Розділові знаки між частинами складносурядного речення

Опис документу:
Даний урок дає можливість поглибити знання учнів про складносурядне речення, формує навички пунктуаційної грамотності, розвиває критичне мислення. Підібрані завдання сприяють вихованню старанного ставлення до навчання та любові до природи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Розділові знаки між частинами складносурядного речення

Біла Церква

2019 р.

Навчальний предмет. Українська мова. 9 клас.

Розділ. Складносурядне речення.

Тема. Розділові знаки між частинами складносурядного речення.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Учитель Радзівіл Галина Василівна ,

учитель-методист БНВО „Перша Білоцерківська гімназія – школа I ступеня” Білоцерківської міської ради Київської області

Тема. Розділові знаки між частинами складносурядного речення (слайд 1)

Мета:

  • поглибити знання учнів про складносурядне речення;

  • навчити їх правильно ставити розділові знаки між його частинами;

  • розвивати пунктуаційну грамотність;

  • сприяти вихованню старанного ставлення до навчання та любові до природи.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок-бесіда.

Обладнання: мультимедійний проектор, індивідуальні бюлетні - пам’ятки, картки з домашнім завданням.

Очікувані результати:

Учні вміють:

  • готувати усні повідомлення на лінгвістичну тему;

  • рецензувати відповідь однокласника;

  • складати складносурядні речення за схемами;

  • визначати смислові зв’язки між частинами складносурядного речення;

  • підбирати приклади складносурядних речень з усної народної творчості;

  • ставити кому й крапку з комою в складносурядних реченнях;

  • ставити тире в складносурядних реченнях;

  • визначати, коли кома в складносурядних реченнях не ставиться.

Хід уроку

Скільки років землі,

а яка вона досі ще гарна!

Ліна Костенко(слайд 2)

І. Організаційна частина.

Створення емоційного настрою. Вступне слово вчителя.

Ліна Костенко сказала: «Скільки років землі, а яка вона й досі ще гарна»! Вдумайтеся в ці слова. Як часто ми чуємо або говоримо слово «земля», кожного

разу вкладаючи в нього певний смисл. Вона, земля, рідна, родюча, багата, щедра, терпляча й прекрасна. Але чи завжди за буденними клопотами ми пам’ятаємо про це, чи завжди помічаємо навколо себе красу природи? Чи не розучилися ми нею захоплюватися, як це робить українська поетеса Ліна Костенко?

Хочеться, щоб сьогодні на уроці ви поринули не тільки у світ науки, а й у світ природи. Давайте спробуємо об’єднати працю із творчістю, красою, адже, за словами М.Рильського:

У щастя людського два рівних є крила:

Троянди й виноград, красиве і корисне.

За допомогою речень, які ви будете сьогодні складати, спробуйте передати любов до рідної землі, замилування красою України.

І пам’ятайте слова талановитої поетеси: „Скільки років землі, а яка вона досі ще гарна”. Нехай вони стануть не тільки епіграфом нашого уроку, а й поштовхом до творчості.

До речі, давайте згадаємо, які твори Ліни Костенко ви вже вивчали?

Очікувані відповіді учнів:

Ми вивчали такі поезії Л.Костенко: «Кольорові миші», «Чайка на крижині».

ІІ. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів.

(слайд 3)

Мотивація навчальної діяльності, формування навчальних інтересів учнів, потреби в знаннях.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Заслуховування усного повідомлення на лінгвістичну тему Смислові зв'язки між частинами складносурядного речення”.

(слайд 4)

Очікувані відповіді учнів:

Складне речення, граматичні незалежні предикативні частини якого пов’язані в

єдине смислове й структурне ціле за допомогою сполучників сурядності, називається складносурядним.

Предикативні частини складносурядного речення об’єднуються сполучниками й інтонацією, а також за змістом.

Між частинами складносурядного речення можуть бути різні смислові зв'язки.

У складносурядних реченнях з єднальними спо­лучниками можуть передаватися:

а) одночасність, сумісність дій або станів: Шепоче тихо осінь, і омиває землю рясний дощ;

б) послідовність дій або станів: З кожним днем ранки ставали прохолоднішими, і на початку жовтня перші заморозки вкрили сивиною ще зелені трави;
в) причиново-наслідкова залежність між діями або станами: Раптом сенє небо огорнула важка чорна хмара, і вже за мить великі краплі дощу впали на пожовкле листя.

У складносурядних реченнях із протиставними сполучниками:

а) явища можуть протиставлятися: Яскраво ще світить сонечко, але вранці і ввечері вже відчувається прохолодний подих осені;

б) явища можуть зіставлятися: На узліссі сумували берізки, оголені холодними вітрами, а на кущі калини сміялися до сонця, до людей червоні кетяги ягід.

У складносурядних реченнях із розділовими сполучниками вказується:

а) на чергування явищ: То сонечко несміливо вигляне з-за хмар, то дощові краплини впадуть на зоране поле;

б) на взаємовиключення явищ: Чи то вітер плаче серед сірих дерев, чи то чується в блакиті сумне курликання журавлів.

