Робота на тему: «Смог – екологічна проблема нашого сьогодення»

Опис документу:
Останні дні в Україні фіксують підвищений рівень забрудненості повітря. Припускають, що нині над нашою країною найбільша концентрація чадного газу. Деякі називають це екологічною катастрофою. Дані гази є небезпечними канцерогенами.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Останні дні в Україні фіксують підвищений рівень забрудненості повітря. Припускають, що нині над нашою країною найбільша концентрація чадного газу. Деякі називають це екологічною катастрофою. Дані гази є небезпечними канцерогенами.

Смог - специфічне атмосферне явище антропогенного походження, яке виникає внаслідок надходження до нижніх шарів тропосфери газів та аерозолів, які зазнають перетворень у повітрі з формуванням вторинних забруднювачів. Вперше термін смог було застосовано у 1905 р. для опису густого смердючого туману, що регулярно утворювався у Лондоні внаслідок викидів диму від пічного опалення 10-ти мільйонного міста. З часом цей темрін поширили на інші стійки атмосферні явища забруднення повітря.

Причини виникнення смогу:

• вихлопні гази автомобілів;

• діяльність електростанцій і заводів;

• природні і торф'яні пожежі;

• горіння вугілля;

• куріння;

• шкідливі випари від багатьох споживчих товарів, включаючи хімічні розчинники, фарбу або навіть лак для волосся.

На даний момент розрізняють три типи смогу, класифікуючи їх за умовами виникнення , а назви відображують характерні райони виникнення:

Крижаний смог (аляскінський тип) - виникає при забрудненні повітря газодимовими викидами за умов низької температури повітря (< -20оС) та високій вологості. За таких умов відбувається виморожування вологи у вигляді крижаного аерозолю. На поверхні частинок льоду відбувається осадження діоксиду сірки. Низька температура сприяє його конденсації та розчинення у аерозолях. Зазвичай крижаний смог вказують для міст, розташованих у високих широтах. Проте такий смог також є поширеним. Зокрема, в Києві крижаний смог утворюється взимку при випадінні крижаного туману від роботи ТЕЦ та вихлопів автотранспорту. При цьому часто реєструється метеорологічна аномалія - температурна інверсія, коли біля земної поверхні зосереджується холодний шар повітря, в якому концентруються всі викиди.

Утворення крижаного смогу від викидів котелень та ТЕЦ

Вологий смог (лондонський тип) - є подібним до крижаного, але виникає за температури близько 0оС, 100% вологості та наявності у повітрі аерозолів сажі та діоксиду сірки (головним чином внаслідок спалювання кам'яного вугілля). Не вірно розуміти, що смог у Лондоні - це проблема сучасності. Ще у 1306 англійський король Едвард І намагався заборонити спалювання кам'яного вугілля у межах міста з метою зменшення забрудненості повітря. У 17-ст. ця проблема набула таких масштабів, що у 1661 р. одним з засновників Лондонського королівського товариства Дж. Івліном було видано памфлет Fumifugium, в якому він звертався до короля та парламенту з вимогою вирішити проблему забруднення повітря. Найбільш відомим лондонський смог став після катастрофи у грудні 1952 р., коли кілька тижнів в атмосфері міста панував щільний смог, який тільки за підтвердженими даними забрав життя понад 8000 мешканців. Незважаючи на поступову відмову від опалення житла кам'яним вугіллям, смоги у Лондоні продовжують періодично вникати. Від вологого смогу на даний момент страждають великі китайські міста. Подібні катастрофічні явища відомі і в інших містах. Зокрема, масштабний смог утворився у грудні 1930 р. в густонаселеній долині річки Маас і охопив територію Франції, Бельгії та Нідерландів. Загальна кількість загиблих безпосередньо від смогу становить не менше 60 осіб. Одним з специфічних чинників виявився фторгідроген, що утворювався при виробництві сталі. Крім того, загинуло багато худоби, що випасалася на заплавних луках. У США подібна ситуація утворилася у місті Донора у жовтні 1948 р., коли загинуло не менше 20 осіб. Специфічним забруднювачем тут виявився хлоргідроген та фторгідроген, які утворювалися при металургійному виробництві фабрики U.S. Steel's Donora Zinc Works.

