Розробка конспекту уроку з української мови на тему:"Відмінювання іменників". (4 клас)

Опис документу:
Мета. Визначити рівень попередньої підготовленості учнів, що стосується теми. Активізувати мислення учнів. Повторити і поглибити знання учнів про загальне значення та граматичні ознаки іменника; продовжувати знайомити з поняттям відмінювання як зміною форми слова за питаннями, з системою відмінків іменників; удосконалювати вміння визначати відмінки іменників в тексті; розвивати мовлення учнів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Українська мова. 4 клас.

Дата: 05.11.19.

Клас: 4-А

Вчитель: Невмивака Г.М.

Тема. Відмінювання іменників.

Мета. Визначити рівень попередньої підготовленості учнів, що стосується теми.

Активізувати мислення учнів. Повторити і поглибити знання учнів про загальне значення та граматичні ознаки іменника; продовжувати знайомити з поняттям відмінювання як зміною форми слова за питаннями, з системою відмінків іменників; удосконалювати вміння визначати відмінки іменників в тексті; розвивати мовлення учнів.

Формувати групи компетентностей:

Уміння вчитися – формування індивідуального досвіду участі учня в навчальному процесі, вміння, бажання організувати свою працю для досягнення успішного результату; оволодіння вміннями та навичками саморозвитку, самоаналізу, самоконтролю та самооцінки.

Здоров’язбережувальна компетентність – готовність допомогти, розвиток чуттєвості у соціальній, психічній та духовній сферах.

Загальнокультурна (комунікативна) компетентність – опанування спілкуванням, здатність цінувати життя всього живого.

Соціально-трудова компетентність – готовність робити свідомий вибір, орієнтуватися в проблемах сучасного суспільно життя; оволодіння етикою громадянських стосунків, навичками соціальної активності і позиції; уміння організувати власну трудову діяльність; оцінювати власні досягнення, приймати рішення.

Інформаційна компетентність – використовувати джерела інформації для власного розвитку.

Компетентнісний підхід:

особистісно орієнтований - трансформація з моделі для «всіх» на суб’єктивні надбання для одного учня;

діяльнісний - збагачувати словниковий запас; виховувати культуру мовлення, сумлінне ставлення до навчальної праці, старанність і наполегливість, інтерес до вивчення рідної мови, дбайливе ставлення до оточуючого середовища..

Завдання:

Допомогти учням засвоїти факти та основні ідеї.

Забезпечити якість удосконалення знань з вивченного матеріалу.

Формувати вміння виділяти головне, актуалізувати, порівнювати, зіставляти.

Забезпечити диференційований підхід.

Встановити зв'язки між засвоєними та новими знаннями.

Очікування:

підвищення рівня мотивації учнів;

використання суб’єктивного досвіду набутого учнями;

ефективне та творче застосування набутих знань та досвіду на практиці;

формування у учнів навичок отримувати, осмислювати та використовувати інформацію з різних джерел;

підвищення рівня самоосвітньої та творчої активності учнів;

наявність контролю, самоконтролю за процесом навчання;

формування моральних цінностей особистості;

розвиток соціальних та комунікативних здібностей учнів;

створення ситуації успіху.

Методи: фронтальна бесіда, усне опитування, робота зі схемами, картками, за чек – листом «Сходинки успіху», метод прогнозування, самоперевірка тощо.

Форми навчання: індивідуальні, парні, групові, фронтальні.

Обладнання: кубик для гри, картки для індивідуальної, парної та групової роботи, ребус, картки особистих досягнень, відео – сюжет, презентація.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація класу

  • Доброго дня, дорогі діти! Давайте налаштуємось на урок:

  • Отож розітримо наші долоньки, наповнимо їх теплом, радістю і любов’ю. А тепер обміняємося цією енергією один з одним, щоб наш урок був наповнений позитивом. (Діти торкаються долонями один одного)

  • Сідайте за парти

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок мови починаймо.

