• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Трудове навчання
  • Розробка уроку: «М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Матеріали та інструменти для виготовлення м’якої іграшки. Виготовлення іграшки з помпонів».

Розробка уроку: «М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Матеріали та інструменти для виготовлення м’якої іграшки. Виготовлення іграшки з помпонів».

Опис документу:
Даний урок побудований на засвоєння знань про м’яку іграшку як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців, ознайомлення з видами м’яких іграшок, інструментами та матеріалами для їх виготовлення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: «М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Матеріали та інструменти для виготовлення м’якої іграшки. Виготовлення іграшки з помпонів».

Мета: засвоєння знань про м’яку іграшку як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців, ознайомлення з видами м’яких іграшок, інструментами та матеріалами для їх виготовлення;

формування вмінь і навичок виготовляти іграшку з помпонів;

розвиток інтересу до різних видів мистецтва, свідомого ставлення до безпеки життєдіяльності при виконанні практичної роботи, самостійності та творчої активності;

зміцнювати бажання виготовляти красиві і корисні речі своїми руками, заохочувати до праці, пробуджувати почуття прекрасного.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійна система, презентація, ілюстраційний матеріал, м’які іграшки.

Інструменти та матеріали: олівець, ножиці, нитки, кольоровий папір, клаптики тканини різного кольору.

Структура уроку

  1. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.

  2. Актуалізація знань і життєвого досвіду.

  3. Мотивація навчальної діяльності.

  4. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

  5. Вивчення нового матеріалу.

  6. Практична робота. Виготовлення іграшки з помпонів.

  7. Заключна частина.

Хід уроку

  1. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.

Доброго дня. Я рада вітати вас на уроці. А урок у нас незвичайний. Незвичайний тому, що до нас сьогодні завітали вчителі трудового навчання з інших шкіл району. Вони хочуть побачити, як ми з вами працюємо, що вміємо, що знаємо.

А ще

Рішучість до нас на урок завітала,

Аж ось енергійність її наздогнала.

Завзяття з умінням до класу прийшли

Й любов до навчання з собою взяли.

Терпіння й активність теж не забарились

І творчість, звичайно, до класу з’явилась.

Якщо об’єднати ці риси в єдине ціле,

То можна сміливо нам братись за діло.

Якщо ж вони стануть усі в один ряд,

То вийде відмінний у нас …………. (результат).

Вправа «Очікування»

Що ви очікуєте сьогодні від уроку?

(Діти висловлюють свої очікування).

У мене також є свої очікування, що ви сьогодні будете старанними, активними, проявите творчість і наполегливість.

  1. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду.

Сьогодні ми починаємо вивчати новий варіативний модуль «Технологія виготовлення м’якої іграшки». Як ви здогадалися, обʼєктом нашої технологічної діяльності буде мʼяка іграшка.

Бесіда:

  1. Яке основне призначення будь-якої іграшки?

  2. Які іграшки є у вас вдома?

  3. З яких конструкційних матеріалів вони виготовлені?

  4. На вашу думку, іграшки люблять тільки діти чи, можливо, і дорослі?

  5. Чи завжди ви маєте змогу придбати іграшку, яка вас дуже сподобалася?

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Так, діти, не завжди. Бо, як правило, іграшки коштують недешево. Але є вірний вихід – навчитися виготовляти іграшки самостійно. Тому, опрацювавши тему «Технологія виготовлення мʼякої іграшки» ви зможете створювати їх практично безкоштовно. А скажіть, будь ласка, навіщо нам ці знання і вміння, адже ви підростаєте і поступово надаєте перевагу іншим розвагам? Так іграшка – це і гарний сувенір, і гарний подарунок, і елемент оздоблення інтерʼєру кімнати, і забава для менших братиків і сестричок.

Але для того, щоб все це здійснилося нам потрібні певні знання і вміння, які ми і будемо з вами набувати.

  1. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Тема сьогоднішнього уроку «М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Матеріали та інструменти для виготовлення м’якої іграшки. Виготовлення іграшки з помпонів».

В кінці уроку ми повинні:

Знати: про м’яку іграшку як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців, види м’яких іграшок, інструменти та матеріали, необхідні для їх виготовлення .

Вміти: виготовляти іграшку з помпонів.

  1. Вивчення нового матеріалу.

Вивчаючи будь-який вид мистецтва, ми завжди звертаємося до історичної довідки, адже нам цікаво: де вперше зʼявилися іграшки, якими вони були. Вам було задано випереджувальне завдання : відшукати таку інформацію.

Учень 1. Перші згадування про іграшки зустрічаються в книгах античного світу. Зображення іграшок зустрічаються на посуді і фресках тих часів. Але найкращі іграшки – це іграшки знайдені археологами. Іграшки Давнього Єгипту датуються серединою III тисячоліття до н.е. Це були мініатюрні фігурки кішок, собак, корів, тигрів, виконані з дерева.

Учень 2. У Стародавній Греції і Стародавньому Римі новонародженим дарували брязкальця і тріскачки. Вважалося, що тріскачки відлякують злих духів. Матері і няньки клали дітей спати, стукаючи брязкальцями по краю колиски.

Учень 3. Ляльки теж ведуть своє літочислення з глибокої давнини. Найдавніші - з Єгипту і нараховують близько 4 тисяч років. Ляльки мали дуже різні конструкції: грубі колоди без рук і без ніг, з руками і ногами з тонких паличок. Вони використовувалися в обрядах і служили символами культу. Дівчата Стародавньої Греції та Риму зберігали ляльок до заміжжя, а після приносили їх в дар богині Афродіті і Венері. Але були в користуванні й ігрові ляльки. В основному, їх робили рухомими з глини та дерева.

Учень 4. З усіх видів іграшок м'яка – наймолодша за часом виникнення. М'які іграшки - це моделі тварин, які дбайливі мами шили своїм чадам з різнокольорових клаптиків і набивали їх ватою або тканиною. Вперше вони з'явилися в XIX столітті.

Отже, ми можемо зробити висновок іграшки мають свою давню історію Іграшка споконвіку була невід’ємною складовою життя людини – в історичних музеях всього світу демонструють глиняні, металеві, дерев’яні іграшки різних часів та народностей, за ними вивчають культуру та побут людей. Іграшка є невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві і українців.
Основне призначення іграшки – бути забавою для дитини, одночасно розвивати
 інтелект та привчати до певних практичних дій.
Але й дорослі теж не забули про іграшки.
 

Сучасні іграшки мають різне призначення:

Розвиваючі іграшки для дітей (різноманітні машинки, ляльки,лялькові меблі та посуд, іграшкові побутові прилади; набори іграшкових інструментів, електронні іграшки).

Декоративні іграшки для прикраси житла (глиняні, фарфорові, металеві статуетки, кухонні іграшки-грілки, ляльки в оригінальному чи народному одязі, копії машин, літаків, кораблів, великі яскраві та пухнасті м’які іграшки, іграшки-саше,тощо).

Колекційні іграшки ( будь які іграшки, що мають свою історію або виготовлені в обмежено невеликій кількості для колекцій, часто з дорогих матеріалів або відомими особами).

Народні іграшки ( ляльки , маленькі предмети побуту, зображення тварин та птахів, виготовлені з природних підручних матеріалів, що склались історично для кожної народності). 

Ритуальні іграшки (часто народна іграшка несе ритуальне навантаження – оберіг – фігурки коней чи птахів, лялька-берегиня; 
у східній культурі – різноманітні статуетки богів і тварин, підвіски; фігурки з воску використовують у містичних обрядах.

Ляльки для театральних вистав (пальчиковий театр, ляльки-рукавички, ляльки-маріонетки, тощо)

Іграшки-сувеніри. 

Ми з вами будемо опановувати мистецтво створення мʼяких іграшок. Чому вони так називаються? Так, вони мʼякі на дотик, бо виготовляються з текстильних матеріалів.

Мʼякі іграшки поділяються на плоскі і обʼємні. Плоска іграшка складається з двох однакових деталей – на одній деталі вишиваємо  очі, ротик і носик, другу називаємо спинкою і пришиваємо хвостик.

Об’ємна м’яка іграшка більш складна у виконанні, бо складається з багатьох об’ємних частин; але така іграшка більш точно відтворює фігуру людини чи тварини, частини тіла іграшки можуть бути рухомими. Об’ємну іграшку можна розглядати з усіх сторін. Давайте розглянемо нашу невеличку виставку. Які це будуть іграшки: плоскі чи об’ємні?

Так, діти, а які ж матеріали і інструменти необхідні для виготовлення м’якої іграшки? Це ми з’ясуємо, коли ви попрацюєте у групах з роздатковим матеріалом.

Робота в групах: Які матеріали необхідні для виготовлення м’якої іграшки? (слайд 10)

Завдання для І групи: Основні матеріали для деталей іграшки.

Завдання для ІІ групи: Оздоблювальні матеріали

Завдання для ІІІ групи: Зʼєднувальні матеріали.

Завдання для IV групи: Наповновач.

Завдання для V групи: Інструменти.

Презентації груп

Фізкульхвилинка. ( слайд 11)

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

Одним із видів м’якої іграшки є іграшки , виготовлені на основі помпонів. Це найпростіші іграшки, тому сьогодні ми з вами і спробуємо виготовити іграшку саме на основі помпону. Переходимо до виконання практичної роботи. Роботу будемо виконувати в парах. Перевірте наявність необхідних матеріалів і інструментів: нитки в’язальні, ножиці, клей, кольоровий папір, шматочки тканини.

  1. Практична робота. Виготовлення іграшки з помпонів. (слайд 12)

А) Зміст завдання: Для виготовлення іграшки нам потрібно виготовити сам помпон. Існують кілька способів виготовлення помпона: за допомогою картонних кругів, за допомогою звичайної вилки і на руці. За допомогою картонних кругів ви виготовляли у початкових класів, тому сьогодні я пропоную попрацювати з новими для вас способами. Для виготовлення помпона нам необхідні в’язальні нитки і ножиці. Нагадайте, яких правил ми повинні дотримуватися при роботі з ножицями?

Б) Вступний інструктаж.

Звертання уваги на технологічну послідовність виготовлення виробу із помпонів, акцентування уваги на найбільш поширені помилки, нагадування про дотримання правил ТБ.

В) Поточний інструктаж.

Контроль якості виконуваних робіт, аналіз недоліків у роботі і шляхів їхнього усунення.

Г) Заключний інструктаж.

Короткий аналіз виконаної роботи, акцентування уваги на організацію робочого місця – своєчасне його прибирання, догляд за інструментами після роботи.

  1. Заключна частина:

Підсумкові завдання. Встанови відповідність

Рефлексія:

Чи виконали ми ті завдання, які ставили перед собою на початку уроку?

Що найбільше сподобалося на уроці?

Аналіз кращих робіт.

Мотивація оцінок, оцінювання виконаної роботи.

Контроль прибирання місць.

Домашнє завдання: вивчити матеріал підручника параграф підготувати тканину, ножиці, голку, нитки, повторити технологію виконання ручних швів.

Роздатковий матеріал


Основні матеріали для деталей іграшки.

Штучне хутро з ворсом різної довжини – коротким, середнім, довгим (натуральнее хутро можна використовувати в окремих деталях чи для оздоблення).

Різноманітна тканина – з натуральних та хімічних волокон, різна за будовою та оздобленням; бажано, щоб зрізи тканини не сильно осипалися. Розмір клаптиків залежить від розміру деталей – іноді шматочки тканини із сірникову коробочку стають у нагоді.

Шматочки білої, чорної та кольорової шкіри – натуральної та штучної– згодиться пара від загубленої пальчатки, місцями потертий широкий пояс, уцілілі шматочки старої сумки, халяви старих осінніх чобіт, тощо.


Оздоблювальні матеріали .

Відрізки різноманітних стрічок, мережива, тасьми, резинки, тощо.

Фурнітура – різні гудзики та намистини; непотрібна біжутерія – кліпси, підвіски, ланцюжки, тощо.

Нитки вишивальні та для вʼязання.


Зʼєднувальні матеріали.

Нитки швейні – міцні, краще армовані, різних кольорів (щоб добирати під колір тканини).

Клей – ПВА, ТИТАН, плавкий силиконовий клей.


Наповновач.

Синтепон, поролон, синтепух, холлофайбер (найбільш екологічний матеріал, використовується для наповнення диванних подушок). Можна використати інші обємні матеріали – вату, обрізки тканини – але тоді іграшка буде важкою та не такою мякою на дотик. Перших ведмедиків, взагалі, заповнювали деревяними ошурками.

Мяка проволока (приблизно 2 мм товщиною) для каркасів – алюмінієва чи мідна, краще

Інструменти для шиття м’якої іграшки.

Це но­жиці, нитки, голки і шпильки,клей.
Не обійтися вам і без пінцета, за допо­могою якого ви будете вивертати готову форму і наповнювати її синтепоном. Замість пін­цета можна взяти і звичайний кілочок, ме­талевий або дерев'яний (чудово підійдуть палички для суші). Знадобиться вам також гостро заструганий олівець і, нарешті, наперсток. Він вам буде конче потрібний, коли ви шитимете цупку тканину або хутро.

Учень 1. Перші згадування про іграшки зустрічаються в книгах античного світу. Зображення іграшок зустрічаються на посуді і фресках тих часів. Але найкращі іграшки – це іграшки знайдені археологами. Іграшки Давнього Єгипту датуються серединою III тисячоліття до н.е. Це були мініатюрні фігурки кішок, собак, корів, тигрів, виконані з дерева.

Учень 2. У Стародавній Греції і Стародавньому Римі новонародженим дарували брязкальця і тріскачки. Вважалося, що тріскачки відлякують злих духів. Матері і няньки клали дітей спати, стукаючи брязкальцями по краю колиски.

Учень 3. Ляльки теж ведуть своє літочислення з глибокої давнини. Найдавніші - з Єгипту і нараховують близько 4 тисяч років. Ляльки мали дуже різні конструкції: грубі колоди без рук і без ніг, з руками і ногами з тонких паличок. Вони використовувалися в обрядах і служили символами культу. Дівчата Стародавньої Греції та Риму зберігали ляльок до заміжжя, а після приносили їх в дар богині Афродіті і Венері. Але були в користуванні й ігрові ляльки. В основному, їх робили рухомими з глини та дерева.

Учень 4. З усіх видів іграшок м'яка – наймолодша за часом виникнення. М'які іграшки - це моделі тварин, які дбайливі мами шили своїм чадам з різнокольорових клаптиків і набивали їх ватою або тканиною. Вперше вони з'явилися в XIX столітті.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.