, що «Сойчине крило» має ознаки новели.

- Давайте пригадаємо, який твір називається новелою? Слайд № 8

Новела – невеликий розповідний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним кінцем).

Ознаки новели: напружений сюжет, драматизм, незвичайне закінчення.

Твір оригінальний за своєю композицією (У чому його оригінальність?)

- твір у творі;

- твір з обрамленням.

Герой-адресат читає листа, у якому розповідається історія його кохання з дівчиною та етапи страдницького життя героїні; змінюється настрій і світогляд героя; зустріч героїв.

Учитель

Давайте розглянемо сюжет твору ( виступ дослідницької групи ).

( слайди № 9-10 )

  1. Сюжет твору.

Експозиція Герой-естет готується до зустрічі Нового року. Ніщо суспільне його не хвилює. Він самотньо милується мистецтвом, книгами, квітами.

Зав’язка Лист від незнайомки.

Розвиток дії Історія кохання Марії до Массіно, ревнощі до сойки, брак пристрасті з боку чоловіка.

Кульмінаційний момент Утеча з практикантом, пограбування батька Генріхом.

Розвиток дії Перебування із Зигмундом у банді злочинців; допомога крадіям. Арешт Зигмунда; поїздка в Іркутськ із Володею. Нудьга. Програш у карти. У руках у купця. Напад на купця. Героїня стає другою дружиною капітана-ісправника Серебрякова. Втеча Марії в Порт-Артур. Російсько-японська війна. Догляд за пораненим чоловіком. Мрія про Массіно.

Розв’язка Герой-оповідач змінює свої погляди,починає розуміти справжнє життя. Марія повертається до нього.

5. Запитання до учнів проблемного характеру: ( слайд № 11 )

    • Про що свідчить ще одна назва твору: «Із записок відлюдька»? 
      ( у такий спосіб з’ясовується, що твір написаний у формі щоденникових записів. Така форма викладі дає можливість без посередників пізнати героя, його найінтимніші думки і почування, розкрити всі таємниці душі). 
      2. З якою метою автор обрав форму листа для розкриття подальшого сюжету твору? 
      (Щоб уникнути одноманітності в побудові твору та розвитку сюжету). 
      3. Який ефектний прийом застосував автор для прискорення та динамічності розповіді? 
      (Виклад у формі листа. Це лист- сповідь, що розкриває «одіссею» пригод героїні, точніше – «лиш ескіз, нарис, скелет пригод»). 

6. Виступ літературознавчої групи .

- Ви мали випереджальне завдання:

1) підготувати повідомлення про модернізм( презентація )

Модернізм (від франц. modern — сучасний) — загальна назва напрямів і течій нереалістичного спрямування в мистецтві ХХ ст.

Його ознаки:

— відбиття дійсності в людській підсвідомості;

— суб’єктивне (сфера духу, мистецтва) наділяється ознаками об’єктивної реальності;

— побудова художньої реальності, що мало пов’язана з дійсністю й протиставлена їй;

— пошук нових шляхів (форм) у зображенні світу і людини.

2) Читаючи новелу дати відповідь на проблемне питання:

- Чи знаходимо ми у творі І.Франка риси модернізму? ( Так, у Франка ми знаходимо окремі риси багатьох напрямів і течій модернізму).

Наприклад, це: ( слайди № 12-13 )

- імпресіонізм – відтворення особистих вражень, спостережень; психологізм у змалювання персонажів; збільшена увага до деталей (сойчине крило, червона сукня);

- неоромантизм – боротьба; небезпечні таємничі пригоди, емоційність і драматизм розвитку художньої дії;

- неокласицизм – прагнення зберегти право на власний моральний і етичний кодекс, виходячи зі свого уявлення про загальнолюдські мистецькі цінності.

- література «потоку свідомості» - внутрішній монолог; духовне життя героїв передається у постійній зміні думок, вражень, спогадів;

- експресіонізм – «я», внутрішній світ художника; єдина реальність ; творець не пов’язаний з матеріальним світом;

Отже, ми з вами успішно розв’язали наше проблемне питання.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в групах.

А тепер спробуємо створити психологічні портрети наших героїв, окреслимо їх психологічні типи.

Скласти психологічний портрет - це означає проаналізувати психологічні особливості героїв: ( слайд № 15 )

1. Сприйняття навколишнього світу.

2. Особливості мислення та уяви.

3. Почуття та емоції.

4. Характер.

5. Особливості діяльності, суспільних інтересів, спілкування.

Наші літературні герої – чоловік та жінка, які умовно психологічно відрізняються один від одного. Тому дослідити ці відмінності дуже цікаво.

План, за яким треба скласти психологічний портрет героїв у вас є (на партах).

Перша група – досліджуватиме образ Массіно.

Друга група – образ Манюсі.

Третя група - зробити висновок стосовно Психологічного портрета героїв, накреслити діаграму Вена: з’ясувати спільні риси Массіно і Марії.

Фоном до нашої роботи ми обрали улюблену мелодію Массіно – композицію – увертюру до «Вільгельма Теля» Россіні.

Учитель

Час роботи вичерпано. Давайте заслухаємо виступи груп.

І група ( Массіно )

«Естет» — любить музику, книги, квіти. Глибоко ображений зрадою дівчини, викреслив її з пам’яті. У любові спокійний, самовпевнений, не розуміє жіночої психології, того, що жінку треба «завойовувати» постійно, що кохання потребує душевних зусиль, праці.

Під впливом листа змінює погляди, розуміє, що таке справжнє життя і справжні пристрасті, стає «живим чоловіком».

ІІ група ( Марія )

Емоційно багата натура, життєрадісна, передбачувана, примхлива, прагне до пізнан-

ня світу й отримує це пізнання до жахливих глибин. Її приваблюють яскраві нату-

ри.Романтична, розуміє справжність свого почуття лише пройшовши важкі випробу-

вання

Який висновок можемо зробити? ІІІ група ( слайд № 16 )

Герої І.Франка, чоловік і жінка – різні психологічне типи, але саме цим вони цікаві один одному й притягують одне одного.

Пройшовши через важкі випробування, вони зберегли здатність до справжніх глибоких почуттів.

Спільне між Массіно і Марією: глибокі почуття, перевірені часом. Бажання щастя.

2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

— Які основні ідеї новели Франка «Сойчине крило»? ( слайд № 17 )

О р і є н т о в н і в і д п о в і д і

— Кохання — це високе, облагороджуюче почуття, це «робота душі».

— Тільки втрачаючи, людина розуміє цінність втраченого.

— За помилки у виборі доводиться відповідати, нести спокуту.

— Не можна жити лише емоціями.

— На першому місці у стосунках між людьми мають бути гуманізм, відповідальність за власні вчинки.

    • Назвіть деталі твору, які несуть певне ідейне навантаження ?

Віповідь: ( слайд № 18 )

Сойчині крила як символ втраченого кохання;

сукня героїні ( червона з білими цятками ) – символ збереженого почуття;

дзвінок – символ повернення любові.

Учитель

Повернімося до епіграфа. Чим для героїв твору було кохання?

Відповідь: кохання виявилося непереможним, незважаючи на легковажний вчинок та подальші драматичні обставини героїні, болюче розчарування і добровільно-вимушену самотність героя.

VІІ . Підбиття підсумку уроку

Учитель

Отже, ми з вами з’ясували в чому полягає модернізм І.Франка, його новаторські шукання і довели, що новела «Сойчине крило» - новаторський твір як за формою, так і змістом.

  1. Чи досягли поставлених цілей? Чи задоволені результатами своєї роботи?

  2. Оцінювання. 3. Взаємооцінювання. 4. Корекція оцінок.

1. Інтерактивна вправа “ Незакінчені речення ” ( слайд № 19 )

«І. Франко як новеліст …» у своїх творах порушував проблеми тогочасні й вічні».

«Мене вразило …», як Франко, описуючи досить незвичайний шлях героїні, дотримується національної етичної традиції, звертаючись до натяків, окремих деталей і штрихів і зберігаючи коректність.

Чи варта творчість Франка детального вивчення сучасною молоддю?

VІІ. Актуалізація домашньої навчальної роботи ( слайд № 20 )

Написати листа Хомі або Марії; прочитати І.Франко «Перехресні стежки»

11

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Урок-дослідження
  • Додано
    23.02.2018
  • Розділ
    Українська література
  • Клас
    10 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    7215
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    2
  • Номер материала
    FS153800
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти