Програма шахово-шашкового гуртка

Опис документу:
На допомогу керівнику гуртка

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

СХВАЛЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО

на засіданні науково-методичної ради на методичній раді комунальної установи

Вінницького ОІПОПП «Мурованокуриловецький райметодкабінет»

Протокол №7 від 29 грудня 2010 р. Протокол № 3 від 15 вересня 2010 р.

Керівник гуртка

Серветник В.Г.

смт. Муровані Курилівці

РЕЦЕНЗІЯ

на авторську навчальну програму

«Шахово-шашкового» гуртка

Мурованокуриловецького районного Будинку

дитячої та юнацької творчості,

керівник гуртка Серветник Василь Григорович,

вчитель математики

Мурованокуриловецького НВК «СЗШ І-ІП ст. №1 - гімназії»

В загальноосвітній школі відбуваються радикальні зміни: на перший план висувається розвиваюча функція навчання, що в значній мірі сприяє становленню особистості школярів і найповнішому розкриттю їх творчих здібностей.

Шахово-шашковий гурток дає можливість реалізувати позитивні ідеї українських теоретиків і практиків - зробити навчання радісним, підтримувати стійкий інтерес до знань. Ключовим моментом занять стає діяльність самих гуртківців, коли вони спостерігають, порівнюють, класифікують, групують, роблять висновки. При цьому передбачається широке використання цікавого матеріалу, включення в заняття ігрових ситуацій.

Метою гурткової роботи є ознайомлення гравців з основами ігор в шашки та шахи, формування інтересу до цих ігор, забезпечення міцного і свідомого оволодіння гуртківцями системи вмінь і навичок гри, необхідних у повсякденному житті.

Дана програма розроблена на основі авторської програми «Шахово-шашкового» гуртка 2004 р. з метою удосконалення, внесення сучасних вимог до підготовки юних шашкістів і шахістів на різних етапах тренувань, та рекомендована для використання в загальноосвітніх школах для проведення занять з учнями молодшого та середнього шкільного віку.

Курс містить основні правила і теорію шахової і шашкової гри. Для кращого сприйняття та засвоєння програми застосовуються логічні та розвиваючі ігри, посилання на відповідні комп'ютерні шахові та шашкові програми.

Програма розрахована на 4 роки навчання. В групі кожного року навчання передбачається по 34 години на рік, одній годині на тиждень.

За перший рік навчання («Шахова азбука» і «Діагональки») передбачається вивчити основні правила, поняття шахової і шашкової гри. На другому році навчання («Спритний пішачок» і «Чарівна шашка») діти знайомляться з основами позиційної гри. Третій рік навчання («Шахова і шашкова школа») призначений для вивчення комбінацій, тактики гри, ендшпілю, техніки розрахунку. На четвертому році («Шахова і шашкова майстерність») вивчаються стратегія гри та дебюти.

Дана програма обговорена та погоджена на засіданні методичної ради РБДЮТ від 08 вересня 2010 року, протокол №3.

08 вересня 2010 року Голова методичної ради РБДЮТ

Луцька А.М.

Розробка програми зумовлена застарілістю авторської навчальної програми 2004 року, а також вона відображає сучасні вимоги до підготовки юних шашкістів і шахістів на різних етапах багаторічних тренувань. При розробці програми враховано найцінніше з минулого видання (2004 року), а також матеріали чинних нормативних документів про роботу спортивних шкіл та новітні методики.

Ця програма призначена для організації занять гуртка в Мурованокуриловецькому районному Будинку дитячої та юнацької творчості. Її можна використати в загальноосвітніх школах для проведення занять з учнями молодшого та середнього шкільного віку.

Даний методичний матеріал пройшов 25-річну апробацію в Мурованокуриловецькому районному Будинку дитячої та юнацької творчості і, у певній мірі, знайомить керівників гуртків з особливостями системи шахової і шашкової підготовки, створеної в даному позашкільному закладі. Навчальним планом Мурованокуриловецького районного Будинку дитячої та юнацької творчості для вивчення курсу передбачено 8 академічних годин на тиждень. Автор усвідомлює, що дана програма не в змозі підготувати спортсменів високого класу. Тому, залежно від конкретних умов, керівник гуртка може відносити певні групи питань до самостійної роботи гуртківців (при належному методичному забезпеченні), використовувати їх для роботи з окремими групами учнів, для індивідуальної роботи.

Гуртківці регулярно виступають на всіх районних змаганнях з шахів і шашок та, в міру фінансових можливостей, на обласних змаганнях. Серед них є призери обласних змагань в особистому (дворазова чемпіонка області з шашок Марія Білоус, призери Сергій Мосендз, Віталій Бернада, Ярослав Лесь, Артем Литус, Альона Домінас, Іван Івінський, Володимир Балан, Антон Бруско, Вадим Процишин, Олеся Корначук, Тетяна і Світлана Пономаренки) та командному заліку. В гуртку підготовлено 3 кандидати в майстри спорту, понад 60 першорозрядників.

Вважаю за необхідне звернути увагу керівників гуртків на всебічну комп’ютерну підтримку процесу навчання та підготовки до турнірів.

Сподіваюся, що дана програма стане в нагоді керівникам гуртків, методичним працівникам.

В.Г.Серветник,

керівник гуртка вищої категорії,

«Керівник гуртка – методист»

Пояснювальна записка

1. Актуальність програми

В загальноосвітній школі відбуваються радикальні зміни: на перший план висувається розвиваюча функція навчання, що в значній мірі сприяє становленню особистості школярів і найповнішому розкриттю їх творчих здібностей.

Шахово-шашковий гурток дає можливість реалізувати позитивні ідеї українських теоретиків і практиків – зробити навчання радісним, підтримувати стійкий інтерес до знань. Ключовим моментом занять стає діяльність самих гуртківців, коли вони спостерігають, порівнюють, класифікують, групують, роблять висновки, виясняють закономірності. При цьому передбачається широке використання цікавого матеріалу, включення в заняття ігрових ситуацій, читання дидактичних казок і т.д.

Актуальність програми зумовлена тим, що допомагає гуртківцям виховати в собі посидючість, силу волі, характер, впевненість в собі, розвивати свої індивідуальні здібності (увагу, логічне мислення, пам’ять), розширити кругозір, вміти знаходити вихід в нестандартних ситуаціях, дає можливість проявити себе. Шашки і шахи в початковій стадії навчання позитивно впливають на вдосконалення в дітей багатьох психічних процесів і початкові форми вольового керування поведінкою. Розширення кола спілкування, можливостей повноцінного самовираження, самореалізації дозволяє цим дітям подолати замкнутість. Ці ігри є ефективним засобом інтелектуального розвитку дітей. В дітей, що грають в шашки і шахи, розвивається інтуїція, вміння орієнтуватися на площині і в просторі, підвищується швидкість інтелектуальної реакції. Гравці змагаються розумом і ця гра не терпить легковажності.

Шашки і шахи – унікальний інструмент розвитку творчого мислення, винахідливості. Під час гри мозок починає працювати не тільки на запам’ятовування і відтворення інформації, але й пошук оригінальних ідей і нестандартних рішень для досягнення бажаного результату. Крім того, ці ігри вчать програвати з гідністю, з повагою ставитися до переможця. І, мабуть, тому вміння грати в шашки відносили до гідностей благородних рицарів (поряд з вмінням їздити верхи і плавати, бути мисливцем і фехтувати, співати і складати вірші).

Початковий курс навчання гри максимально простий і доступний дітям 5-6 років. Важливе значення у вивченні курсу має спеціальна організована ігрова діяльність на заняттях, використання прийому розв’язування навчальних завдань, створення ігрових ситуацій. В програмі наводиться примірний перелік різних дидактичних ігор і завдань, дається варіант примірного розподілу програмового матеріалу, наводиться перелік шахових та шашкових ігор.

2. Мета програми

Метою гурткової роботи є ознайомлення гравців з основами ігор в шашки та шахи, формування інтересу до цих ігор, забезпечення міцного і свідомого оволодіння гуртківцями системи вмінь і навичок гри, необхідних у повсякденному житті.

Програма розроблена з триєдиною метою. По-перше, педагогічний компонент – підвищення успішності дітей з основних предметів загальноосвітньої школи. Другою складовою комплексної мети навчання школярів шашкової та шахової гри є розвиток психічних рис школярів: уваги, пам’яті, логічного мислення, просторової і творчої уяви. Третій компонент складової мети – спортивний - це отримання учнями знань, умінь і навичок гри, необхідних для отримання четвертого (І юнацького) розряду, а потім – третього, другого і першого розрядів.

Для досягнення поставленої мети в програмі розв’язуються завдання таких типів: навчальні, виховні і розвиваючі.

3.1. Навчальні завдання:

А) отримання знань з теорії шашкової та шахової гри;

Б) набуття навичок застосування отриманих знань під час шашкової та шахової партії;

В) вміння розв’язувати шашкові та шахові задачі і аналізувати позиції.

Г) навчити основним принципам стратегії гри, практичного плану на всіх стадіях партій;

Д) вивчати комбінації, техніку розрахунку;

Е) підвищувати кваліфікацію юних шахістів та шашкістів.

Знання гуртківцями набуваються під час теоретичних занять, навички прививаються під час практичних занять, вміння відточуються при виконанні домашніх завдань (за бажанням дітей).

3.2. Виховні завдання:

А) привити любов і інтерес до шашок і шахів та навчання в цілому;

Б) навчити аналізувати свої і чужі помилки, вчитися на них вибирати із множини розв’язків єдино правильний;

В) навчити поважати суперника (виконання спортивного ритуалу: потиск руки суперника перед початком партії та після її закінчення);

Г) навчити працювати самостійно, планувати свою діяльність.

Д) формувати особисті риси (рішучість, кмітливість, зосередженість, дисциплінованість, працьовитість) на шахово-шашковому матеріалі;

3.3. Розвиваючі завдання:

А) розвивати в учнів пам’ять, логічне мислення, увагу, посидючість і інші позитивні риси особистості;

Б) ввести в світ логічної краси і образного мислення;

Курс містить основні правила і теорію шахової і шашкової гри. Для кращого сприйняття та засвоєння програми застосовуються логічні та розвиваючі ігри, посилання на відповідні комп’ютерні шахові та шашкові програми.

4. Етапи реалізації програми

Дана програма розрахована на 4 роки навчання. В групі кожного року навчання програма передбачає по 34 години занять протягом року по одній годині в тиждень.

Теорія і практика шашкової та шахової гри будується у відповідності з логікою чотирьох освітніх рівнів: початкової, третьої, другої і першої ліг, що прийняті в нашому гуртковому товаристві. Кожна ліга об’єднує юних гравців на основі їх приблизно однакової підготовленості.

Протягом першого року навчання (початкова ліга) учні 1-3 класів пізнають початкові відомості про шашкову та шахову гру, набувають вмінь і навичок, що необхідні для участі в турнірі для отримання четвертого (І юнацького) спортивного розряду. В групу початківців приймають також всіх бажаючих учнів 4-6 класів, які з певних причин не виконали норми четвертого розряду.

Протягом другого року навчання (третя ліга) для дітей 2-4 класів, які отримали четвертий (І юнацький) спортивний розряд, проводиться навчання і підготовка до турнірів на отримання третього спортивного розряду.

Протягом третього року навчання (друга ліга) для дітей 3-5 класів, які отримали третій спортивний розряд, проводиться навчання і підготовка до районних турнірів на отримання другого спортивного розряду.

Протягом четвертого року навчання (перша ліга) для дітей 4-11 класів, які отримали другий спортивний розряд, проводиться навчання і підготовка до обласних турнірів на отримання першого спортивного розряду.

В групі удосконалення другого року навчання займаються діти, що знають основи тактики і стратегії гри та володіють фундаментальними знаннями з теорії гри в дебюті, міттельшпілі і ендшпілі, а також мають певний ігровий досвід виступів у шкільних та районних змаганнях.

В групах удосконалення третього і четвертого років навчання займаються гуртківці, які впевнено володіють тактичними прийомами, вміють будувати стратегічні плани, знають основні дебюти, мають досвід виступів у районних і обласних змаганнях.

5. Методичні принципи

Процес оволодіння прийомами гри в шашки та шахи будується на ряді методичних принципів:

1) Принцип регулярності: основна робота проходить не тільки на щотижневих заняттях, але й при виконанні домашнього завдання (закріплення отриманих навичок).

2) Принцип паралельності: слід вивчати теми не послідовно одну за одною, а тримати в полі зору дві-три теми, рухаючись по них вперед і вглиб.

3) Принцип зміни пріоритетів:

Пріоритет ідеї – головне – правильна ідея ходу, яка може привести до вигідної позиції в партії;

Пріоритет ходу – при відпрацюванні вже відомих ідей, а також при розв’язанні простих, стандартних ситуацій, оскільки ніякі зверх красиві і зверх оригінальні ідеї не можуть компенсувати наявність невірного ходу.

4) принцип варіативності: корисно на приклад однієї ситуації показати різні прийоми і методи розв’язання, а потім порівняти отримані розв’язки з різних точок зору: стандартність і оригінальність.

5) принцип самоконтролю: регулярний і систематичний аналіз своїх помилок як обов’язковий елемент самостійної роботи.

6) принцип швидкого повторення: в міру накопичення теоретичних знань з предмета слід регулярно повторювати матеріал і по необхідності підкріпляти його розв’язуванням практичних задач з теми.

7) Принцип моделювання ситуацій: корисно моделювати критичні ситуації, які можуть виникнути в партії, і відпрацювати стереотипи поведінки.

В курсі передбачені принципи поступового ускладнення матеріалу і циклічна побудова змісту навчання.

Самостійна робота гуртківців у процесі навчання організовується у вигляді самостійної роботи вдома під час розборів різних етюдів.

6. Види поточного, проміжного і рубіжного контролю

Функція поточного контролю реалізується на практичних заняттях у вигляді розв’язування різних етюдів, усного опитування.

Проміжний контроль реалізується під час проведення навчальних ігрових партій.

Рубіжним контролем є участь гуртківців в різних турнірах.

7. Основні види занять:

Лекція,

Бесіда,

Практичні ігрові заняття.

8. Засоби навчання

Комплекти шахів і шашок (бажано мати комплект на кожну ігрову пару),

Демонстративна магнітна дошка з комплектами шахових фігур і шашок (виготовлені гуртківцями).

Оформлення стенда «В світі шахів і шашок», де підібрана інформація про термінологію, а також ілюструється матеріал, що розбирається на заняттях гуртка.

Перший рік навчання ( 6 - 8 років )

За перший рік навчання («Шахова азбука» і «Діагональки») передбачається вивчити основні правила, поняття шахової і шашкової гри.

Другий рік навчання ( 7 - 9 років )

За другий рік навчання («Спритний пішачок» і «Чарівна шашка») навчити основам позиційної гри, дати можливість дітям відчути гармонію шахової і шашкової науки.

Третій рік навчання (8 – 10 років )

На третьому році («Шахова і шашкова школа») вивчаються комбінації, тактика гри, ендшпіль, техніка розрахунку.

Четвертий рік навчання ( 10 – 16 років )

На четвертому році («Шахова і шашкова майстерність») вивчаються стратегія гри та дебюти.

Для забезпечення диференціації навчання в програмі для кожного року навчання наводяться картки індивідуальних завдань. Це дозволяє врахувати особливості контингенту гуртківців, розширює можливості враховувати їхні потреби, можливості та уподобання.

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ЗАНЯТЬ ГУРТКА

«Шахова азбука»

(початковий рівень, перший рік навчання)

Категорія – початківці

1 година на тиждень, усього 34 години

Програма розрахована на учнів 1-3 класів, які відносяться до категорії початківців. Для навчання використовується демонстраційна дошка з набором магнітних фігур, набір шахових задач на мат за 1 хід. Матеріал подається шляхом поступового збільшення відомостей і ускладнення завдань.

З перших занять потрібно знайомити дітей з правилами гри і контролювати їх дотримання. Це, насамперед, коректне, ввічливе ставлення до суперника: розпочати і закінчити партію рукостисканням, незалежно від результату гри, подякувати супернику за зіграну партію, доброзичливий наступний аналіз партії. Моральний урок чесного протиборства важко переоцінити.

Значну увагу на заняттях треба приділяти практичному розв’язуванню задач, навчанню запису партії, вчити аналізувати їх, знаходити помилки і кращі продовження.

Вересень, 2 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

1

Організаційне заняття. Знайомство з дітьми. План роботи на рік. Правила техніки безпеки. Перший крок у світ шахів. Історія і легенди про виникнення шахів.

1

1

-

2

Чарівна Дошка. Проспекти, вулиці і провулки Чарівної Дошки. Мешканці шахового королівства.

1

0,5

0,5

Жовтень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

3

Початкове розміщення фігур. Порівняльна характеристика і відносна цінність фігур. Запис положення фігур. Вправи на вільне володіння шаховою дошкою

1

0,5

0,5

4

Як ходять фігури. Рокіровка. Запис ходів фігур.

1

0,5

0,5

5

Як фігури б’ють одна одну. Взяття на проході.

1

0,5

0,5

6

Пригоди шахового солдата Пішачка. Перетворення пішаків у фігури

1

0,5

0,5

Листопад, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

7

Чия армія сильніша. Результат гри: шах, мат, пат, нічия. Захист від шаху

1

0,5

0,5

8

Техніка матування самотнього короля. Лінійний мат.

1

0,5

0,5

9

Мат королем і ферзем. Мат королем і турою.

1

-

1

10

Розв’язування шахових задач на мат в 1 хід.

1

-

1

Грудень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

11

Стадії шахової партії: дебют, міттельшпіль, ендшпіль. Як починати партію. Що робити після дебюту.

1

0,5

0,5

12

Короткі шахові партії (як можна програти партію за 2, 3, 4 ходи)

1

-

1

13

Три принципи гри в дебюті. Розбір партій-мініатюр.

1

0,5

0,5

14

Правила і закони дебюту. Центр. Мобілізація сил.

1

0,5

0,5

Січень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

15

Елементи шахової техніки і їх роль в грі. Подвійний удар.

1

0,5

0,5

16

Відкритий напад. Зв’язка.

1

0,5

0,5

17

Подвійний шах. Розв’язування шахових задач на техніку і мат за 2 ходи за допомогою подвійного шаху. Ігрова практика

1

-

1

18

Комбінації і їх роль в шаховій партії

1

0,5

0,5

Лютий, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

19

Класифікація комбінованих тактичних прийомів

1

-

1

20

Відвернення. Заманення.

1

-

1

21

Перекриття. Рентген.

1

-

1

22

Спертий мат

1

-

1

Березень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

23

Дебютні пастки і їх роль в шаховій партії

1

0,5

0,5

24

Атака на нерокірованого короля

1

-

1

25

Атака на короля при односторонніх рокіровках

1

-

1

26

Атака на короля при різносторонніх рокіровках

1

-

1

Квітень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

27

Особливості ендшпіля. Реалізація зайвого пішака в пішакових закінченнях

1

0,5

0,5

28

Віддалений прохідний пішак

1

0,5

0,5

29

Захищений прохідний пішак

1

0,5

0,5

30

Боротьба ферзя проти пішака

1

0,5

0,5

Травень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

31

Як вивчати дебют. Підготовка до участі в турнірі

1

0,5

0,5

32

Турнір на присвоєння розряду з шахів

1

-

1

33

Розбір партій гуртківців

1

-

1

34

Підсумкове заняття. Підведення підсумків за рік. Плани на наступний рік.

1

1

-

Очікуваний результат

В кінці першого року навчання гуртківець:

- має уявлення про історію і походження шахів,

- знає правила гри і турнірної поведінки,

- знає основи тактики і стратегії, активно застосовує в своїй грі тактичні прийоми,

- володіє фундаментальними знаннями по розігруванню дебюту і ендшпіля,

- вміє застосовувати отримані теоретичні знання на практиці,

- вміє записувати партії,

- із задоволенням грає в шахи,

- бачить і усвідомлює свої помилки,

- знає норми етикету під час гри в шахи.

Список літератури

Авербах Ю., Бейлин М. Путешествие в шахматное королевство. – М.: Физк. и спорт, 1988.

Весела И., Веселы И. Шахматный букварь. – М.: Просвещение, 1983.

Гайштут О. Шахи. Перші кроки. – К.: “А.С.К.”, 2002.

Гайштут А. Путешествие по шахматной доске. – М.: Дом педагогики, 1996.

Гончаров В. Некоторые актуальные вопросы обучения дошкольника шахматной игре.-М.:-ГЦОЛИФК, 1984.

Гришин В., Ильин Е., Шахматная азбука.-М.: Детская литература, 1980.

Гришин В. Малыши играют в шахматы. – М.: Просвещение, 1991.

Журавлёв Н. В стране шахматных чудес. – М.: А/ПРО “Международная книга”, 1991.

Зак В., Длуголенский Я. Я играю в шахматы.-Л.: Детская литература, 1985.

Иващенко С. Сборник шахматных комбинаций.- Киев: Радянська школа, 1986.

Марусенко П. Лазарєва Т. Шаховий гурток у школі. – К.: Радянська школа, 1983.

Сухин И. Приключения в шахматной стране. – М.: Педагогика, 1991.

Хенкин В. Куда идет король. – М.: Молодая гвардия, 1979.

«Спритний пішачок»

(початковий рівень, другий рік навчання)

Категорія – гравці І юнацького розряду

1 година на тиждень, усього 34 години

Вересень, 2 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

1

Вступне заняття. Повторення вивченого матеріалу. З історії шахів. Етика шахової боротьби. Правила техніки безпеки. Основи позиційної гри — її план. Елементи позиційної переваги. План гри. Елементи позиції.

1

0,5

0,5

2

Шахи – спорт, наука, мистецтво. Класифікаційна система. Українські шахісти. Різні системи проведення змагань. Позиційні переваги: перевага у розвитку, захоплення центра, оптимальне розташування фігур, пішаків, слабкі поля в таборі противника, захоплення відкритих ліній, боротьба двома слонами проти слона і коня або двох коней.

Практичне заняття. Розв'язування шахових задач, вправ.

1

0,5

0,5

Жовтень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

3

Принцип найшвидшого розвитку. Три стадії шахової партії. Дебют. Мітельшпіль. Ендшпіль. Гармонійний розвиток сил. Найшвидший розвиток фігур - перший дебютний принцип шахової партії. Поняття про темп.

1

0,5

0,5

4

Практичне заняття. Аналіз навчальної партії з точки зору правильної позиційної гри. Розбір спеціально підібраних позицій, розв’язування тематичних етюдів

1

-

1

5

Центр шахівниці. Боротьба за центр. Значення центра в шаховій партії, позиції. Активність фігур. Навчальна партія та її дебютний принцип.

1

0,5

0,5

6

Практичне заняття. Розбір і розігрування спеціально підібраних позицій, розв’язування тематичних етюдів.

1

-

1

Листопад, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

7

Гармонійне розташування фігур. Поняття про гармонію в шахах. Рухомість фігур. Слабкі й сильні фігури. Пішакові закінчення. Ферзь проти пішака.

1

0,5

0,5

8

Практичне заняття: розбір і розігрування з партнером спеціально підібраних позицій, розв’язування шахових задач.

1

-

1

9

Гармонійне пішакове розміщення у позиціях. Пішак - «душа шахів». Сильні та слабкі поля. Здвоєні пішаки. Відсталий пішак. Ізольований пішак. Прохідні пішаки. Тура та пішак проти тури.

1

0,5

0,5

10

Практичне заняття: розбір спеціально підібраних позицій і навчальних партій, аналіз найпоширеніших помилок.

1

-

1

Грудень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

11

Основи позиційної гри після дебюту. Узгодженість фігур у міттельшпілі. Різноманітність дій для розвитку дебюту.

1

0,5

0,5

12

Практичне заняття: розбір і розігрування з партнером спеціально підібраних позицій

1

-

1

13

Міттельшпіль. Основні ідеї міттельшпіля. Форсований перехід в ендшпіль.

1

0,5

0,5

14

Практичне заняття: розбір і розігрування з партнером спеціально підібраних позицій

1

-

1

Січень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

15

Мат слоном і конем. Узгодження дій слона й коня з метою дати мат.

1

0,5

0,5

16

Практичне заняття. Відпрацьовування мата слоном і конем за допомогою запису.

1

-

1

17

Типові позиції, що призводять до відтиснення самотнього короля.

1

0,5

0,5

18

Практичне заняття. Відпрацьовування мата слоном і конем за допомогою запису. Гра з шаховим комп'ютером.

1

-

1

Лютий, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

19

Непідсильне завдання для двох коней. Розгляд можливостей двох коней в ендшпілі.

1

0,5

0,5

20

Практичне заняття. Розв'язування шахових позицій, задач, вправ.

1

-

1

21

Елементи позиційної гри. Пішаки тиснуть на фігури. Магістралі нападу.

1

0,5

0,5

22

Практичне заняття. Задача. Етюд. Шахово-логічна задача про ферзів-вартових.

1

-

1

Березень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

23

Реалізація матеріальної переваги. Поняття про матеріальну перевагу. Навчальна партія.

1

0,5

0,5

24

Практична робота. Розігрування позицій з перевагою з однієї сторони. Розв'язування задач та прикладів.

1

-

1

25

Ініціатива і позиційний базис. Навчальні партії з теми.

1

0,5

0,5

26

Практичне заняття. Задачі та головоломки на шахівниці.

1

-

1

Квітень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

27

Позиційна нічия. Вічний напад.

1

0,5

0,5

28

Практичне заняття. Розв'язування типових етюдів, вправ, задач.

1

-

10,5

29

Конкурс розв’язування задач, етюдів. Розв’язування конкурсних позицій і визначення переможця конкурсу.

1

0,5

0,5

30

Розв’язування конкурсних позицій і визначення переможця конкурсу.

1

0,5

0,5

Травень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

31

Підготовка до участі в турнірі

1

0,5

0,5

32

Турнір на присвоєння ІІІ розряду з шахів

1

-

1

33

Розбір партій гуртківців

1

-

1

34

Підсумкове заняття. Підведення підсумків за рік. Плани на наступний рік.

1

1

-

Очікуваний результат

В кінці другого року навчання гуртківець:

- знає історію українських шахів, імена чемпіонів світу,

- має уявлення про організацію шахових змагань,

- знає, як розігруються основні дебюти і закінчення,

- знає і намагається виконувати правила етикету під час гри в шахи,

- впевнено володіє тактичними прийомами, намагається їх поєднати,

- із задоволенням грає в шахи, бере участь в змаганнях, різних заходах, намагається дізнаватись нове,

- усвідомлює свої помилки, бачить помилки суперника,

- може самостійно оцінити позицію – переваги і недоліки в кожної із сторін, можливі варіанти розвитку подій,

- для виграшу партії не намагається до зайвої переваги в якості,

- грає, як мінімум, на рівні І юнацького розряду.

Список літератури

Авербах Ю., Бейлин М. Путешествие в шахматное королевство. – М.: Физк. и спорт, 1988.

Авербах Ю., Бейлін М. Шаховий самовчитель.- К.: Рад. школа, 1980.

Бондаревский И. Комбинации в миттельшпиле.-М.: ФиС, 1965.

Вайнштейн Б., Ловушки Ферзьбери. - М.: Физкультура и спорт, 1990.

Журавлёв Н. В стране шахматных чудес. – М.: А/ПРО “Международная книга”, 1991.

Иващенко С. Сборник шахматных комбинаций.- Киев: Радянська школа, 1986.

Костюченко О.. Римаренко П. Шаховий дивосвіт. – К. Здоров’я, 1989.

Костьев А. Учителю о шахматах. – М.: Просвещение. 1986.

Костьев А. Шахматный кружок в школе и пионерском лагере. – М.: Физк. и спорт, 1980.

Марусенко П., Лазарєва Т. Шаховий гурток у школі. – К.: Рад. школа, 1983.

Марусенко П., Лазарєва Т. е2 – е4? (шахові початки). – К.: Рад. школа, 1983.

Рохлин Я. Книга о шахматах. – М. Сов. Россия, 1975.

Таборов Б. Основи ендшпілю. – К.: Рад. школа, 1988.

Черняк В. Тайна игры королей. - М.: Мол. гвардия. 1989.

Юдович М. Занимательные шахматы. - М.: Физкультура и спорт, 1962.

«Шахова школа»

(основний рівень, перший рік навчання)

Категорія – гравці ІІІ розряду

1 година на тиждень, усього 34 години

Вересень, 2 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

1

Вступне заняття. Правила техніки безпеки. З історії шахів. Українські шахісти. Шахи – спорт, наука, мистецтво. Класифікаційна система. Різні системи проведення змагань. Етика шахової боротьби.

1

1

-

2

Тактичні прийоми. Комбінація та її складові частини. Жертва. Елементи комбінації.

1

0,5

0,5

Жовтень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

3

Практичне заняття. Розв'язування шахових задач на комбінацію. Логічні задачі та вправи.

1

-

1

4

Практичне заняття. Розбір спеціально підібраних позицій, розв’язування тематичних етюдів

1

-

1

5

Зв'язка. Елементи комбінаційної гри. Відкритий напад. Подвійний удар.

1

0,5

0,5

6

Практичне заняття. Розбір і розігрування спеціально підібраних позицій, розв’язування тематичних етюдів.

1

-

1

Листопад, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

7

Пастки. Розгляд характерних дебютних пасток, типових позиційних пасток.

1

0,5

0,5

8

Практичне заняття. Розв'язування задач, вправ, етюдів на комбінаційні удари, пастки. Робота з комп'ютером.

1

-

1

9

Комбінації для досягнення переваги або для вирівнювання гри у найгірших позиціях.

1

0,5

0,5

10

Техніка розігрування ендшпілю.

1

-

1

Грудень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

11

Легкофігурні закінчення. «Млин».

1

0,5

0,5

12

Ферзь проти тури. Характерні позиції.

1

0,5

0,5

13

Комбінація на затягування. Навчальна партія. Задачі, вправи, етюди.

1

0,5

0,5

14

Практичне заняття. Розв'язування задач, вправ, етюдів. Робота з комп'ютером.

1

-

1

Січень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

15

Блок. Шахові комбінації. «Спертий» мат. Блок при атаці на короля в ендшпілі. Гальмування пішаків – особливий вид блоку.

1

0,5

0,5

16

Практичне заняття. Задачі на шахівниці. Задачі на «розфарбування» шахівниці.

1

-

1

17

Комбінація на відвернення. Комбінації на відвернення з «кватиркою» та без неї. Уразливість останньої горизонталі. Партії Морфі. Розгляд партій-мініатюр.

1

0,5

0,5

18

Розв’язування шахово-логічних задач.

1

-

1

Лютий, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

19

Комбінація на звільнення поля. Характерні типові позиції.

1

0,5

0,5

20

Практичне заняття. Шахові ребуси, загадки, історії

1

-

1

21

Комбінації на звільнення лінії. Навчальна партія. Розгляд позиції з теми.

1

0,5

0,5

22

Практичне заняття. Розв'язування задач, вправ.

1

-

1

Березень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

23

Тактичний прийом на знищення короля противника. Типові позиції у партіях. Розв'язування прикладів, задач.

1

0,5

0,5

24

Ізоляція та перекриття. Захоплення пункту. Розв'язування задач, шахових композицій. Робота з шаховим комп'ютером.

1

0,5

0,5

25

Різні шляхи, що призводять до перемоги. Сполучення різних ідей із загрозою мата. Типові матові фінали. Мат у кілька ходів.

1

0,5

0,5

26

Практичне заняття. Розв'язування шахових задач, етюдів.

1

-

1

Квітень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

27

Про зв'язки та взаємодії. Тактична взаємодія. Навчальна партія. Шахово-логічні задачі.

1

0,5

0,5

28

Тактика. Позиційна жертва. Руйнування позиції короля за допомогою жертви. Жертви для інших цілей.

1

0,5

0,5

29

Руйнування позиції рокіровки. Задачі, етюди.

1

0,5

0,5

30

Практичне заняття. Розв'язування задач.

1

-

1

Травень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

31

Техніка розрахунку. Тренування техніки розрахунку. Дерево розрахунку. Застосування теорії графа.

1

0,5

0,5

32

Практичне заняття. Техніка розрахунку в простих і більш складних позиціях.

1

-

1

33

Турнір на присвоєння розряду з шахів. Розбір партій гуртківців.

1

-

1

34

Підсумкове заняття. Підведення підсумків за рік. Плани на наступний рік.

1

1

-

Очікуваний результат

В кінці третього року навчання гуртківець повинен:

мати уявлення про: тактичні прийоми, елементи комбінаційної гри, пастки, позиційну і матеріальну перевагу, узгодженість фігур.

знати: складові частини комбінації, характерні дебютні пастки, типові позиційні пастки, техніку розігрування ендшпілю, комбінації на затягування, на відвернення з «кватиркою» та без неї, на звільнення поля та лінії.

вміти: реалізовувати позиційну перевагу в розвитку фігур, розв’язувати найпростіші шахові задачі і вправи на комбінації, на комбінаційні удари, пастки, гармонійно і швидко розвивати сили, блокувати при атаці на короля в ендшпілі.

Список літератури

Авербах Ю., Бейлин М. Путешествие в шахматное королевство. – М.: Физк. и спорт , 1988.

Авербах Ю., Бейлін М. Шаховий самовчитель.- К.: Рад. школа, 1980.

Вайнштейн Б. Ловушки Ферзьбери. - М.: Физкультура и спорт , 1990.

Иващенко С. Сборник шахматных комбинаций.- Киев: Радянська школа, 1986.

Костюченко О., Римаренко П. Шаховий дивосвіт. – К. Здоров’я, 1989.

Костьев А. Учителю о шахматах. – М.: Просвещение. 1986.

Костьев А. Шахматный кружок в школе и пионерском лагере. – М.: Физкульт. и спорт, 1980.

Марусенко П., Лазарєва Т. Шаховий гурток у школі. – К.: Рад. школа, 1983.

Марусенко П., Лазарєва Т. е2 – е4? (шахові початки). – К.: Рад. школа, 1983.

Рохлин Я. Книга о шахматах. – М. Сов. Россия, 1975.

Таборов Б. Основи ендшпілю. – К.: Рад. школа, 1988.

Черняк В. Тайна игры королей. - М.: Мол. гвардия. 1989.

Юдович М. Занимательные шахматы. - М.: Физкультура и спорт , 1962.

«Шахова майстерність»

(основний рівень, другий рік навчання)

Категорія – гравці І-ІІ спортивних розрядів

1 година на тиждень, усього 34 години

Вересень, 2 години

занят

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

1

Вступне заняття. Правила техніки безпеки. Стратегія і тактика. Стратегічний план гри. Стратегія і тактика в їхньому взаємозв'язку.

1

1

-

2

Практичні заняття. Розв'язування шахово-логічних задач, вправ.

1

-

1

Жовтень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

3

Взаємодія сил (фігур та пішаків). Принцип координації. Розгляд типових позицій, в яких взаємодіють шахові фігури або пішаків.

1

0,5

0,5

4

Пошук оптимальних рішень за методом «Мозкового штурму». Задачі та головоломки на шахівниці.

1

-

1

5

Розташування пішаків та активність фігур у найбільш вигідному ендшпілі. Аналіз різних позицій з характерним розташування пішаків.

1

0,5

0,5

6

Практичне заняття. Розв'язування шахово-логічних задач. Логічні головоломки. Турові та ферзеві закінчення.

1

-

1

Листопад, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

7

Принцип обмеження фігур. Відпрацьовування техніки розрахунку.

1

0,5

0,5

8

Етюд на обмеження. Навчальна партія.

1

-

1

9

Про зв'язки та взаємодії. Стратегічні й тактичні плани у дебюті, міттельшпілі, ендшпілі. Основні етапи планової гри. Характерні риси стратегічного плану.

1

0,5

0,5

10

Практичне заняття. Шахові та логічні задачі на розташування, складання частин у фігуру, образ.

1

-

1

Грудень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

11

Стратегія гри. Опозиція. Опозиція на всіх стадіях гри. Розгляд різних стратегічних планів.

1

0,5

0,5

12

Практичне заняття. Вправа подумки на запам'ятовування позиції.

1

-

1

13

Цугцванг як метод боротьби. Цугцванг у міттельшпілі та ендшпілі. Шляхи досягнення цугцвангу.

1

0,5

0,5

14

Практичне заняття. Програвання і відпрацьовування позицій з цугцвангом.

1

-

1

Січень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

15

Забезпечений та незабезпечений простір. Жертва за простір.

1

0,5

0,5

16

Практичне заняття. Відпрацьовування теми попарно, з шаховим комп'ютером.

1

0,5

0,5

17

Динамічний пішаковий центр. Опорний пункт.

1

-

1

18

Практичне заняття. Розв'язування задач, етюдів.

1

0,5

0,5

Лютий, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

19

Типові ендшпільні позиції. Ендшпільні позиції з турою і конем.

1

0,5

20

Практичне заняття. Математичні ігри на шахівниці.

1

-

1

21

Поле і пункт. Гра на слабких полях одного кольору. Навчальна партія на демонстраційній дошці. Захоплення полів та пунктів.

1

0,5

0,5

22

Практичне заняття. Засвоєння матеріалу на прикладах та задачах. Перегляд діафільмів.

1

-

1

Березень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

23

Слабкий пункт - об'єкт атаки. Слабке поле. Поява слабких полів, пунктів. Атака на слабких полях.

1

0,5

0,5

24

Практичне заняття. Вправи, задачі з теми, робота з шаховим комп'ютером.

1

-

1

25

Стратегія атаки на короля. Як проводити атаку. Елементи проведення атаки. Оцінка можливості атаки на короля.

1

0,5

0,5

26

Практичне заняття. Програвання атакуючих позицій. Знаходження точних, нестандартних розв'язань.

1

-

1

Квітень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

27

Король у центрі. Атака позиції короткої рокіровки, атака за різнобічних рокіровок. Розв'язування характерних позицій на діаграмах. Основні елементи атаки на короля за короткої та різнобічних рокіровок.

1

0,5

0,5

28

Практичне заняття. Розв'язування шахових задач, етюдів.

1

-

1

29

Шляхи до створення атаки. Інтуїтивні жертви. Успішна стратегія. Різні шляхи створення атаки. Стратегія гри на короля.

1

0,5

0,5

30

Практичне заняття. Вправи, задачі з теми, робота з шаховим комп'ютером..

1

-

1

Травень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

31

Сеанс одночасної гри з учнями. Контроль засвоєння знань.

1

-

1

32

Підготовка до участі в турнірі

1

-

1

33

Турнір на присвоєння розряду з шахів. Розбір партій гуртківців

1

-

1

34

Підсумкове заняття

1

1

-

Очікуваний результат

В кінці четвертого року навчання гуртківець повинен:

мати уявлення про: взаємодію сил (фігур та пішаків), тактичні прийоми, елементи комбінаційної гри, пастки, позиційну і матеріальну перевагу, узгодженість фігур, розташування пішаків та активність фігур у найбільш вигідному ендшпілі, шляхи до створення атаки, захоплення полів та пунктів у шаховій партії, стратегію атаки на короля, елементи проведення атаки.

знати: стратегію гри, принцип обмеження фігур, стратегічні й тактичні плани у дебюті, міттельшпілі, ендшпілі, характерні дебютні пастки, типові позиційні пастки, техніку розігрування ендшпілю, як проводити атаку, шляхи до створення атаки, типові позиції, що призводять до відтиснення самотнього короля.

вміти: шукати оптимальні рішення за методом «Мозкового штурму», реалізовувати позиційну перевагу в розвитку фігур, гармонійно і швидко розвивати сили, розв'язувати шахово-логічні задачі, вправи, головоломки, засвоювати матеріал на прикладах та задачах, розв'язувати вправи, головоломки на шахівниці, знаходити точні, нестандартні розв'язання

Список літератури

Авербах Ю., Бейлин М Путешествие в шахматное королевство – М.:Физк. и спорт, 1988.

Авербах Ю., Бейлін М. Шаховий самовчитель.- К: Рад. школа, 1980.

Александрович Г., Столяр Е. Многоликая Каисса. - М.: Физкультура и спорт, 1989.

Вайнштейн Б. Ловушки Ферзьбери. - М.: Физкультура и спорт, 1990.

Иващенко С. Сборник шахматных комбинаций.- Киев: Радянська школа, 1986.

Костюченко О., Римаренко П. Шаховий дивосвіт. – К. Здоров’я, 1989.

Костьев А. Учителю о шахматах. – М.: Просвещение. 1986.

Костьев А. Шахматный кружок в школе и пионерском лагере. – М.: Физкульт. и спорт, 1980.

Лазарєв Ю. Творчість шахістів України. - К. Здоров’я, 1982.

Марусенко П., Лазарєва Т. Шаховий гурток у школі. – К: Рад. школа, 1983.

Марусенко П., Лазарєва Т. е2 – е4? (шахові початки). – К: Рад. школа, 1983.

Рохлин Я. Книга о шахматах. – М. Сов. Россия, 1975.

Таборов Б. Основи ендшпілю. – К.: Рад. школа, 1988.

Черняк В. Тайна игры королей. - М.: Мол. гвардия. 1989.

Шашин Б. Атака на ферзевом фланге. - М.: Физкультура и спорт, 1988.

Юдович М. Занимательные шахматы. - М.: Физкультура и спорт, 1962.

Діагональки»

(початковий рівень, перший рік навчання)

Категорія - початківці

1 година на тиждень, усього 34 години

Вересень, 2 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

1

Подорож у шашкову країну. Чарівна Дошка. Проспекти, вулиці і провулки Чарівної Дошки. Шашкова нотація. Вправи на вільне володіння шашківницею.

1

1

-

2

Мешканці шашкової країни (початкове розміщення шашок). Запис початкової позиції. Тренування у правильному записі позиції.

1

0,5

0,5

Жовтень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

3

Ні кроку назад (Як ходять шашки). Запис ходів у партії. Повна нотація. Бити обов’язково (правила бою). Про правила поведінки під час гри.

1

0,5

0,5

4

В гостях у Дамки. Чудове перетворення шашки. Як б’є дамка. Про силу дамки.

1

0,5

0,5

5

Що вважається перемогою. Результат партії – виграш або нічия. Різновиди нічиєї. Запирання шашок.

1

0,5

0,5

6

Поняття про план, помилку, «виграшна позиція», «нічийна позиція» в шашковій партії.

1

0,5

0,5

Листопад, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

7

Навчальні ігри із записом партій. Розбір партій.

1

-

1

8

Центральні шашки. Бортові шашки. Цінність полів і сила шашок.

1

0,5

0,5

9

Ізольовані шашки.

1

0,5

0,5

10

Цінність дамки.

1

0,5

0,5

Грудень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

11

Поняття про розмін.

1

0,5

0,5

12

Поняття про матеріальну перевагу. Різновиди матеріальної переваги.

1

0,5

0,5

13

Стадії в шашковій партії – дебют, середина, ендшпіль і їх особливості. Принципи гри в ендшпілі.

1

0,5

0,5

14

Чотири дамки проти самотньої дамки.

1

0,5

0,5

Січень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

15

Петля

1

0,5

0,5

16

Три дамки проти однієї дамки на великій дорозі.

1

0,5

0,5

17

Правило опозиції.

1

0,5

0,5

18

Розмін та темп.

1

0,5

0,5

Лютий, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

19

Основні правила стратегії в дебюті.

1

-

1

20

Типові стратегічні помилки в дебюті.

1

-

1

21

Обережно, паска!

1

-

1

22

Поняття темпу та темпової гри.

1

-

1

Березень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

23

Типові тактичні помилки в дебюті.

1

0,5

0,5

24

Пастки в дебюті.

1

0,5

0,5

25

Назви основних дебютів.

1

0,5

0,5

26

Що робити після дебюту

1

0,5

0,5

Квітень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

27

Що таке комбінація. Передумови комбінації. Мотиви та ідея комбінації.

1

0,5

0,5

28

Комбінаційний зір. Як знайти шашкову комбінацію. Техніка комбінації.

1

0,5

0,5

29

Найпростіші комбінації. Комбінаційні розв’язки в заданих позиціях

1

0,5

0,5

30

Найпростіші комбінації

1

0,5

0,5

Травень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

31

Підготовка до участі в турнірі

1

0,5

0,5

32

Турнір на присвоєння розряду з шашок

1

-

1

33

Розбір партій гуртківців

1

-

1

34

Підсумкове заняття

1

1

-

Очікуваний результат

В кінці першого року навчання гуртківець повинен:

мати уявлення про: невичерпні можливості шашкової гри, план шашкової партії, передумови комбінації, про силу дамки, невичерпні можливості шашкової гри, передумови комбінації.

знати: шашкову нотацію, правила ходів та бою шашок, що таке комбінація, різні шляхи, що призводять до перемоги в партії, різні види виграшу та нічиє класифікацію комбінаційних ідей, шашкову нотацію, правила ходів та бою шашок, що таке комбінація, різні шляхи, що призводять до перемоги в партії, різні види виграшу та нічиєї.

вміти: швидко і правильно відшукувати поля, вертикалі і діагоналі, показуючи і називаючи їх уголос, засвоювати матеріал на прикладах та задачах, розв'язувати вправи, головоломки на шашківниці, знаходити точні, нестандартні розв'язання.

Список літератури

Городецкий В. Б. Книга о шашках. – М. : Физкультура и спорт , 1990.

Дудник В. Шашечный всеобуч. Горизонты шашек (журнал). Винница.2004.

Романчук О. А. Юному шашисту. – Свердловск. Средне-Уральское книж-ное издательство. 1988.

«Чарівна шашка»

(початковий рівень, другий рік навчання)

Категорія – гравці І юнацького розряду

1 година на тиждень, усього 34 години

Вересень, 2 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

1

Вступна бесіда. Походження шашок і їх розвиток. Шашки в житті видатних людей.

1

1

-

2

Шашкова нотація. Запис ходів. Умовні позначення. Правила користування контрольним годинником.

1

0,5

0,5

Жовтень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

3

Основні правила гри.

1

0,5

0,5

4

Три правила взяття.

1

0,5

0,5

5

Турецький удар

1

0,5

0,5

6

Як вибрати хід. «Шашковий час»

1

0,5

0,5

Листопад, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

7

Цінність полів і сила шашок. Про позиційну перевагу.

1

0,5

0,5

8

Цінність полів і сила шашок. Про позиційну перевагу.

1

0,5

0,5

9

Опозиція. Позиції, до яких треба намагатися

1

0,5

0,5

10

Опозиція. Позиції, до яких треба намагатися

1

0,5

0,5

Грудень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

11

Дамка проти трьох простих шашок.

1

0,5

0,5

12

Сила дамки.

1

0,5

0,5

13

Три дамки проти однієї дамки.

1

0,5

0,5

14

Три дамки проти однієї дамки.

1

0,5

0,5

Січень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

15

Трикутник Петрова

1

0,5

0,5

16

Трикутник Петрова

1

0,5

0,5

17

Запирання шашок

1

0,5

0,5

18

Цугцванг .

1

0,5

0,5

Лютий, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

19

Круговий удар.

1

0,5

0,5

20

Самооблога

1

0,5

0,5

21

Основи шашкової комбінації. Комбінаційний зір.

1

0,5

0,5

22

Як знайти шашкову комбінацію. Складові частини комбінації.

1

0,5

0,5

Березень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

23

Розвивай комбінаційне мислення. Фінальний удар з поля b 2

1

0,5

0,5

24

Комбінація – краса шашок

1

0,5

0,5

25

Комбінації, які мають назви. Фінальний удар з поля d2

1

0,5

0,5

26

Музей комбінацій

1

0,5

0,5

Квітень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

27

Етапи комбінаційного мислення. Фінальний удар з поля f 2

1

0,5

0,5

28

Класифікація комбінацій

1

0,5

0,5

29

Спосіб розв’язування комбінацій. Фінальний удар з поля h 2

1

0,5

0,5

30

Практичний курс комбінацій.

1

0,5

0,5

Травень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

31

Підготовка до участі в турнірі

1

0,5

0,5

32

Турнір на присвоєння розряду з шашок

1

-

1

33

Розбір партій гуртківців

1

-

1

34

Підсумкове заняття

1

1

-

Очікуваний результат

В кінці другого року навчання гуртківець повинен:

мати уявлення про: невичерпні можливості шашкової гри, план шашкової партії, цінність полів і силу шашок, передумови комбінації, про силу дамки, позиційну перевагу,

знати: шашкову нотацію, правила ходів та бою шашок, що таке комбінація, різні шляхи, що призводять до перемоги в партії, різні види виграшу та нічиєї, правило виграшу трьох дамок проти однієї (трикутник Петрова), правило турецького удару, складові елементи комбінації (мотив, ідея, спосіб проведення), класифікацію комбінаційних ідей, шашкову нотацію, правила ходів та бою шашок, різні шляхи, що призводять до перемоги в партії, різні види виграшу та нічиєї.

вміти: засвоювати матеріал на прикладах та задачах, класифікувати комбінаційні ідеї, засвоювати матеріал на прикладах та задачах, розв'язувати вправи, головоломки на шашківниці, знаходити точні, нестандартні розв'язання.

Список літератури

Василевский Р.Г. Учимся играть в шашки .- К.: Здоров’я, 1985.

Герцензон Б.М. Для тех, кто в шашки…не играет. Москва. Физкультура и спорт.1975.

Городецкий В. Б. Книга о шашках. – М. : Физкультура и спорт, 1990.

Дудник В. Шашечный всеобуч. Горизонты шашек (журнал). Винница.2004.

Романчук О. А. Юному шашисту. – Свердловск. Средне-Уральское книж-ное узд-тво. 1988.«Шашкова школа»

(основний рівень, перший рік навчання)

Категорія – гравці ІІІ розряду

1 година на тиждень, усього 34 години

Вересень, 2 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

1

Вступна бесіда. Мистецтво гри в шашки. Повторення шашкової нотації.

1

1

-

2

Як підвищити клас гри. Про стратегію і тактику. Тактичні прийоми – азбука шашкової гри.

1

0,5

0,5

Жовтень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

3

Основні способи виграшу шашки.

1

0,5

0,5

4

Основні прийоми і принципи шашкової боротьби.

1)Розмін. Темп. Опозиція. Змінний розмін.

1

0,5

0,5

5

Основні прийоми і принципи шашкової боротьби.

2) Цінність поля. Принцип стиснення.

1

0,5

0,5

6

Основні прийоми і принципи шашкової боротьби.

3) Самостійні завдання і їх перевірка.

1

-

1

Листопад, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

7

Фланги.

1

0,5

0,5

8

Активні бортові шашки. Зв’язка. Зажим.

1

0,5

0,5

9

Самооблога.

1

0,5

0,5

10

Стовбняк. Розвилка.

1

0,5

0,5

Грудень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

11

Трапеція. Шлагбаум. Трамплін.

1

0,5

0,5

12

Загальні відомості про заключну стадію гри.

