Різноманітність тварин у природі

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Нестандартний урок. Урок – подорож

Тема. Тварини. Різноманітність тварин

Мета. Формувати в учнів поняття «тварини-живі організми»,уявлення про різноманітність тварин у природі; про види тварин, значення тварин у природі й цінність тварин для людей;

розвивати у дітей вміння порівнювати, ставити питання;

виховувати оцінне ставлення до власних вчинків та вчинків інших людей щодо природи.

Обладнання. Підручник Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна, робочий зошит для 3 класу, таблиці, малюнки тварин, малюнки лісу, картка читання, картки.

Хід уроку

І.Організація класу

Стали,дітки, всі рівненько!

Посміхнулись всі гарненько!

Бо у нас буде урок незвичайний.

Ми полинем у світи.

Мандруватимем завзято.

Знай, що вчиться завжди важко,

Легко буде у житті.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні урок у нас буде незвичайним. Ми з вами помандруємо до Лісової школи. А до кого саме? Відгадайте!

1. Дуже довга в нього шия

І плямиста, як у змія.

І тому через паркан

Заглядає, наче кран.

(Жираф)

2. Наче птиця крила має ,

Все літає і медок збирає.

(Бджілка)

3. Круглий клубочок

Покотився у садочок.

(Їжак)

4. Тільки й лине ц гаю

Все ку-ку,ку-ку!

( Зозуля)

5. Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст.

Пухова руденька шуба.

Із сосни стриба на дуба

(Білка)

Бесіда.

-Як назвати відгадки одним словом? (Тварини)

А які ви знаєте прислів'я та приказки про тварин?

Гра «Складанка». Робота в парах

Складіть прислів'я про тварин.

Де лелека водиться, там щастя родиться.

Мудрий, як сова.

Краще битися орлом, аніж зайцем.

Дивиться лисичкою, а думає вовчиком

Бджоли раді цвіту, а люди – літу.

Як рак на горі свисне,

У Лісовій школі ми зустрінемось саме з ними. Тож вирушаймо. А щоб не заблукати нам покаже дорогу та що

У ночі гуляє,

А вдень спочиває,

Має круглі очі –

Бачить серед ночі. ( Сова)

Так, Мудра Сова. Але при умові, що ми виконаємо її завдання. Тож заплющіть, будь ласка, очі.

(Звучить спів птахів, звірів)

Перегляд відео (https://www.youtube.com/watch?v=no_J3kGXRe0)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.Але ми не просто будемо подорожувати, а дізнаємось чому «тварини-живі організми», про різноманітність тварин у природі, про види тварин, значення тварин у природі й цінність тварин для людей;

розвиватимемо вміння порівнювати, ставити питання;

виховуватимемо оцінне ставлення до власних вчинків та вчинків інших людей щодо природи.

ІV.Вивчення нового матеріалу

Отже ми з вами на лісовій галявині.

(Звучить пісня «Лісова галявина»)

Погляньте, як красиво тут.

Які красиві квіти, які пахощі від них,

все співає, аж душа радіє.

- Як потрібно поводити себе в лісі?

(На дошці малюнки лісу)

Хвилинка спостережень

- Який сьогодні в нас день, місяць, пора року?

-Який стан неба?

- Яка погода надворі? Чи спостерігались опади?

-Які зміни в природі стали?

Ось і стежинка.

В дорогу нам Мудра Сова дає таблиці, які ми протягом мандрівки будемо заповнювати.

Таблиця

Що ми знаємо?

Про що хочемо

дізнатися?

Про що дізналися?

Тварини належать до живої природи Чим тварини подібні до рослин і чим відрізняються?

Тварини дають людям продукти харчування(молоко, м'ясо, яйця, матеріали для одягу) У чому тварини допомагають людям?

Завдання 1 від Мудрої Сови

Що вам відомо про тварин?

1.Створення «Асоціативного куща»

- А зараз Мудра Сова, поки ми йтимемо стежиною, познайомить нас із групами тварин.

2. Перегляд презентації «Групи тварин» Використання ЦР

На дошці зображення різних тварин.

- Чим відрізняються ці тварини?(Розміром, зовнішнім виглядом, забарвленням)

- Чим схожі ці тварини? ( Живий організм, рухаються, розмножуються).

4. Практична робота.

Робота з підручником ( с.100-102).Критичне читання

+ - «Я про це знаю»

? – «Це для мене невідомо»

! – «Про це я хочу знати більше»

Гра «Мікрофон».

Діти задають запитання по статті

- Як називається наука про тварин?

- Які є види тварин?

- Чому тварини живі організми?

5. Фізкультхвилинка

Раз, два, три - з нами до лісу іди,

Раз, два, три, чотири, п’ять,

Будем в лісі крокувать.

Там пташок ми повстрічаєм,

Разом з ними політаєм.

Разом із зайчиком пострибаєм,

І від вовка повтікаєм.

Як лисичка до зайчаток підкрадемось

До сонечка потягнемось.

Посміхнемось й мандрувати знов почнемо

Завдання 2 від Мудрої Сови

Осо ми і потрапили до Лісової школи. Подивіться скільки різних тварин тут навчаються. Давайте порівняємо чим тварини відрізняються від рослин?

