Проект "Вишня - улюблениця українського народу"

Опис документу:
Проект дослідницько-пошуковий, груповий. Для розв'язання проблеми було створено 7 груп. В процесі свого дослідження учні підготували матеріали. Відбулася презентація групами результатів проектної діяльності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Проект:

«Вишня – улюблениця українського народу»

Мета проекту: вчити дітей самостійно мислити, орієнтуватись в інформації, визначати і розв’язувати проблеми, формувати життєві компетентності - уміння досліджувати різноманітну літературу, створювати необхідні умови для спостереження,сприяти національному вихованню, прищеплювати любов до природи і народних традицій,бажання сумлінно і якісно працювати в групі.

Тип проекту: дослідницько-пошуковий, груповий.

Хід роботи над проектом

1.Підготовчий етап

Постановка проблеми: «Вишня – улюблениця українського народу»

Формування груп для проведення дослідження.

 1. група - «Літератори»

 2. група - «Природознавці»

 3. група - «Народознавці»

 4. група - «Спостерігачі»

 5. група - «Цікавинки»

 6. група - «Кухарики»

 7. група - «Музична»

 1. Реалізація проекту

 • Постановка завдань

 • Рекомендації вчителя

 • Визначення джерел інформації

 • Самостійна дослідницька робота учнів

3. Обговорення та презентація групами результатів проектної діяльності.

Група: «Літератори»

Презентуємо вашій увазі книжечку – вишеньку. У ній зібрано оповідання, казки, вірші про цю, мабуть, для кожного з нас улюблену ягоду. Тут уміщені як відомі кожному з нас твори, так і нові. Ще у 1 класі ми вивчали вірш Лесі Українки «Вишеньки» і дивувалися, чому це ягоди зросли так високо. Послухайте його.

Так само кожен з нас добре пам’ятає вірш Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати»

Мені дуже сподобалось оповідання Григорія Храпача «Вишенька вродила» тим, що хлопчик у ньому був роботящим і щедрим.

Марія Познанська у вірші розповідає про діток, які вранці пішли у сад, щоб нарвати повні кошики червоних вишеньок, і закликає, щоб ми були вдячні літу за щедрі дари.

Оповідання Олександра Копиленка «Сади цвітуть» розповіло мені про те, як працюють навколо квітучих дерев невтомні трудівниці - бджоли, щоб були на них згодом плоди.

Опрацювавши задану тему, ми підтверджуємо: вишня є улюбленицею українського народу, особливо діток.

Група: «Природознавці»

Рід вишні, який об’єднує 127 видів, належить до родини розоцвітих. Найпошириніші в Україні вишні - звичайна, степова або кущова і піщана, а також багато інших сортів, виведених шляхом селекції.

Вишня - багаторічна рослина. Кора стовбура і гілок гладенька, темно-сіра. Молоді пагони жовтувато-зелені. Листки 3-6 см завдовжки,

2 см завширшки округло-яйцевидні, коротко загострені, з округлою або трохи серцевидною основою. Квіти дрібні до 8 мм у діаметрі на довгих квітконіжках. Квітколоже опукле. Чашолистики відігнуті назовні. Кістянки яйцевидні або кулясті, чорні, терпкі.

Росте в листяних і мішаних лісах, на камянистих схилах. Зрідка на Західному Поділлі та у Криму. Культивують у садах і парках. Дерево або кущ 4-7 метрів заввишки. Цвіте у квітні-травні. Плоди достигають у липні.

Зустрічається в нас і сакура - японська вишня. У період цвітіння їй не знайти рівних за красою серед інших видів.

Вишня кущова - квіти в 3-4 –квіткових парасолевидних суцвіттях, на коротких квітконіжках. Кістянки червоні, соковиті, з гострою кісточкою. Росте у степах, на узліссях, схилах. Кущ 20-160 см заввишки. Цвіте у квітні. Плоди достигають у липні.

Дякуємо за увагу. Нам дуже цікаво було поглянути на вишню з наукової точки зору. Сподіваємось, отримані знання знадобляться нам, коли ми вивчатимемо ботаніку в старших класах.

Група: «Народознавці»

До наших днів дійшла народна легенда про вишню.

У легенді розповідається, як на нашу землю напали вороги. Одна сімя стала на захист своєї домівки: п’ятеро братів, мати і батько - всі загинули. А доньку мати заховала. І от коли пішли вороги, донька вийшла зі схованки і поховала матір у саду. Виросло на цьому місці деревце. Вкрилося воно білим цвітом, а потім зачервоніло ягодами. З’їла донька одну ягідку і заснула. Сниться їй, що матір лагідно шепоче до неї: «Видиш ня, доню, видиш ня?» І з того часу називають це дерево вишнею. Воно є символом матері і землі.

Алла Коваль розповідає нам, що у сиву давнину наші предки-словяни зустрічали Новий рік не з ялинкою, а із квітучою вишнею. Незадовго до свята діжку, в якій росло деревце, вносили до хати. В теплі розвивалися бруньки, і дерево рясно вкривалося ніжним молочно-білим цвітом. Навколо новорічної вишні люди веселились - водили хороводи, співали пісні. Квітуче деревце залишалося в хаті аж до весни. Потім його висаджували в теплу землю.

За даними О.Шокала, словяни зустрічали Новий рік 21 березня. Це було свято весни. А вишня була ритуальним деревом весняного новорічного обряду. Деревце вишні восени висаджували в діжку, тримали його в хаті, а навесні, у березні, вишенька розвивалась і розцвітала. За цим деревцем домашні, кожен мав на ньому свою гілку, визначали, яким буде врожай наступного року, а дівчата ворожили собі на долю - вийдуть вони цього року заміж чи ні.

Олекса Воропай у книзі «Звичаї нашого народу» повідомляє, що день великомучениці Катерини традиційно вважався святом дівочої долі. Ранком, до схід сонця, дівчина йде в садок і зрізує гілочку вишні. В хаті дівчина ту гілочку ставить у пляшку з водою і чекає свята Меланки. Якщо до Меланки вишня розівється і зацвіте - це добрий знак, бо й доля дівоча цвістиме. Якщо ж засохне гілочка без цвіту - то погана ознака.

Група: «Спостерігачі»

Спостерігаючи за життям улюбленого дерева, наші предки вивели певні прикмети:

 • Рясно цвіте вишня - добре цвіте жито.

 • Влітку на вишні з являється цвіт - на теплу і суху осінь.

 • Якщо з вишні листя опаде до 14 жовтня, до Покрови, зима буде тепла, якщо ж до цього таки дня вишня залишається зеленою, зима буде люта.

Також ми дібрали загадки про цю рослину:

 • Навесні зацвіте білим цвітом,

а в жнива червоним плодом.

- Червоний колір, винний смак, камяне серце. Чому так?

- За лісом, за перелісом біле плаття висить.

- За хатиною в садочку

У зеленому віночку

Та в червоних намистинках

Стоїть дівка молода.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти:

За намисто кожен - смик!

Та й укине на язик.

 • Червона копаночка, а всередині кісточка.

 • Довідавшись про такий звичай, ми зацікавились ним. Нам стало цікаво: невже гілочка в зимовий період, у час спокою, може розпустити бруньки і розцвісти.

 • У грудні, завдяки Христині, у нас появилась вишнева гілочка.

 • З уроків природознавства ми довідались, що аби рослина добре росла і розвивалась, їй потрібні поживні речовини, вода, повітря, тепло і світло. Класна кімната - це не зимовий сад, отже, всі необхідні умови для росту в ній є.

 • Усі гілочки ми поставили в банку і налили в неї води. Перших три дні часто підливали у банку воду і не переставали дивуватись - як багато її випито. До початку січня суттєвих змін ми не помічали. Так ми пішли на канікули.

 • Скільки було радості і захоплення після повернення до навчання! На нас у класі чекали ніжні бруньки із салатовими кінчиками. 17 січня розцвіла перша квіточка. На гілках зявилось більше бруньок салатового кольору з біленькими кінчиками.

 • Вважаємо, що наш експеримент-спостереження вдався. Ми підтвердили - гілочка вишні може зацвісти в зимовий період у кімнатних умовах.

Група: «Цікавинки»

. Є серед вишень велетні й карлики. Розповідають, наприклад, про вишню, яка розрослася, мов пишний сад, що її крона в діаметрі сягала 65 метрів. Та зустрічаються й такі породи, висота яких не перевищує 30-40 сантиметрів.

Любов до вишні проявилась у нашого народу ще й у тому, що від неї походять назви багатьох населених пунктів: Вишневе (аж 40 раз), Вишеньки, Вишня, Вишнювате, Вишняки, Вишняківка, Вишнівчик, Вишнівці, Вишівець, Вишнівка, Вишівське, Вишенька, Вишневий Сад, Вишневий Яр, Вишневий Діл.
У нашій області є 2 населених пункти, які мають назву Вишнівець і Вишневчик.

Вишня - рослина харчова,ефіроолійна, лікарська, декоративна. Листя вишні використовують як приправу і як лікувальний засіб від жовтяниці, відвар із плодоніжок - при високому кров яному тискові, з деревини роблять різні гарні та корисні речі, кору використовують у фітотерапії.

Але головна цінність вишні - її плоди, яскраві, червоні або темно-червоні, неповторно кислуваті. Вони містять близько 15% цукру, а також лимонну та яблучну кислоту, пектин, каротин, мінеральні речовини, мідь, залізо, калій, магній. Плоди вишні не лише смачні - їх корисно вживати при недокрів’ї , для поліпшення апетиту.

Англійські вчені встановили, що вишневий сік - просто чудовий напій. Речовини, що містяться в ньому, здатні відновлювати клітини після найважчих навантажень. Учені провели експерименти з марафонцями, яким потрібна не тільки фізична сила, а й надзвичайна витривалість. Після марафону бігуни можуть відновлюватись тижнями, настільки вони втомлюються. Так от, було виявлено, що коли спортсмен після марафону питиме вишневий сік, то він відновить свої сили значно швидше. Для спортсменів уже розроблені спеціальні дієти, що включають сам вишневий сік.

Саме назва цієї рослини свідчить про те, що вона особлива. Українці створили багато фольклорних та авторських пісень, в яких оспівують вишні, вишневі садки.

Група «Музична»

До вашої уваги пісня: «Вишенька-черешенька»

Слова: Вадима Крищенка

Музика: Володимира Домшинського

Виконує: квартет Гетьман  

Пісня: «Мамина Вишня»

Музика: Анатолія Пашкевича
слова: Дмитра Луценка
Виконує: Раїса Кириченко

Пісня «Ой під вишнею»

Слова Івана Котляревського
Обробка Антоніни та Валерія Мареничів

Володимир Сірант виконує пісню:

«Дідова вишня»

Група: «Кухарики»

Презентуємо вашій увазі буклет «Вишня - улюблениця українського народу». В ньому зібрані дуже багато страв, які готують з неї. Таких рецептів може бути близько 400.

 1. Батьки і гості обговорюють даний проект. Тоді разом з учнями створюють «Вишневе дерево» з допомогою великого листа паперу і пластиліну.

 1. Підсумок роботи. Батьки пригощають всіх присутніх випічкою з вишень.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
1
міс.
0
4
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!