1

0,5

0,5

13

Три дамки проти дамки і простої шашки

1

0,5

0,5

14

Три дамки проти дамки і простої шашки

1

0,5

0,5

Січень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

15

Три дамки проти дамки і простої шашки

1

0,5

0,5

16

Три дамки проти дамки і двох простих

1

0,5

0,5

17

Знамениті закінчення

1

0,5

0,5

18

Штик Гоняєва

1

0,5

0,5

Лютий, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

19

Штик Гоняєва

1

-

1

20

Штик Гоняєва

1

-

1

21

Найтиповіші комбінаційні удари

1

-

1

22

Комбінації в колових позиціях

1

-

1

Березень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

23

Комбінації в класичних позиціях

1

-

1

24

Комбінації при затиску короткого флангу

1

-

1

25

Комбінації з «тихими» ходами

1

-

1

26

Комбінації в центральних позиціях

1

-

1

Квітень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

27

Знищення опорних шашок

1

-

1

28

Типові комбінації з фокусною шашкою h 2

1

-

1

29

Удар на розкрите дамкове поле

1

-

1

30

Круговий удар

1

-

1

Травень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

31

Підготовка до участі в турнірі

1

0,5

0,5

32

Турнір на присвоєння розряду з шашок

1

-

1

33

Розбір партій гуртківців

1

-

1

34

Підсумкове заняття

1

1

-

Очікуваний результат

В кінці третього року навчання гуртківець повинен:

мати уявлення про: невичерпні можливості шашкової гри, план шашкової партії, про стратегію і тактику, тактичні прийоми, позиційну перевагу.

знати: основні прийоми і принципи шашкової боротьби, різні шляхи, що призводять до перемоги в партії, різні види виграшу та нічиєї, правило виграшу трьох дамок проти однієї (трикутник Петрова), правило турецького удару.

вміти: застосовувати основні прийоми і принципи шашкової боротьби, розв'язувати вправи, головоломки на шашківниці, знаходити точні, нестандартні розв'язання класифікувати комбінаційні ідеї, засвоювати матеріал на прикладах та задачах, розв'язувати вправи, головоломки на шашківниці.

Список літератури

Буткевич А. Шашечные окончания- миниатюры. Киев. Здоров’я, 1985.

Василевский Р. Учимся играть в шашки .- К.: Здоров’я, 1985.

Вигман В. Радость творчества. М.: Физкультура и спорт, 1986.

Герцензон Б. Для тех, кто в шашки…не играет. М. Физкультура и спорт, 1975.

Городецкий В. Книга о шашках. – М.: Физкультура и спорт, 1990.

Городецкий В. Борьба в середине партии. – М.: Физкультура и спорт, 1965.

Дудник В. Шашечный всеобуч. Горизонты шашек (журнал). Винница, 004.

Дунаевский А. Окончание в шашечной партии. М.: Физкультура и спорт, 1965.

Литвинович В. Школа позиционной игры. Русские шашки. М.: Физкультура и спорт, 1984.

Маламед В. Курс шашечных окончаний. Межд. и русские шашки. М.: Физк. и спорт, 1989.

Миротин Б. 64 и 100 Москва. Физкультура и спорт, 1982.

Миротин Б. Тактика в русских шашках. М.: Физкультура и спорт, 1974.

Романчук О. Юному шашисту. – Свердловск. Средне-Уральское книж-ное издательство, 1988.

Соминский С. Комбинационные идеи в русских шашках. М.: Физкультура и спорт, 1979.

Цукерник Э. Антология шашечных комбинаций. М.: Физкультура и спорт, 1987.

«Шашкова майстерність»

(основний рівень, другий рік навчання)

Категорія – гравці І-ІІ спортивних розрядів

1 година на тиждень, усього 34 години

Вересень, 2 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

1

Основні позиційні прийоми і принципи шашкової боротьби. «Три кити» теорії.(Розмін. Темп. Опозиція)

1

1

-

2

Застава.

1

0,5

0,5

Жовтень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

3

Принцип стиснення.

1

0,5

0,5

4

Стовбняк. Розвилка.

1

0,5

0,5

5

Активні бортові шашки. Зв’язка. Зажим.

1

0,5

0,5

6

Самооблога. (Западня або «петля»)

1

0,5

0,5

Листопад, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

7

Ізольовані шашки.

1

0,5

0,5

8

Опорні поля.

1

0,5

0,5

9

Найпростіші способи виграшу.

1

0,5

0,5

10

Прорив.

1

0,5

0,5

Грудень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

11

Цугцванг.

1

0,5

0,5

12

Відсталі шашки.

1

0,5

0,5

13

Оточення.( Про атаку і захист. Оточення центра).

1

0,5

0,5

14

Симетричні позиції.

1

0,5

0,5

Січень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

15

Запирання.

1

0,5

0,5

16

Тактичні прийоми гри в шашки.

1

0,5

0,5

17

Турецький удар.

1

0,5

0,5

18

Удар «Трап»

1

0,5

0,5

Лютий, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

19

Простий удар

1

0,5

0,5

20

Удар «Драбина»

1

0,5

0,5

21

Круговий удар («Чортове колесо»)

1

0,5

0,5

22

Жертва дамки

1

0,5

0,5

Березень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

23

Удар на вільне дамкове поле.

1

0,5

0,5

24

Удар на розкрите дамкове поле.

1

0,5

0,5

25

Удар з дамкового поля.

1

0,5

0,5

26

«Трапеція»

1

0,5

0,5

Квітень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

27

«Шлагбаум»

1

0,5

0,5

28

«Чарка»

1

0,5

0,5

29

«Трамплін»

1

0,5

0,5

30

Прийоми в дамкових закінченнях

1

1

-

Травень, 4 години

заняття

Зміст навчального матеріалу

Всього

годин

в тому числі

теорія

практика

31

Підготовка до участі в турнірі

1

0,5

0,5

32

Турнір на присвоєння розряду з шашок

1

-

1

33

Розбір партій гуртківців

1

-

1

34

Підсумкове заняття

1

1

-

Очікуваний результат

В кінці четвертого року навчання гуртківець повинен:

мати уявлення про: невичерпні можливості шашкової гри, план шашкової партії, про стратегію і тактику, тактичні прийоми, позиційну перевагу, передумови тактичних прийомів шашкової гри.

знати: основні прийоми і принципи шашкової боротьби, «три кити» теорії (розмін, темп, опозиція ), класифікацію тактичних прийомів шашкової гри різні шляхи, що призводять до перемоги в партії, різні види виграшу та нічиєї.

вміти: класифікувати тактичні прийоми, засвоювати матеріал на прикладах та задачах, розв'язувати вправи, головоломки на шашківниці, знаходити точні, нестандартні розв'язання, використовувати помилки противника, застосовувати основні прийоми і принципи шашкової боротьби.

Список літератури

Буткевич А. Шашечные окончания-миниатюры. Киев. Здоров’я, 1985.

Василевский Р. Учимся играть в шашки.- К.: Здоров’я, 1985.

Вигман В. Радость творчества. М.: Физкультура и спорт, 1986.

Герцензон Б. Для тех, кто в шашки…не играет. М. Физкультура и спорт, 1975.

Городецкий В. Книга о шашках. – М.: Физкультура и спорт, 1990.

Городецкий В. Борьба в середине партии. – М.: Физкультура и спорт, 1965.

Дудник В. Шашечный всеобуч. Горизонты шашек (журнал). Винница, 2004.

Дунаевский А. Окончание в шашечной партии. М.: Физкультура и спорт, 1965.

Литвинович В. Школа позиционной игры. Русские шашки. М.: Физкультура и спорт, 1984.

Маламед В. Курс шашечных окончаний. Международные и русские шашки. М.: Физк. и спорт, 1989.

Миротин Б. 64 и 100 Москва. Физкультура и спорт, 1982.

Миротин Б. Тактика в русских шашках. М.: Физкультура и спорт, 1974.

Романчук О. Юному шашисту. – Свердловск. Средне-Уральское книжное издательство, 1988.

Соминский С. Комбинационные идеи в русских шашках. М.: Физкультура и спорт, 1979.

Цукерник Э. Антология шашечных комбинаций. М.: Физкультура и спорт, 1987.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
9
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!