Смог на місто Донора (США) у 1948 р. та Великий лондонський смог у 1952

Фотохімічний смог (лос-анжелеський тип) - кардинально відрізняється від попередніх типів і являє собою фотохімічну реакцію оксидів азоту, кисню та летких органічних сполук, які виступають первинними забруднювачами, що надходять до повітря переважно внаслідок роботи автомобільних двигунів. Але основними чинниками небезпеки, що власне і формують це явище, є вторинні забруднювачі, що утворюються у атмосфері під дією сонячного світла. Такими сполуками є альдегіди (переважно формальдегід), пероксиацил нітрати та головний забруднювач - озон. Саме завдяки озону смог набуває сиро-блакитного кольору. Не зважаючи на назву, найбільше від фотохімічного смогу постраждав не Лос Анжелес, а Ню-Йорк, де у 1953 р. загинуло 170-260 осіб, у 1963 р. - 200 осіб, у 1966 р. - 168 осіб. Такий тип смогу є характерним для густонаселених мегаполісів з великою кількістю автотранспорту, що розташовані у спекотному сухому кліматі (Мехіко, Делі, Пекін, міста Південно-Східної Азії).

Фотохімічний смог у Мехіко

Всі попередні приклади характеризують локальні атмосферні явища, які охоплюють кілька сотень квадратних кілометрів, а їх стійкість обумовлена наявністю метеорологічних температурних аномалій. Екстенсивний розвиток промисловості та сільського господарства Китаю, Індії та країн Пвіденно-Східної Азії, призвів до появи особливого типу смогу - Південно-азійського туману (хмари). У певні сезони року масштаби цього атмосферного явища охоплювали значну частину Азійського континенту. Зокрема, одним з найбільших азійських туманів визнано смог, що тримався з серпня по жовтень 2006 р. і охопив Індонезію, Малайзію, Сингапур, Південний Таїланд та Південну Корею. Крім промислових викидів, додатковими чинниками виявилися лісові пожежі та сезонне спалювання сільськогосподарських відходів.

Південно-азійський туман внаслідок лісових пожеж на Суматрі у 2006 р.

Шкідливі речовини, що містяться в смогу і їх вплив на людину.

Головними постачальниками шкідливих речовин в атмосферу є викиди промислових підприємств, при виплавці металів, при переробці нафтопродуктів, при виробництві хімікатів. У великих містах одним з основних забруднювачів повітря є вихлопні гази двигунів внутрішнього згоряння автомобілів. Також багато шкідливих речовин виділяють теплоелектростанції, сільське господарство. Всі ці забруднювачі служать причиною головного болю, захворювань нервової системи, запалень органів дихання та очей, загострень серцево-судинних захворювань. Самим раннім з випадків появи смогу, що мав серйозні наслідки, були події в місті Донорі (штат Пенсільванія, США) в жовтнi 1948 года-20 чоловік померли протягом кількох днів, число хворих перевищило 6 тисяч. Через 4 роки, в грудні 1952 року народження, смертоносний туман, що опустився на Лондон, забрав життя 4000 осіб, понад 10000 важко захворіли.

Чому шкідливий смог? 7 фактів

 • Тривалий вплив високої температури повітря може призвести до порушення обміну речовин, зневоднення та тепловим ударам, окрім того зниження імунітету, що викликає ряд захворювань.

 • Смог стає причиною появи болі в голові, ускладнення при диханні, викликає запалення слизових оболонок очей, носа, гортані.

 • У період поширення смогу, зростає кількість випадків викликів швидкої допомоги та госпіталізації хворих, зростає кількість летальних випадків від респіраторних захворювань та захворювань серцево-судинної системи.

 • Відзначають, що найбільш небезпечний період, це ранішній період, оскільки за ніч, небезпечна суміш концентрується у наземному шарі. Прогрівання повітря, ближче до обіду, підіймає все у повітря.

 • Рекомендують уникати ранкові пробіжки та прогулянки з собаками, що несуть додаткову загрозу життєдіяльності організму, через високу концентрацію смогу.

 • За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у крупних містах, через смог, значно зросла смертність від легеневих захворювань, бронхіту, астми, пневмонії.

 • Забруднення повітря, негативно впливає на період вагітності, має негативний вплив на розвиток плоду, з відповідними наслідками: знижена вага при народженні, захворювання внутрішніх органів.