На кожному уроці ми робимо відкриття і сьогоднішній урок не виняток. Перед вами лежать сходинки успіху, 5 сходинок – це 5 блоків завдань уроку. Успішне їх виконання, свою активність – позначатимете наліпкою на сходинці. А всі ми будемо отримувати кодове слово – вислову важливого для кожної людини. Його ми складемо в кінці уроку.

Я очікую від вас активності, а чого очікуєте ви від уроку?

Очікування дітей

  • Я очікую …

  • Я хотів би…

  • Я сподіваюсь …

ІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.

Ідемо на І сходинку

  1. - розгадайте ребус (Слайд)

Дд до од да ду дру дя ид де (Діти працюють в зошитах)

А тепер запишіть слово, яке ми з вами відгадали

Доброта

  • Як ви розумієте значення цього слова? (це риса характеру людини, яка творить добро іншим, стан душі)

  • Від якого слова утворилося слово доброта? (добро)

  • Доведіть. (Бо слово добро є початковою формою, бо воно відповідає на питання що? і стоїть в Н.в. однини)

  • Які ці слова між собою? (споріднені)

  • Доберіть ще споріднені слова.

(добрий, доброзичливий, подобрішати).

  • Доведіть, що ви не помилилися. Визначте корінь. Якими частинами мови виражені?

  • Доберіть синоніми

  • Доброта – чуйність, турбота, любов, піклування

(Джером Каган – професор Гарвардського університету

стверджує, що людство генетично запрограмоване робити добро.)

  • Доберіть антоніми

  • Зло, злість.

(Бажаю, щоб у вашому житті воно зустрічалось якомого рідше )

  • Все що нас оточує має колір, а якого кольору ви уявляєте собі слово доброта? (жовтий)

  • Чому? (тепле, лагідне як сонце, зігріває як вогонь…)

Перший блок завдань завершено. Оцініть наліпкою свою роботу, а всі отримуємо 1 слово.

Ідемо на ІІ сходинку

  1. Робота з прислів’ям

Не шукай красоти, а шукай (доброта).

  • До якого жанру літератури належить цей вислів? (Прислів’я)

  • Що таке прислів’я? (короткий влучний вислів з повчальним змістом)

  • Назвіть слово в дужках

  • До якої частини мови належить слово доброта? (Іменник) (Слайд)

  1. Метод «Гронування» Робота з картками на дошці

Складіть ассоціативний кущ

іменник

Означає… (назву предмета)

Питання … (хто? що?)

Бувають … (загальні і власні)

                     (істоти і неістоти)

Змінюються … (числами, відмінками)

Визначити … (рід)

- в якому відмінку стоїть це слово в дужках? (в Н.в.)

- що потрібно зробити, щоб відредагувати прислів’я? (змінити форму слова)

- що значить змінити форму слова? (змінити закінчення)

- що значить змінити закінчення? (провідміняти)

- це і є наша тема уроку

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (Слайд)

Відмінювання іменників.

Сьогодні на уроці ми повторимо відмінювання іменників, будемо удосконалювати вміння визначати відмінок іменників у реченні. 

1. Бесіда

- скільки всього відмінків? (7)

- який відмінок відрізняється від решти? (Кличний)

- чому? (в нього немає питання і використовується під час звертання)

2. Гра на повторення і закріплення відмінків і їх питань «Я -тобі, ти - мені»

Давайте утворимо коло і повторимо відмінки та їх питання.

  • Молодці, сідайте на свої місця.

  1. Слово вчителя

Цікаво знати.

Слов’янські мови польська, чеська, сербська – мають теж по 7 відмінків

Російська та словацька – по 6 відмінків

Болгарська і більшість європейських мов – не мають жодного відмінка (окрім німецької та ісландської, в яких по 4 відмінки)

Англійська – 2 відмінки (Н.в. і Р.в.)

