Сьогодні відбулась
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

«Рідний край, де ми живем, Україною зовем! Звук [Ш], буква Шш»

Я і Україна

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

27.03.2021

100

0

0

Опис документу:
Інтегроване заняття: пізнавальний, народознавчий, мовленнєвий, художньо-естетичний розвиток (старший дошкільний вік) Мета: Розвивати пізнавальну активність дітей, розширити уявлення про свій народ; поглиблювати знання про рідний край, про Україну, культуру, видатних людей; формувати поняття «Батьківщина»; формувати стійкий інтерес до художнього слова та фольклору. Виховувати у дітей любов і шану до своєї Батьківщини-України, свого народу. Спонукати до активного мовленнєвого спілкування.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

«РІДНИЙ КРАЙ,

ДЕ МИ ЖИВЕМ,

УКРАЇНОЮ ЗОВЕМ! Звук [Ш], буква Шш»

Інтегроване заняття:

пізнавальний, народознавчий, мовленнєвий, художньо-естетичний розвиток

(старший дошкільний вік)

Підготувала: Вихователь

Богданова Тетяна Олександрівна

Мета: Розвивати пізнавальну активність дітей, розширити уявлення про свій народ; поглиблювати знання про рідний край, про Україну, культуру, видатних людей; формувати поняття «Батьківщина»; формувати стійкий інтерес до художнього слова та фольклору. Виховувати у дітей любов і шану до своєї Батьківщини-України, свого народу. Спонукати до активного мовленнєвого спілкування. Закріплювати знання про звук [ш]; ознайомити з буквою Шш; розвивати фонематичний слух, сприйняття, увагу, пам’ять, мислення. Вправляти у вживанні слів – назв предметів українського національного вжитку; розширювати та активізувати словник з цієї теми.

Матеріал: аудіозапис Гімн України та пісня Тіни Кароль «Україна – це ти» презентація за змістом заняття, ватман з соняшником, гілочка калини та верби, рушники, вишиванка, вінок,

Хід заняття:

  1. Вихователь. Діти, давайте роздивимося глобус, який я вам принесла. Це наша планета. А як вона називається?

(Земля, діти розглядають глобус).

Так, наша Земля дуже велика, багато країн є на планеті і безліч народів живуть на ній. Кожна країна має свою назву, свою мову. Дивіться перед нами (на екрані телевізора мапа України і сусідніх країн).

Д/г «Хто де живе?»

  • Є дорослі й діти, які живуть в інших країнах.

  • Поряд з нами є країна Білорусь. Хто живе в Білорусії?

  • У Білорусії живуть білоруси. Як ви гадаєте, якою мовою вони розмовляють?

  • Є така країна Англія. Хто там живе?

  • Якою мовою вони розмовляють?

  • Хто живе в Іспанії?

  • Якою мовою вони розмовляють?

Любі діти, сьогодні ми будемо говорити про найрідніше і близьке, що у нас є. Послухайте рядки вірша-загадки:

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустеля,

А ніж земний в чужині край.

Їм красить все їх рідний край,

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без…

Діти. Батьківщини.

Вихователь. Діти, так що ж таке Батьківщина?

Діти. Це наша рідна Земля, де ми народилися, де жили та живуть наші батьки, дідусь з бабусею, прадідусі та прабабусі.

  1. Вихователь: Я принесли вам дивовижну квітку, яка росте в Україні та є одним із її символів. Щоб дізнатися, що це за квітка, відгадайте загадку.

Величезна жовта квітка, В ній живуть маленькі дітки. Чорні малята - Це смачні зернята. (Сонячник)

А чого не вистачає нашій квітці?

Діти: Пелюсток.

Вихователь. Вірно, діти, на кожній пелюсці є завдання або гра, пропоную вам поступово заповнити нашу квітку. Згодні?

Діти: Так!

  1. Вихователь. Багато українських поетів захоплювалися своєю Батьківщиною, писали про неї вірші. Давайте з вами пригадаємо вірші про Батьківщину.

Це і є перше завдання на пелюсці.

Моя рідна Батьківщина

Має назву Україна.

В мене й нація своя -

Українець в мами я.

Є у мене й рідна мова.

Де вкраїнське кожне слово.

Здрастуй, рідна Батьківщино,

Сонце, небо,

Море й річка,

Скелі і гори,

Ліси, долина,

Добрий ранок, моя Україна!

Вихователь. Дуже гарно ви розповідали вірші, передали гаму почуттів, які поети вклали в рядки. Діти, не тільки поети і письменники зверталися до теми Батьківщини. Наш народ склав багато приказок про Батьківщину. Давайте пригадаємо:

-Батьківщина- мати, умій за неї постояти.

- Всюди добре, а дома найкраще.

-Кожному мила своя сторона.

-Людина без Батьківщини – пташка без крил.

- Без верби і калини- нема України.

-Людина без рідної землі, як соловейко без гніздечка.

-Без Батьківщини життя - не життя.

