Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній

Опис документу:
Ознайомити учнів із поняттям роду іменників; формувати вміння визначати рід іменників, орфоепічні та орфографічні навички; розвивати мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати культуру мовлення, бережливе ставлення до природи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ТЕМА. Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній

МЕТА. Ознайомити учнів із поняттям роду іменників; формувати вміння визначати рід іменників, орфоепічні та орфографічні навички; розвивати мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати культуру мовлення, бережливе ставлення до природи.

Інвентар: Таблиця: «Рід іменників», малюнки, комп’ютер, відео презентація до теми уроку, мультимедійний диск.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

І. 1. Психоформула

Люблю я свій розум,

Увагу та пам’ять.

Працю ємій мозок,

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю логічно.

Вчителя слово

Здійсню практично.

І. 2. Вправа ,,Усмішка”

Щоб нейтралізувати негативні емоції, давайте подаруємо один одному усмішку і обміняємося позитивною енергією через тепло рук.

І. 3. Аутотренінг

  • Я у школі, на уроці, зараз буду вчитися.

  • Я радію цьому.

  • Голова думає ясно.

  • Я хочу вчитися.

  • Я готовий до роботи

І. Організація класу до уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Індивідуальне опитування

Декілька учнів зачитують речення. Встановлюють звязок слів у реченні.

  1. Фронтальне опитування

  • А зараз давайте повторимо, що ми вчили на минулих уроках.

  • Що таке іменник?

  • На які питання відповідає іменник?

  • Продовжіть мої речення:

  • Іменники бувають … /власні і загальні/

  • Загальні іменники – це … /назви, що даються багатьом предметам/

  • Які іменники називаються власними? /Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів/.

  • Як пишуться загальні іменники?

  • Як пишуться власні іменники?

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку /Напис на дошці/

  • Сьогодні на уроці ми будемо вивчати дуже цікаву і важливу тему. Рід іменників. Також я запросила на урок наших давніх знайомих, а кого ви зараз дізнаєтесь. /Це Українська літературна мова і Суржик/.

  • Ви будьте уважні, які мовні помилки допустив Суржик. /Демонстрація першого мультимедійного слайду. Вступ/.

  • То хто помітив, які мовні помилки були у Суржика.

  • Діти, допоможемо Суржику вивчити тему?

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Проблемна ситуація

  • Прочитайте слова записані у стовпчик

хлопчик

дівчинка

дитятко

  • Що їх об’єднує? /Всі вони іменники, назви істот/.

  • Поставте питання до слів. Як правильно записати.

  • Додайте до них прикметник гарний, щоб утворилося словосполучення.

хлопчик гарний

дівчинка гарна

дитятко гарне

  • Чому довелося змінити прикметник /Тому, що іменники різні/.

  1. Робота у зошиті

  • Розгорніть свої зошити, поставте правильно, запишемо число, класна робота.

  • Працюємо з підручником. Вправа 304.

  • Зачитайте завдання до вправи. /Спиши, вставляючи замість крапок слова мій, моя, моє, він , вона, воно.

  1. (Мій) брат грає на скрипці, …(він) працює в театрі.

  2. (Моя) сестра – вчителька, …(вона) працює в школі.

  3. (Моє) пальто висить у шафі, …(воно) нове.

  • Молодці, добре справилися із завданням.

  1. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 128)

  • Зачитують правило кращі учні.

  • Повторимо теоретичний матеріал із Суржиком. /Демонстрація другого мультимедійного слайду. Теоретичний матеріал/.

  • Отже іменники бувають: чоловічого, жіночого, середнього роду.

  • А зараз виконаємо декілька вправ, щоб відпочити.

  • Яка зараз пора року?

  • Яке було нещодавно свято, на якому головною є зелена красуня?

  • А як називається ця красуня? /Ялинка/.

Діти, давайте розвеселимо нашу ялинку. Нещодавно їй довелося зняти новорічні прикраси. Вона трішки засумувала. Потанцюємо.

  1. Робота з підручником

  • Попрацюємо сторінці 127 Вправа 305 (усно).

  • Зачитує один учень завдання

  • Зачитайте перший рядочок слів.

  • Осіб якої статі так називають? /Осіб жіночої статі/.

  • Зачитайте другий рядочок слів.

  • Осіб якої статі так називають? /Осіб чоловічої статі/.

  • Зачитайте третій рядочок слів?

  • А так кого називають? /Правильно, так називають діток/.

  1. Фізкультхвилинка « Ялинка»

Бесіда.

  • А скажіть мені, будь ласка, чи можна масово вирубувати ялинки кожного року?

  • Так, не потрібно нищити дерева. Можна обмежитися гілочкою сосни або ялини. Практикувати штучні ялинки.

  1. Хвилинка каліграфії

  • Кращий учень пише на дошці

Сс Сс Сс сі м’я сім’я

  • Скільки звуків у слові сім’я? /5/

  • Скільки букв? / 4 /

  • А кого ми відносимо до сім’ї? /Показати малюнок сім’ї/.

  • А тепер будемо називати членів цієї сім’ї.

  • А ви називайте рід цих іменників.

  • Іменник, тато, якого роду?

  • Яким словом можна його замінити? /Він/

  • Кого із членів сімї можна назвати словом він?

/ Обговорити кожного члена сімї.

  1. Продовжимо роботу з підручником. Вправа 306.

  • Завдання до вправи читає кращий учень. /По одному діти йдуть до дошки і записують слово у відповідну колонку/

    Чоловічий рід

    (мій, він)

    Жіночий рід

    (моя, вона)

    Середній рід

    (моє, воно)

    ведмедик

    олівець

    зошит

    пенал

    малюнок

    стіл

    Івась

    дядько

    пиріг

    іграшка

    лялька

    хустина

    ручка

    книжка

    електрика

    Оленка

    панчоха

    вікно

    перо

    серце

    блюдце

    радіо

    поле

    небо

  • Молодці. Справилися із завданням.

  • Яке закінчення мають іменники чоловічого роду? /Нульове, закінчення –о /

  • Яке закінчення мають іменники жіночого роду? /- а /

  • Яке закінчення мають іменники середнього роду ? /- е ,- о /

  1. Словникова робота /Написано на екрані/

а) Відгадування загадок.

По дроту ходить

Пітьму розгонить. /Електрика/

Говорить, грає, співає, новини сповіщає. /Радіо/

  • Подивіться, як ці слова написані у підручнику?

  • З абзацу, з великої літери запишіть перше слово, другу відгадку через кому. Запам’ятайте як ці слова пишуться, поставте наголос.

  • Доберіть спільнокореневі слова до слова електрика.

ім. (що?)

/Електрика,

дієсл.(що робити?)

електризувати,

прикм. (який?)

електричний,

ім. (що?)

електроенергія

ім. (що?)

електростанція,

ім. (хто?)

електрик

  • Скільки голосних у слові радіо? / 3/

  • А як можна перенести це слово? / Ра – діо/

В країну «Іменника» екскурс здійснили,

Знаннями новими себе збагатили!

Тепер чітко знаєм іменника рід.

І будем писати усе ми як слід!

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Вправа – гра «Чоловічий, жіночий, середній роди»

- Отже, слухайте уважно правила гри, які пояснить Мовка і Суржик.

/Демонстрація наступного мультимедійного слайду. Вправа – гра/

  • Молодці! Сподобалась вам гра?

2.Утворення споріднених іменників різного роду.

Кіт – кішка – кошеня

Ведмідь – ведмедиця – ведмежа

Лис – лисиця – лисеня

Заєць – зайчиха – зайченя

  • Які слова допомагають визначити рід?

  • Так, правильно /Він, вона, воно, мій, моя, моє./

  • Це слова помічники.

3.Вправа. Визначення роду іменників

/Демонстрація мультимедійного слайду. Якщо є час/

VІ. Підсумок уроку

  • Що нового ви дізналися? /Що іменники бувають чоловічого, жіночого , середнього роду/.

  • Які слова помічники для визначення роду іменників ви запам’ятали? / чоловічого роду (він, мій)

жіночого роду (вона, моя)

середнього роду (воно, моє)

  • Демонстрація на екрані.

  • Назвіть іменники чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду. /Демонстрація мультимедійного слайду. Підсумок уроку/.

  • Увага! Нове слово!

Поліглот – людина, яка володіє багатьма мовами.

VІІ. Домашнє завдання

Вправа 307, С. 129; правило – с.128 /Записати на дошці, або на комп’ютері/.

  • Пояснити домашнє завдання.

7

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
7
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!