  • Прочитайте ще раз прислів’я. Змініть слово, запишіть, визначте закінчення і відмінок. (один учень біля дошки)

  1. Які ще прислів’я ви знаєте про доброту?

(Від добра добра не шукають.

Роби добро і тобі буде добре.

Стався до людей так, як би ти хотів, щоб вони ставились до тебе.

Світ не без добрих людей. )

Виконали завдання ІІ сходинки. Оцініть свою роботу.

А ми всі отримуємо ще одне слово.

Піднімаємося на ІІІ сходинку

  1. Загадки ( Слайд)

Він працює кожен день. –
Там живе, де, трухлий пень.
Тисячі їх в одній хаті.
Всі трудящі, не пихаті.
То не риба, і не птаха,
А малесенький …… .
(Мураха)

Наче птиця, крила має,
Все літає та співає:
- Я медок вам наношу,
Не чіпайте, бо вкушу!
(Бджілка)

Навесні барвиста квітка
На галявині розквітла.
Лиш поглянути хотіли,
Враз знялась і полетіла.
(Метелик)

  • Що спільного між цими словами? До якої групи вони належать? Якою частиною мови виражені? У якому числі?

Попрацюйте в парах. Відновіть відмінкову таблицю і провідміняйте іменники, визначте закінчення.

Відмінок

Питання

Слово

Н.в.

хто?

Р.в.

кому?

Зн.в.

О.в.

на кому?

Перевірка. (По 1 представнику з кожного ряду. Називають відмінок, питання, слово та його закінчення)

Виконали завдання ІІІ сходинки. Оцініть свою роботу.

А ми всі отримуємо ще одне слово

  1. Робота в групах

Щоб розпочати роботу над наступним блоком завдань – об’єднаємося в групи. Подивіться на зворотній бік картки «сходинки успіху» з певним кольором кружечка на ній. Віднайдіть свої групи з відповідним кольором цеглинок Лего.

Покажіть цеглинку, якщо ви готові до роботи. Це ваш сигнал для відповіді.

Оберіть спікера, секретаря.

Давайте згадаємо правила роботи в групах. (Слайд)

  1. Цінувати час

  2. Бути доброзичливим і ввічливим

  3. Бути активним

  4. Говорити по – одному

  5. Працювати тихо, швидко, організовано

Піднімаємося на ІV сходинку

Наш клас перетворюється на редакцію .

Людей яких професій можна там зустріти?

  • Хто такі редактори? (редагують зміст текстів)

Ви – коректори.

-Яку роботу вони виконують? (виправляють граматичні та пунктуаційні помилки)

Уважно прочитайте завдання і приступайте до його виконання.

І група

Завдання: поставте виділені іменники в правильну форму. Визначте відмінки.

Про що розповідається, яка мета цього тексту? Визначте тип тексту.

Красиві слова і красиве діло.

Серед поля стоїть маленька хатина. Її побудували, щоб у негоду люди могли сховатися й пересидіти в теплі.

Одного разу серед літнього дня захмарило й пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопець. Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.

Коли це бачать: до хатини біжить ще один хлопець. Незнайомий. Мабуть, з іншого села. Одежа на ньому була мокра, як хлющ. Він тремтів од холоду.

І ось перший із тих хлопчаків, які сиділи в сухому одязі, сказав:
—    Як же ти змок на дощі! Мені жаль тебе…

Другий теж промовив красиві й жалісливі слова:
—    Як страшно опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі…

А третій не сказав ні слова. Він мовчки зняв із себе сорочку й дав її змоклому хлопець. Той скинув мокру сорочку й одягнув суху.

Гарні не красиві слова. Гарні – красиві діла.

Василь Сухомлинський

Мета тексту ___(Допомагати людям, які цього потребують не словами, а своїми діями)

Тип тексту ________________ (розповідь)

Хлопців Р.в.

Хлопець Н.в.

Хлопцю(еві) Д.в.

