Розробка програми дослідження у 6 класі на темУ "Розробка міні-проекту з утилізації побутових відходів"

Опис документу:
Мета: формувати уявлення учнів про цінність знань про приро¬ду для збереження життя людини, актуалізувати та поглибити знання про вплив господарської діяльності людини на природу, сприяти розумінню важливості заходів з утилізації побутових відходів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок-дослідження № 5

Природа не визнає жартів, вона завжди правдива, завжди серйозна, завжди сувора, вона завжди права, помилки ж і

виходять від людей.

Й. Гете

Тема: Дослідження: Розробка міні-проекту з утилізації побутових відходів

Мета: формувати уявлення учнів про цінність знань про природу для збереження життя людини, актуалізувати та поглибити знання про вплив господарської діяльності людини на природу, сприяти розумінню важливості заходів з утилізації побутових відходів;

розвивати вміння та навички застосовувати теоретичні знання на практиці, здійснювати пошукову та дослідницьку діяльність, знаходити необхідну інформацію, готувати повідомлення відповідно до заданих критеріїв, висловлювати оцінні судження, сприяти набуттю досвіду публічного виступу, організації групової роботи, роботи на комп'ютері

виховувати почуття відповідальності, взаємодопомогу, толерантність, екологічну культуру, прагнення удосконалювати свої знання для покращення життя людей.

Обладнання: комп'ютер, проектор, мультимедійні презентації, малюнки, фотоколажі.

Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.

Форма проведення: захист міні-проектів

Очікувані результати: учні розширять свої уявлення про можливі шляхи подолання екологічної кризи, зрозуміють необхідність власного внеску до заходів з утилізації побутових відходів, набудуть досвіду пошуково-дослідницької роботи, відчують значущість, своєї роботи в повсякденному житті.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

Упродовж тисячоліть людина постійно впливала на географічну оболонку, не беручи до уваги тендітності природної рівноваги. Наш співвітчизник учений В. І. Вернадський порівняв діяльність людства з потужною геологічною силою. І дійсно, об'єм речовин, що людина переміщає під час видобування корисних копалин, переорювання земель, будівництва комунікацій перевищує дію всіх зовнішніх сил природи.

Ще однією глобальною проблемою є накопичення побутових відходів. Людство навіть вже встигло засмітити навколоземний простір! Проблема утилізації відходів є для України актуальною, оскільки наша країна виступає європейським лідером за кількістю відходів на душу населення. В Україні щорічно накопичується близько 35 млн. т твердих побутових відходів — це приблизно 780 т на одну людину! Темпи накопичування, на жаль, продовжують зростати.

Майбутнє навколишнього середовища — це ваше майбутнє. Сьогодні в кожного з вас є можливість висловити свою думку щодо можливих шляхів вирішення цієї проблеми.

ІІІ. Захист проектів

/Пошукову та дослідницьку діяльність учні здійснюють за допомогою вчителя та членів своєї родини. Матеріали дослідницької роботи можуть бути представлені у формі повідомлень, презентації, твору (есе), малюнків, таблиць, фотоколажів /.

  • Орієнтовна тематика міні-проектів:

  • Види господарської діяльності та їх наслідки у своєму населеному пункті;

  • Заходи щодо усунення негативних наслідків господарської діяльності у своєму населеному пункті

  • Альтернативні методики переробки твердих відходів

Заповнення таблиці

«Характеристика основних типів побутових відходів»

/Робота у великій групі/. Кожен учень попередньо отримав індивідуальне завдання: підготувати повідомлення щодо переробки одного з типів твердих побутових відходів для комплексного опрацювання теми та колективного заповнення таблиці

Типи твердих побутових відходів

Матеріал

Збиток природі

Шкода людині

Шляхи розкладання

Кінцевий продукт розкладання

Час та швидкість розкладання

Спосіб вторинного використання

Найменш небезпечний спосіб знешкодження

Продукти, що утворюються при знешкодженні

Категорично забороняється…

Харчові

Макула-

тура

Вироби

з тканин

Консервні банки

Метало

брухт

Фольга

Банки

з-під пива та інших напоїв

Склотара

Упаковка для харчових продуктів

Упаковка для харчових продуктів

  • Важливість розділення сміття.

Таблиця 1. Кольори контейнерів для розділення сміття в країнах Європи

Колір

Тип відходів

Можливість переробки

Зелений

Скло (пляшки, стакани)

Так

Синій

Газети, журнали і інші

друковані видання

Так

Жовтий

Картон, пусті пластикові

упаковки

Так

Чорний

Органічні залишки,

харчові відходи

Так

Коричневий

Небезпечні відходи

(батарейки)

Так

Червоний

Відходи без можливості

переробки

Ні

Оранжевий

Пластикові пляшки і

пластикові упаковки

Так

Намалюйте контейнери, зафарбуйте їх у відповідний колір та відсортуйте сміття, вказуючи їхній номер із поданого переліку на правильних контейнерах з таблиці 1. /Малюнки учні готують заздалегідь, розсортовують у відповідні контейнери на уроці /.

Розділене домашнє сміття: 1 — скляні пляшки, 2 — тонкий пластик, 3 — товстий пластик, 4 — картон, 5 — змішане сміття, 6 — залізні банки, 7 — папір, 8 — полістирол, 9 — скло, 10 — батарейки, 11 — метал,12 — органічні відходи, 13 — пакування «Тетрапак», 14 — тканина, 15 — туалетне сміття

IV. Обговорення результатів діяльності

V. Підсумок уроку. Рефлексія

Прийом «Мікрофон»

Учні оцінюють результат роботи своїх однокласників.

VI. Домашнє завдання

Повторити теми «Біосфера та ґрунти», «Природні комплекси», «Планета людей», підготуватися до уроку узагальнення і систематизації знань.

Додатковий матеріал до уроку

Матеріали для заповнення таблиці

«Характеристика основних типів побутових відходів»

Харчові відходи

Збиток природі: практично не завдають. Використовуються для живлення різними організмами.

Шкоду людині: гниють харчові відходи - розсадник мікробів.

Шляхи розкладання: використовуються в їжу різними мікроорганізмами.

Кінцевий продукт розкладання: тіла організмів, вуглекислий газ і вода.

Час розкладання: 1 - 2 тижні.

Спосіб вторинного використання: компостування.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: компостування.

Категорично забороняється кидати у вогонь, тому що можуть утворитися діоксиди.

Макулатура

Матеріал: папір, іноді просочена воском і покрита різними фарбами.

Збиток природі: власне папір шкоди не наносить. Проте фарба, якою покрита папір, може виділяти отруйні гази.

Шкоду людині: фарба може виділяти при розкладанні отруйні речовини.

Шляхи розкладання: використовуються в їжу різними мікроорганізмами.

Кінцевий продукт розкладання: перегній, тіла різних організмів, вуглекислий газ і вода.

Час розкладання: 2 - 3 роки.

Спосіб вторинного використання: переробка на обгортковий папір.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: компостування.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: вуглекислий газ, вода, зола.

Категорично заборонено спалювати папір у присутності харчових продуктів, так як можуть утворитися діоксиди.

Вироби з тканин

Тканини бувають синтетичні і натуральні. Все, написане нижче, відноситься до натуральних тканин.

Збиток природі: не завдають.

Шляхи розкладання: використовуються в їжу деякими мікроорганізмами.

Кінцевий продукт розкладання: перегній, тіла організмів, вуглекислий газ і вода.

Час розкладання: 2 - 3 роки.

Спосіб вторинного використання: компостування.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: спалювання в умовах, що забезпечують повноту згоряння.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: вуглекислий газ, вода і зола.

Консервні банки

Матеріал: оцинковане або покрите оловом залізо.

Збиток природі: з'єднання цинку, олова і заліза отруйні для багатьох організмів. Гострі краї банок травмують тварин.

Шкоду людині: ранять при ходінні босоніж. У банках накопичується вода, в якій розвиваються личинки комах.

Шляхи розкладання: під дію кисню залізо повільно окислюється.

Кінцевий продукт розкладання: дрібні шматки іржі або розчинні солі заліза.

Час розкладання: на землі - кілька десятків років, в прісній воді - близько 10 років, в солоній воді - 1-2 роки.

Спосіб вторинного використання: переплавлення разом з металом.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: поховання після попереднього випалу.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: оксиди або розчинні солі заліза, цинку та олова.

Металобрухт

Матеріал: залізо або чавун.

Збиток природі: сполуки заліза отруйні для багатьох організмів. Шматки металів травмують тварин.

Шкоду людині: викликають різні травми.

Шляхи розкладання: під дією розчиненого у воді або перебуває в повітрі кисню поволі окислюється до оксиду заліза.

Кінцевий продукт розкладання: порошок іржі або розчинні солі заліза.

Швидкість розкладання: на землі - 1 мм в глибину за 10 - 20 років, в прісній воді - 1мм у глибину за 3 - 5 років, в солоній воді - 1 мм в глибину за 1 - 2 роки.

Спосіб вторинного використання: переплавлення.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: вивіз на звалище або поховання.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: оксиди або розчинні солі заліза.

Фольга

Матеріал: алюміній.

Збиток природі: практично не завдає.

Шляхи розкладання: під дією кисню поволі окислюється до оксиду алюмінію.

Кінцевий продукт розкладання: оксид або солі алюмінію.

Час розкладання: на землі - кілька десятків років, в прісній воді - кілька років, Вт солоній воді - 1-2 роки.

Спосіб вторинного використання: переплавлення.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: поховання.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: оксид алюмінію.

Банки з-під пива та інших напоїв

Матеріал: алюміній та його сплави.

Збиток природі: гострі краї банок викликають травми у тварин.

Шкоду людині: у банках накопичується вода, в якій розвиваються личинки комах.

Шляхи розкладання: під дією кисню поволі окислюється до оксиду алюмінію.

Кінцевий продукт розкладання: оксид або солі алюмінію.

Час розкладання: на землі - сотні років, в прісній воді - кілька десятків років, в солоній воді - кілька років.

Спосіб вторинного використання: переплавлення.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: поховання.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: оксид алюмінію.

Склотара

Матеріал: скло.

Збиток природі: бита склотара може викликати поранення тварин.

Шкоду людині: бита склотара може викликати поранення. У банках накопичується вода, в якій розвиваються личинки комах.

Шляхи розкладання: повільно розтріскується і розсипається від перепадів температур; скло поступово кристалізується і розсипається.

Кінцевий продукт розкладання: дрібна скляна крихта, з вигляду подібна до піску.

Час розкладання: на землі - кілька сотень років, в спокійній воді - близько 100 років.

Спосіб вторинного використання: використання за прямим призначенням або переплавлення.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: вивіз на звалище або поховання.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: скляна крихта.

Вироби із пластмас

Збиток природі: перешкоджає газообміну в грунтах і водоймищах. Можуть бути проковтнуті тваринами, що призведе до загибелі останніх.

Шкоду людині: пластмаси можуть виділяти при розкладанні отруйні речовини.

Шляхи розкладання: повільно окислюються киснем повітря. Повільно руйнується під дією сонячних променів.

Кінцевий продукт розкладання: вуглекислий газ і вода.

Час розкладання: близько 100 років, може бути і більше.

Спосіб вторинного використання: переплавлення.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: вуглекислий газ і вода.

Упаковка для харчових продуктів

Матеріал: папір і різні види пластмас.

Збиток природі: можуть бути проковтнуті тваринами.

Шляхи розкладання: повільно окислюються киснем повітря. Повільно руйнується під дією сонячних променів.

Час розкладання: десятки років, може бути і більше.

Спосіб вторинного використання: не існує.

Найменш небезпечний спосіб знешкодження: поховання.

Продукти, що утворюються при знешкодженні: вуглекислий газ і вода, хлороводень, отруйні сполуки.

Категорично забороняється спалювати зазначені матеріали, так як при цьому можуть утворитися діоксиди.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.