РОЛЬОВА ГРА Наше здоров’я в наших руках, АБО спершу подумай, а потім зроби вибір.

Опис документу:
Розробка заходу містить факти, які доводять, що правильним вибором у житті кожного є здоровий спосіб життя, а шкідливі звички є причиною порушення здоров’я. Матеріал спонукає учасників гри до аналізу способу життя свого та своєї родини.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

РОЛЬОВА ГРА

Наше здоров’я в наших руках,

АБО

спершу подумай, а потім зроби вибір.

Мета: довести до свідомості учнів, що правильним вибором у житті кожного є здоровий спосіб життя, що шкідливі звички є причиною порушення здоров’я; спонукати дітей до аналізу способу життя свого та своєї родини; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.

Дійові особи – учні, які виступають в ролях: ведучого, психолога, лікаря, статиста, архознавця, сміхотерапевта, хіміка.

І. Активізація уваги учнів, створення проблемної ситуації.

Учитель. Кожна людина, за переконанням видатного кардіохірурга Миколи Амосова, має даний їй природою, тобто генетично, безмежний запас міцності. Час від часу не завадить перевіряти себе, яке саме визначення нашої поведінки, ставлення до себе, зокрема власного здоров’я, підходить нам щонайбільше.

У всьому світі визнано, що здоров’я людини лише на 10% залежить від медичного обслуговування, а левова частка – від нас самих, розумного способу життя для його збереження та задовільної якості.

А ви знаєте, що на ішемічну хворобу серця найчастіше хворіють люди важкої фізичної праці, танцівники, спортсмени після ряду років надмірних систематичних навантажень. Недарма такі голлівудські зірки-моделі з «накачаними» м’язами як Арнольд Шварценегер, Сильвестр Сталлоне не уникли операцій на серці. Тож, як мовиться, в усьому, зокрема й виснажливих експериментах зі своїм організмом, треба знати міру. Та як не парадоксально, часто люди самі є причиною своїх хвороб, бездумно вкорочують собі віку через згубні звички. Давайте поміркуємо, що це за звички ? Де вони взялися? Чи можна їх позбутися?

Психолог. Тютюн, алкоголь, наркотики – універсальний протектор: залежно від потреби розслаблює або стимулює нервову систему, підвищує судинний тонус, дає аморфне відчуття вдоволення, причому без жодного напруження, без вольової боротьби, без цілеспрямованої, тривалої роботи над собою і над своїм життям. Це засіб для певного типу людей одержати втіху та розраду в цьому складному світі найпростішим шляхом. Та до чого це може привести?

Архознавець. Декілька інтригуючих фактів допоможуть вам зробити певні висновки. Цікаво, іспанці вважали, що дим із ніздрів могли пускати тільки чорти.

В Італії тютюнопаління оголосили «забавкою диявола». Римські папи пропонували відлучити від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн. Для науки потомству, п’ятьох ченців, що спіймалися на курінні, замурували живцем у монастирській стіні. А в Англії, за указом Єлизавети І (1585 р.) курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузком на шиї. В цій країні, в середні віки, таким людям відсікали голову та виставляли її на площі з люлькою в роті.

У Росії, за царювання Михайла Федоровича, звинувачених у курінні вперше карали 60 палицями (ударами по стопах), вдруге – відрізуванням носа або вух. Після спустошливої пожежі в Москві у 1634 р., причиною якої було куріння, його заборонили під страхом смертної кари.

Хімік. З продуктів сухої перегонки тютюну найбільше значення мають аміак, оксид вуглецю(ІІ) та канцерогенні вуглеводні (від лат. слова «канцер»-рак), які сприяють виникненню злоякісних пухлин. Є в тютюновому димі й радіоактивний полоній.

Лікар. Кожна викурена сигарета – це токсичний удар по стінках кровоносних судин. Сотні тисяч судин після цього спазмуються на 40-50 хвилин, виключаються з кровообігу.

Статист. Всесвітня асоціація легеневих захворювань прогнозує, що до 2030 року кількість смертей унаслідок куріння збільшиться в два рази! Підраховано, що якби всі чоловіки кинули палити, то смертність від раку знизилася б на 40%.

Легені людини, яка викурює пачку сигарет щодня протягом року, наповнені одним літром осадкової смоли.

Кожна викурена сигарета скорочує життя людини на 8 хвилин.

Лікар. У 1992 році мої французькі колеги протягом п’ятирічного нагляду 18000 пацієнтів довели, що сигарети відповідальні за 20% випадків помутніння кришталика ока, що викликало катаракту. Ця шкідлива звичка перешкоджає лікуванню ревматизму. Викликає 40% випадків раку нирок і сечового міхура, 80% - раку стравоходу, практично в цілому відповідає за рак горла і ротової порожнини.

Ведучий. Із прослуханого вже можна зробити певні висновки. Якими вони будуть, вирішувати вам. Та допоможе нам зорієнтуватися у виборі правильного життєвого шляху гра «Доповни недописане…»

*Психологи з’ясували, що дим, навіть на зображенні викликає у людей…(негативні емоції).

*Б.Шоу про курця сказав:

«В кишені у мого приятеля бікфордів шнур, на одному кінці якого – вогонь, на іншому - … (дурень)

*90% курців зізнаються, що вони хотіли б …(покинути палити).

*Тим, хто хоче позбутися звички палити, німецькі наркологи радять більше їсти овочів, в яких є нікотин. Це… (баклажани, помідори, картопля, кольорова капуста).

*Одного разу, в Ніці, було влаштоване занадто бучне змагання на найкращого курця. Два його учасники викурили без перерви по 60 цигарок і …(через кілька годин померли, інші – тяжко захворіли).

*Західні сексопатологи сьогодні стверджують, якщо курить жінка, то через куріння вона демонструє…(свою сексуальну невдоволеність).

*У фільтрі сигарети може скупчитися така кількість нікотину, якої досить, щоб… (убити мишу).

* Якщо людина викурює за день одну пачку сигарет вартістю 37 грн., то за рік це становить … ( ? грн.)

Сміхотерапевт. Від таких повідомлень навіть у здорової людини запаморочиться голова. Тому пропоную «підлікуватися» сеансом сміхотерапії. У присутніх буде шанс зрозуміти, про що буде йти мова далі.

Третій лишній

Йдуть вовки, обидва сірі,

Кличуть барана:

– Підем з нами, третім будеш,

Вип’ємо вина.

В гастрономі лісовому

Напилися в дим

І добряче закусили

Бараном дурним.

Тож коли тебе гукають

Двоє в гастроном,

Стережися, щоб не сталось

Те, що з бараном.

П.Глазовий

Ведучий. Ви здогадалися, про що ми зараз будемо говорити? Так, про алкоголь. «Аль-коголь» - одурманюючий.

Хто з вас може похвалитися п’яницею-товаришем чи захоче познайомитися з людиною-алкоголіком?

(Думки учнів)

Так, людина-алкоголік – це справжнє лихо для сім’ї, всього суспільства.

Лікар. Алкоголь, вражаючи центральну нервову систему, порушує функції організму: послаблюється зір, слух, затьмарюється мислення і мовлення, притуплюється загальна чутливість і здатність реагувати, хода стає невпевненою і хисткою.

Статист. Саме алкоголіки, частіше за інших, є суб’єктами і об’єктами дорожньо-транспортних пригод. Вони стають причиною сварок, бійок… Як результат – понівечені стосунки, хвороба, каліцтво, навіть смерть.

Ведучий. Як вилікувати такого хворого? Коли він отримав такий діагноз?

Сміхотерапевт. Якщо вже говорити про сміхотерапію, то це буде сміх крізь сльози.

Для пьянства есть такие поводы:

Крестины, свадьба и развод,

Мороз, охота, Новый год.

Выздоровленье, новоселье,

Печаль, раскаянье, веселье,

Успех, награда, новый чин

И просто пьянство без причин.

Архознавець. Горілка. Цей напій був завезений до Росії 500 років тому і мав міцність 14%. Завезли його генуезці.

Ведучий. А давайте з’ясуємо, яку роль виконували алкогольні напої в минулому за допомогою гри «Здогадайся і покайся».

*В стародавньому Римі вино пили тільки розбавленим. Його міцність була 8-10% А от нерозбавлене давали рабам. З якою метою? (Потім показували молодим патриціям, які вони «гарні» оті п’яні раби.)

*В дохристиянській Русі вживали алкогольні напої тільки у трьох випадках. Яких? (На похороні, при народженні дитини, з приводу перемоги над ворогом.)

*У Франції, в часи Гюго, вельможну особу, яка проїжджала через місто, пригощали вином із чотирьох бокалів. В одному із них було «свиняче» вино.

Здогадайтеся, в якому? (В четвертому бокалі. Після трьох випитих, людина стає схожою на свиню.)

*В ХІІІ ст. арабський філософ Абуль-Фараж зобразив чотири ступені сп’яніння, порівнюючи людину з твариною. На яких тварин стає схожа людина в стані алкогольного сп’яніння?

(Спочатку така людина стає схожою на павича. Вона маніжиться, її рухи плавні та величаві. Потім вона набуває характеру мавпи та починає з усіма загравати та шуткувати. Згодом вона перетворюється на лева. Стає самовпевненою, гордою. А на закінчення – це звичайна свиня.)

Ведучий. Хто знає, чи знайдеться така людина, яка пишатиметься тим, що її будуть порівнювати зі свинею.

(Думки учнів).

Архознавець. Від алкоголізму і пияцтва лікувались і наші пращури. Тільки використовували для цього не пігулки, «еспералі», чи «торпеди»… Такі люди йшли до попів. Вони ж, служителі церкви, організовували при храмах групи тверезості. Прихожани цілували ікону святого Сергія і давали перед нею зарок не пити оковитої протягом певного часу. По-нашому, кодувалися. Та не кожен храм чи церква могли відвадити від зеленого змія.

В ХІХ ст. по губерніях ходив слух про те, що кинути пити можна лише відвідавши церкву Покрова Пресвятої Богородиці, що знаходилася в 28 верстах від Москви в селі Нахабіно. По 30 тисяч чоловік в рік відвідували цю церкву, бажаючи вилікуватися від цієї пагубної звички.

Психолог. Якщо з тютюнопалінням та алкоголем ведуть боротьбу ще здавна, то ефективного способу боротьби з наркоманією світ ще не знайшов.

  • Що вам відомо про цю хворобу?

(Відповіді дітей)

Статист. Прикро, та 90% українських наркоманів – люди до 30 років. Лікар. Наркоманія – вживання одурманюючих речовин. Ейфорія – комплекс відчуттів після вживання наркотиків. Щоб «подивитися мультики», людина потрапляє на гачок, з якого буває дуже важко «відчепитися».

Хімік. Кількість речовин, які викликають наркоманію, дуже велика. Найбільш поширені:

  1. Опій і його препарати.

  2. Снодійні засоби.

  3. Індійська конопля, гашиш (план, анаша, маріхуана).

  4. Кокаїн.

  5. Стимулятори ЦНС.

До формуючих наркотичну залежність відносяться речовини, які викликають галюцинації.

Лікар. Наркоманам властиві такі хвороби як гастрит, гепатит, слабкість серцевих м’язів, психічні розлади, СНІД, дефіцит маси тіла. У них випадають зуби…

Підлітки, які вживають наркотики, в майбутньому не зможуть мати дітей.

Наркоманія – це хвиля злочинності.

Ведучий. – Як ви вважаєте, що спонукає молодих людей вживати наркотики. Та й «задоволення» це не з дешевих. В залежності від якості продукту, за цей товар платять 200-250 доларів за грам. Та чи справа тут у грошах?

(Роздуми дітей)

Психолог. Я хочу запропонувати вам п’ять правил: як не стати жертвою наркоманії. Вашим завданням буде не просто прослухати, а ще й прокоментувати (підібрати прислів’я, приказки, фразеологізми до цих тверджень).

Правило перше: перш ніж придбати порцію «дурі», як слід подумай, навіщо тобі це потрібно. (Замість проблем – нічого гарного).

Правило друге: якщо ти, з цікавості, все ж таки придбав цю гидоту, не полінись її донести до смітника чи унітазу. (Пожалієш гроші – заплатиш значно дорожче).

Правило третє: Боже збав дати згоду передати пакет із чимось сумнівним своєму товаришеві. (Так частіше за все потрапляють в брудні історії).

Правило четверте: якою б привабливою не здалася тобі пропозиція «спробувати щастя» – відмовся! (Безкоштовним буває лише сир в мишоловці).

Правило п’яте: якщо ти попробував «дурі» і не проти повторити, не забувай – за все потрібно розплачуватися. (Ціну ти вже знаєш).

Учитель. Відомо, що кожна людина проектує власну долю. Дехто із вас на своєму життєвому шляху зустріне образу, байдужість, зневагу. Інші можуть потрапити під «поганий вплив» і стоятимуть на роздоріжжі. Та слід завжди пам’ятати, що з любої непередбачуваної ситуації можна знайти вихід. Тільки не шукайте його в алкоголі, наркотиках чи курінні. Думаю, ви зрозуміли, що це помилкова пристрасть, хибний шлях. Ніщо не може компенсувати любові, доброти, родинного затишку, щирого спілкування.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
9
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!