Тема. Вибір та обгрунтування теми проєкту. Проєктування іграшки методом фантазування. Добір конструкційних матеріалів для виготовлення виробу. Виготовлення іграшки.
Мета уроку:
формування предметних компетентностей:
- проєктно-технологічних: забезпечити здобуття знань про технологію виготовлення; формувати вміння та навички учнів виготовляти ялинкову прикрасу, використовуючи різні техніки; застосовувати особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності;
- інформаційної: розширити та доповнити знання учнів про застосування друкованих джерел інформації, ІКТ для ознайомлення з історією новорічних прикрас;
- міжпредметно-естетичної розвивати – творчі здібності учнів, логічне мислення, творчу уяву, художній та естетичний смак, почуття прекрасного
- комунікативної: формувати навички роботи в групі, в парі;
формування загальних ключових компетентностей:
- уміння вчитися: розвинути здатність до пошуку, поглиблення і вдосконалення знань,умінь та навичок роботи у різних техніках, логічного обгрунтування своєї думки щодо вибору виробу;
- загальнокультурної: розвивати в учнів мистецькі смаки;
- уміння спілкуватися державною мовою;
- соціальної: вдосконалювати вміння працювати в колективі на результат, виховувати працелюбність, потребу проявити себе в різноманітних видах діяльності;
- здоров´язберігаючої: забезпечити свідоме дотримання правил безпечної праці під час виготовлення виробу, розвивати моторику пальців рук та зору,
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, інструменти і матеріали:
фетр, фоаміран, голки, нитки, синтапон, бісер, стрічки, клей, олівець, лінійка,
папір, ножиці.
Очікувані результати: учні знають види і властивості конструкційних
матеріалів, застосовують ці знання на практиці; вміють обраховувати собівартість ялинкової прикраси зробленої власноруч; дотримуються правил безпеки під час виконання практичної роботи;
Наочність: зразки ялинкових прикрас, виготовлених із різних матеріалів, колекції матеріалів для виготовлення виробів.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-творча лабораторія.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- привітання;
- перевірка присутніх учнів;
- наявність матеріалів та інструментів.
1. Психологічна установа:
Посміхніться один одному, побажайте подумки успіху на цілий день. А щоб впоратися із завданням, бути задоволеним своєю роботою, будьте старанними і уважними.
Девіз нашого уроку
Видумуй, пробуй, твори,
Розум, фантазію свою прояви,
Активним і уважним будь:
Про кмітливість не забудь.
2. Вправа очікування.
Діти! Наш урок розпочався! Що ви від нього очікуєте? Подумайте і закінчіть речення
«Мікрофон»
Наш урок буде …
На уроці ми будемо …
Від уроку я очікую…
Сьогодні ми з вами проведемо дуже цікавий, творчий, продуктивний урок.
Мені дуже хочеться щоб кожний з вас в кінці уроку тримав у руці іграшку, яка принесе вам величезне задоволення.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Бесіда
Що таке проєкт?
Слово «проєкт» у перекладі з латинської мови означає «кинутий вперед – план, задум».
Що передбачає робота над проєктом?
Робота над проєктом передбачає освоєння теоретичного матеріалу потрібного для роботи над проєктом, його аналіз, розробку алгоритму виконання проєкту, підбір матеріалів та засобів для його реалізації.
Учитель: Отже, під проєктом мають на увазі спосіб розв’язання тієї чи іншої важливої практичної або теоретичної проблеми.
2. Гра ланцюжок.
Учні називають ті іграшки які б вони хотіли бачити на ялинці виготовлені своїми руками, і перераховують ті кольори фетру, які вони використають при виготовленні іграшки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІV. Повідомлення теми, мети і завдання уроку.
Тема уроку. Вибір та обгрунтування теми проекту. Проєктування іграшки методом фантазування. Добір конструкційних матеріалів для виготовлення виробу. Виготовлення іграшки.
Практична робота : Виготовлення ялинкової прикраси.
Пояснення нового матеріалу
Випереджувальне завдання. ( додаток № 1)
Учень 1.
Новий рік – це свято яке ми з вами так чекаємо. Адже новорічна красуня обов’язкова на святі прикрашена новорічними іграшками. Ось і новорічна іграшка має свою історію. Виявляється, її історія почалася багато століть тому.
Ще дуже давно європейці започаткували традицію прикрашати будинок до свята Нового року. Але тоді влада була проти розважальних заходів – встановлювати в будинках хвойні дерева суворо заборонялося. Незважаючи на заборону, люди прикрашали зелені красуні. Цей звичай переміг і прижився, а вже в ХVІ столітті він перетворився на модну традицію. Весь час змінювалися матеріали з яких виготовляли новорічні іграшки.
На ялинці розвішували «яблука» (сьогодні – це новорічна ялинкова кулька). Ставили біля ялинки запалені свічки – в наші дні вони перетворилися на гірлянди і дощики. На ялинку вішали солодощі, - ця традиція залишилася й до тепер. До середини ХVІІІ століття прикраси були їстівними, додалися до цукерок горіхи, фрукти і цукати. А вже в кінці цього століття на зелених гілочках з’явилися й паперові іграшки. В 1848 році в Німеччині були виготовлені перші ялинкові кульки.
В ХХ столітті у Чехії, Польщі, США, Японії та багатьох інших країнах почала розвиватися індустрія ялинкових іграшок. Мода на прикраси для ялинки змінювалась з часом. Майстри придумували різні іграшки: паровозики, машинки, слони, олені, ведмеді. Через декілька років став надзвичайно популярним дощик.
Учень 2.
У 2000–х роках в моду увійшли саморобні прикраси для новорічної ялинки: фігурка з соломи, паперові сніжинки, біла вата замість снігу, тварини та янголята. Сьогодні ринок ялинкових прикрас упевнено розвивається. На прилавках магазинів можна знайти все, що завгодно, - кульки, тварини, фігурки. Але іграшка виготовлена своїми руками несе спокій, радість, добрий настрій для всієї родини. Адже вона зроблена з любов’ю, з добрими думками. Тож виготовляйте для своєї новорічної красуні іграшки своїми руками.
Хочу представити до вашої уваги кілька варіантів ялинкових прикрас з різних матеріалів.
Ми з вами сьогодні будемо виготовляти ялинкову прикрасу з фетру. Фетрові тканини – це чудовий матеріал. Він різнокольоровий, міцний, зрізи не обсипаються. Крім того з ним легко працювати і можна створювати чудові прикраси. Фетр годиться для іграшок будь-якого розміру – від крихітних до великих
V. Формування навичок учнів.
Практична робота: Виготовлення новорічної прикраси.
Правила уроку: правило піднесеної руки, уважність, взаємодопомога, ТБ, відсутність зайвих предметів, користуйся лише справними приладами, дотримуйся правил поведінки
1. Забезпечення необхідними матеріалами та інструментами.
Для того щоб виготовити новорічну прикрасу, потрібні матеріали та інструменти.
Назвіть, які матеріали та інструменти ви підготували на сьогоднішній урок?
2. Вступний інструктаж.
- учитель пояснює кожний етап виконання практичної роботи (інструкційна картка. Додаток 2.).
- правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно– гігієнічні вимоги під час виконання практичної роботи.
Отже, давайте з вами пригадаємо ці правила і повторимо.
Релаксаційна хвилинка
Учитель:
Якщо ви не користуєтесь іржавими інструментами – поплескайте в
долоні;
Якщо ви ножиці передаєте ручкою уперед – похитайте головою;
Якщо ви кидаєте свої ножиці – потупайте ногами;
Якщо ви зберігаєте свої інструменти в коробці – покліпайте очима;
Якщо ви тримаєте роботу на відстані 30-35 см від очей – зробіть кругові
оберти плечима;
Якщо ви робите все правильно – погладьте себе по голові.
Молодці, сідайте.
Починаємо!
3. Самостійне виконання практичної роботи за інструкційними картками.
4. Контроль учителя з метою виявлення недоліків під час виконання
5. Підбиття підсумків практичної роботи.
Оцінювання результатів практичної роботи.
Самооцінювання робіт.
Учні аналізують виконану роботу за критеріями, заповнюючи рейтингову таблицю оцінки якості виробу.
Критерії | 1 | 2 | 3 | Середній бал |
Оригінальність виробу | ||||
Дотримання послідовності | ||||
Охайність виробу | ||||
Дотримання ТБ |
VІ. Рефлексія
Чи сподобалась вам прикраса, яку ви почали виготовляти?
Чи задоволений результатом своєї роботи?
Які складнощі виникали під час виготовлення новорічної прикраси?
Які навички ти вдосконалив на сьогоднішньому уроці?
Чи розповіси про сьогоднішній урок своїм друзям то батькам?
VІІ. Підсумок уроку.
Учитель. Робота кожного із вас на сьогоднішньому уроці – ваш маленький шедевр, ваш успіх, розкриття вашої творчості.
«Хвилинка-цікавинка»
Найвища ялинка в світі була поставлена в Мехіко на центральному проспекті в 2009 році, а в ОАЕ в 2010 році ялинку прикрасили кульками з чистого золота вартістю 12 мільйонів доларів. І взагалі, ялинки і прикраси настільки увійшли в моду, що знамениті дизайнери випускають цілі колекції новорічних іграшок. Та й історія ялинки на цьому не закінчується, вона ще обов’язково здивує нас чимось незвичайним.
VІІІ. Виставлення оцінок.
ІХ. Домашнє завдання.
Скласти легенду, оповідання, вірш, казку про свою ялинкову прикрасу.
Додаток № 1
Учень 1.
Новий рік – це свято яке ми з вами так чекаємо. Адже новорічна красуня обов’язкова на святі прикрашена новорічними іграшками. Ось і новорічна іграшка має свою історію. Виявляється, її історія почалася багато століть тому.
Ще дуже давно європейці започаткували традицію прикрашати будинок до свята Нового року. Але тоді влада була проти розважальних заходів – встановлювати в будинках хвойні дерева суворо заборонялося. Незважаючи на заборону, люди прикрашали зелені красуні. Цей звичай переміг і прижився, а вже в ХVІ столітті він перетворився на модну традицію. Весь час змінювалися матеріали з яких виготовляли новорічні іграшки.
На ялинці розвішували «яблука» (сьогодні – це новорічна ялинкова кулька). Ставили біля ялинки запалені свічки – в наші дні вони перетворилися на гірлянди і дощики. На ялинку вішали солодощі, - ця традиція залишилася й до тепер. До середини ХVІІІ століття прикраси були їстівними, додалися до цукерок горіхи, фрукти і цукати. А вже в кінці цього століття на зелених гілочках з’явилися й паперові іграшки. В 1848 році в Німеччині були виготовлені перші ялинкові кульки.
В ХХ столітті у Чехії, Польщі, США, Японії та багатьох інших країнах почала розвиватися індустрія ялинкових іграшок. Мода на прикраси для ялинки змінювалась з часом. Майстри придумували різні іграшки: паровозики, машинки, слони, олені, ведмеді. Через декілька років став надзвичайно популярним дощик.
Учень 2.
У 2000–х роках в моду увійшли саморобні прикраси для новорічної ялинки: фігурка з соломи, паперові сніжинки, біла вата замість снігу, тварини та янголята. Сьогодні ринок ялинкових прикрас упевнено розвивається. На прилавках магазинів можна знайти все, що завгодно, - кульки, тварини, фігурки. Але іграшка виготовлена своїми руками несе спокій, радість, добрий настрій для всієї родини. Адже вона зроблена з любов’ю, з добрими думками. Тож виготовляйте для своєї новорічної красуні іграшки своїми руками.
Хочу представити до вашої уваги кілька варіантів ялинкових прикрас з різних матеріалів.
Ми з вами сьогодні будемо виготовляти ялинкову прикрасу з фетру. Фетрові тканини – це чудовий матеріал. Він різнокольоровий, міцний, зрізи не обсипаються. Крім того з ним легко працювати і можна створювати чудові прикраси. Фетр годиться для іграшок будь-якого розміру – від крихітних до великих
Додаток 2
Інструкційна карта
Технологія виготовлення новорічної іграшки .
Матеріали та інструменти:
• кольоровий фетр,
• шаблони ялинкових прикрас,
• ножиці,
• олівець,
• додатковий декор (мереживо, атласні стрічки, бісер, бусини, ґудзики і т.д.),
• голки,
• нитки,
• синтепон, вата.
Алгоритм виготовлення новорічної іграшки.
а) покласти шаблон на тканину та обвести
б) вирізати викрійку та деталі іграшки
в) пришити деталі іграшки (очі, ніс, додатковий декор тощо)
г) сметати деталі іграшки швом вперед голкою
д) сшити частини іграшки петельним швом
г) наповнити іграшку наповнювачем та дошити до кінця
д) пришити петельку .





