ПРОЕКТ "НЕЗВИЧАЙНІ ЗВІРІ УКРАЇНИ. ЇЖАК". Інформація (вірші+загадки) "Їжак звичайний" (Черемуш Георгій)

Опис документу:
Пропоную вашій увазі матеріали колективного проекту "НЕЗВИЧАЙНІ ЗВІРІ УКРАЇНИ. ЇЖАК". Другокласники шукали цікаву інформацію про колючого звірка (реферати, повідомлення, презентації). Добирали вірші та загадки про незвичайну тваринку. На уроках української мови складади есе, вірші про їжачка. На уроках трудового навчання та образотворчого мистецтва робили поробки з різних матеріалів, малювали різними матеріалами.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Їжак звичайний

Звичайний їжак – незвичайний ссавець. Латинська назва в перекладі означає «колючий бар’єр».

Зовнішній вигляд

Звичайний їжак - тварина невеликих розмірів. Довжина його тіла складає 20-30 см, хвоста - близько 3 см,  маса тіла - 700-800 г. Вуха невеликі (3,5 см). Морда витягнута. Ніс у тварини гострий і постійно вологий. Має 36 зубів. Го-лова відносно велика, клиноподібна. На лапах по 5 пальців з гострими кігтя-ми. Задні кінцівки довші, ніж передні. Голки в звичайного їжака короткі (до 3 см). Забарвлення їжаків складається чергуванням буруватих і світлих тонів. На спині, боках і голові голки досягають у довжину 2 см. Всередині вони по-рожнисті, наповнені повітрям. Зростають голки з такою ж швидкістю, як і во-лосся. Між голками розташовується тонке, довге, дуже рідке волосся. Голова і черево покриті грубуватим і зазвичай темно забарвленим волоссям. У доро-слих їжаків зазвичай 5-6 тис. голок, у більш молодих особин близько 3 тисяч. На морді, ногах і животі у звичайних їжаків окрас варіює від жовтувато-біло-го до темно-коричневого кольору. Голки бурого кольору, з темними попереч-ними смугами.

Поширення

Ареал звичайного їжака включає в себе Західну і Центральну Європу, Британські острови, південь Скандинавії, північний-захід Європейської частини Росії, Західний Сибір, Казахстан. Також звичайний їжак інтродукований в Нову Зеландію.

Місця проживання

Звичайний їжак населяє найрізноманітніші місця проживання, уникаючи обширних боліт і суцільних хвойних масивів. Надає перевагу узліссям, пере-ліскам, невеликим галявинам, заплавам річок. Він цілком може жити поряд з людиною. В Європі звичайного їжака можна знайти у відкритих лісах, трав'я-нистих рівнинах, в чагарниках, піщаній місцевості і навіть в парках.

Спосіб життя

Звичайний їжак - це тварина, активна в нічний час доби. Не любить надо-вго йти зі свого будинку. День їжаки проводять у гнізді або інших укриттях. Гнізда будують у кущах, ямах, печерах, покинутих норах гризунів або в корі-нні дерев. Зазвичай гніздо займає в діаметрі 15-20 см, в ньому знаходиться підстилка із сухої трави або листя, моху. За допомогою довгих середніх па-льців на ногах їжаки доглядають за своїми колючками. Груди тварини вили-зують язиком. Самці агресивні один до одного, ревно охороняють свої діля-нки. У середньому, за рік міняється лише одна голка з трьох. Кожна голка зростає 12-18 місяців. У природі ці тварини живуть 3-5 років, в неволі мо-жуть доживати до 8-10 років.

Звичайні їжаки - досить швидкі тварини для своїх розмірів. Вони здатні бігати зі швидкістю до 3 м/с, добре вміють плавати і стрибати. При ходьбі і бігу їжаки ступають на землю всією ступнею. Як у багатьох нічних тварин, у їжака погано розвинений зір, зате вони мають гострий нюх і слух. У літній час частота пульсу складає 180 скорочень на 1 хв, у зимову сплячку частота знижується до 20-60 ударів на хвилину, при цьому їжаки здійснюють всього один вдих в хвилину. З настанням заморозків європейські їжаки щільно за-кривають вхід в нору і впадають у зимову сплячку. Зазвичай така сплячка триває з жовтня по квітень. Під час сплячки температура тіла їжака падає до 1,8 C. За літо йому необхідно запасти якомога більше жиру, адже якщо зви-чайний їжак впаде в сплячку без достатнього запасу жиру (менше 500 г), то взимку він ризикує померти від голоду. Після сплячки не виходить з гнізда до тих пір, поки температура повітря не підніметься до 15 C.

Харчування

Звичайний їжак - це всеїдна тварина. Основу її харчування складають до-рослі комахи, гусениці, слимаки, дощові черв’яки. У природних умовах на хребетних нападає рідко, найчастіше жертвами їжака стають заціпенілі реп-тилії і амфібії. З рослин може поїдати ягоди і фрукти. Іноді в неволі він може з’їсти гадюку. Мишей у природі їжаки добувають досить рідко і в невеликих кількостях. Серед комах, що поїдаються їжаком відзначалися деякі шкідливі (наприклад, травневі хрущі, волохаті жужелиці, гусениці-монашки, непарні шовкопряди). Зазвичай їжаки ласують яйцями або пташенятами будь-яких дрібних птахів, що гніздяться на землі.

Розмноження

Після зимової сплячки у їжаків починається шлюбна поведінка. Між сам-цями часто відбуваються бійки через самок. Самці кусають один одного за ноги, морду, штовхаються, використовують в бою свої голки. Під час бійки їжаки голосно сопуть і пирхають. Після битви переможець годинами кружляє біля самки. В якості притулку їжачиха або риє власну нору, або використовує кинуті нори гризунів. У норі знаходиться підстилка із сухої трави і листя.

Як правило, за рік самка приносить тільки один виводок. Вагітність три-ває 49 днів. Народжує зазвичай 3-8 (частіше всього 4) дитинчат. Дитинчата народжуються голими, сліпими, з яскраво-рожевою шкірою, маса їх тіла всього 12 г. Через кілька годин після народження у них з'являються білі й темні м’які голки. Повністю голковий покрив формується до 15 днів життя.

Користь і шкода для людей

Звичайний їжак корисний знищенням шкідливих комах. У той же час їжак знищує пташенят і яйця дрібних птахів, що гніздяться на землі.

Їжак може бути переносником таких захворювань, як сальмонельоз, лепто-спіроз, сказ. На них у великих кількостях водяться кліщі і блохи. У лісових угіддях їжаки збирають на себе кліщів, у тому числі енцефалітних, більше, ніж будь-які інші звірята, оскільки його колючий покрив, як щіткою, зчісує голодних кліщів з трави. Від кліщів, що забралися між голками, їжак не здатний позбутися.

Цікаві факти про їжаків

1. Приблизно 15 млн. років тому з’явилися їжаки на нашій планеті.

2. У звичайного їжачка приблизно десять тисяч голок. Раз на 3 роки відбу-вається оновлення голок. Голки у їжака ростуть досить довго, приблизно рік. До великої радості їжака, оновлення голок здійснюється поступово.

3. Тридцять шість зубів налічується у їжака. Також, як і у людей, до старості у їжака можуть випасти зуби.

4. Їжаки дуже страждають від укусів кліщів. Кліщі їм докучають частіше, ніж іншим тваринам. Коли їжачок біжить по траві, то немов гребінцем «вичісує» з трави всіх паразитів. Ці кліщі із задоволенням селяться на їжачка. Власні голки заважають їжакам позбавитися від кліщів. Однак їжаки знайшли мож-ливість позбавитися від кліщів: щоб протравити паразитів тютюном — їжаки наколюють на свої голки недокурки.

5. У епідеміології є поняття «їжагодина». Вона визначає ту кількість кліщів, яку було зібрано їжачком за годину бігу по лісі. Вчені за допомогою обліку «їжагодин» легше виявляють природні вогнища поширення кліщового енце-фаліту.

6. Всього 128 днів триває зимова сплячка їжаків. Коли їжак спить — його те-мпература тіла падає до 2 градусів тепла. А в нормальних умовах температу-ра тіла їжака становить 34 градуси. У сплячих їжаків дихання істотно загаль-мовано: не більше 8 вдихів-видихів за хвилину. У звичайних умовах їжаки роблять 40-50 вдихів-видихів за хвилину. Прокинувшийся їжак неймовірно голодний. Протягом декількох днів після зимової сплячки їжак зайнятий виключно пошуками їжі.

7. Більшість їжаків мають хвости. Хвостик їжака непомітний, оскільки хова-ється під голками. До того ж, він короткий — тільки 3 см.

8. За своєю природою їжаки підсліпуваті, хоча і здатні розрізняти кольори. Однак у їжаків тонкий нюх і неймовірно гострий слух.

