Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Розділові знаки в складносурядному реченні
Л. Костенко
Завдання: поглибити знання про складносурядне речення; навчитися правильно ставити розділові знаки між його частинами.
Усне повідомлення на лінгвістичну тему “Смислові зв'язки між частинами складносурядного речення”
Пошуково-дослідницька робота Встановіть відповідність між реченнями та зазначеними смисловими зв'язками, які в них є:
Встановити серед поданих речень ті речення, у яких наявні такі смислові зв’язки: а) одночасність подій та причиново-наслідкова залежність; б) зіставлення та протиставлення
Підібрати прислів’я або приказки, у яких між частинами складносурядного речення є такі смислові зв’язки: зіставлення і протиставлення
Відповіді: 1-Е 2-Г 3-А 4-В 5-Є 6-Б 7-Д
Складіть схеми запропонованих речень: Реве Дніпро, й лани широкополі медами пахнуть, колосом шумлять (М.Зеров). Часом у блакитній вишині пропливала біла хмара або пролітала пташина (А.Шиян). Дмухнув вітер понад ставом – і сліду не стало (Т.Шевченко). Все зраділо, стрічаючи день; і день зрадів, розцвітаючи, ясний, теплий, погожий.
Не ставиться кома між двома частинами складного речення, з'єднаними одиничним сполучником (й), та, або, чи (= або), якщо: а) обидві частини мають якесь спільне слово — член речення, внесення або видільні частки тільки, лише (таке слово завжди стоїть на початку всього речення): Зрідка пробіжить тут заєць або спиниться на кручі вовк (А. Шиян). Тільки коники сюрчать та перепел іноді підпадьомкає (В. Козаченко);
б) це речення питальне, спонукальне або окличне: Хай трава не в'яне і під вітру свист хай знов зеленим стане пожовтілий лист! (В.Сосюра). Чого світання так ясніє в небі і сріблиться в полі пісенька дзвінка? (М.Стельмах); в) зазвичай не ставиться кома між двома односкладними безособовими або номінативними реченнями у складносурядному (Сумно й глухо! (П. Мирний). Ніч і тиша.).
Тире ставиться між двома частинами складносурядного речення Якщо друга частина виражає висновок, наслідок, раптовість, несподіваність і вимовляється з помітним піднесенням тону: Дощ пройшов — і Київ зеленіє (М. Рильський).
Крапка з комою ставиться між двома частинами складносурядного речення Якщо в них є свої розділові знаки або ці частини далекі за змістом: Встала й весна, чорну землю сонну розбудила, уквітчала її рястом, барвінком укрила; і на полі жайворонок, соловейко в гаї землю, убрану весною, вранці зустрічають (Т. Шевченко).
Записати речення, розставляючи пропущені букви та розділові знаки: В старім гнізді танцюють л.л.чата і одірвавши ніжки від з.млі н.мов малі русалон.ки дівчатка гойдаються в з.леному гіл.і (Л.Костенко). Здавалося віт.р тут чорний і дощ л.ється з неба чорний як смола (О.Гончар). Загр.міло і полегш.но зітхнув степ і радісніше стало навкруги. Ст.жки поля і дороги.
В старім гнізді танцюють лелечата, і, одірвавши ніжки від землі, немов малі русалоньки, дівчатка гойдаються в зеленому гіллі (Л.Костенко). Здавалося, вітер тут чорний і дощ ллється з неба чорний, як смола (О.Гончар). Загриміло - і полегшено зітхнув степ, і радісніше стало навкруги. Стежки, поля і дороги.
Підсумок уроку Коли між двома частинами складносурядного речення ставиться тире або крапка з комою? За якої умови перед сполучниками і, й, чи, або кома не ставиться?
Домашнє завдання: Вправа 94 (ст.57 ) Написати твір-мініатюру про красу природи, використовуючи складносурядні речення, що відповідають поданим схемам. [ ], але [ ]. [ ] чи [ ]. [ ] – і [ ]. [ ]; і [ ].
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»