Отже, між частинами ССР можуть бути різні смислові зв’язки. Визначаємо їх ми, в першу чергу, за змістом, у другу – за сполучниками.

2. Рецензування відповіді однокласника.

Очікувані відповіді учнів:

На мою думку, учень повністю розкрив тему Смислові зв'язки між частинами складносурядного речення”.

Відповідь була повна, думки викладалися послідовно, логічно. Учень дотримувався наукового стилю та правильної вимови. На підтвердження теоретичного матеріалу наводив речення, які були побудовані правильно, відповідно до запропонованої теми. Було зроблено висновок. Тому я вважаю, що учень заслуговує на оцінку…

3. Використання інтерактивних прийомів, робота в групах (Поділ за вибором учителя)

І група: встановити відповідність між реченнями та зазначеними смисловими зв'язками, які в них є

(слайд 5)

1) одночасність подій

А. Пройшов дощ, і дерева заясніли під сонцем(Улас Самчук).

2)послідовність подій

Б. То сонце усміхнеться нам крізь хмари, то дощик рясно землю полива(Г.Чубач).

3) причиново-наслідкова залежність

В. Стоїть ще літо, але тихий сум вже осінню в повітрі повіває (Г. Рибцуник).

4) протиставлення

Г. Блиснула мечами хмарна вись над нами, і ударив грім (В. Сосюра).

5) зіставлення

Д. Де-не-де біля вирв синіє безводний полин чи кущиться пахучий чебрець ( О. Гончар).

6) чергування подій

Е. Мені шумлять октави тополині, і льон у синій повені сія (Д. Луценко).

7) взаємовиклю-чення подій

Є. Із гілочки зросла в пісках верба, а з пісні в світі виросло безсмертя( Є. Летюк).

(слайд 6)

ІІ група – встановити серед поданих речень ті речення, у яких наявні такі смислові зв’язки: а) одночасність подій та причиново-наслідкова залежність; б) зіставлення та протиставлення;

(слайд 7)

ІІІ група – підібрати прислів’я або приказки, у яких між частинами складносурядного речення є такі смислові зв’язки: зіставлення і

протиставлення.

(слайд 8)

Відповіді на завдання І групи проектуються на екран для самоперевірки

(слайд 9)

  • 1-Е 2-Г 3-А 4-В 5-Є 6-Б 7-Д

Усні відповіді учнів ІІ та ІІІ груп.

Очікувані відповіді учнів, що ввійшли у ІІ групу:

  1. У реченні” Мені шумлять октави тополині, і льон у синій повені сія” - одночасність подій, а в реченні „Пройшов дощ, і дерева заясніли під сонцем” - причиново-наслідкова залежність.

  2. У реченні” Із гілочки зросла в пісках верба, а з пісні в світі виросло безсмертя” - зіставлення, а в реченні „ Стоїть ще літо, але тихий сум вже осінню в повітрі повіває” - протиставлення.

Очікувані відповіді учнів, що ввійшли до ІІІ групи:

У прислів’ї «Згода дім будує, а незгода руйнує»- протиставлення; «Бачить під лісом, але не бачить під носом» - протиставлення; «Сонце блищить, а мороз тріщить» - зіставлення; «За морем тепліше, а вдома миліше» - зіставлення.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Пояснювальний диктант: написати речення, пояснити пунктограми.

  1. З-за хмар прозирнуло сонце, і стало видно далекі, припушені інеєм переліски та чорну смугу дороги (Г.Тютюнник).

  2. Внизу під скелями срібляста річка, а над проваллям, на самім краю, стоїть висока, ніби свічка, у гостроверхій шапочці смерічка і в плесі розгляда красу свою (Д. Павличко).

  3. А жайвір щебече, а сивий будяк посихає, а жито, як рута, як смута, зеленим вуском колихає (А.Малишко).

  1. Завдання проблемного характеру: порівняти два речення, знайти відмінність між ними й спробувати пояснити, чому в другому реченні перед і кома не ставиться?

(Слайд 10)

Стелиться зелений барвінок, і казково зацвітає сон-трава.

У долині стелиться зелений барвінок і казково зацвітає сон-трава.

Очікувані відповіді учнів:

Дані речення відрізняються тим, що в першому перед сполучником і стоїть кома, а в другому – немає. Я думаю, це тому, що в другому реченні є обставина «у долині».

  1. Накреслити схеми запропонованих речень, зробити висновок щодо розділових знаків у складносурядному реченні:

(Слайд 11)

  • Реве Дніпро, й лани широкополі медами пахнуть, колосом шумлять (М.Зеров).

  • Часом у блакитній вишині пропливала біла хмара або пролітала пташина (А.Шиян).

  • Дмухнув вітер понад ставом – і сліду не стало (Т.Шевченко).

  • Все зраділо, стрічаючи день; і день зрадів, розцвітаючи, ясний, теплий, погожий (П. Мирний).

Висновок учнів про вживання (невживання) розділових знаків в ССР.

Очікувані відповіді учнів:

[ ], й [ ]. [ ] або [ ]. [ ] – і [ ]. [ ]; і [ ].

Між частинами складносурядного речення може стояти кома, крапка з комою, тире або не ставиться ніякий розділовий знак.

  1. Уважно прочитайте картку-пам’ятку, прокоментуйте розділові знаки між частинами складносурядного речення.

(Слайд 12)

Картка-пам’ятка

Між простими реченнями (предикативними частинами), що входять до складносурядного, звичайно ставляться коми:

Тепло було, й вишні цвіли рясно (Марко Вовчок).

Не то осінні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля (М Коцюбинський)

Не ставиться кома між двома частинами складного речення, з'єднаними одиничним сполучником (й), та, або, чи (= або), якщо:

(Слайд 13)

а) обидві частини мають якесь спільне слово — член речення, внесення або видільні частки тільки, лише (таке слово завжди стоїть на початку всього

речення): Зрідка пробіжить тут заєць або спиниться на кручі вовк (А. Шиян). Тільки коники сюрчать та перепел іноді підпадьомкає (В. Козаченко);

б) це речення питальне, спонукальне або окличне: Хай трава не в'яне і під вітру свист хай знов зеленим стане пожовтілий лист! (В.Сосюра). Чого світання так ясніє в небі і сріблиться в полі пісенька дзвінка? (М.Стельмах);

в) зазвичай не ставиться кома між двома односкладними безособовими або номінативними реченнями в складносурядному (Сумно й глухо! (П. Мирний). Ніч і тиша.).

(Слайд 14)

Тире ставиться між двома частинами складносурядного речення,

якщо друга частина виражає висновок, наслідок, раптовість, несподіваність і вимовляється з помітним піднесенням тону: Дощ пройшов — і Київ зеленіє (М. Рильський).

(Слайд 15)

Крапка з комою ставиться між двома частинами складносурядного речення,

якщо в них є свої розділові знаки або ці частини далекі за змістом: Встала й весна, чорну землю сонну розбудила, уквітчала її рястом, барвінком укрила; і на полі жайворонок, соловейко в гаї землю, убрану весною, вранці зустрічають (Т. Шевченко).

(Слайд 16)

V. Закріплення нових знань, формування вмінь і навичок

1. Самостійна робота учнів: списати речення, розставляючи пропущені букви та розділові знаки.

(Слайд 17)

  • В старім гнізді танцюють л.л.чата і одірвавши ніжки від з.млі н.мов малі русалон.ки дівчатка гойдаються в з.леному гіл.і (Л.Костенко).

  • Здавалося віт.р тут чорний і дощ л.ється з неба чорний як смола (О.Гончар).

  • Загр.міло і полегш.но зітхнув степ і радісніше стало навкруги (О.Гончар).

  • Ст.жки поля і дороги.

Самоперевірка виконаного завдання.

(Слайд 18)

2. Творче завдання: скласти і записати складносурядні речення за даними схемами, взявши за основу епіграф до уроку.

[ ], і [ ]. [ ] і [ ].

Очікувані відповіді учнів:

Непомітно підкралася осінь, і повітря наповнилось ароматом достиглих яблук.

Вранці роси посріблили ще зелені трави і все навколо кришталево засяяло під промінням осіннього сонця.

3. Робота з підручником (Українська мова: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закл./О.В.Заболотний, В.В.Заболотний).

Усно виконати вправу 92 на ст. 56.

VІ. Підсумок уроку, оцінювання результатів роботи.

(Слайд 19)

Узагальнююча бесіда:

  • Коли між двома частинами складносурядного речення ставиться тире або крапка з комою?

  • За якої умови перед сполучниками і, й, чи, або кома не ставиться?

VІ. Домашнє завдання, коментування особливостей його виконання

Вивчити §11.

І рівень. Виконати вправу 94 ст. 57.

ІІ рівень. Написати твір-мініатюру про красу природи, використовуючи складносурядні речення, що відповідають поданим схемами:

(Слайд 20)

[ ], але [ ]. [ ] чи [ ].

[ ] – і [ ]. [ ]; і [ ].

Список літератури

    1. Заболотний, О.В. Українська мова: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О.В. Заболотний, В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2009. - 240с.

    2. Зубков, М.Г. Універсальний довідник. Українська мова. – 5-те вид., випр. – Х.: ФОП Співак В.Л., 2009. – 416с.

    3. Омельчук, С.А. Усі уроки української мови у 9 класі/ С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич. – Х.: Вид. Група „Основа”, 2009. – 361с.

    4. Українська мова/ Укладач Попко О.Г. – Х.: ФОП Співак В.Л., 2012.- 544с.- ( Серія „Практичний довідник”).

    5. Шабельник, Т.М. Рідна мова. 9 клас. Плани-конспекти уроків. – Х.: „Ранок”, 2009. – 224с.

Автор гарантує, що конспект уроку створено виключно його творчою працею, і бере на себе повну відповідальність перед третіми особами за порушення авторських прав.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.