Проведення телезанять для юних рукомитців (петриківський розпис)

Опис документу:
У роботі описаний цикл телезанять на тему: «Дивосвіт петриківки», "Основні та прості елементи петриківського розпису", «Птахи» тощо. Метою телезанять є: – ознайомлення з різними видами декоративно-вжиткового мистецтва; – формування творчої особистості; реалізація природних здібностей дитини; – виховувати інтерес до звичаїв нашого народу, інтерес та бажання створювати власні художні композиції, розвивати естетичний смак.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ЦЕНТР ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

ТА ПРОФЕСІЙНОГО САМОВИЗНАЧЕННЯ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

«СОНЯШНИК»

м. Біла Церква

ТЕЛЕЗАНЯТТЯ №1

«ДИВОСВІТ ПЕТРИКІВКИ»

МЕТА:

– ознайомлення з різними видами декоративно-вжиткового мистецтва;

– формування творчої особистості; реалізація природних здібностей дитини;

– виховувати інтерес до звичаїв нашого народу, інтерес та бажання створювати власні художні композиції, розвивати естетичний смак.

ОБЛАДНАННЯ:

Красиво прибрана зала; композиція з квітів на столі; авторська програма для дітей ДНЗ, керівник та діти в українській формі, роботи вихованців т/о «Азалія» ДНЗ № 8 «Золотий Півник».

Доброго дня маленькі та дорослі телеглядачі. Розпочинаємо знайомити вас
з одним із найпрекраснішим видом ДВМ – це петриківський розпис.

Перше наше заняття – теоретичне. Всі інші – практичні.

Далеко за межами України славиться її самобутнє декоративне мистецтво. Українське декоративне мистецтво виникло у сиву давнину серед чарівної природи. З давніх часів людина намагалася прикрасити свій побут, мати речі
не тільки зручні, потрібні, а й красиві.

Прикрашені різьбою меблі, розписаний посуд, одяг оздоблений вишивкою, були звичайним явищем у побуті наших пращурів. Працьовиті руки народних умільців створювали вироби, які красою, естетичним смаком і технікою виконання: на сьогодні задаровують нас.

В Україні існує багато видів народного мистецтва: художня обробка дерева, каміння та металу, гончарство, вишивка, ткацтво, декоративний розпис.
Кожен вид тісно пов'язаний з історією та традиціями регіонів.

Народний розпис увійшов яскравою сторінкою в історію культури українського народу. До нього належать: настінний розпис культових приміщень (церков) житла, надвірних господарських споруд, багатобарвні декоративні малюнки на папері (мальовки), оздоблення дерев’яних виробів(мисників, посуду, скринь, іграшок), це і писанкарство, розпис тканини, малюнки на склі.

Ще на ранніх стадіях розвитку людина прикрашала своє житло.
Настінні розписи відомі ще в стародавньому Єгипті (3 тис. до н. е.),
сер. Азії (7 – 8 ст. н. е.).

У настінних розписах, як і в щирій задушевній пісні, народ передав свої мрії і настрої.

Відомо, що настінний розпис набув особливого поширення в Україні
в останнє десятиліття 19 перша третина 20 ст.

Прикрашаючи святковими візерунками своє житло щороку (а то й двічі
на рік), талановиті жінки втілювали в них свої мрії і сподівання.

Спочатку розписували кольоровими глинами, крейдою, сажею
та саморобними природними барвниками, які виготовляли з кори, листя, ягід, квітів.

Пізніше почали використовувати дешеві анілінові барвники. А для міцності в них додавали клейстер із борошна.

Найчастіше оздоблювали піч, комин(піч була берегинею сімейного вогнища і займала більшу частину кімнати), стіни, малювали орнаментальні смуги довкола дверей і вікон, а в окремих регіонах зображували квіти на простінках між вікнами.

Сільські жінки з особливою любов’ю прикрашали екстер’єр та інтер’єр житла зображенням чарівних квітів, ягід калини, фантастичних птахів, звірів, риб.

А малювали за допомогою пальця, трісочки та пензлика з котячої шерсті, якого робили самі. Спочатку потрібно було знайти кота, провести з ним перемовини, а потім акуратно, ножицями вистригти пучок шерсті. Потім беремо паличку і намотуємо невеличкі пучки шерсті на паличку, щільно обмотуємо ниткою і фіксуємо. На сьогодні майстри використовують і пензлик з білочки
та нейлонові пензлі для малювання перехідних мазків.

На сьогодні кожен може почати малювати, навіть не маючи ніяких навичок у малюванні.

Але ось уже декілька років я веду гурток декоративного розпису на базі
ДНЗ №8 «Золотий Півник». При такій тісній співпраці ЦТДЮ «Соняшник»
та дитячого садка була розроблена програма для найменших (діти 5 – 6 р.), де вони починають оволодівати азами декоративного мистецтва. Але цікавість цієї програми полягає в тому, що в гуртку діти не тільки малюють, а працюють
як з природним так і штучним матеріалом. Виготовляють обереги, сувеніри і т.д. (показати програму).

Деякі діти зразкової студії петриківського розпису «Азалія» як і я сама
є членами громади поляків Білоцерківщини. І от нещодавно побувавши в Польщі, ми дізналися що поблизу м. Тарнова розташоване с. Заліп’є, яке є аналогом
с. Петриківка на Україні. Ми відвідали це село-музей. Провели майстер-клас, познайомилися з художниками. Знайшли схожість та відмінність у розписах.
Це допомогло нам у написанні наукової роботи про майстрів ДВМ Білоцерківщини. І дійсно, розписані селянські хати мають вигляд чарівних казкових картин.

Але петриківський розпис вартий особливої уваги. Яскравий і урочистий він пройшов шлях від нескладних рослинних візерунків до високохудожнього рівня вишуканих композицій. Особливість петриківського розпису полягає в тому,
що він викликає щире захоплення, створює піднесений настрій, учить бачити прекрасне, розвиває уяву, пам’ять.

ТЕЛЕЗАНЯТТЯ №2

ОСНОВНІ ТА ПРОСТІ ЕЛЕМЕНТИ ПЕТРИКІВСЬКОГО РОЗПИСУ

МЕТА:

- навчити малювати основні прості елементи петриківського розпису, («зернятко», «колосок», «криві зернятка»);

- поступово ускладнювати елементи такі як «листя», «квітка цибулька», «ягоди»;

- вчити малювати як за допомогою пальця так і перехідних мазків та складати з цих елементів прості, невеличкі композиції.

ОБЛАДНАННЯ:

Баночка для води, папір, фарби гуаш або акварель, олівець, пензлі з котика, білочки, серветка, палітра, малюнки з петриківки.

Доброго дня дорослі та маленькі телеглядачі. Сьогодні ми продовжуємо знайомити вас із петриківським розписом. А для цього потрібно підготувати фарби гуаш(акварель) щоб вони стали м’якенькі як сметана, пензлі, альбом, серветка, олівець, баночка для води, клейонка. Почнемо із найпростіших вправ. Щоб оволодіти технікою петриківського розпису треба знати його елементи «зернятко» - основний мазок, «колосок», «кривеньке зернятко», «пуп’янок», «горішок», «ягода», «квітка-цибулька», «листя», «перехідний мазок».

Сьогодні ми знайомимо із найпростішими елементами петриківського розпису та виконувати їх на папері. Отже, починаємо: (додаток 1).

З двох пар «кривих зерняток» можна намалювати пуп’янок. Мазки розташовують так, ніби вусики тягнуться з однієї точки, а округлі частини з’єднуються. Далі з цих елементів 2 пар та 3 пар «кривих зерняток» можна також зробити квітку. Ця вправа наближає нас до виконання одного з найтиповіших елементів петриківського розпису – «бігунця». «Бігунець» є одним з головних елементів петриківського розпису. Він може бути використаний для декоративного оздоблення будь-якого виробу. Ягоди калини та винограду роблять за допомогою пальця. Набравши фарбу на кінчик пальця робимо відтиск
на папері. Пальцем можна малювати не тільки ягоди, а й квіти та листя.

Листя – середину листка малюють видовженим мазком, інші мазки розміщують під кутом до середини першого мазка. Ще один варіант будови листя – це лист папороті. Будова його така: один центральний мазок, поруч другий, бічний і так далі.

В кінці листя та квіти прикрашаємо: продряпуємо ще по вологому папері, ставимо крапки, мазки іншого кольору.

Перехідний мазок – виконують за допомогою пензля з білочки. Набираючи фарбу одного кольору на кінчик пензля набирають фарбу іншого кольору
і протягую по аркуші. Спочатку з’являється фарба одного кольору, а потім – інша. Отже ми вас познайомили з основними елементами петриківського розпису, з яких можна скласти прості композиції. Щоб композиція виглядала закінченою, використовують «пітушіння», тобто з’єднання окремих мазків так: основних елементів між собою. Це можуть бути тоненькі лінії, «травинки», «пуп’янки». Ці елементи є додатковими засобами для збагачення малюнка. На цьому
ми закінчуємо: прощаємося з вами до наступної зустрічі.

