і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Математика
  • Розробка уроку математики для 1 класу "Тема. Ознайомлення з поняттям «задача». Складання і розв’язування задач на знаходження суми й остачі".

Розробка уроку математики для 1 класу "Тема. Ознайомлення з поняттям «задача». Складання і розв’язування задач на знаходження суми й остачі".

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Ознайомлення з поняттям «задача». Складання і розв’язування задач на знаходження суми й остачі

Мета: ввести терміни, пов’язані з поняттям «задача», ознайомити з етапами дослідження; розвивати мислення, обчислювальні навички, увагу, вміння ставити питання й знаходити на них відповіді; виховувати в учнів пізнавальний інтерес. Обладнання: підручник «Математика.1клас.М. В.Богданович», таблиці, педагогічний програмний засіб « Математика.1 клас»( електронний підручник), презентація до уроку, засоби ІКТ.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку I. Організаційний момент (Слайд 2) Всі почули ви дзвінок, 
Він покликав на урок. 
Кожен з вас приготувався, 
На перерві постарався. 
Зараз сядуть лиш дівчата, 
А за ними і хлоп'ята.
1) Зустріч казкового героя. Загадка. (Слайд 3)

  • Сьогодні до нас на урок завітав казковий герой. Ви його впізнаєте, якщо загадку відгадаєте:

Мишенят він не боїться,

Мріє з ними подружиться.

А маленькі мишенята –

Бешкетливії малята.

(Кіт Леопольд)

II. Повторення вивченого матеріалу 1.Математична розминка. Гра « Мікрофон» ( Слайд 4)

Кіт Леопольд потрапив у скрутне положення, бо не може відповісти на питання, які задають мишенята. Допоможемо?

  • Скільки хвостиків у 4 цуценят?

  • Назвіть другий день тижня.

  • Скільки місяців триває літо?

  • Що зайве: ручка, олівець, відрізок?

  • Чого більше на лузі: квітів або ромашок?

  • Що спільне у снігу й ковдри?

2. Каліграфічна хвилинка. ( Слайд5) – Кіт Леопольд запрошує вас на каліграфічну хвилинку. Цифра три – то чарівниця,
Невеличка й круглолиця.
Яку казку не візьмеш,
Цифру три завжди знайдеш.
Пояснення написання цифри з мультимедійного підручника 3. Повторення розташування чисел на числовому відрізку. Робота з сигналами. ( Слайд 6) - Наш Леопольд пішов на риболовлю, допоможіть йому спіймати рибок.

Слайд № 6

- Назвіть «сусідів» чисел 5; 7; 9; 2.

4. Дидактична гра « Порахуємо з Капітошкою».( Слайд 7-9). Робота парами.

  • Ой, а хто це нам зустрівся? Капітошка! - Друзі, допоможіть мені викликати дощові хмари. Дощик дуже потрібен рослинам! Розв’язуйте приклади зліва направо. Будьте уважними, не помиляйтеся.

Слайд № 7

III. Повідомлення мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, з яких частин складається задача, розв’яжете кілька задач. На уроці ми проведемо дослідження за темою, а наприкінці уроку одержимо проект за назвою «Задача».( Слайд 10)

ІV. Ознайомлення з новим матеріалом.Ознайомлення зі складовими частинами задачі

1. «Мозковий штурм» ( Слайд 10 клік)

Які види робіт виконують школярі на уроках математики?

(Рахують предмети, порівнюють числа, розв’язують задачі...)

2. Проблемна ситуація. — От і в казковій школі задали домашнє завдання — скласти задачу. Давайте подивимося, що в них вийшло. Учитель відкриває частину дошки із зображенням казкових персонажів (Буратіно, Вінні-Пух тощо). Біля кожного з них — аркуш із текстом висловлення (питання, задача, проблема, репліка тощо). наприклад:

фі г у р к а В і н н і-П у х а. «Увечері було 3 горщики з медом,

а вранці — жодного. Де б підкріпитися?»

фі г у р к а Крокодила Гени. «Хто в теремочку живе?»

фі г у р к а Червоної шапочки. «В кошику лежить 2 пиріжки з сиром і 4 з повидлом»

фі г у р к а Кота і чоботях. «На гілці сиділо 5 риб, прилетіло ще 2.

Скільки риб плаває в ріці?»

фі г у р к а Б у р а т і н о. « У мене 5 яблук. Я дав П’єро 2 яблука.

Скільки яблук у мене залишиться?»

Дітям дається час, щоб подумати й відповісти на запитання.

—Як ви вважаєте, хто з літературних героїв склав задачу?

На дошці прикріплюється картка зі словом «задача», і біля неї — зображення казкових персонажів, чиї висловлення діти вважають задачею.

Думки можуть розійтися. Тоді вчитель пропонує дітям визначити причину

цих розбіжностей. Якщо відсутня версія про недостатність знань про задачу, вчитель висловлює припущення:

—Напевно, ви відчули, що вам недостатньо знань про задачу? Давайте сформулюємо, що потрібно знати про задачу, щоб правильно відповісти на запитання й оцінити виконання домашнього завдання казковими героями.

Учитель записує питання дітей на паперових аркушах і прикріп лює на

дошці поруч із фігурками казкових персонажів.

— Що таке задача?

—Як розпізнати задачу?

2. Дослідження. ( Слайд11)

Учитель пропонує дітям визначити шлях одержання знань, яким вони

підуть.

—Як ви гадаєте, яким чином можна одержати відповіді на наші питання? (Запитати в батьків або вчителя, прочитати в книзі тощо.)

3.Робота з мультимедійним підручником.

Задача – це такий вид математичної вправи, коли самому треба правильно вказати дію до даних чисел, щоб відповісти на її запитання.
Задача має свою структуру. Вона складається з умови, запитання, розв’язання та відповіді.
Равлику на День народження подарували 5 машинок і 3 м’ячі. Чи відомо, скільки подарували машинок, а скільки м’ячів?
Так, відомо. Це і буде умова задачі.
Умова – це те, що відомо в задачі.
Запитання задачі містить невідоме – те, що треба знайти, визначити.
У задачі невідомо, скільки всього іграшок – машинок і м’ячів подарують.
Це – запитання задачі.
Як дізнатися, скільки всього іграшок буде?
Потрібно до п’яти додати три. Отримаємо вісім.
Це – розв’язання задачі.
Фізкультхвилинка « Відпочинемо з Капітошкою»( Слайд12)

4.Розпізнавання на слух задачі серед різних текстів (загадка, розповідь,

задача), які містять числові дані.( Слайд 13)

— Послухайте. Це задача? Чому?

• Дерев’яні дві конячки

Мчать мене уже навскачки.

А коли я спотикаюсь, —

За дві палиці тримаюсь. (Лижі)

(Це загадка. У ній потрібно дізнатися, який предмет загаданий.)

• Мама купила 5 тістечок. Два вона дала дочці, а 3 залишила

для гостей. (Це розповідь. Тут є числа, але нічого не треба

взнавати.)

• Хлопчик поклав у коробку 3 червоних і 2 зелених олівці. Скільки

всього олівців у коробці? (Це задача. Потрібно виконати дію, обчислити, розв’язати.)

— Скільки олівців у коробці?

5. Робота в группах (Слайд14)

Учитель відкриває на дошці план дослідницької роботи.

План

• назвати складові частини задачі та їх ознаки.

• Прочитати завдання вашого казкового героя і визначити, чи є воно задачею. Відповідь обґрунтувати.

Учитель коментує план роботи.

— Зараз ваша група може вибрати будь-якого казкового героя й оцінити, чи правильно він виконав домашнє завдання. Працюйте за планом.( Слайд15)

V. Формування вмінь ( Слайд16-19)

1. Складання й розв’язування задач за предметними малюнками.

Подивіться на малюнок. Складіть умову задачі.(На стежці зустрілися 3 черепахи та 1 їжачок.)

— Сформулюйте питання задачі. (Скільки всього тварин зустрілося?)

—Якою дією розв’яжемо задачу? (Додаванням)

—Назвіть розв’язання задачі. (3 + 1 = 4)

—Назвіть відповідь. (Усього 4 тварини.)

— Запишіть розв’язання у зошит.

Аналогічно складаємо задачу на віднімання.(На галявині виросло 6 грибочків. Білочка зірвала 2.)

— Сформулюйте питання задачі. ( Скільки грибочків залишилося? )

—Якою дією розв’яжемо задачу? (Відніманням)

—Назвіть розв’язання задачі. (6 – 2 = 4)

—Назвіть відповідь. (Залишилось 4 грибочки.)

— Запишіть розв’язання у зошит.

—Чому в першій задачі використовували дію додавання?

—Чому в другій задачі використовували дію віднімання?

Фізкультхвилинка з геометричними фігурами. ( слайд20-24) Скільки точок в цьому крузі, стільки раз піднімемо руки. Скільки ялинок зелененьких, стільки зробимо нахилів! Скільки синіх кругів, стільки зробимо стрибків. Хором зірочки рахуємо, Дружно разом присідаємо 2. Повторення складових частини задачі (за таблицями-підказками на дошці)( Слайд25) 3. Розпізнавання на слух частин задачі. Робота з сигналами.

— Зараз я буду читати уривок із задачі. Вам слід назвати, що це:

умова, питання, розв’язання або відповідь і підняти потрібний сигнал.

— Скільки всього квітів? (Запитання)

— До 3додати 2 вийде 5. (Розв’язання)

Було 3 троянди та 2 дзвоника. (Умова)

— Усього 5 квітів. (Відповідь)

4. Складання задачі за малюнком.( слайд26) - Розкажіть задачу повністю (з опорою на схему).

Умова →запитання →розв’язання →відповідь

Умова. Було 3 троянди та 3 дзвоника.

Запитання. Скільки всього квітів?

Розв’язання. До 3 додати 3 вийде 6.

Відповідь. 5 квітів всього. 5. Робота з підручником ст. 50 №2,3 Складання та розв’язування задач за малюнками.( Слайд.27)

VII. Підсумок уроку. Рефлексія ( Слайд28)

— Давайте повернемося до питань, поставлених на початку уроку. Можливо, тепер ми зможемо дати відповіді на деякі з них.

Учитель відкриває відповідну частину дошки . Вміщує на ній аркуші паперу із написаними заздалегідь фразами, у яких є пропуски.

• Задача — це...( математична вправи, коли треба вказати дію з числами, щоб відповісти на запитання)

Задача складається з 4 частин—...

• В умові є...( відомі числа задачі, які пов’язані сюжетом.)

Запитання задачі містить...( невідоме число та питальне слово) Резервні завдання. Логічні задачі. ( Слайд29-31)

  • Ми сьогодні займалися зовсім новою для вас роботою. Яким

є ваше враження про цю роботу — чи складно було на уроці, не дуже

або легко?

—Чи бажаєте ви ще коли-небудь провести дослідження?

Чи потрібно проводити такі дослідження? (Можна дізнатися багато цікавого.) - Дякую за урок! На своєму смайлику намалюйте ротик, щоб він відповідав вашому настрою від сьогоднішнього уроку. ( Слайд32)

  • А тепер Леопольд запрошує всіх заспівати його улюблену пісню! ( Слайд33)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета: ввести терміни, пов’язані з поняттям «задача», ознайомити з етапами дослідження; розвивати мислення, обчислювальні навички, увагу, вміння ставити питання й знаходити на них відповіді; виховувати в учнів пізнавальний інтерес.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 години
590 грн
295 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти