РОЗГОРНУТИЙ КОНСПЕКТ КОМПЛЕКСНОГО ЗАНЯТТЯ
Освітні лінії: "Соціум" + "Мовлення"
Тема: "Моя родина — моя фортеця"
Вікова група: середня (4-5 років)
МЕТА:
Освітні завдання:
Розширювати уявлення дітей про сім'ю як соціальну групу, сімейні ролі та обов'язки
Збагачувати словниковий запас дітей термінологією, пов'язаною з родинними відносинами (родичі, сім'я, родовід)
Формувати навички складання описових розповідей про членів своєї родини
Вчити вживати у мовленні прикметники та присвійні прикметники (мамина, татів, бабусині)
Розвивальні завдання:
Розвивати зв'язне мовлення, вміння слухати та висловлювати свої думки
Вдосконалювати навички діалогічного мовлення
Розвивати просторове мислення, увагу, пам'ять
Формувати комунікативні навички спілкування у групі
Розвивати дрібну моторику рук
Виховні завдання:
Виховувати любов та повагу до членів своєї родини
Формувати розуміння цінності родинних зв'язків та традицій
Виховувати почуття відповідальності та бажання допомагати близьким
Сприяти створенню позитивного емоційного клімату в групі
ІНТЕГРАЦІЯ ОСВІТНІХ ЛІНІЙ:
Мовленнєвий розвиток
Соціалізація
Мистецтво (малювання, аплікація)
Фізичний розвиток (рухливі ігри)
Пізнавальний розвиток
ОБЛАДНАННЯ ТА МАТЕРІАЛИ:
Ілюстрації із зображенням різних сімей (повних, неповних, багатодітних, різних культур)
Мультимедійна презентація "Сім'я у різних країнах"
Фотографії сімей вихованців (попередньо зібрані)
Демонстраційний матеріал "Родинне дерево"
Лялька-персонаж Оленка
Матеріали для аплікації:
Кольоровий папір різних відтінків
Картон для основи (формат А4)
Ножиці з безпечними кінцями
Клей-олівець
Серветки для рук
Шаблони фігурок людей
Аудіозаписи пісень: "Родина" (муз. О. Злотника, сл. В. Крищенка), "Родинне тепло"
М'яч середнього розміру для гри
Кошик із картками для мовленнєвих ігор
Магнітна дошка з магнітами
Стенд для розміщення дитячих робіт
ХІД ЗАНЯТТЯ:
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (5 хв)
1. Привітання "Сімейне коло"
Діти разом з вихователем стають у коло, тримаючись за руки
Вихователь: Доброго ранку, діти! Сьогодні ми розпочнемо наше заняття з особливого привітання. Ставаймо в коло дружно, як одна велика родина, і повторюйте за мною слова та рухи.
Діти виконують ритмічні рухи згідно з текстом:
Добрий день, сонце золоте! (руки піднімають догори)
Добрий день, небо голубе! (руки розводять у сторони)
Добрий день, земля-матінко! (нахиляються, торкаються підлоги)
Добрий день, моя родино! (кладуть руки на серце)
Добрий день, тобі й мені! (беруться за руки з сусідами)
Ми — одна родина всі! (роблять уклін одне одному)
2. Створення мотивації до заняття
Вихователь: Діти, сьогодні до нас завітала особлива гостя.
Вихователь показує ляльку Оленку
Вихователь: Це дівчинка Оленка. Вона дуже сумна, тому що переїхала в нове місто і ще не знайшла друзів. Вона також дуже сумує за своєю родиною, яка залишилася в іншому місті. Давайте розрадимо Оленку, розкажемо їй про наші родини та допоможемо зрозуміти, що родина завжди залишається з нами в нашому серці, навіть коли ми далеко.
Оленка (голосом вихователя): Привіт, діти! Мене звати Оленка. Я так сумую за своєю родиною... У мене є мама, тато, старший брат і бабуся. Мені цікаво дізнатися про ваші родини. Ви розкажете мені про них?
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА (20 хв)
1. Бесіда "Що таке родина? Хто входить до складу родини?"
Вихователь: Діти, перш ніж розповісти Оленці про наші родини, давайте разом подумаємо, що таке родина і хто до неї входить.
Вихователь демонструє ілюстрації різних сімей на мультимедійній дошці або на картинках
Орієнтовні запитання до дітей:
Як ви думаєте, що таке родина?
Хто входить до складу родини?
Чи можуть тваринки бути частиною родини?
Чи всі родини однакові?
Чому людям важливо мати родину?
Вихователь вислуховує відповіді дітей, підтримує діалог, узагальнює їхні думки
Вихователь: Родина — це люди, які живуть разом, піклуються, люблять і допомагають одне одному. До складу родини входять мама, тато, діти, бабусі, дідусі, а іноді й інші родичі — тітки, дядьки, двоюрідні брати й сестри. У кожної людини своя, особлива родина.
2. Дидактична гра "Хто кому хто?"
Вихователь: А зараз пограємо в гру і дізнаємося, як правильно називати членів родини.
Діти стають у коло, вихователь тримає м'яч
Вихователь: Я буду кидати м'яч і називати члена родини, а ви маєте сказати, хто ця людина для вас. Наприклад, я кажу "мама моєї мами", а ви відповідаєте - "бабуся".
Орієнтовні зв'язки для гри:
Тато моєї мами — (дідусь)
Син моїх батьків — (брат)
Мама мого тата — (бабуся)
Донька моїх батьків — (сестра)
Брат моєї мами — (дядько)
Сестра мого тата — (тітка)
Син моєї тітки — (двоюрідний брат)
Тато мого тата — (дідусь)
Після кожної правильної відповіді вихователь заохочує дитину, при потребі допомагає
3. Мовленнєва вправа "Розповідь про свою родину"
Вихователь: Тепер настав час розповісти Оленці про ваші родини. Хто хоче розповісти першим?
Вихователь заохочує 4-5 дітей розповісти про свої родини за планом:
Скільки осіб у твоїй родині?
Як звати твоїх батьків/братів/сестер/бабусь/дідусів?
Чим займаються члени твоєї родини?
Що ви любите робити разом?
Зразок розповіді: "У моїй родині п'ять осіб: мама Олена, тато Андрій, я, моя сестричка Софійка і наш собака Рекс. Мама працює вчителькою, а тато — інженером. Сестричка ходить у ясельну групу. Ми любимо разом ходити в парк, готувати вечерю і дивитися мультфільми."
Після кожної розповіді діти аплодують
4. Фізкультхвилинка "Дружна родина"
Вихователь: А зараз трохи порухаємось! Покажемо Оленці, яка дружна в нас група, як одна велика родина.
Звучить весела музика. Діти виконують рухи за вихователем:
Раз, два, три, чотири, п'ять! (марширують на місці)
Вийшла родина погуляти! (ходять по колу)
Тато високий — руки підняв, (руки вгору)
Мама тендітна — стан показав, (руки на талії, повороти вліво-вправо)
Бабуся старенька — зігнулась трішки, (легко нахиляються вперед)
Дідусь із паличкою — топ-топ ніжки, (імітують ходу дідуся з паличкою)
Донечка і синочок плескають в долоні, (плескають у долоні)
Песик і котик бігають по колу. (біжать по колу на місці)
От така дружна в нас родина! (беруться за руки і піднімають їх вгору)
5. Дидактична гра "Родинні обов'язки"
Вихователь: Оленко, а ти знаєш, що в кожній родині всі мають свої обов'язки? Діти, давайте розкажемо Оленці, хто що робить у ваших родинах.
Вихователь показує картинки із зображенням різних домашніх справ і пропонує дітям скласти речення
Орієнтовні картинки:
Приготування їжі
Прибирання
Ремонт
Прання
Покупки
Догляд за рослинами
Вигул домашніх тварин
Читання книжок
Діти складають речення: "Мама готує обід", "Тато ремонтує кран", "Бабуся пече смачні пиріжки", "Я допомагаю поливати квіти", "Ми разом прибираємо іграшки" тощо.
6. Мовленнєва вправа "Ласкаві слова для рідних"
Вихователь: Діти, а якими ласкавими словами ви називаєте своїх рідних? Подумайте і скажіть, як можна ласкаво назвати маму? А тата? Бабусю? Дідуся?
Діти по черзі називають ласкаві слова:
Мама — матуся, мамочка, мамуся, мамусенька
Тато — татусь, татко, татусенько
Бабуся — бабуня, бабусенька, бабуличка
Дідусь — дідуньо, дідусик
Брат — братик, братусь
Сестра — сестричка, сестронька
Вихователь: Оленко, а як ти ласкаво називаєш своїх рідних?
Оленка (голосом вихователя): Я називаю маму матусею, тата — татусем, бабусю — бабунечкою, а брата — братиком.
III. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА (15 хв)
1. Аплікація "Родинне дерево"
Вихователь: Діти, щоб Оленка не сумувала за своєю родиною, давайте зробимо для неї подарунок — родинне дерево. Кожен з вас зробить своє родинне дерево, а одне ми подаруємо Оленці, щоб вона могла покласти туди фотографії своїх рідних.
Вихователь демонструє зразок аплікації і пояснює послідовність роботи:
На аркуші картону вже намальоване або наклеєне дерево
Діти отримують заздалегідь вирізані силуети людей різного розміру (більші — дорослі, менші — діти)
Спочатку діти розкладають фігурки на деревці відповідно до членів своєї родини
Потім приклеюють їх
За бажанням можна домалювати обличчя, одяг, волосся
Під час роботи звучить спокійна музика. Вихователь допомагає дітям, які цього потребують, підтримує, хвалить
Вихователь: Коли будете клеїти фігурки, подумайте, хто де буде розташований на вашому родинному деревці. Можливо, мама і тато будуть поруч, а братики і сестрички — поряд з вами?