Як стверджує Всесвітня організація охорони здоров'я, забруднення повітря є причиною до 30% випадків появи пухлин, в той час як генетична схильність обумовлює їх розвиток в 15% випадків. За даними Health and Environmental Alliance, щорічно 3500 передчасних смертей, 1000 нових епізодів госпіталізації, 1600 випадків хронічного бронхіту - це не що інше, як ефект впливу забруднення повітря на наш організм.

На думку зарубіжних фахівців, смог робить такий вплив на людину, що є однією з найнебезпечніших загроз для нашого здоров'я. Організм стикається з дуже серйозними наслідками, пов'язаними з його виникненням. Однак при цьому важливо підкреслити, що смог шкодить здоров'ю неоднаково для всіх людей. Ступінь шкоди, заподіяної здоров'ю димовою завісою смогу з його шкідливими речовинами, залежить від його концентрації і часу впливу, імунітету конкретної людини, наявних у нього захворювань і віку.

Пухлини.

Один з найнебезпечніших ефектів впливу смогу на людину, на його здоров'я - це провокування онкозахворювань. Вдихувані частинки пилу і гази потрапляють в різні внутрішні органи, руйнуючи зсередини наш організм. Що потрапили всередину канцерогени сприяє розвитку раку легенів, нирок, сечового міхура, порожнини рота, придаткових пазух, глотки і гортані.

Захворювання серцево-судинної системи.

Забруднене повітря, зміг шкодить також тим, що робить істотний негативний вплив на розвиток артеріальної гіпертензії, порушень ритму серця, ішемічної хвороби серця. Він сприяє збільшенню серцевої недостатності, коронарних болів, порушень серцевого ритму.

Захворювання дихальної системи.

Смог серед інших шкідливих речовин містить, крім іншого, діоксид сірки, який потрапляє під час дихання на слизову оболонку носа і в верхні дихальні шляхи. Певна його кількість досягає і нижнього їх ділянки, а потім проникає в нашу кров. При цьому не потрібно великої концентрації шкідливих сполук в повітрі, щоб тривалий його вдихання послабило захисні функції дихальних шляхів, полегшуючи тим самим проникнення в організм бактерій і вірусів.

Вплив на нервову систему.

Нездужання і неполадки з боку нервової системи в деяких випадках теж є наслідком забруднення повітря, шкоди смогу. Поточне якість повітря сприяє проблем з концентрацією уваги/ Більш швидким старінням нервової системи, а також збільшення ризику захворювання Альцгеймера.

Заходи попередження смогу і засоби захисту від нього.

Захиститися від смогу важко. При його появі, перш за все, слід якомога щільніше закрити вікна і двері в своєму будинку (не завадять і ущільнюють матеріали - папір, поролон) і не випускати на вулицю маленьких дітей. Якщо необхідно здійснити поїздки по місту, для захисту органів дихання слід використовувати марлеву пов'язку, злегка змочену розчином питної соди (приблизно такі пов'язки використовували для захисту від газів під час Першої світової війни). Але краще попередити смог так, щоб зменшити шкідливі викиди промислових підприємств. Потрібно замінити токсична пальне, іншими більш екологічно чистими джерелами електричної енергії, такими як, безпосередньо сонячна енергія (в сонячних батареях), вітер, термальні джерела надр Землі та інші. Треба домагатися, щоб підприємства ставили ефективні очисні фільтри. В даний час, для зниження рівня шкідливих вихлопів автотранспорту, встановлюються спеціальні каталізатори на машини, і розробляється більш екологічно чисте паливо. Перспективно і більш широке застосування всередині міст електромобілів.

Профілактика смогу: 15 дієвих заходів

З метою зниження негативного впливу на організм, у періоди появи димового туману, необхідно дотримуватись певних мір захисту:

 1. Обмежити фізичне навантаження

 2. Уникати перебування ранком на повітрі, оскільки в цей час концентрація смогу найвища

 3. Не виходити на повітря вулиці у період спеки, з 11 до 16 години

 4. Використовувати головні убори, для захисту голови

 5. Вдягати легкий, просторий одяг з натуральної тканини

 6. Збільшити кількість прийомів холодного душу

 7. Пити рідину кімнатної температури. Уникати газованих напоїв

 8. У приміщенні, де працює кондиціонер, встановити температуру не нижче 22-23 градусів. Через те, що різкий перепад температури збільшує ймовірність появи ризику респіраторного захворювання.

 9. У якості заспокійливих та антистресових засобів вживати настоянки валеріани, пустинника, відвари кропиви, ромашки, хмілю. Додатково проконсультуйтесь у лікаря.

 10. Регулярно промивати ніс та горло

 11. При посиленні запаху диму, рекомендують одягати захисні маски, які слід зволожувати, дверні щілини рекомендують ізолювати вологою тканиною.

 12. У приміщеннях слід проводити вологе прибирання

 13. Не вживати алкогольні напої, пиво, не палити тютюн, оскільки все це провокує розвиток гострих та хронічних захворювань серцево-судинної та дихальної системи.

 14. При появі симптомів гострого захворювання чи слабості, чи немочі (появи ускладнення дихання, кашлю, безсоння) необхідно звернутись до лікаря.

 15. За наявності хронічного захворювання, чітко виконувати призначення та рекомендації лікаря.

У цей період слід приділити додаткову увагу престарілим людям, дітям та хворим, тим, хто немає змоги собі допомогти.

Особливо обережними слід бути тим, у кого є легеневі захворювання, в цей період важлива консультація у лікаря. Оскільки у період задимлення повітря, зростає чутливість до алергенів та знижується імунітет організму.

Дихання задимленим повітрям, смогом негативно впливає на роботу печені, через дію токсичних елементів, що потрапляють в бронхи при диханні. Чим вищий рівень забруднення повітря, присутність хімічних домішок, тим вищий ступінь навантаження на печінку. Все це призводить до пошкодження клітин печінки, та як наслідок, до захворювань. Для відновлення печінки, лікарі рекомендують вживати продукти, що містять багато вітамінів А, С, Е, пити не менше двох літрів рідини на день (краще звичайну воду), соки з свіжо вичавлених фруктів, морси, охолоджений зелений чай.

Рекомендовані продукти для харчування:

 1. зеление яблука, волоський горіх і мед містять детоксицирующие кошти;

 1. цітрусовие (апельсин, грейпфрут) містять вітамін С, Ангіопротектори, що допомагають відновити цілісність кровоносних судин.

Нерекомендовані продукти для харчування:

 1. жареное м'ясо, ковбаси, особливо копчені - організм витрачає багато енергії на переробку;

 1. кісломолочние продукти в жарку погоду в кишечнику посилюються процеси бродіння.

Висновок

Смог відбувається в результаті великих викидів в атмосферу пара опалювальних систем, побутових газових викидів, антициклону при безхмарним погоді, легкому бризі, температурної інверсії, що перешкоджає підйому повітряної маси. Все це під дією сонця може реагувати з іншими речовинами в повітрі і створювати несприятливу обстановку, особливо в посушливі безвітряні літні дні. при тривалої ясній погоді сонячна радіація викликає розщеплення молекул діоксиду азоту з утворенням оксиду азоту і атомарного кисню. Атомарний кисень з молекулярним киснем дають озон. Здавалося б, останній, окислюючи оксид азоту, повинен знову перетворюватися на молекулярний кисень, а оксид азоту - в діоксид. Але цього не відбувається. Оксид азоту вступає в реакції з олефінами вихлопних газів, які при цьому розщеплюються по подвійному зв'язку і утворюють осколки молекул, і надлишок озону. В результаті тривалої дисоціації нові маси діоксиду азоту розщеплюються і дають додаткові кількості озону. Виникає циклічна реакція, у результаті якої в атмосфері поступово накопичується озон. Цей процес в нічний час припиняється. У свою чергу озон вступає в реакцію з олефінами. В атмосфері концентруються різні перекису, які в сумі і утворюють характерні для фотохімічного туману оксиданти. Останні є джерелом так званих вільних радикалів, що відрізняються особливою реакційною здатністю. Такі смоги - нерідке явище над Лондоном, Парижем, Лос-Анжелесом, Нью-Йорком і іншими містами Європи й Америки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Цифрові практики Нової української школи: створення освітнього відеопроєкту»
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.