Тема уроку : Розділові знаки між частинами складносурядного речення
Мета : поглибити знання 9 - класників про складносурядне речення ; навчити учнів правильно ставити розділові знаки між частинами складносурядного речення й обгрунтовувати їх ; формувати мовну компетентність ; розвивати пунктуаційну грамотність , логічне мислення , творчу уяву , усне й писемне мовлення ; виховувати любов до рідної мови.
Учні знатимуть : правила вживання розділових знаків між частинами складносурядного речення .
Учні вмітимуть : правильно ставити розділові знаки між частинами складносурядного речення й обгрунтовувати їх.
Тип уроку : Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
" Психологічна настанова ".
Усміхніться один одному , подумки побажайте успіхів на цілий день
ІІ. Етап цілепокликання .
Фронтальне опитування :
- Які речення називаються складносурядними ?
- Як поєднуються між собою частини складносурядного речення ?
- Які групи сполучників сурядності ви знаєте ?
- Які смислові зв'язки існують між простими реченнями у складносурядному ?
Мотивація навчальної діяльності.
1.Пояснювальний диктант.
На дошці записані речення .Підкреслити в них граматичну основу , визначити смислові зв'язки між частинами складносурядного речення , намалювати схеми.
1) Осіннє сонце блиснуло на мить , і тільки срібна паморозь димить.
2) Уже червоніють помідори і ходить осінь по траві.
3) Дощ пройшов - і Київ зеленіє.
- Зверніть увагу на ці речення .Чим вони відрізняються ?
2. Повідомлення теми , мети і завдань уроку.
ІІІ. Етап цілереалізації.
1. Робота з підручником .
Колективне опрацювання схеми , таблиці " Розділові знаки між частинами складносурядного речення " ( ст. 60 , 64 )
2.Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу .
1) Виконання тренувальних вправ :
А) вправа 134 ( ст. 67 ) ;
Б) Коментований диктант. Записати речення , розставити в них розділові знаки та пояснити їхнє вживання , накреслити схеми речень.
Реве Дніпро й лани широкополі медами пахнуть. Од поради язик не всохне і зуби не випадуть. Туман піднявся і небо стало сірим.
В) Гра " Впіймай помилку " ( виправ помилки в поданих реченнях ) :
- Пообіч колосилися жита ; але до жнив ще було даличенько.
- Найменший шелест або стук , і моє сердце падає і завмирає.
- Пройшла гроза , і ніч промчала.
- А десь цвіли сади , і дивно пахли трави.
3. Узагальнення й систематизація знань.
1) Пунктуаційний практикум.
Записати речення , розставити розділові знаки.
Я правді глянула у вічі - і чорний колір білим став. Можна розділити на сто частин яблуко , але не можна розділити землю . Уже вишневі садки зацвіли - і сніг пахучий падає на воду.
2 ) Робота в парах . Виконання завдань на картках.
Виконати тести.
Визначте , який розділовий знак ставиться між частинами ССР : А ) , Б) В) - Г);
1. Річка широка та глибока , а вода синя та чиста і котиться вона виблискуючи та шумуючи. 2. Сичі в гаю перекликались та ясен раз у раз скрипів . 3. Дощ пройшов і Київ зеленіє. 4. Подекуди з- поміж верб та садків виринають білі хати та чорніють покрівлі високих клунь.
( Учні обмінюються зошитами і перевіряють роботу ).
ІV. Підведення підсумків уроку.
Проблемне запитання :
- Яку тему ми сьогодні вивчали ?
- Які розділові знаки ставляться в складносурядних реченнях ?
V. Домашнє завдання .
Опрацювати матеріал & -10- 12 ; виконати вправу 138.
