ІІ група.

Завдання: поставте виділені іменники в правильну форму. Визначте відмінки.

Про що розповідається, яка мета цього тексту? Визначте тип тексту.

Не словом, а ділом!

У собаки нашого сусіда Миколи народилося цуценя.

Друзі Сашко, Дмитрик та Андрійко давно мріяли про собаку. Дідусь кожного з них запитав: «Що ти будеш робити із цуценя..(м)

Дмитрик відповів: «Я зав’яжу цуценяті бантик!» Сашко посміхнувся. «А я буду бігати з ним!» Лише Андрійко сказав: «Я облаштую цуценя..(ті) постіль в кошику, наллю молочка у мисочку і доглядатиму його!»

Тема тексту ___(Допомагати тваринам, які цього потребують не словами, а гарними справами)

Тип тексту _______________ (розповідь)

Цуценя Н.в.

Із цуценям О.в.

Цуценяті Д.в.

ІІІ група

Завдання: поставте виділені іменники в правильну форму. Визначте відмінки. Про що розповідається, яка мета цього тексту? Визначте тип тексту.

Бережіть птахів

Птахів можна зустріти у будь-якому куточку земної кулі.
     Я вважаю, що
птах треба берегти. По-перше, вони поїдають комах-шкідників. Згадаймо дятла, його ще називають “санітаром лісу”. По-друге, птах звеселяють нас своїм чарівним співом. По-третє, придивіться до них, якими різними вони є. У зоопарку ми можемо бачити багато пернатих, котрі живуть далеко за межами нашого краю. По-четверте, я не можу уявити природу без цих чудових створінь, вона була б дуже збіднілою.
     Без
птах світ втратить красу.

Мета тексту ___(Охороняти і допомагати птахам восени та взимку, які цього потребують не словами, а гарними справами)

Тип тексту _______(міркування)

Птахів Зн.в.

Птахи Н.в.

Без птахів Р.в.

  • Що треба зробити, щоб редагувати текст? (узгоджувати слова в реченні за відмінками)

Виконали завдання ІV сходинки. Оцініть свою роботу.

А ми всі отримуємо ще одне слово

Піднімаємося на V сходинку

7.Бесіда

- Що спільного у цих текстах? (Що потрібно допомагати всім, хто цього потребує, творити добро).

- А по відношенню до кого ми можемо бути добрими? (До оточуючих людей, до природи, до тварин)

- Що сталося б зі світом, якби в ньому раптом не стало доброти?

  • 8. Перегляд відео (Слайд)

- Що ви відчули після перегляду цього відео – сюжету?

- Милосердя і доброта – як два крила, на яких тримається людство. Чи втратило сьогодні свою цінність милосердя? (Ні)

  • Впродовж уроку ми збирали слова. Складіть із них речення.

Доброта здатна врятувати світ

Спішіть добро творити.

Щоб нам не згинути у морі зла.

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

9. Вербальне оцінювання

Ви молодці. Оцініть останній блок завдань. Покажіть свої сходинки.

  • IV. Домашнє завдання (Слайд)

Сьогодні весь наш урок наскрізно був пронизаний поняттям доброта, тому і ваше домашнє завдання буде пов’язане з цим словом.

Написати текст будь якого типу (міркування, розповідь або есе) на тему:

Доброта здатна врятувати світ

V. Підсумок уроку. Рефлексія

Сьогодні ми змогли піднятися ще на 5 сходинок у світ української мови.

  • Ви сьогодні молодці. Працювали злагоджено, активно.

  • І мої очікуваня справдились.

  • Чи справдились ваші очікування? (Слайд)

  • Я знаю …

  • Я навчився…

  • Що цінного ви для себе змогли взяти?

  • Чи знадобляться отримані знання на уроці в повсякденному житті? Наведіть приклади.

Урок закінчено. Давайте подякуємо один одному за проведений урок.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.