Після завершення роботи діти презентують свої аплікації
2. Презентація робіт
Вихователь: А тепер розкажіть Оленці про ваші родинні дерева. Хто бажає розповісти першим?
Кілька дітей (за бажанням) розповідають про свої роботи за планом:
Хто є на твоєму родинному дереві?
Де ти розмістив(ла) себе?
Хто знаходиться поруч з тобою?
Чому ти обрав(ла) саме таке розташування?
Вихователь вибирає одну роботу (або заздалегідь приготовану) для подарунка Оленці
Вихователь: Оленко, ми даруємо тобі це родинне дерево. Коли приїдеш додому, ти зможеш покласти туди фотографії своїх рідних, і вони завжди будуть з тобою.
Оленка (голосом вихователя): Дуже дякую вам, діти! Це чудовий подарунок. Тепер я завжди матиму частинку своєї родини поруч, навіть коли вони далеко.
IV. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ (5 хв)
1. Рефлексія "Мікрофон"
Вихователь бере іграшковий або символічний мікрофон і пропонує дітям по черзі відповісти на запитання
Вихователь: Діти, сьогодні ми багато говорили про родину, її важливість у житті кожної людини. Давайте підсумуємо наше заняття. Передаючи мікрофон одне одному, скажіть:
Що нового ви дізналися сьогодні про родину?
Що вам найбільше сподобалося на занятті?
Чому важливо любити і поважати членів своєї родини?
Діти по черзі відповідають на запитання, передаючи символічний мікрофон
2. Вірш про родину
Вихователь: А на завершення нашого заняття, давайте разом розкажемо Оленці вірш про родину, який ми вивчили:
Діти разом з вихователем декламують вірш, супроводжуючи його жестами:
Родина — це тато і мама, (показують на уявного тата і маму)
Бабуся, дідусь і я. (показують на уявних бабусю, дідуся і на себе)
Родина — це наша хатинка, (складають дах руками над головою)
Родина — це вся моя сім'я. (розводять руки в сторони, ніби обіймаючи всіх)
І цінності немає більшої у світі, (притискають руки до серця)
Ніж бути всім разом — дорослим і дітям! (беруться за руки)
3. Заключне слово вихователя
Вихователь: Діти, сьогодні ми чудово провели час, розповідаючи про наші родини, граючи в ігри та виготовляючи родинні дерева. Пам'ятайте, що родина — це найцінніший скарб у житті кожної людини. Любіть своїх рідних, піклуйтеся про них, допомагайте їм і цінуйте кожну хвилину, проведену разом. А наша група в дитячому садку — це теж своєрідна родина, де ми вчимося дружити, допомагати одне одному і разом пізнавати світ.
Діти аплодують
Оленка (голосом вихователя): Дякую вам, діти, за таке чудове заняття! Тепер я знаю, що родина — це не просто люди, які живуть разом, а ті, хто любить і піклується один про одного. Я обов'язково розповім своїй родині про вас, коли повернуся додому!
V. ДОДАТКОВІ ІГРИ (за наявності часу)
1. Гра "Чарівні слова в родині"
Діти сидять у колі. Вихователь кидає м'яч дитині і називає ситуацію, дитина має сказати, які слова ввічливості використовуються в цій ситуації
Ситуації:
Мама приготувала смачний обід. Що ти скажеш?
Ти випадково розбив татову чашку. Що ти скажеш?
Бабуся подарувала тобі іграшку. Що ти скажеш?
Тобі потрібна допомога старшого брата. Як ти попросиш?
Дідусь читає газету, а ти хочеш погратися з ним. Як ти звернешся?
2. Гра "Закінчи речення"
Вихователь починає речення, діти по черзі їх закінчують:
Моя мама найкраща, тому що...
Мій тато найсильніший, коли...
Моя бабуся завжди...
Мій дідусь любить...
У нашій родині всі разом...
Я допомагаю своїй родині…
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
Освітні:
Діти знають і можуть назвати членів родини та родинні зв'язки
Вміють складати короткі розповіді про свою родину
Правильно вживають сімейну термінологію у мовленні
Використовують прикметники для опису членів родини
Розвивальні:
Розвинуте зв'язне мовлення
Покращені навички діалогічного мовлення
Розвинута дрібна моторика рук
Удосконалені комунікативні навички
Виховні:
Виявляють повагу та любов до членів своєї родини
Розуміють важливість сімейних відносин
Проявляють бажання допомагати рідним
Демонструють позитивне ставлення до спільної діяльності









