Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Птахи навесні. Повернення перелітних птахів.

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №AT599276
За публікацію цієї методичної розробки Любчич Надія Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №AT599276
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вчитель. Любчич Надія Миколаївна

Предмет. Природознавство

Клас. 2

Тема. Птахи навесні. Повернення перелітних птахів.

Мета: уточняти знання учнів про розмаїття перелітних птахів; з'ясовувати, які зміни відбуваються у птахів з настанням весни; навчати бачити красу рідної природи, цінувати її і берегти; розвивати вміння знаходити взаємозв'язки в природі; виховувати повагу до природи, любов і дбайливе ставлення до птахів.

Обладнання: мультимедійна презентація, матеріал для весняної галявини, малюнки перелітних птахів, слова до «асоціативного куща».

Тип уроку: урок з використанням нових комп'ютерних технологій.

Хід уроку:

І. Організація початку уроку.

1. Привітання.

Пролунав дзвінок

Починаємо урок.

Працювати старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім дружнім класі

Діти просто молодці!

2. Вступне слово вчителя

Повітря, земля і вода - це природа

Природа - це я, і ви - це природа,

пустелі і гори, поля і ліси,

і ми - тільки частка цієї краси.

Дорогі діти, перед тим, як розпочати наш урок поверніться один до одного і посміхніться

Усміхніться всім навколо:

небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов'язково

День тобі веселим буде.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Вправа „Погода"

  • Який сьогодні день? Число?

  • Яка температура повітря?

  • Який стан неба?

  • Чи є сьогодні вітер, інші явища?

  • Що вплинуло на зміни в природі?

  • Отже, який ми можемо зробити висновок?

2. Бесіда.

  • Яка зараз пора року? Який місяць?

  • Яка наступна пора рок

  • Назвіть всі весняні місяці.

  • Назвіть перші ознаки весни.(Розвиток бруньок; розпускання листків; зеленіє трава; з'являються первоцвіти; дні стають довшими, а ночі коротшими; сонце піднімається вище над горизонтом, повертаються з вирію перелітні птахи.) Діти називають ознаки весни і одночасно на дошці з'являються весняна галявина: дерева з бруньками (листочками), сонечко, первоцвіти, «ключі» птахів.

- Чому так говорять (Слайд № 1)

    1. Повідомлення теми і мети уроку.

Відгадування загадки.

Прилетіли гості,

Сіли на помості.

Без сокири, без лопати

Поробили собі хати. (Птахи)

  • Тема уроку «Птахи на весні. Повернення перелітних птахів». (Слайд №2)

  • Птахи повертаються із зимівель. І ось сьогодні ми поговоримо про перелітних птахів, ближче з ними познайомимось та будемо знаходити взаємозв'язки в природі.

  1. Вивчення нового матеріалу.

1. Девіз уроку (Слайд № 3)

  • А працювати будемо під таким девізом:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

  1. Вправа «Очікування»

- Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

  1. Вправа „Асоціативний кущ"

- У вас на партах є картки з написаними словами, вам потрібно прикріпити на асоціативний кущ всі слова, які спадають вам на думку, коли ви поглянете на пташку. Працюємо в парах, даю вам дві хвилини, щоб ви порадились і хтось один з пари прикріпив надписи (на дошці)

Зайві слова: зошит, телефон, лампа, двері, антена, ананас, будильник, тарілка, ложка, чайник, цукерка.

    1. Вправа «Мозковий штурм»

  • Чим птахи відрізняються від інших тварин? (Тіло птахів вкрите пір'ям, мають крила, дзьоб)

  • Які бувають птахи? (Осілі, кочові, перелітні)

  • Пригадайте, яких птахів називають осілими.

  • А яких птахів називають перелітними?

  • Перелітні птахи - це птахи, які на зиму відлітають у теплі краї.

  • Назвіть їх.

  1. Розповідь учителя.

Птахи - невід'ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, луки, степи, ліси. Птахи - окраса парків і садів. Чи можна уявити собі весну без їх дзвінкої пісні.

Птахи - це діти повітря. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через пустелі і моря.

Птахи - непосиди. Скачуть з гілки на гілку, перелітають з дерева на дерево, але так і білка вміє. А от летіти за тисячі кілометрів і потім повертатися назад можуть лише птахи.

- А який птах є одним із перших вісників весни ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

Ось хатина, в ній - співак

Як цю пташку звати... (Шпак)

(Слайд № 4)

  1. Відомості про шпаків. (Слайд № 5)

У кінці березня прилітають шпаки. Першими прилітають самці. Знаходять шпаківню, що їм до вподоби, і починають співати. Співом вони приваблюють самок і попереджають інших шпаків - місце зайняте. Коли мають вилупитися пташенята - спів стихає, а потім його можна почути дуже рідко. У птахів нові клопоти - треба годувати пташенят. Живляться шпаки комахами, черв'яками, яких збирають на землі.

Вчитель. Шпак - один із найвідоміших і найпопулярніших співочих птахів. Він може співати голосами інших пташок. У неволі шпак, як звикне, здатен вивчити безліч різних звуків, мелодій та голосів.

  • Ось послухайте і як співає шпак. (0,36 хв) (Слайд 6)

  1. Розповідь про жайворонка ( Вчитель)

  • Хто ж прилітає наступним? Ви дізнаєтеся розв'язавши ребус. (Слайд № 7)

  1. Робота з підручником. Гра « Рибки»

  • Що нового ви дізналися про жайворонка?

Вчитель. 22 березня у народі називають Днем жайворонків.

В цей день міряються зима з весною: зима закінчується, а весна починається.

Люди вірять, що в цей день з теплих країв прилітають сорок різних птахів, і перший з них - жайворонок.

Цього дня зазвичай пекли «жайворонків»: переважно з розкритими крилами і з чубчиками. Пташок роздавали дітям, а ті з криком і дзвінким сміхом бігли закликати жайворонків, а з ними і весну.

(Слайд № 8)

    1. Розповідь про солов'я.

  • Є ще одна дуже гарна пташка. А що це за пташка ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.

У долині цілий день

Він співа дзвінких пісень.

Як верба і як калина,

Птах цей символ України.

Тішить піснею людей

Гарна пташка - ....( соловей). (Слайд №9)

  • На початку травня можна почути спів солов'їв. У цей час дерева вже вкриті молодою зеленню. Недаремно кажуть: Соловей прилетить тоді, коли зможе напитися роси або дощової води з березового листка. Солов'ї, зазвичай, селяться в садах, парках. Живляться жуками, мухами, гусінню.

Вчитель. Солов'ї, так само як і люди, вчаться співати тривалий час. Лише на третьому році життя вони стають справжніми співаками. У навчанні найголовніше, щоб молоді солов'ї мали змогу слухати старших. Досвідчені солов'ї - це ніби вчителі для молодих солов'їв. Його спів настільки високий і чистий, що людина, слухаючи соловейка, підноситься духом, очищується душевно і втішається чуттями. Він - передвісник справжньої весни в лісах та гаях.

  • Давайте послухаємо чудовий спів солов'я

  1. Гра-руханка « Риба, птах, комаха»

  • Я називаю тварин:

риба - ви складаєте долонька до долоньки і імітуєте плавання риби; птах - розмахуєте руками, наче птах крилами; комаха - присідаєте. (Лебідь, коник, щука, зозуля, сокіл, жайворонок, мураха, карась, сом, метелик, шпак, короп, соловей).

  1. Інтерактивна вправа «Навігатор»

  • Яка пташка першою повідомляє про приближения весни?

  • Чи одночасно прилітають птахи до нас?

  • Від чого залежить їх час прильоту?

  • Хто прилітає навесні раніше самці чи самочки?

  • Яких ще перелітних птахів ви знаєте?

  • Які птахи занесені до Червоної книги України? Чому?

  1. Вправа «Крок допомоги» (Охорона птахів)

За вікном панує красуня весна. Повертаються перелітні птахи. їх треба охороняти. А пригадати правила поведінки в природі нам допоможе незвичайний кошик. У ньому мудрі поради. Прошу озвучити їх. (Діти витягують з кошика і озвучують поради)

В лісі треба поводитися тихо. Не беріть в руки пташині яйця і пташок Не вбивайте пташок! Не забирайте з лісу додому тварин. Шпаківні не прибивайте, а міцно прив'яжіть мотузками або дротом

Пам'ятай, птахи оберігають ліси, парки, сади від комах-шкідників та їхніх личинок.

А ще птахи прикрашають наші ліси, радують нас дзвінким гарним співом.

V. Узагальнення і систематизація отриманих знань

  1. Гра «Хто зайвий» (Слайд 10)

  2. Гра «Хто більше» (Слайд 11)

- Діти, а які ви знаєте прикмети про птахів?

  • Шпаки особливо голосно співають - уночі піде дощ.

  • Голуби розворкотілися - на тепло.

  • Гуси сидять, поховавши голови, під крило - буде прохолодно.

  • Журавель прилетів - скоро лід зійде.

  • Жайворонок з'явився - до тепла, а зяблик - до холоду.

3. Робота в парах. Гра «Який птах заховався?»

- Я читаю опис птаха, а ви намагаєтесь впізнати, що це за птах.

    1. Кожен заслухається співом цього маленького сіренького співця. (Соловей)

    2. Стукіт цього строкатого птаха ми можемо чути цілий рік. (Дятел)

    3. Птах, який першим прилітає з вирію. (Шпак)

    4. Цей птах - символ мудрості. (Сова)

    5. Божа пташка, тому вбити її - великий гріх. (Ластівка)

    6. Символ суму і вдівства. (Зозуля)

    7. Співець хліборобського поля і небесної блакиті. (Жайворонок)

    8. Цей птах здатен у неволі вивчити безліч різних звуків, мелодій та голосів. (Шпак)

    9. «Кукує» людині літа. (Зозуля)

  1. Символ весни і відродження, добра і щастя. (Ластівка)

  2. Свята і вільна пташка, символ високого натхнення і неперевершеного таланту. (Соловей)

  3. 3 прильотом якого птаха треба розпочинати оранку і сівбу? Символ єдності Землі й Неба. (Жайворонок)

4. Гра «Можна - не можна». Правила поведінки в природі.

  • Уявіть, що ви знаходитесь у лісі, пригадайте, як слід поводитись там і чого не можна робити.

(Вчитель називає дію, а діти відповідають: «Можна» - «Не можна».)

  • Спостерігати за тваринами.

  • Диких тварин, їхніх дитинчат і пташенят забирати з природного середовища.

  • Підгодовувати птахів.

  • Прибирати місця відпочинку в лісі.

  • Ловити метеликів, птахів.

  • Руйнувати пташині гнізда.

  • Обдирати кору з дерев.

  • Руйнувати мурашники.

VI. Підбиття підсумків.

    1. Бесіда

  • Наш урок добігає до кінця.

  • Яких тварин називають птахами?

  • З якими змінами у природі пов' язане повернення птахів?

  • Чому різні птахи прилітають у неоднаковий час?

  • З якими перелітними птахами ми сьогодні познайомились?

  • Хто з них прилітає першим?

  1. Вправа «Очікування»

  • Діти, чи справдилися ваші очікування?

  1. Заключне віршоване слово

Наш дивний світ такий, як казка:

Он в небі хмаронька пливе.

Тож бережи його, будь ласка,

Все в ньому гарне і живе.

Он квітка полум'ям палає,

І ясне сонечко блищить.

Чарівна пташечка співає,

Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.

4. Оцінювання.

VII. Домашнє завдання

Читати підручник (с. 100-102).

Намалювати малюнок улюбленого птаха. (Слайд 12)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Розробка уроку природознавства учнів 2 класу з використанням ІКТ.
  • Додано
    28.02.2018
  • Розділ
    Природознавство
  • Клас
    2 Клас
  • Тип
    Інші методичні матеріали
  • Переглядів
    960
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    4
  • Номер матеріала
    AT599276
  • Вподобань
    0
Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
700 грн
190 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №AT599276
За публікацію цієї методичної розробки Любчич Надія Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №AT599276
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти