Роль дієслів у мовленні. Дієслова протилежні за значенням.

Опис документу:
З’ясувати з учнями роль дієслів у мовленні. Розвивати вміння знаходити дієслова у текстах і влучне вживання їх у мовленні. Формувати загальнонавчальні та загальнокультурні компетентності. Розвивати діалогічне мовлення. Вдосконалювати навички роботи в парах. Виховувати такі риси характеру, як доброту, людяність, чуйність.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Роль дієслів у мовленні. Дієслова протилежні за значенням.

Мета. З’ясувати з учнями роль дієслів у мовленні. Розвивати вміння знаходити дієслова у текстах і влучне вживання їх у мовленні. Формувати загальнонавчальні та загальнокультурні компетентності. Розвивати діалогічне мовлення. Вдосконалювати навички роботи в парах. Виховувати такі риси характеру, як доброту, людяність, чуйність.

Зміст уроку

I. Організаційний момент.

1. Хвилинка психологічного настрою.

Щоб урок нам розпочати,

Треба разом промовляти:

« Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту.

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Хочу отримати знання»

II. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Сьогодні до нас на урок завітала незвичайна, чарівна гостя. А хто саме відгадайте загадку.

Раптом в лісі посвітліло,

Стало всюди чисто й біло.

А тепла чогось нема.

Це прийшла до нас…(зима)

  • Молодці! Так дійсно прийшла до нас в клас тітонька зима та принесла чимало різних , цікавих завдань. І ось перше із них… Нам потрібно дізнатися тему сьогоднішнього уроку.

  • У кожного на парті лежать словникові слова. Чого не вистачає в них? Ваше зараз завдання вставити пропущенні букви та з них прочитати тему сьогоднішнього уроку.

Картки

Ве..мідь, алфав..т, за..ць, вере..ень, ву..иця, гер..й, за..дання, п..милка.

  • Вірно! Тема нашого сьогоднішнього уроку «Дієслова протилежні за значенням».

Щоб слова були влучними, а мова — барвистою, сьогодні ми будемо вчитися добирати необхідні за змістом слова: протилежні за значенням.

2. Девіз уроку.

Думати швидко,

Виконувати чітко,

Творчо працювати,

Каліграфічно писати.

III. Актуалізація опорних знань.

1. Каліграфічна хвилинка.

Пані Зима хоче перевірити як ви вмієте каліграфічно писати .

Сс Сс Сс

Сонце світить , та не гріє.

2. Бесіда.

  • Коли сонце світить , але не гріє ? (Зимою)

  • Назвіть слово яке відповідає на питання Що? (сонце)

  • Знайдіть слова дії . Назвіть їх. (світить, гріє). Підкреслимо їх двома лініями.

  • На які питання відповідають слова дії?

IV. Мотивація навчальної діяльності.

ДВА БРАТИ

Два брати жили на світі. Був один з них працьовитий, 

А другий — ледачий дуже. Слухай казку про них, друже. 

Той хоробрий і правдивий. Той брехливий,полохливий. 

Той розумний, той дурний, Той великий, той малий. 

День і ніч брати сварились І ніколи не мирились. 

Все, що перший будував. Другий миттю руйнував. 

Кожен рать повів свою. Стрілись вороги в бою.

Із високим стрівсь низький. На товстого йшов тонкий, 

Стрів білявого чорнявий. Огрядного — худорлявий. 

На сумного йшов веселий. На тендітного дебелий. 

Ця кривавая війна — Нині сива давнина. 

Хоч брати вже й помирились. Після них слова лишились. 

Дуже горді, незалежні, Абсолютно протилежні. 

В мові ці слова живуть, їх антонімами звуть.

А. Свашечко

— Сьогодні ми будемо вчитися відшукувати дієслова, протилежні за значенням.

V.  Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Робота в парах.

У вас на партах є малюнки. Доберіть малюнки протилежного значення.

Назвіть , які ви малюнки підібрали. Поставте запитання до них. Що це за слова ? (Слова протилежного значення)

2. Робота з підручником с. 104. Вправа 1.

- Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте ? Назвіть слова протилежні за значенням.

- Спишіть. Дієслова протилежні за значенням підкресліть двома лініями.

Фізкультхвилинка.

  • А зараз ми з вами трішечки відпочинемо.

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали — сіли, встали — сіли,

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли, дітки, всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

Книги відкриваємо —

Знання здобуваємо!

3. Робота в парах. Гра «Протилежності».

- До слів лівого стовпчика доберіть протилежні за значенням з правого. Запишіть парами.

Говорити будувати

Руйнувати продавати

Купувати мовчати

4. Гра «Скажи швидко і влучно навпаки».

Розмовляти, плакати, радіти, хвалити, ганьбити, стояти, любити, дружити, сварити, товстіти, реготати, заходити.

5. Самостійна робота.

- Випишіть слова протилежні за значенням.

Ластівка день починає, а соловей кінчає.

Сміливий там знайде, де боягуз загубить.

Згода дім будує, а незгода руйнує.

VI. Підсумок уроку.

  • Про які слова ми сьогодні говорили?

  • Що таке дієслово ?

VII. Домашнє завдання.

С. 104 вправа 3

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Мовленнєва майстерність педагога Нової української школи. Вербальний і невербальний імідж»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.