Проект середньої тривалості "Святий Миколай"

Опис документу:
Мета проекту: закріпити знання про життя Святого Миколая; народні традиції святкування Дня Миколая; приказки, прислів'я, народні ігри та забави, отримані на уроках читання; розвивати зв'язне мовлення дітей, мислення, пам'ять; виховувати любов і повагу до народних звичаїв, традицій, інтерес до минулого України.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Проект

ТЕМА: Святий Миколай

Мета: закріпити знання про життя Святого Миколая; народні традиції святкування Дня Миколая; приказки, прислів'я, народні ігри та забави, отримані на уроках читання; розвивати зв'язне мовлення дітей, мислення, пам'ять; виховувати любов і повагу до народних звичаїв, традицій, інтерес до минулого України.

Обладнання: святково прибраний клас, ікони Миколая Чудотворця, дитячі вироби, фонограми пісень.

Навчальний предмет: основи християнської етики, позакласна робота.

Ключове питання: Від кого діти чекають подарунки 19 грудня?

Тематичне питання: Що діти знають про Святого Миколая?

Змістовні питання:

 • про які зимові свята знають діти?

 • як діти відзначають зимові свята в сім’ї?

 • які подарунки люблять отримувати діти?

 • як вітають зі святами своїх рідних?

 • що діти знають про Святого Миколая?

Кінцевий результат:

 • виготовити пакуночки «Миколайчик» та новорічні прикраси;

 • презентувати свою роботу;

 • дізнатися про свято Миколая;

 • визначити дітей з артистичними здібностями

 • відпочити, поводити хороводи;

 • отримати подарунки;

 • віднести прикраси у храм святої великомучениці Тетяни.

Форма проведення: свято.

ЕТАПИ ПРОЕКТУ

І етап. Стратегія проекту.

Визначається тема, мета проекту, навчальних предметів, вид проекту та його тривалість.

ІІ етап. Планування проекту.

Ознайомлення учнів із загальною темою і провідною проблемою.

1. Вправа «Аукціон».

Дітям дається завдання пригадати і назвати зимові свята.. Назви свят можна занотувати на дошці відповідно до календаря.

 • Назвіть найулюбленіші свята дітвори. Пояс­ніть, чому ці свята дарують найбільше радості. (Діти люблять отримувати подарунки до свят. Ми чекаємо свята, бо сподіваємося, що воно принесе нам сюрпризи, привітання, подарунки.)

Поміркуйте і скажіть, хто готує привітання та подарунки для дітей. Як ви вважаєте, чи вірять у дива дорослі? Поясніть свої міркування. (Відповіді дітей.)

Дорослим також приємно отри­мувати подарунки та привітання до свята, але, на відміну від дітей, мами й тата у дива не вірять. Можливо, сьо­годні на занятті нам удасться знайти спосіб переконати дорослих у тому, що чудеса в житті трапляються. А чарівниками станемо ми самі.

Танцювальна пауза – хоровод «Ялиночка»

2. Бесіда учителя:

- Ви заздалегідь готувалися до новорічних та Різдвяних свят. Що ж цікавого ви дізналися?

- Ми дізналися про святкування нового року в різних країнах.

- Ми дізналися про свято Святого Миколая.

- Ми дізналися про Різдво Христове.

- Ми дізналися про свято Водохреща.

- Ми дізналися про народні зимові ігри під час різдвяних свят.

- Ми вивчили колядки, щедрівки.

3. Формування творчих груп

Учні класу об’єднуються в групи:

1 група – науковці;

2 група – етнографи;

3 група – фольклористи - піснярі;

4 група – артисти;

5 група – теологи;

6 група – художники .

ІІІ етап. Реалізація проекту.

Практична діяльність учнів

Презентація:

Звучить пісня про Миколая

Учитель . Добрий день усім, хто до нас завітав. Сьогодні велике та веселе свято - День святого Миколая. Свято Миколая Чудотворця прийшло на нашу землю ще в 1088-1089 роках, за князювання Всеволода Ярославовича..

Щороку Миколай обдаровує дітей радістю, сіє в їхні серця зернятка добра. Цілий рік Святий Миколай спостерігає за дітьми з небес: чи добре пово­дяться, старанно вчаться у школі, чи допомагають бать­кам? 19 грудня на чарівних сан­чатах він спуститься на землю. Тож має знати, кому й який гостинчик покласти під подушку: слухняним і чемним - солодощі чи книжку, бешкетникам - різоч­ку. Ось що дізналися діти про Миколая Чудотворця.

1.Науковці:

1. У народних легендах та переказах святий Миколай боронить людей від різного стихійного лиха. Ось чому в кожній домівці є образ Миколая Чудотворця.

2. Святий Миколай народився 280 року в місті Патері в Малій Азії. Його батьки старанно і з любов'ю виховували свого єдиного сина, що зростав гарним хлопчиком, а, ставши дорослим, вирішив бути священиком. Отримавши спадок після смерті батьків, Миколай роздав його бідним. За переказами, він допомагав найчастіше таємно, особливо тим, хто соромився просити. 

3. Пізніше Миколай став єпископом міста Міри в Лікії, де збереглися як легенди численні розповіді про те, як він заступався за несправедливо засуджених, про дива, які він творив при житті й після смерті.

4. В Україні святий Миколай завжди вважався покровителем і заступником усіх дітей. У цей день діти чекають його з нетерпінням: вони знають, що за їхню слухняність та працьовитість Миколай Чудотворець принесе їм безліч подарунків. Тож намагаються бути весь рік чемними та слухняними, гарно вчитися у школі та поважати старших. І в ніч з 18 на 19 грудня Миколай покладе подарунки слухняним дітям під подушку.

5. Шанують Святого не лише в Україні. На честь Миколая у всьому християнському світі збудовані храми, до нього в молитвах звертаються мандрівники та подорожні багатьох країн. А колись давно у Німеччині у монастирських школах з'явився звичай на короткий час мінятися ролями. Одного хлопчика обирали єпископом і він читав проповіді дорослим. Згодом появилися святкові процесії, що ходили від дому до дому. Діти в костюмах святих, ангелів, чортів, королів супроводжували обраного єпископа. А з часом роль єпископа став виконувати старий шанований чоловік, який очолював процесію і роздавав дітям подарунки.

6. У Фінляндії та Нідерландах цей день називають Днем подарунків. Напередодні вечором за двері біля порога кладуть мішок, а вранці знаходять його з подарунками для всієї сім?ї.

7. А діти з нетерпінням чекають 18 грудня, щоб покласти надвечір біля каміна черевик (для подарунка), поставити поруч воду і трохи сіна або моркви - для коня святого Миколая. Вранці діти з великою радістю знаходять у своїх черевиках шоколадні фігурки Святого.

2. Етнографи

1. Записана така легенда про Святого Миколая.

"Святий Микола на небі не сидить, а на землі людям помагає. Не те, що Касян - за панича убрався і до Бога пішов жалітися на людей. Вони, - каже, - Миколу шанують, почитають, на його ім'я церкви будують, а мене й не згадують!"

Бог вислухав Касяна та й каже до янголів: "Покличте мені Святого Миколу. Скажіть, щоб зараз прийшов!".

- Нема його на небі! - кажуть янголи.

- А де ж він?

- Пішов на Чорне море людей рятувати!

- Почекай, - каже Бог до Касяна, - Микола прийде, тоді поговоримо!

За якийсь час Бог знову посилає Янголів за святим Миколою.

- Нема його, - кажуть янголи, - на землі від пожежі людей рятує!

Втретє посилає Бог янголів за святим Миколаєм.

- Нема його, - кажуть янголи, - він кайдани розбиває, козаків з неволі визволяє!

Аж за четвертим разом з'явився Святий Миколай перед Богом. В старій свитині, мотузком підперезаний, чоботи в болоті і руки в грязюці.

- Де ти був? - спитав Бог, а Святий Микола йому відповідає:

- Помагав мужикові воза з багна витягнути!

- Ось бач, - каже Бог до Касяна, - за що його люди шанують? Він на небі не сидить, а на землі діло робить, а ти паном тут, на небі, кутки обтираєш. Іди геть від мене! Будуть тебе люди боятися, а не шанувати. Миколу ж будуть згадувати двічі на рік.

3 того часу народ святкує Миколая зимою - 19 грудня та весною - 22 травня.

2. "Миколай і звірі".

Миколай крім того опікувався і дикими звірятами. Одна з легенд, записана на Черкащині, оповідає: "Один чоловік їхав лісом і захопила його ніч. Мусив ночувати, випріг він воли, дав сіна. Коли дивиться: недалечко від нього на пустирі звіряче збіговисько. Злякався чоловік, ще б пак! Вовки, лисиці, зайці, ведмеді... таке назбігалося - страх глянути! Сидить заєць поруч з вовком і не боїться його. "Що воно за дивовижа" - думає собі чоловік. А коли йому від серця відлягло, він пильніше придивився і побачив: сидить поміж тією звіриною святий Миколай - старий сивий чоловік. Сидить і щось тим звірям розказує, а вони слухають, розвісивши вуха".

3. "Обряд показників".

На Миколая припадає і обряд показників. Ним був переважно господар. Найраніше вставши, він обходив подвір'я, а потім, зайшовши до хліва, казав тваринам:

- Дай, Боже, добрий день, робись худібонька здорова, та й я з тобою ще з своєю жоною і діточками! - і заходив до хати як перший відвідувач оселі на святого Чудотворця.

З цим днем пов'язаний і обряд пивоваріння. В одній з давніх колядок мовиться: чому так нема, як було давно, а з первовіку Святим Миколаям пива не варять...

Хоч ці рядки писані кілька століть тому, вони наче звернені до нас, сучасників. Але нині не тільки пива не варять, а й не знають про давню традицію наших пращурів. Між тим, в Україні на миколаївські свята в кожному селі кілька днів поспіль гучно святкували з "пивом" (мається на увазі медоваріння) селяни скликали гостей, святкували, а по обіді, запрягши в сани коней, їздили довкола села, "бо ж треба знати, чи слизький сніг цього року випав". Недарма в одній з приповідок мовиться: "Микола бородою трусе - дорогу стеле".

Під цю пору зима остаточно лягала на землю. Зібрано збіжжя, зроблено припаси, і селянинові можна було вже не тільки посвяткувати, але й з боргами розрахуватись. Тому, хто не встиг або не зміг віддати до цього дня позичку, казали: "Коли ти мені не віддаси до Миколи, то вже не віддаси ніколи".

«Коли святий Микола з небес на землю йде, то кожний дім і школа, мов вулик бджіл гуде.»

3. Піснярі

Пісня "Святий отче Миколаю"
1.
 Святий отче Миколаю,
Я тебе давно чекаю.
Завітай до нас скоріше
 Мені буде веселіше.

Приспів:
Місяць на небі, місяць на небі встає.
Світить в віконце, світить в віконце моє.
А Миколай в пізній час
Тихо приходить до нас.

2. 
Діти всі тебе чекають,
На коліна припадають.
І молитви промовляють,
Подаруночки приймають.

Пісня "Ой хто, хто Миколая любить"
1 
Ой хто, хто. Миколая любить,
Ой хто, хто Миколаю служить, -
Тому святий Миколай
На всякий час помагай. Миколаю!

3. 
Ой хто, хто к ньому прибігає,
На поміч його призиває,
Той із горя вийде ціло,
Охоронить душу й тіло. Миколаю!

2.
Ой хто, хто спішить в твої двори,
Того ти на землі й на морі
Все хорониш від напасти,
Не даєш в гріхи упасти. Миколаю!

4.
Омофор твій нам оборона
І від бід нам охорона.
Не дай же марно пропасти,
Ворогам у руки впасти. Миколаю!

5.
 Миколаю, молися з нами,
Благаєм тебе зі сльозами, -
Ми тя будем вихваляти,
Ім'я твоє величати. На віки!

4. Актори покажуть виставу «Святий Миколай»

Хлопчик. 
Все затихло на дворі,
Сяють зорі угорі,
Всі чекають-виглядають
Чудотворця Миколая.
Але щось він забарився.
Може в небі заблудився?
В нього клопотів багато,
Бо заходить в кожну хату.
Все, що в нього в торбі є,
Чемним дітям роздає.

Дівчинка. 
В небі метушня і рух,
Янголята працю мають:
Білий тріпають кожух
Для святого Миколая.
Інші лагодять санки,
Навантажують в них дари,
Запрягають два "шпаки",
Розсувають сиві хмари.

Хлопчик. 
Сів вже в сани Миколай
В мітрі й теплих рукавицях:
"Гей, янголе, поганяй,
Щоб на землю не спізниться!"
Сріблом сяє з неба путь,
Мигають зірки, мов іскри,
Коні вихром так женуть -
Ще скоріше шлеться вістка:

Дівчинка. 
Вістка чемним діточкам,
Що ждуть гостя нетерпляче:
"Діти, радість лине вам! -
Хто нечемним був - хай плаче!"

Хлопчик і дівчинка виходять. З'являється Антипко, молодий чортик.
 Сідає на край сцени, звісивши ноги.

Антипко. 
Наламаю різок гарних
Для нечемних, неохайних,
Неслухняних, злих діток,
Поскладаю у куток.
Я вже добре поклопочу -
У воді солоній змочу!
Ох, дістанеться добряче
Дітям впертим і ледачим!
Збирає різки і ховається за ліжко

Ведуча. 
Так стараються чорти,
Щоби людям допекти.
Їхня зброя гостра - гріх,
Але ви не бійтесь їх.
Не грішіть, частіш моліться,
І підуть антипки звідси
Аж за ними закурить,
В очереті затріщить!
Входить Іванко

Іванко. 
Я сьогодні був хорошим?
Був. Тому собі попрошу
У святого Миколая
Всього, що душа бажає.
Хай засуне під подушку
Ковзани, хокейну ключку,
Три коробки пластиліну:

Антипко. (тихо) 
А соснового поліна?

Іванко. (прислухається)
Хто гукає? Ти, бабусю?
Ні, то певно дзвонить в вусі:
Хочу тенісні ракетки,
Шапку, шарфик і шкарпетки.
Ще я хочу маску й ласти:
Антипко. (тихо)
Може, різочок покласти?
Іванко, спантеличений, озирається, але тут заходить його сестра Оленка

Оленка. 
Чув, Іванку, каже тато -
Треба іграшки прибрати.

 Іванко. 
Мама хай поприбирає,
Я чекаю Миколая.

Оленка. 
Знай, такі, як ти, ледачі,
Лиш одних антипків бачать!
Оленка йде. З'являється  Антипко
Іванко. 
Хто ти? Звідки тут узявся?

Антипко. 
Що, Іванку, здивувався?
Служу я у Миколая,
Він мене чудово знає.

Іванко. 
То приїде він чи ні?
Подарунки є мені?

Антипко. 
Є, і так їх там багато,
Що не вмістяться в кімнаті,
Ти їх чесно заробив,
Бо трудитися любив.
Ти лягай, засни скоріше,
Миколай тебе потішить.
Іванко лягає, а Антипко запихає під подушку різки. Потім ховається. Заходить Оленка і будить брата
Оленка. 
Та прокинься вже, Іванку!

Іванко. (тре очі, позіхає)
Ти чого волаєш зранку?

Оленка. 
Та ще вечір, схаменися!
На годинник подивися!

Іванко. 
Під подушку я залізу.
Там напевне:
(витягає різки) купи різок?!

Оленка. (задоволена)
Це тому, що ти лінивий,
Миколай вчинив це диво.
Мусиш взяти на замітку,
Що Антипко садить в клітку
Неслухняних, вередливих,
І брехливих, і лінивих.
Хвалькуватих, гордовитих
Теж він любить половити.

Іванко. 
Та хіба ж я похвалявся,
Чи брехав, чи лінувався?
Он Михайлик і Олена
Брешуть більше ще від мене!
А Сашко хвалився більше:

Оленка. 
Може, й так, тобі видніше.
Всі отримають своє,
Миколай на те і є.
Тільки ж поясни мені,
Де взяв різки замашні?

Іванко. 
Хто поклав їх, я не знаю.
Піду в мами запитаю.
Іванко та Оленка виходять
Ведуча. 
Учинивши добре діло,
Вже й подяки закортіло.
А коли нема відплати,
Можна й побайдикувати?

Чути задоволений сміх і стукіт молотка. На сцені з'являються ангели

Ангел 1. 
За горами, за лісами
Їдуть-їдуть дивні сани.
І викрешують копита,
Сріблом сяючим підбиті.
В зоряній височині
Метеори вогняні.

Ангел 2. 
Миколай мандрує світом,
Він дарує чемним дітям
Те, про що їх світлі мрії.
Тут для кожного дари є.
Не забуде він нікого:
Ні хорошого, ні злого.

Ангел 3. 
Зустрічайте Миколая!
Він вас всіх чудово знає.
Разом з вами порадіє,
Подарує вам надію.
Миколай з небес весь час
Бачить кожного із вас.

Ангели співають пісню "Ішов Миколай"

1. 
Ішов Миколай лужком-бережком,
Святий Миколай лужком-бережком.
Від хати до хати зі своїм мішком.
Ішов Миколай з великим мішком.

2.
 Відсувайте двері, іде Миколай,
Він благословить наш рідний край.
Пропаде руїна, ненька Україна
Буде процвітати з краю в край.

3. 
Вже у вашій хаті Миколай.
Кожен його поклоном зустрічай.
У біді розрадить, кожному порадить,
По смаку дарунки вибирай.

 Миколай. 
Слава Богу, добрі люди,
Хай вам завше добре буде.
Знайте, вас в лиху годину
Цар небесний не покине.

Миколай хрестить усіх присутніх

Як живете, любі діти?
Які знаєте молитви?
Чи вчитеся добре в школі?
Є гостинців вам доволі.
Діти співають, розказують вірші, молитви. Миколай роздає подарунки.

Ангел. 
Святий отче Миколаю,
Той Іванко прибирає:
В ящик іграшки поклав
І усе попідмітав.
Вже й дарунки він не просить,
Каже: "З мене різок досить".

До дітей
Учися, дитинко, хай розум не спить,
Дорогу в науку всім треба любить:
Навчайтесь, навчайтесь, поки молоденькі,
До школи щодня поспішайте, любенькі:

Антипко. 
Ні, я маю ще надію,
Що невдовзі порадію!
Бо я знаю, що на світі
Є ще, є нечемні діти!
Антипко вибігає

Миколай. (до залу)
Ви не бійтеся Антипка,
Він у сіті свої рибки
Не наловить, коли ви
Шлете Богу молитви.
Будьте щирі, не ліниві,
То і станете щасливі.
Пам'ятайте слово Боже -
І життя в вас буде гоже.
А мені пора в дорогу -
Хтось чекає допомоги.
Хтось незнаний у печалі.
Прощавайте, піду далі.

Дівчинка. Святий Миколаю,

Тебе ми любимо й благаєм:

Покровом будь над діточками.

Хлопчик. Спасибі! Ми Вас і на той рік будемо чекати.

Миколай. Обов'язково прийду.

А ви, мої дорогі діти,

Дбайливі будьте, не ліниві,

Стійкі у праці й терпеливі,

Будьте добрі, а не злі,

Щоб усього світу школярі малі

На вас дивились і казали:

«Які ж ці діти України вдалі

Яка ж ця славна Україна,

Як в неї кожна ось така дитина».

Дівчинка (підбігає бо столу, бере таріль з печивом, підходить до Миколая). Пригощайтесь. Ми самі пекли ці "миколайчики".

Миколай (бере печиво, куштує його). Ох, і смачне! Обдаруй ним усіх присутніх.

(Дівчинка пригощає всіх печивом).

5. Молитвам до Святителя Миколая навчать вас теологи:

Святителю отче Миколаю, моли Бога за нас!

Великий Угоднику і Святителю Божий Миколаю, Пастирю й Учителю всіх, хто з щирим молінням вдається до Твоєї допомоги.

Ти помагав тим, які до Тебе вдавалися, поможи і мені в усіх труднощах і потребах життя мого.

Коли прийде хвиля, де сила моя заслаба, труднощі, що стають на дорозі життя мого, завеликі для мене, Ти, Угоднику Божий, подай мені помічну Твою руку і стань мені на охорону, як ставав завжди тим, що в труднощах і небезпеках пам’ятали про Тебе.

Поблагослови мене Святительською Твоєю рукою, настав на стежку добру, запали в мені віру непохитну і моли Христа Бога, спастися душі моєї.

Амінь

Всеблагий отче Миколаю, великий і предивний чудотворче!

Ти своїми молитвами лікував усяку недугу і болість, ти своїм заступництвом визволяв від певної смерти, ти своєю опікою відганяв біду.

Щиро благаю тебе, скорого потішителя тих, що є в горі і нуждах теперішнього життя: Поспіши й до мене із своєю поміччю, захисти мене й усіх людей від вогню й води, від голоду й пошести, від тяжкої хвороби і несподіваної смерти.

Хорони мене через ціле моє життя, а особливо в страшну хвилину переходу з дочасного життя до вічности.

Захисти мене тоді щитом твоєї молитви перед справедливим гнівом Христа Бога і допоможи мені, щоб я сподобився (сподобилася) навіки в небі, разом з тобою, прославляти й величати <оже милосердя.

Амінь

О всеблагий отче наш Миколаю, пастирю й учителю всіх, хто з вірою звертається під захист твій і теплою молитвою благає тебе: поспіши й захисти отару Христову від вовків, що гублять її. Україну нашу і всяку країну християнську, і весь світ захисти і збережи святими твоїми молитвами від землетрусу наступу чужинців і народних заколотів, міжусобиці; від голоду, пошести, потопу, вогню, меча і наглої смерти всяку людину охорони.

І як помилував ти трьох мужів, що у в’язниці сиділи, та спас їх від гніву царського й кари смертної, так помилуй і нас, що розумом, словом і ділом у темряві гріхів перебуваємо.

Спаси нас від гніву Божого й вічної кари: щоб твоїм заступництвом і поміччю та Своєю благодаттю й милосердям подав нам Христос Бог тихо і без гріха прожити на цім світі, і не засудив нас стояти ліворуч, а сподобив стати праворуч з усіма святими.

Амінь

О святителю Христовий Миколаю!

Почуй нас, грішних рабів Божих (імена), що моляться Тобі, і моли за нас, недостойних, Сотворителя нашого і Владику.

Виблагай Бога нашого бути милостивим до нас у нинішньому житті і в майбутньому віці, нехай не за ділами нашими, а за Своєю милістю відплатить нам.

Визволи нас, угоднику Христовий, від зла, що находить на нас, і вгамуй хвилі пристрастей і бід, що повстають проти нас.

Нехай заради святої молитви твоєї не поглине нас напасть і не потопить у безодні гріховній і в болоті пристрастей наших.

Моли, святителю Миколаю, Христа Бога нашого, щоб подав нам мирне життя й спасіння і велику милість, нині, і?відпущення гріхів, а душам нашим — повсякчас, і на віки віків.

Амінь

О всесвятий Миколаю, угоднику великий Господній, щирий наш заступнику і повсюди у скорботах скорий помічнику!

Поможи мені, грішному й лінивому, у нинішньому цьому житті, ублагай Господа Бога дарувати мені відпущення всіх моїх гріхів, що їх я вчинив від юности моєї, в усьому житті моєму, ділом, словом, помислом і всіма моїми почуттями: і при відході душі моєї, поможи мені, окаянному, умоли Господа Бога, Творця усіх творінь, визволити мене від повітряних митарств і вічної муки, щоб я завжди славив Отця, і Сина, і Святого Духа і твоє милостиве заступництво, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Амінь

6. Художники презентують виставку малюнків та виробів, демонструють іконки, на яких зображений Миколай Чудотворець.

VІ. Підсумок уроку.

- Які ви для себе зробили висновки?

Подяка за заняття.

V етап. Рефлексія.

1. Гра «Чарівні окуляри».

Передаючи по колу окуляри, розкажіть, про що цікаве ви дізналися. Подякуйте один одному за співпрацю.

Матеріали взяті з Інтернет ресурсів

НВК «Знам’янська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3-гімназія»

(27406 вул. В. Чорновола, 2, м. Знам’янка, Кіровоградська обл.)


Виховний захід

Класний керівник

Довгаленко Людмила Григорівна

22

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!