Вихователь. Молодці! Ми додаємо другу пелюстку до квітки. Діти, а як ви розумієте ці приказки? ( обговорення)

  1. Вихователь. Сьогодні до нас завітав гість. Журавлик повернувся з теплих країв. Платон Воронько (український поет та письменник) написав дуже красивий вірш « Облітав журавель», ми його з вами вивчали. Давайте пригадаємо разом.

Облітав журавель 
Сто морів, сто земель, 
Облітав, обходив, 
Крила, ноги натрудив. 
Ми спитали журавля: 
— Де найкращая земля? 
Журавель відповідає: 
— Краще рідної немає!

Вихователь. Молодці, дуже гарно ви декламували цей вірш. Малята, у кожної травинки є назва, квіточки, людини, і у нашої батьківщини є ім’я. То, як же називається наша Батьківщина? ( наша Батьківщина називається Україна)

Пропоную вам зробити музичну паузу. Давайте станцюємо під чудову пісню яка називається «Україна – це ти»

- Діти, а ось карта України, подивіться, яка вона різнобарвна.

Вихователь. Діти, якщо ми живемо в Україні, то як ви думаєте, яка ж наша рідна мова?

Діти. Українська.

  1. Вихователь. Наступне завдання назвати чим багата наша держава, перевіримо чи ви знаєте. Пропоную вам зіграти в гру, якщо назване мною слово є в Україні ви плескаєте, якщо немає тупаєте ногами.

Слова до гри: річки, моря, гори, океан, ліси, міста, квіти, пшеничні поля, джунглі.

Молодці! Дуже добре впорались з завданням, продовжуємо заповнювати квітку пелюстками.

  1. Вихователь. Наступне завдання – познайомитись з Державними символами.

Діти, наша Україна має державні символи (показує Герб).

Герб-це символ влади. В основу сучасного Герба покладено давній золотий тризуб на синьому тлі:

Наш герб – тризуб. У ньому сила

Отця Небесного і Сина.

Уважно придивись до нього –

На Дух схожий він Святого,

Що голубом злетів з небес

І у людських серцях воскрес.

-Національний Прапор України синьо-жовтого кольору. Жовтий колір- це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, це і колір сонечка. Адже без його теплого проміння не дозрів би врожай, не було б хліба. Синій колір- це колір чистого мирного неба, колір води.( вірш читає дитина):

Прапор- це державний символ

Він є в кожної держави.

Це для всіх ознака сили,

Це для всіх ознака слави.

-Національний Гімн- це урочиста пісня, символ нашої державної єдності. Для Гімну України написані слова, які виражають найсердечніше думки і прагнення нашого народу. (звучить Гімн України у запису). Якщо знаєте слова підспівуйте!

Ще верба і калина є одними з українських символів

Вихователь демонструє дітям гілочки верби та калини

За українським звичаєм, вербу висаджували біля річок та ставків, вона оберігала береги від обвалів та замулювання. З верби плели кошики. Гілками верби вітають у весняне свято Вербної неділі. Це один із народних символів України.

А калину в Україні цінують за її цілющі властивості під час простуди.

  1. Д/г «Склади слово» Вихователь дає дітям розрізаний на 7 частин малюнок рушника, де вгорі надруковані букви. Вихователь пропонує скласти слово рушник. Якщо діти правильно склали слово – отримають зображення рушника.

І ще одна пелюстка з’являється у нашої квіточки.

  1. Розповідь про рушники та вишиванки

Вихователь демонструє дітям вироби з вишиванкою – рушники, сорочки. (на телевізорі)

  • Багато народних символів має наша Україна. Один із них – вишивання. Це вишиті українські сорочки – вишиванки, скатерті й серветки. Найважливіше місце в житті українського народу займають рушники. Наші бабусі прикрашали вишитими рушниками стіни, вкривали хліб, витирали руки. Хліб-сіль на вишиваному рушнику – ознака гостинності українського народу. Без рушника не святкувалися весілля. Коли син вирушав у дорогу, мати дарувала йому рушник, як оберіг від лиха. А дочок матері вчили вишивати рушники ще змалечку.

  • Погляньте на рушники, вишиті нашими прабабусями дуже давно. Що на них вишите? Якщо на рушниках вишиті птахи, які дивляться один на одного, - це родинні рушники. А ще є рушники для хлопчиків, вони називаються «грайликами». Повторіть їх назву. Вам подобається? Які візерунки на них? Які кольори?

  • Ось рушник для дівчаток. Він називається «росяничкою». Повторіть його назву. Вам подобається? Які на ньому візерунки? Які кольори?

  1. Назвіть усе, що зображено на малюнках. З якого звука починаються назви всіх предметів?

  2. Вихователь демонструє букву «Ш».

Завдання на аркушах.

Розфарбувати букву «Ш»

  1. Підсумок. - Чи сподобалось вам наше заняття?

- Давайте пригадаєм, що ми робили на сьогоднішньому занятті?

- Що нового дізнались?

- Що таке Батьківщина?

- Які державні символи України ви знаєте?

- Якого кольору прапор України?

Ми повинні берегти і любити нашу Батьківщину, пишатися своєю державою, любити й вивчати рідну мову, знати свої державні символи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.