5 клас
Тема: РМ. Урок- пленер. Есе про осінь.
Мета: Учити відчути і зрозуміти природу, її красу і неповторність; дати поняття про есе, навчити писати есе про природу; розвивати уміння спостерігати, робити власні усні замальовки; виховувати почуття любові до природи.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово вчителя. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні у нас незвичайний урок мови, бо проводимо ми його не у класі, за партами, а на шкільному подвір’ї, на свіжому повітрі. Пленер – (фр. вільне повітря) - живопис на відкритому повітрі, що відтворює кольорове багатство природи, сонячне освітлення й повітряне середовище. Такі уроки любив проводити Василь Сухомлинський. На сьогоднішньому уроці-пленері ми будемо вчитися бачити, слухати й розуміти дерева, квіти й трави.
ІІІ. Основна частина.
1. Концерт на вулиці. Розпочнемо нашу розмову з загадки.
Коли з дерев всі листочки злітають?
Коли вже на південь птахи відлітають?
Коли небо сіре, холодний дощ ллється?
Оця пора року як,діти, зветься?(Осінь)
Учитель. Проминуло літо. Настала пора, яку часто звуть чудовою, замріяною, чарівною… У зелені коси дерев вплелися золотисті стрічки. Повітря прозоре і свіже. Дерева скидають на землю позолочене сонцем листя, яке розфарбувала осінь жовтими, червоними та коричневими кольорами. Тиша… І тільки ковані золотом листочки шумлять, дзвонять, шелестять: осінь, осінь, осінь… І ось сьогодні ми прославимо осінь поетичними рядками. Домашнім завданням для вас було відшукати й вивчити вірші про осінні зміни у природі. Запрошую прочитати виразно вивчений вірш напам’ять.
Молодці! Гарно справились із домашнім завданням. Завдяки вам ми багато дізналися про осінь, про зміни, які вона принесла у природу.
2. Інтерактивна гра. Діти встають навколо вас хороводом. По команді «Осінь!» діти починають бігати навколо вас. Потім ви вимовляєте: «Раз-два-три! Жовтий лист бери!». Діти розбігаються і шукають листочки, кожен раз називаючи різні кольори та назви листя (червоний, зелений, оранжевий, кленовий, дубовий, каштановий, березовий….)
3. Асоціації зі словом «Осінь» та підбір епітетів.
Обрізка дерев, «бабине літо», романтика, опадаюче листя, різнокольорові дерева, гарячий шоколад, граблі, дощ, вітер, падолист, багрянець, ключ, золото, краса, сум. Кущі - зелені, невисокі, колючі, старі, колючі, кострубаті. Дерева - високі, вікові, молоді, сумні, похилені, хвойні, криві, стрункі, плодові, декоративні, садові. Трава - прим"ята, зелена, мокра, висока, пахуча, багаторічна, скошена, степова, морська, болотяна, цілюща, суха, шовкова, лугова, ніжна, жовта, молода. Небо - безмежне, зоряне, вечірнє, нічне, високе, недосяжне, хмарне, безхмарне, похмуре, сумне, чисте, синє, червоне, блакитне, багряне, осіннє, весняне, зимове.
4. Гра «Добери риму». Спробуємо відбудувати вірш. Я буду читати рядки, а ви добирайте риму. Золота осінь. Ще недавно в небі синім Пролітали журавлі. А сьогодні в безгомінні Ходить осінь по землі. Ніби сонцем вщерть налиті На гілках висять плоди, У багрянім жовтім листі Мріють веснами сади. І від краю і до краю, Від двора і до двора Золотого урожаю Знов до нас прийшла пора. О. Бродський
5. Робота над оповіданням В. Сухомлинського «ОСІНЬ ПРИНЕСЛА ЗОЛОТИСТІ СТРІЧКИ».
Ростуть над ставком дві берези. Стрункі, високі, білокорі. Опустили берези зелені коси. Віє вітер, розчісує їх. Тихо шелестять листям берези. То вони про щось розмовляють.
Однієї ночі стало холодно. На траві заблищали білі кристалики льоду. Прийшла до беріз осінь. Принесла їм золотисті стрічки. Вплели берези стрічки в зелені коси. Зійшло сонце.
Розтопило кристалики льоду. Подивилося сонце на берези й не впізнало їх — у зелених косах золоті стрічки. Сміється сонечко, а берези сумують.
- Чому сумують берези? Про що берези розмовляють? У якому стилі написано прослуханий твір? Доведіть свою думку. Які художні засоби використовує автор? Який за обсягом прослуханий твір?
6. Теорія літератури.
- Що таке есе? ( Есе — це прозовий твір невеликого обсягу і вільної композиції. виражає індивідуальні враження та міркування з конкретного приводу чи питання. Основні ознаки есе визначимо разом.
Яке за обсягом? (Невелике).
Що описується? (Вільна композиція).
Які використовуються художні засоби? (Епітети, порівняння, метафори).
7. Складання есе.
Роздивіться навкруги. Які зміни у природі відбулися з приходом осені?
Які стоять і про що мріють дерева?
Про що думає старий каштан, що стоїть біля школи?
Про що шепоче трава?
Що хоче розповісти краплинка роси?
Чим пахне вітер?
Як розмальоване небо?
Чому похилився і плаче отой кущик? Що трапилось?
Чого бояться квіточки на отій клумбі?
Чи потрібна допомога рослинам? Яка?
Коли радіють дерева, кущі, квіти? А коли плачуть?
Дихне вітрець і листячко зірветься, щоб політати в синяві небес. А я дивлюся і мені здається, що я іду у казку, в світ чудес.
Листопад в моєму місті
Листопад - останній місяць осені, попереду нас чекає зима, але не варто впадати у відчай. Так, в листопаді нас можуть промочити незліченні дощі. Автомобілі спробують облити з ніг до голови водою з калюж. Парасольки будуть ламатися, рватися і відлітати геть. Чекають нас також друг нежить та повсякчасна подружка холодів застуда. Хтось обов'язково зустрінеться з грипом, гайморитом. Почнуться в листопаді також пошуки теплих місць: пробіжки по магазинах, посиденьки в кафе. Люди будуть робити все, щоб менше перебувати на холоді. Але листопад - місяць, коли вже починається новорічний настрій. У деяких магазинах з'являються ялинки, гірлянди, іграшкові Діди Морози. Усі прагнуть наблизити свято. Листопад - час добрих котів, що весь час муркотять. Вони стають ледачими. Майже впадають в сплячку. У листопаді коти - найласкавіші. Цього місяця приємно ходити в кіно - грітися в затишних кріслах, дивитися цікаві фільми про тепли краї, їсти попкорн. Кіно можна дивитися вдома з чашкою чаю, тому листопад автоматично стає чайно - кавовим періодом. Додайте до цього різні тістечка, печеньки, плюшки! А ще в листопаді може вже випасти сніг. Багато хто з нетерпінням чекає ранньої зими, щоб вдосталь награтися в сніжки, поліпити сніговика, покататися на ковзанах. Звичайно, в листопаді у багатьох псується настрій від споглядання мокрих вулиць, голих дерев, холодних вечорів. Від того, що неможливо нормально погуляти на вулиці, доводиться бігти додому та там сидіти. Але у природи немає поганої погоди, кожна погода - благодать.
IV. Підсумок уроку.
А вам хочеться на пепері написати свої враження від осені? Тож швиденько за парти писати….