9. Від своїх побратимів вухаті їжаки відрізняються тим, що дуже не люблять у разі виникнення небезпеки згортатися в клубочок. Даний вид їжаків відмін-но бігає і щоб наземним хижакам наздогнати цього звірка — доведеться до-класти чималих зусиль. Але якщо вухатий їжачок все-таки спійманий воро-гом, то їжак підстрибує і має намір вколоти свого ворога в найчутливіші мі-сця.

10. Їжаки мають імунітет до отрути гадюк. За своєю природою їжаки спеці-ально на цих змій не ведуть полювання. Але при певній можливості їжак з великим задоволенням з’їсть гадюку.

11. Найсильніші отрути: миш’як, синильна кислота, сулема, ціаністий калій і інші, практично ніяк не впливають на їжаків.

12. На мишей їжаки не полюють. Це є вигадкою. Можливо, що їжаки були б не проти покуштувати мишей, однак просто не здатні їх наздогнати.

13. Часто в дитячих книжках малюють їжака, який несе на спині яблуко. Але їжаки не наколюють на свої голки ні гриби, ні яблука, ні будь-які інші великі предмети — просто вони фізично не можуть їх нанизати.

14. Їжаки відмінно приручаються. Вони добре ладнають з домашніми кіш-ками і собаками. Дома тримати їжаків мало радості — це пояснюється їхнім гучним тупотом.

15. Мережа ресторанів швидкого харчування стала причиною загибелі безлічі їжаків. Тваринки з великою радістю вилизують з стаканчиків залишки моро зива McFlurry. У цих склянок дуже широка горловина — їжакам легко в неї засовувати голову, однак вона дуже вузька, щоб вони змогли назад висунути голову. Тисячі нещасних їжаків не змогли вилізти з стаканчиків і просто по-мерли від голоду. У 2006 році пройшли численні протести захисників дикої природи. З тих пір їжаки виявилися в безпеці через те, що був зменшений діаметр горловини стаканчиків для згаданого морозива.

Вірші про їжачка

Їжачок-їжачок, сто колючих голочок,

Дуже гарна спинка, спинка, як корзинка.

Тупу-тупу-тупоточки, їжачок несе грибочки,

Наколов на голки грушу для Миколки,

І несе на спині яблучко для Зіни.

Ти його не лови І у ліс відпусти.

Жде у лісі тихо мама їжачиха. Там у листячку сплять

П’ять маленьких їжачат. Ой, журився їжачок

Що багато колючок в нього на свитині.

Не було б тих колючок - він катав би діточок

День і ніч на спині!

Їжак (М. Пригара) 
Ми ходили по долині 
Між ромашок-зірочок, 
Ми принесли у хустині 
Сто сердитих колючок. 
Сто сердитих колючок — 
Це такий наш їжачок. 
Частували молоком, 
Він згортається клубком. 
Принесли йому жуків — 
І дивитись не схотів. 
Показать його просили — 
Що це в нього: хвіст чи ніс? 
Він наїжився щосили 
І під кошика заліз. 
Ну, не хочеш — і не треба! 
І не глянемо на тебе. 
Він до вечора сидів, 
Показатись не хотів. 
Із газети впав листок 
Біля стільчика в куток. 
Тільки раптом — скік-поскік! 
Цей листок кудись утік. 
Впала мамина хустина, 
Біля кошика лягла. 
І хустина, мов пір'їна, 
По підлозі попливла. 
Ой, лови! Ой, лови! 
Ходять речі, як живі. 
Упіймали ми хустину. 
— Ти не будь така швидка! 
Розгорнули ми хустину 
І уздріли — їжака! 
От їжак-їжачок, 
Сто сердитих колючок! 

Загадки про їжачка

В лісі він без сумки ходить Дивина! Живий клубок

Яблука й гриби знаходить. Покотився в наш садок.

Спина – голки. Має сотню голочок.

Очі – намистинки. Хто це, друзі? (Їжачок).

Хто це там біля ялинки? (Їжак)

Вдень я сплю, а прийде ніч, Гостроносий і малий,

Отоді вже – інша річ! Сірий, тихий і незлий.

Я виходжу полювати – Вдень ховається.

Стережись, мишва хвостата! Вночі йде шукать собі харчі.

Не злічу вже, скільки штук Весь із тонких голочок.

Як він зветься?… (Їжачок)

В лісі є кравець чудовий, За життя я з’їв гадюк.

Шиє звірам він обнови. Я колючий, мов будяк,

Для ведмедя — кожушки, А зовуть мене … (Їжак)

Для лисички — чобітки,

Для куничок — рукавички,

І для білочки спіднички,

Зайцю — валянки на лапки і для вовка теплу шапку,

Ще й собі пошив піджак… Хто кравець такий? (Їжак)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
590 грн