+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Роздуми на тему: "Співпраця вчителя та вихователя ГПД у НУШ"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ЛІЛІЯ ГРИНЕВИЧ «Українська школа буде успішна, якщо до неї прийде успішний вчитель».

НУШ – це школа, у якій приємно навчатись, і яка дає учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті. Особлива увага – педагогіці партнерства. Нова школа вимагає тісної співпраці: дитини, батьків, вчителя та вихователя. Роль першої вчительки та першого вихователя в тому, якою стане в майбутньому сьогоднішній першачок, важко не оцінити. Всім давно відомо, що знання, фантазія, логіка, думки і міркування, любов до рідної мови, уміння зв'язно, логічно і образно розповідати виховуються в початкових класах школи. Від учителя  початкових  класів та вихователя  в значній мірі залежить, якими виростуть діти, чи знайдуть вони самих себе.
Звичайно, навчання нерозривно пов'язано з вихованням, адже не може вчитель учити писати, читати та рахувати, забуваючи звертати увагу учнів на гарні манери, ввічливість, прививати любов до природи, до рідної землі, вчити любити та поважати свій народ та батьків. Цілеспрямованість і результативність навчально-виховного процесу залежить від того, наскільки узгоджено працює учитель і вихователь. Вирішальна роль належить особистості педагогів, які працюють в одному класі, їхнім діловим якостям, психологічній та емоційній сумісності, умінню працювати злагоджено, дружно і чітко . Намагаємось працювати з вчителями так, щоб перебування в школі було для дитини особливою атмосферою, де учень ділиться з педагогами своєю радістю і проблемами, роздумами та сумнівами. Виховати дитину – велике мистецтво, а сам процес виховання – це безперервна робота серця, розуму і волі. Виховання дітей – складний життєвий процес, одне з найпрекрасніших занять, і його повинні супроводжувати ХОРОШИЙ НАСТРІЙ, СПОКІЙ, УМІННЯ СПІЛКУВАТИСЯ. Завдяки спільним, узгодженим діям вчителя і вихователя виробляються єдині вимоги до учнів, створюються умови для пошуку шляхів впливу на розвиток особистості дитини, створення дружного дитячого колективу. НУШ вимагає створити комфортне освітнє середовище для здобувачів освіти, а головна мета ГПД: створення умов для повноцінного розвитку особистості молодших школярів,

тому спільне планування виховної роботи в класі, колективні творчі справи, свята, відвідування бібліотек, виставок, прогулянки, екскурсії, поїздки та подорожі, виставки творчих робіт, спільне оформлення класної кімнати, участь у обладнанні кабінету – все це допомагає визначити спільні педагогічно доцільні засоби впливу на дітей і формує дружний дитячий колектив.   Вчитель і вихователь повинні бути єдиним цілим, доповнюючи один одного, допомагаючи дитині реалізувати свій пізнавальний, творчий потенціал, навчитися із користю використовувати свій вільний час.

  До кожної теми уроку вчитель ставить виховну мету і дуже добре, якщо ці теми вихователь продовжує у своїх бесідах після уроків під час загальнорозвиваючих занять у групі. Для цього ми разом з вчителем продумуємо, які виховні заходи включити в план виховної роботи, щоб поєднувалась виховна мета уроків з бесідою, виховним заходом на групі продовженого дня, співпадав напрямок тематичних дні та тижнів.

Практикую після уроків «обіднє коло», під час якого діти, сидячи на килимку, розповідають про свої успіхи або невдачі на заняттях у першій половині дня. Намагаюся заспокоїти, надати впевненості, переконати, радію разом з першачками їхнім маленьким перемогам.

Класна кімната поділена на зони, що дуже доречно для групи продовженого дня, адже дитина має змогу вибрати собі вид діяльності, який їй найбільш пасує. В кінці дня кожна дитина підбирає «смайлик», відповідно своєму настрою, а вихователь з'ясовує, чому саме такі відчуття у вихованців, та, порівнюючи з ранковим настроєм, обговорює проблеми з класоводами.

Дуже зручне розташування парт, як для ГПД, адже на групі групова та парна робота – у пріоритеті.

У другій половині дня є більше часу для заповнення «Щоденників вражень» та «Портфоліо», чим дітвора і займається з задоволенням. Доглядаємо за рослинами, які посадили під час уроку «Я досліджую світ». І де ж іще, як не на групі, можна закріпити правила та рутини, вивчені під час основних уроків!

Засобом соціалізації молодших школярів в групі продовженого дня є ігрова  діяльність. В ігровій діяльності  використовується комплекс імітаційно-ігрових вправ, суспільні ігри, сюжетно-рольові ігри, які враховують вікові і психофізичні особливості молодшого шкільного віку.

А щодо користі створення прінт-центру у кожному класі, немає навіть і розмов! Як же гарно, коли вихователь відразу знаходить бажане в інтернеті і роздруковує його на прохання дітей!

Разом з вчителем готуємо тематику виставок – вони гордість нашої спільної діяльності. Учні проводять багато часу, роздивляючись та обговорюючи результати своєї праці.

Місія Нової української школи – розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, вихователем, учнями та батьками. А найбільш вдалим простором для реалізації цієї мети є, на мій погляд, саме група продовженого дня, адже роль вихователя саме у

створенні умов для пізнавальної діяльності: розвинути і підтримати дитячу ініціативу, орієнтуватися на потреби і запити дитини, організовувати навчально-виховний процес з врахуванням інтересів дитини - тільки тоді діти будуть зацікавлені у кожному режимному моменті. Вихователь, як і вчитель, повинен бути для сьогоднішніх дітей не просто інформатором, а партнером, другом, організатором дитячої діяльності, координатором різних стратегій взаємодії дитини з оточуючим світом, безпечної взаємодії. Його позиція –

• Я - не над тобою, а я -поруч,

• я - почую.

• я - направлю,

• я - зрозумію,

• я – підтримаю,

• я – допоможу.

Дуже важлива у НУШ співпраця вчителя і вихователя з батьківською громадою. Не слід починати розмову з батьками з претензій до вихованості дитини. Виховання - це спільне завдання батьків і педагога, і результат буде високим, тільки якщо вони єдині у своїх вимогах. «Тільки про хороше» - ось спільний девіз педагогів. І тільки обережно та ІНДИВІДУАЛЬНО!!!!! щодо проблем. Наприклад, можна розповісти батькам навіть про незначні досягнення їхньої дитини, похвалити його в присутності батьків. Це підвищить її самооцінку і рейтинг педагога як друга. «Якщо вчитель став другом дитини, якщо ця дружба осяяна благородним захопленням, поривом до чогось світлого, розумного, у серці дитини ніколи не з’явиться зло», – писав Василь Сухомлинський. Діти сьогодні хочуть сучасних, діти сьогодні хочуть креативних, діти сьогодні хочуть учителів, які насамперед розуміють їх («КОНЦЕПЦІЯ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ»).

У спілкуванні з дітьми дуже важливо тепле, сердечне, доброзичливе ставлення. Озлобленості, підозрілості, недовірливості дитини треба протиставити доброту, душевну теплоту і м'якість. На питання, як же вчитель повинен організувати свою роботу з педагогічно запущеними дітьми, В.А. Сухомлинський відповів так: "Головне - не допустити переживання цими дітьми своєї" неповноцінності ", перешкодити формуванню у них байдужого ставлення до навчальної праці, не притупити почуття честі і гідності". 

Можливо, хтось вважатиме, що моя думка занадто позитивна… Так от: ніякого негативу у НУШ я не бачу. Усім нам, незалежно від віку, потрібно навчатися новому. Адже як сказав АЛЬБЕРТ ЕНШТЕЙН «Безумство – це діяти по-старому й чекати нових результатів». Одне, з чим я не погоджуюсь як вихователь, - недооцінка ролі вихователя ГПД у НУШ та прогалина інформації щодо груп продовженого дня на сучасному етапі. В початковій школі ті творчі можливості, що закладені у кожній людині природою, мають бути розвинені та педагогічно скориговані, бо це перша та найважливіша ланка в шкільному житті дитини, яка покликана закласти підгрунтя розвитку творчого потенціалу особистості та визначити сталий напрямок цього процесу на все життя. Робота вихователя групи продовженого дня на сучасному етапі  розвитку початкової освіти повинна відповідати такій організації навчання, виховання і розвитку творчої активності, у якій дитина  має сприятливі умови для самореалізації. Сьогодні вихователь ГПД не може собі дозволити бути нецікавим та некомпетентним .

      Група продовженого дня повинна бути однією із форм виховання та розвитку креативності дітей, допомагати організувати найсприятливіші умови для їхнього відпочинку, навчання і виховання, поєднувати навчально-виховну  роботу на уроках і в позаурочний час. Вона повинна забезпечити сучасні умови для організації  продуктивної праці,  відкрити можливості всебічного виявлення і  розвитку  індивідуальних  здібностей ,  запитів та інтересів  дітей. «У вихованні все повинно будуватися на особі вихователя, тому що виховна сила виливається тільки з живого джерела людської особистості. Ніякі статути  і програми, ніякий штучний організм закладу, хоч би як хитро він був придуманий, не може замінити особистості в справі виховання» писав К.Д.Ушинський. І з цими словами неможливо не погодитись. Особистість вихователя відіграє головну роль в роботі групи продовженого дня. Адже, неможливо виховати креативну особистість людині, яка сама не є креативною. Важливою складовою професійної діяльності вихователя групи продовженого дня є готовність й уміння успішно вирішувати питання вдосконалення навчально-виховного процесу в умовах групи продовженого дня, його мобільність,  здатність швидко оволодівати новими ідеями, успішно адаптуватися до мінливих умов навчання, враховувати різні особливості методики викладання  вчителів початкової школи, працювати у тісному зв’язку як із вчителями, так і з батьками учнів. ЯНУШ КОРЧАК «Вихователь – це той, який не затискує, а визволяє, не пригнічує, а підносить, не мне, а формує, не диктує, а вчить, не вимагає, а запитує, переживає разом з дитиною багато натхненних хвилин».

Все ж таки маємо надію, що ці прогалини МОН врахує, і невдовзі ми побачимо програму вдосконалення діяльності у НУШ і вихователя ГПД теж!

Опис документу:
Місія Нової української школи – розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, вихователем, учнями та батьками. А найбільш вдалим простором для реалізації цієї мети є, на мій погляд, саме група продовженого дня.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн