Розпад СРСР і проголошення незалежності України. Заняття 1. Перебудова в СРСР і Україна. Розгортання національно-визвольного руху

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема 11. Розпад СРСР і проголошення незалежності України.

Заняття 1. Перебудова в СРСР і Україна. Розгортання національно-

визвольного руху.

План

1. Зміна вищого партійного керівництва в СРСР. Пошук шляхів виходу

із кризи.

2. Погіршення економічної ситуації в Україні наприкінці 1980-х рр.

3. Спроби політичних реформ і зростання активності суспільства.

1. На початку 80-х рр. внутрішньополітична криза в СРСР поглибилась. Протягом короткого часу з 1982 по 1985 рр. партійно-державне керівництво країни перемінялося тричі. Мільйони радянських людей байдуже або з роздратуванням спостерігали за цими подіями, що сталися за такий короткий час. Люди розуміли, що зворотною стороною цих подій була утаємничена боротьба на найвищому рівні.

Л.Брежнєв помер у листопаді 1982 р. (76 років). На чолі держави став Ю.Андропов, який до того довгий час керував КДБ СРСР. Андропов робив спробу вивести СРСР із кризи. Але заплановані ним заходиі його прибічниками не відповідали глибині і масштабам кризи і не привели до бажаних результатів (основна ставка була зроблена на зміцнення трудової дисципліни і боротьбу з корупцією). У лютому 1984 р. 70-річний Ю.Андропов помер. На чолі держави став К.Черненко – партапаратник з багаторічним стажем роботи з ЦК КПРС, не відповідав посаді через похилий вік і поганий стан здоров’я. Черненко помер у березні 1985 р. На чолі держави став 54-річний М.Горбачов – член Політбюро, секретар ЦК КПРС , який довгий час працював 1 секретарем Ставропольського крайкому КПРС.

М.Горбачов був представником тої частини керівництва, що прагнула до реформування радянської системи шляхом розвитку ринкових відносин. проведення демократизації суспільства.

На квітневому 1985 р. Пленумі ЦК КПРС було оголошено курс реформ, щоб прискорити НТП, поліпшити управління народним господарством, зміцнити виконавчу дисципліну.

Горбачов проводив корінні зміни у всіх сферах життя суспільства, які дістали назву «перебудова».

Перебудова – процес оновлення, модернізації суспільства в галузях економіки, політики, національних відносин.

Мета перебудови:

 • удосконалення радянської системи;

 • вивільнення її від деформації;

 • зміцнення СРСР.

Тобто, перебудова – це спроба партійно-державної верхівки СРСР вивести країну з гострої кризи. подолати застій, прискорення соціально-економічного розвитку суспільства.

З цією метою проводилась ціла низка заходів, а саме:

 • Постанова про вирішення житлової проблеми до 2000 року;

 • Постанова про виконання Продовольчої програми;

 • Постанова про розвиток виробництва товарів народного споживання;

 • Постанова про боротьбу з пияцтвом і алкоголізмом.

Але більшість з цих заходів були недосяжними. Економічна ситуація навпаки погіршилася, розпочалась руйнація народного господарства.

Керівництво України очолював В.Щербицький, який знаходився на консервативних позиціях, але в силу обставин змушений був виконувати рішення центру.

2. Погіршення економічної ситуації в Україні в кінці 1980-х рр.

 • Не було здійснено прискорення НТП;

 • Структурна перебудова промисловості не відбулась;

 • Основні виробничі фонди підприємств були спрацьовані на 60%;

 • Не було розгорнуто виробництво якісних товарів н/г (дефіцит);

 • Почастішали зриви планового постачання;

 • Поглиблювався розрив економічних звязків, як між окремими підприємствами так і республіками;

 • Не поліпшилось керування економікою;

 • Не змогли ефективно запрацювати нові підприємства створені на засадах інших форм власності: орендні, кооперативні, змішані та інші.

 • Не було започатковано ринковий механізм керування економікою.

 • Не відбулося позитивних змін у сільському господарстві. Так з 1989 р. керівництво СРСР визнало можливість нових господарств – фермерських, орендарських, кооперативних. Але колгоспно-радгоспна система заважала. Також перешкоджала повна відсутність коштів, дієвого захисту з боку законів і т.д.

 • Продовжувалось екологічне забруднення. В ніч з 25 на 26 квітня 1986 р. сталася аварія на Чорнобильській АЕС – катастрофа глобального масштабу. Основні причини аварії – низька якість проектування, виготовлення і обслуговування техніки, проведення експерименту. Радіоактивного забруднення зазнала величезна територія України, а також радіоактивна хмара поширилась на територію Білорусії, Румунії, Польщі, Болгарії, Югославії, скандинавських країн, північно-східної частини Росії. Унаслідок аварії радіонуклідами забруднено понад 6,: млн га сільськогосподарських угідь, 2,2 млн га лісів. Зявилась «зона відчуження» - територія, яка найбільше постраждала від радіації і була заборонена для проживання. Найбільше радіоактивного забруднення зазнали Житомирська, Київська, Чернігівська області. На вимогу європейських країн 15 грудня 2000 року Чорнобильську АЕС було закрито.

Поширились онкологічні захворювання. З 1988 по 1990 рр. витрачено на ліквідацію наслідків аварії 20 млрд крб.. Щорічно ВР України виділяла на цю справу понад 5 млрд крб.

З 1988 прискорилась інфляція (знецінення грошей).

3.Спроби політичних реформ і зростання активності суспільства.

На подальший хід подій значно вплинула політична реформа, мета якої полягала в демократизації політичної системи, зміцненні радянської влади, створення правової соціалістичної держави.

Політична реформа була проголошена на ХІХ партійній конференції навесні 1988р.

В 1989 р. відбулися перші демократичні вибори до ВР СРСР. Почав працювати і зїзд народних депутатів СРСР. Було створено двопалатну Верховну Раду СРСР. Головою ВР СРСР було обрано М.Горбачова. Оголошено мету – перехід влади від парламенту до рад всіх рівнів. почалось формування реальної багатопартійності. В 1990 р. М.Горбачова в залі ВР СРСР було обрано Президентом СРСР.

В Україні в 1990 р. також було обрано ВР УРСР. З числа обраних 1/3 депутатів представляли демократичний блок, який очолив колишній дисидент академік І.Юхновський. Мета цього блоку – поглиблення реформ демократії, національне відродження України. Прокомуністичну більшість («група 239») очолив О.Мороз. Головою ВР СРСР було обрано Івашка, який до того знаходився на посадах в ЦК КПРС і ЦК КПУ.

В західних областях України демократичний блок переміг на виборах до місцевих рад. Головою Львівської обласної ради було обрано колишнього дисидента В.Чорновола.

Д/з Турченко Ф… - С. 138 – 166 (§ 15 – 17)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Схожі матеріали