ТЕЛЕЗАНЯТТЯ №3

«ПТАХИ»

МЕТА:

- навчитися малювати птахів та інших тварин засобами петриківського розпису, оригінально доповнювати ними композицію, вплітаючи
в квітковий орнамент.

ОБЛАДНАННЯ:

Малюнки з птахами, фарби, пензлі, баночки для води, серветки, клей ПВА, малюнки майстрів с. Петриківка, вірші, загадки про птахів, пригадати казки,
де зустрічаються птахи.

Доброго дня маленькі та дорослі телеглядачі. Продовжуємо з вами розповідь про петриківський розпис. Заняття проходить в студії «Азалія»
ЦТДЮ «Соняшник». На попередньому занятті ми згадували, що малюнок, виконаний на папері називався «мальовкою». Ці паперові прикраси – квіти в овалі, вазони-букети, прямокутні килимки, стрічка-бігунець наклеювали на стіни, дотримуючись певних правил оздоблення хатнього інтер’єру: (на комині,
над вікнами, на сволоці). На такі кальовки був великий попит. На такі мальовки був великий попит.

На сьогодні традиції народного мистецтва продовжує талановита молодь.

Петриківський розпис зберігає для нас стародавні погляди на Всесвіт та його Закони, на його Красу, в символах зберігаються великі знання, які були відомі нашим пращурам за багато тисячоліть до нас.

Характерною особливістю традиційної композиції петриківського букета –
є розміщення в центрі трьох великих квіток, від яких відходять дрібні квіти, бутони, листя. Завершується така композиція букета тоненькими вусиками, стеблинками.

3 квітки – трійця, символ Триєдності Всесвіту, єдиного принципу творення його Краси, взаємодія минулого, сучасного, майбутнього.

Ще один елемент в розписі це – лиштва або безконечник, бігунець – символ вічності краси, безкінечності проявів життя, символ вічного кругообігу природи, пір року.

Ми вже з вами вивчили основні елементи петриківського розпису це: «зернятко», «колосок», «горішок», «перехідний мазок». Оволодівши технікою виконання традиційних мазків, діти поступово ускладнюють завдання.

Роздивляючись роботи петриківських майстрів, ми бачимо, що разом
з рослинами вони малювали птахів, риб, тварин. Але найбільше малювали птахів (це: зозуля, півень, пава, голуби) і так далі. Адже птах – це символ долі, сімї, любові, покровитель жінок та дітей. Птахів зображували і на вишитих, і на весільному прянику, і на ювелірних прикрасах.

Зозуля та півень – символ часу, пробудження до нового життя.

Пава – казковий птах, символ перемоги. Духовного світла, символ щастя.

Голуб – символ миру, любові.

Сьогодні тема нашого заняття – птахи. Спочатку пригадаємо будову птаха. Це: тулуб, голова, хвіст, крила, лапки.

Отже, спочатку на папері знаходимо місце, де в нас буде намальована пташка, а потім домальовуємо гілочки, ягоди, листя, квіти, це вже як спрацює наша фантазія.

В кінці пташку та квіти прикрашаємо «зернятками», крапками, мазками, продряпуємо. А для найменших пташку (півня) можна намалювати за допомогою долоньки. Для цього долоньку: всі пальчики намазуємо фарбою
і щільно прикладаємо до паперу. Піднімаємо руку і бачимо відбиток на аркуші. Потім за допомогою пензлика та уяви починаємо домальовувати. У кожного вийде свій птах, красивий, казковий та неповторний. Отже, починаємо. Спочатку малюємо овал (це тулуб), зверху до нього кріпимо коло (голова), на протилежній стороні від голови – хвіст. У кожного птаха він різний і неповторний.
Ще до тулуба кріпляться крила. Вони у вигляді листочка. Коли пташка сидить вони невеликі, а в польоті – вони досить масивні. І внизу під животиком малюємо лапки, зігнуті, тому що ними пташка обхопила гілочку з ягодами. А потім
за допомогою фарб прикрашаємо. Домальовуємо гілочку з квітами та ягодами, прикрашаємо листочками та тоненькими вусиками або прикрасами.

«…степ, а над степом море широке, синіє…» ( Т. Шевченко). А над степом – Сонце. Беззмінне, невтомне, воно чатує, освітлює, зігріває. Яка ж бо велика Любов твоя, Сонечко наше! Яка ж бо могутня твоя Ніжність!

Життя його випромінює світло, дарує тепло, мудрість, струмінь ріки, одягає Землю в зелені ліси, розквітчує степи і луки. Яка ж ти красива, Земле наша!
Квіти на чолі твоїм, думи твої до Світла линуть.

«Думи мої… квіти мої…» – це знов Т. Шевченко. Думи і квіти вдивляються в небо, віддячують за Любов, відтворюють Красу. Саме цю Красу відображують, відтворюють та зберігають маленькі майстри петриківського розпису
в різнобарвних композиціях із квітів, птахів, тварин числових і геометричних символів.

Зараз ви переглянете малюнки, які зробили наші діти. Вони неповторні, красиві. На сьогодні все.

До наступної зустрічі.

ТЕЛЕЗАНЯТТЯ №4

Доброго дня наші маленькі телеглядачі. Світ книг і світ декоративного мистецтва дуже близький між собою,гармонійно доповнюють один одного.
Адже спільне між ними це своєрідне бачення і відображення навколишнього світу, краси природи, розмаїття людських почуттів. Тому й не дивно, що саме використовують можливості декоративно-вжиткового мистецтва для пропаганди його у своєму книжковому світі.

Ось уже не один рік наша зразкова студія петриківського розпису «Азалія» співпрацює з бібліотечною системою міста. Це різні конкурси, які проводить бібліотечна система, це й персональні виставки дітей творчого об’єднання «Азалія». Саме завдячуючи такій тісній співпраці і була написана програма «Золоті зернятка дитячої творчості» для найменших.

Відомо, що людина народжується для того, щоб бачити прекрасне,
щоб у буденному бачити святкове, у звичайному – незвичайне. І це не випадково.
Адже серед того що нас оточує ми зупиняємо свій погляд на прекрасному.

Завдяки красі ми поринаємо у неповторний і прекрасний світ. На заняттях студії ми вчимо розрізняти добро і зло у цьому світі,помічати прекрасне, вміти передавати через творчість свої особисті мрії, думки,почуття від прочитаних творів.

Нашу студію відвідують діти різного віку. Девіз нашої студії: «Немає необдарованих дітей, варто лише віднайти зернинку таланту у кожній дитині, розвинути та підтримати паростки творчості».

Наші заняття часто проходять у «Кімнаті казок», що на масиві Леваневського. Ми пишаємося тим, що в нашому місті творила така знаменита, знана в усьому світі народна художниця – М. К. Тимченко. Це єдина
«Кімната казок» яка є на Україні і яка сьогодні не спаплюжена владою. Всі стіни розмальовані тут петриківським розписом який відомий не тільки на Україні,
а й за її межами. Кожен майстер має свій індивідуальний почерк, свою кольорову гаму. А палаюче коло Сонця що дарує нам світло, тепло і життя, відтворюється
на картинах петриківських майстрів в серці кожної земної квіточки.
Пронизані світлом, палаючи, фарби розписів немов би розповідають нам
про внутрішній світ, настроєність всього живого на відповідь Сонячному Слову.

«И Землю, где Бог явил свой лик, оденем цветами»,так заповідано».

То ж нехай бережуть серця Красу земну, нехай пригортаються до Світла. Нехай пам’ятаємо, що Краса майбутнього залежить від нас сьогоднішніх.

А зараз я вам хочу представити заступника директора ЦБС –
Григоренко Р.П., яка розповість про історію виникнення «Кімнати казок»
у нашому місті та запропонує вам невеличку вікторину. А найактивніших учасників чекають призи. То ж будьте уважні.

- Коли і де народилася Марфа Тимченко?

- Якими державними преміями її нагороджено?

- Розкажіть про життєвий шлях Марфи Тимченко?

- Коли, ким і в якому році була створена «Кімната казок»?

- Назвіть відомих майстрів петриківського розпису?

- Назвіть сучасних майстрів петриківки.

- Назвіть відомі картини художниці.

- Коли померла М.Тимченко?

В кінці заняття звучить вірш «Про Україну» Г. Чубич.

Проходить виставка дитячих робіт вихованців «Азалії». Нагородження переможців адміністрацією ЦБС. Ось і закінчилися наші заняття. На сьогодні все. До наступної зустрічі. До побачення.

  • 27.04.2020
  • Позашкільна освіта
  • Дошкільнята, 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас, Дорослі
  • Відеоурок
  • 67
  • 0
  • 1
  • Стежити
  • Поскаржитись

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
0
міс.
2
3
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!