6. Робота в групах

Порівняти рослини і тварини. (Порівняльна характеристика) Круги Венна

Рослини Тварини

Живі організми Живі організми

Нерухомі Рухаються

Живляться Живляться

Розмножуться Розмножуються

7. З'ясування користі тварин в природі та для людей.Випереджаюче навчання

Над цим питанням працювала група дослідників.

Повідомлення дослідників.

Дослідник 1. Тварини допомагають людині в роботі.( кінь, собака, осел)

Дослідник 2.Комахи запилюють рослини .

Дослідник 3.Тварини дають шкіру, молоко. Є продуктами харчування.

Дослідник 4. Спостереження за тваринами дає змогу створювати різні механізми.(Літаки, кораблі, землерийні машини)

Дослідник 5.Спілкування з тваринами приносить задоволення.

Створення загальної схеми

V.Закріплення вивченого матеріалу.

1.Робота в зошитах ( самостійно).

2.Заповнення таблиці Мудрої Сови Робота в парах

Скільки цікавого ми дізналися про тварин. Вони нам дякують за прихід. І хочуть розповісти повчальну казку.

Охорона тварин лісу.

Жили-були у Всесвіті дев'ять сестер-красунь. Та одна з них була найкрасивіша. Милувала всіх вона своєю вродою, чистими блакитними очима-озерцями, дзвінким життєрадісним голоском, що розливався пташиним щебетом, линув перегуками лісових звірів.

Розвівалося на вітрах її зелене волосся з переплетеного березового та вербового гілля А ще красуня мала чарівну вдачу. Ступить крок – і заллється все навколо бузковими кольорами, засміється – і розсиплеться пролісковий світ , притихне в задум і- і видніється рожевий обрій …

- Чи впізнали ви цю красуню? Як звуть її? ( Земля)

Так, це планета Земля, наша домівка у Всесвіті, яку ми порівнюємо з чарівною дівчиною.

… Та минав час. Почали тьмяніти і міліти її очі-озерця, рідшати волосся,затихати голоси…

- У мою душу закрадається тривога? А у вашу? Адже Земля - це наша домівка.

- Що саме непокоїть і тривожить вас? ( Міліють і забруднюються річки, вирубуються ліси, зникають деякі рослини, тварини, люди знищують рослин і птахів.)

- От скільки ви назвали. А що роблять з найдорожчим у світі, коли йому боляче, коли хворіє? ( Лікують, охороняють)

- Щоб зберегти види тварин і рослин, яким загрожує повне знищення, вчені почали записувати їх до Червоної книги.

Червона книга – це сигнал небезпеки, Це заклик до всіх людей - допоможіть!

До Червоної книги занесено 923 види рідкісних і зникаючих тварин і рослин.

Науковець.

Демонстрація Червоної книги.

Це Червона книга України. З неї ти дізнаєшся, скільки вимирає птахів, комах, рослинок. А в цьому винуваті люди. Це трагізм, засторога, прохання про допомогу планеті у відновленні живих істот. Щоб уник¬нути цього, коли ідете до лісу, не шкодьте, добре роздив¬ляйтеся навколо, щоб не наступити на маленьку мураш¬ку, не розчавити жука-бронзівку, просто так не зачепити, зламати гілку. Нам потрібно замислюватись і пам'ятати постійно про поведінку в лісі, на майданчику, в місті, в селі. Нас завжди оточують «молодші брати», які не мо¬жуть себе захистити. Розгляд «червоних сторінок» «Червоної книги Ук¬раїни»). А чи відомо вам про «зелені сторінки»? На них заносять відновлені види тварин і рослин, яким врятова¬но життя. (Розгляд «зелених сторінок»). Як зробити, щоб у «Червоній книзі» стало більше «зелених сторінок»? (Відповідь дітей).

Загалом усіх сторінок налічують п'ять, та усі вони різні за кольором і своїм позивом. Ось ці ще три, про які почуєте, також просять допомоги. «Жовті сторінки» роз¬повідають про зменшення видів живих істот. «Білі сторінки» повідомляють про рідкісні види, яким загрожує вимирання, але ще зустрічаються на деяких територіях. «Сірі сторінки» — перераховують маловідомі істоти.

- Що ж ми пообіцяємо звірятам?

( Оберігати і любити природу)

Отже зараз закрийте очки.

Звучить пісня «Лісова галявина»

Ми з вами повертаємося додому з нашої мандрівки.

VІ. Підсумок уроку.

Гра « Інтерв'ю»

- Чи сподобалась мандрівка? Чим сподобалась?

- Що цікавого і нового дізналися?

- Чи досягнуто мети уроку?

- Де можемо застосувати отримані знання?

VІІ. Домашнє завдання

А)Провести спостереження за свійськими тваринами, що живуть у вас вдома.

План спостереження

1.Назва тварини.

2.Як рухається, переміщається?

3. Як і чим живиться?

Б) Намалювати улюблену тварину

В) Дослідникам – підготувати цікавий матеріал про тварин

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Правове регулювання освіти осіб з особливими потребами»
Байталюк Ольга Михайлівна
24 години
490 грн