Робота на тему: «Грак»

Опис документу:
Ареал грака простягається Євразією від Скандинавії на схід до узбережжя Тихого океану. В Україні трапляється як гніздовий або зимуючий вид на всіх території України, крім гір. Грак - типовий мешканець культурного ландшафту. Найбільш охоче селиться в старих парках і лісопарках, в невеликих гаях, придорожніх лісосмугах, нерідко - на прилеглих до населених пунктів узліссях лісу, на окремих групах дерев і навіть на вуличних насадженнях.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Україна

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, молоді та спорту

Глибоцька райдержадміністрація

багринівська зош І-ІІІ ступенів

Багринівської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області

Дослідницька робота на участь у районному етапі Всеукраїнської трудової акції «Птах року».

Робота на тему:

«Грак»

Виконали:

Учениця 7 класу

Патраш Анастасія

Вчитель біології

Багринівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Горечка Мар’яна Іванівна

Багринівка 2019рік

Грак (Corvus frugilegus)

Вид – Грак (Corvus Frugilegus)
Рід – Крук (Corvus)
Родина – Воронові (Corvidae)
Ряд – Горобцеподібні (Passeriformes)

Середовище існування

Ареал грака простягається Євразією від Скандинавії на схід до узбережжя Тихого океану. В Україні трапляється як гніздовий або зимуючий вид на всіх території України, крім гір. Грак - типовий мешканець культурного ландшафту. Найбільш охоче селиться в старих парках і лісопарках, в невеликих гаях, придорожніх лісосмугах, нерідко - на прилеглих до населених пунктів узліссях лісу, на окремих групах дерев і навіть на вуличних насадженнях. У населених пунктах біля старих доріг на деревах часто можна натрапити на «граківники» - колоніальні поселення, які містять від декількох десятків до багатьох сотень гнізд, які використовуються протягом багатьох років. Граки тяжіють до панівних за висотою дерев, що ростуть на підвищеннях. Надає перевагу старим розлогим деревам, але не уникає і середньовікових насаджень.

Опис

Довжина тіла – 44 – 46 см
Розмах крил – 81 – 99 см
Вага – 330 – 600 г

 Досить великий птах компактної статури, при цьому витягнутої форми. Оперення грака блискуче-чорне, з фіолетовим відливом. Дзьоб загострений, у його основі шкіра у дорослих птахів гола, але у молодих оперена, що відрізняє його від крука та чорної ворони. Статевий диморфізм відсутній. 

Спосіб життя

Грак є суспільним птахом, все життя проводить у товаристві собі подібних, іноді складаючи численні (сотні птахів) групи. Політ важкий, з ледачими помахами крил, але буває маневровий, часто ширяючий. Здобуває поживу переважно на землі, відшукуючи безхребетних, в основному черв'яків і комах, частини рослин, насіння, дрібних хребетних, падло, харчові покидьки, місцями фрукти, насіння хвойних, волоські горіхи, жолуді. Граки разом з іншими представниками родини воронових наділені високими розумові здібностями, вищими не тільки за інших птахів, а й за більшість тварин. Численні спостереження доводять, що граки керуються не тільки інстинктами, а й інтелектом. Розум птахи виявляють у розумінні деяких фізичних процесів та умінні рахувати кількість речей. Так, в одному з досліджень граки не могли дістатится до хробака, який плавав у вузькій високій склянці з водою. Її неможливо було перекинути, тому птахи здогадалися кидати камінці у склянку. Граки швидко зрозуміли, що чим більші камінці будуть у воді, тим швидше підійметься її рівень.Мурашині ванни

Розмноження

Гнізда граки найчастіше мостять в верхівкових розвилках крони або на бічних гілках на значній (до 15-20 м) висоті, крім випадків, коли під гніздування зайняті низькорослі деревостани. Порода дерев, зазвичай, не грає істотної ролі при виборі місця гніздування. Колонії бувають дуже щільними, особливо за браком придатних дерев. Буває, що на одному дереві розташовується до декількох десятків гнізд, і тоді деякі з них, тісно з'єднуючись краями, утворюють громіздкі споруди химерної форми. На більш-менш великих лісових ділянках колонії розосереджені і нерідко займають значну площу. Крім того, відомі рідкісні випадки поселення граків в незвичайних місцях, наприклад на металевих опорах ліній електропередач. Гнізда досить масивні, споруджуються із сухих деревних гілок і сучків та використовуються протягом декількох років, у зв'язку з чим регулярно добудовуються і з кожним роком збільшуються. (Якщо гніздо з якоїсь причини не займається, будівельний матеріал швидко розтягується птахами для спорудження нових гнізд.) Глибокий лоток рясно вистилається сухою травою, мохом, ликом, шерстю, пір'ям, нерідко серед цього матеріалу трапляються нитки, конопать, дрібні ганчірки, обривки паперу, тощо.

У кладці зазвичай 3-5, рідше 6 яєць. Забарвлення та розміри їх бувають дуже схожі з яйцями сірої ворони, але частіше вони трохи дрібніше і відрізняються буро-жовтим відтінком. До гніздування птах береться рано - в першій декаді квітня, причому свіжі (пізні і повторні) кладки можна виявити до середини травня. У центрі колонії кладки з'являються дещо раніше, ніж на периферії. У році один виводок. Насиджує самка протягом 16-18 діб. Виліт граченят відбувається через 30 днів. Вилітають на початку травня і в першій половині червня.

Охорона

Попри поширені негативні стереотипи, грак відіграє важливу роль в екосистемах, слугуючи природним регулятором надлишкової чисельності гризунів та комах. Гнізда граків для виведення власних пташенят використовують малі хижі птахи. Грак перебуває під захистом Бернської конвенції, що передбачає сувору заборону руйнування його гнізд, знищення кладок та пташенят.

У наших краях граки розповсюджені скрізь. Їх можна побачити в любій точці сільської місцевості, особливо на виорених полях. А взимку вони прилітають ближче до людей в село. І зграями вмощуються на гілках дерев, зокрема на горіхах.

Кожної весни ми вшановуємо приліт птахів до нашої місцевості. Також особливу увагу ми приділяємо і гракам, оскільки вони масово перелітають з міста в село. Ми знаємо, що вони є кочовими птахами. Тому що взимку вони зосереджують своє перебування ближче до людини для того щоб пережити період відсутності їжі, а влітку, коли прокидаються від сплячки комахи, вони перебираються на поля і в сільську місцевість.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.