Проект на тему "Зелена аптека"

Опис документу:
Мета: створити умови для осмислення нової та вже відомої інформації про рослини; ознайомити дітей із різноманітними рослинами України; розвивати в учнів інтерес до самостійного читання літератури про рослини та їхні властивості; виховувати любов до живої природи; формувати дбайливе ставлення до рослинного світу. Обладнання: книжечки, виготовлені дітьми, плакати з лікарськими, отруйними рослинами та з рослинами, занесеними до Червоної книги України, кросворди, малюнки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Проект Зелена аптека

Мета: створити умови для осмислення нової та вже відомої інформації про рослини; ознайомити дітей із різноманітними рослинами України; розвивати в учнів інтерес до самостійного читання літератури про рослини та їхні властивості; виховувати любов до живої природи; формувати дбайливе ставлення до рослинного світу.

Обладнання: книжечки, виготовлені дітьми, плакати з лікарськими, отруйними рослинами та з рослинами, занесеними до Червоної книги України, кросворди, малюнки.

Завдання проекту: сприяти використанню учнями різних джерел інформації для досягнення поставленої мети; вчити оформлювати результати своєї діяльності; формувати вміння аналізувати отриману інформацію; розвивати вміння працювати індивідуально та в парі.

За характером діяльності: пошуковий.

За змістовим аспектом: природничо-науковий.

За характером контактів: серед учнів класу.

За тривалістю: проект середньої тривалості.

Девіз:

Здоров’я дитини – багатство родини!

Здоров’я родини – багатство країни!

Хід свята

Учень: Ми вам раді, гості добрі,

І вітаємо щиро вас,

І запрошуємо ласкаво

На презентацію проектуЗелена аптека

В 2 і 4 клас.

Учитель: Всі ми живемо серед чарівного довкілля. Природа землі незвичайна і неповторна. Кожен її куточок гарний по-своєму. Духмяний аромат трав дають нам галявини – ці чудові комори лікарських трав. З давніх часів для лікування різних захворювань люди використовували лікарські рослини. І сьогодні на презентації проекту «Зелена аптека» ми ознайомимося із цілющими  і шкідливими рослинами, дізнаємось про рослини, занесені до Червоної книги України.

Учень: Подивися уважно і запам’ятай:

Це довкілля чарівне, дитино.

Це Земля наша рідна, чудовий наш край,

Мила серцю – твоя Україна!

Подивися, яка Україна твоя,

Вся зелена, квітуча, музична.

І летять в саме серце пісні солов’я:

Ця краса і мелодія – вічна! 

Учень: Цей світ, як казка, як безмежне диво!

Захоплює, дивує, кличе ввись.

Життя чарівне, я така щаслива,

І ти до цього світу придивись.

Учень: В душі одразу сонечко засяє

І забринить проміння доброти,

Бо світ нас всіх, як мати, пригортає,

Лиш серденько відкрий до світла ти!

Учень: На що не глянь: на дерево чи квіти,

На пташку, що в ясній височині

Співати хочеться, і мріяти, і жити:

Все дороге і все близьке мені!

Учитель: Людина ще із самого початку свого існування шукала захисту у природи, намагалася зміцнити своє здоров′я, щоб вижити у складних, несприятливих умовах. Вона змушена була надавати собі лікарську допомогу при різних травмах та захворюваннях, і, цілком природно, засоби для цього шукала у навколишній природі і насамперед – у світі рослин. Так людина пізнавала цілющі властивості рослин та їх дію на організм. Наша земля надзвичайно багата рослинним світом. Кожна рослина, що зростає на цій землі, має чудодійні властивості. Отож, дослідник лікарських рослин Плитчук Віктор ознайомить вас із ними.

Не дивуйтеся нітрішки,

Що в берізок молодих

Ціле літо чисті ніжки

Білі-білі, наче сніг.

Це тому, що в хороводі,

Коли ми спимо усі,

По траві берізки ходять,

Миють ноги у росі.

Лікувальні властивості берези багатогранні. Використовуються для лікування абсолютно всі складові берези: листя, бруньки, кора, березовий сік і, звичайно, суцвіття. Березові бруньки використовують люди, які страждають захворюваннями серцево-судинної системи, також знімають набряки. Березові листочки - просто прекрасний препарат, який використовується при ревматизмі, радикуліті та холециститі. Відвар листя берези надзвичайно позитивно впливає на стан волосся, їх структуру і сприяє запобіганню появи лупи. Березовий сік застосовують при бронхітах, бронхоектазах, туберкульозі як загальнозміцнюючий засіб. Березовий сік – для пиття.

Але до всього треба підходити по розумному, а не так:

Хтось гілку тоненьку берізці одсік. 

Упала вона у траву і лежить.

І капає, капає, капає сік,

І кожна краплиночка просить:

-    Жить!..

А ця рослина до стежок і доріг тулиться, тому й зветься подорожником. Як прикласти його до рани, то кров зупиниться і рана швидше загоїться. 
Шипшина – полівітамінна рослина, має заспокійливу, антимікробну, в’язку, протизапальну, кровоспинну, сечогінну і регулюючу роботу шлунково-кишкового тракту. Застосовується при лікуванні неврозів, астенії, недокрів’ї, гіпертонічній хворобі та атеросклерозі. Вона підвищує опірність організму до інфекційних і простудних захворювань, полегшує їх перебіг, прискорює загоєння ран і переломів. 

Барвінок завжди чепуриться серед завмираючої природи у своєму зеленому вбранні. Застосовують його при лікуванні гіпертонічної хвороби, для пониження кров’яного тиску; як кровоспинний засіб при носових кровотечах; протизапальний при запаленнях слизової оболонки рота і горла. 

А це кульбаба. Рослина має жовчогінну, жарознижуючу, проносну, відхаркувальну, заспокійливу, спазмолітичну і легку снодійну дію. Водний настій коренів і листя кульбаби покращує травлення, апетит, загальний обмін речовин.

Коли б то не весна, 

Не знали б ми про те, 

Що мати-й-мачуха на світі є.

Верхня частина листочка – м’якенька, лагідна, наче рука мами, а нижня – холодна, як рука мачухи. Мати-й-мачуха - одна з найпопулярніших лікарських трав нашої країни. Корисні властивості цієї маленької квітки просто вражають своєю різноманітністю. Ця рослина може допомогти при застуді, при захворюваннях нирок і печінки, відвар з листя зробить шкіру чистою і красивою, а волосся – блискучим і міцним.

Проте, як правильно збирати лікарські рослини, ви прочитаєте у пам’ятці, яку я вам приготував.

Пам 'ятка збирачеві лікарських рослин

 1. Забороняється збирання рідкісних та зникаючих рослин, внесених до Червоної книги України.

 2. Квітки збирати перед повним їх цвітінням, а не після того, як вони відцвітуть, і ні в якому разі не при утворенні плодів.

 3. Листя дерев збирають тільки тоді, коли воно повністю розвинуте. Не можна рвати їх з гілками, пошкоджувати кору дерев.

 4. Стебла відрізають завдовжки до 20 см від верхівки стебла до кореня, ні в якому разі їх не можна зривати.

 5. При збиранні ягід не слід пошкоджувати ягідник.

 6. Не знаючи точно зовнішній вигляд рослини, не можна приступати до його заготівлі, адже серед рослин є й отруйні.

 7. НЕ МОЖНА ВИРИВАТИ РОСЛИНИ З КОРІННЯМ!

А зараз прошу переглянути відео про лікарські рослини, як доповнення до моєї розповіді.

Учитель: Розвідник Богдана розповість вам про отруйні рослини.

Білена (скажена трава) – дворічна трав'яниста опушена рослина. Стебло прямостояче, розгалужене, 20—60 см заввишки. Вона росте на пустирях, у ярах. Плід нагадує коробочку з кришечкою. Уся рослина смертельно отруйна.

Олеандр. Смертельно отруйною є вся рослина! Не торкатися руками! Якщо прожувати і проковтнути один її листок, то доза отрути буде майже смертельною для дорослої людини!

Цикута або отруйний віх нагадує квітучу петрушку, але набагато більшу. Смертельно отруйна!

Чемериця Лобеля, чемериця чорна – смертельно отруйні!

Борщівник – висока, до 2-х метрів, рослина. На стеблах та листях борщівника є маленькі щетинки, дотик до яких викликає сильний опік. Сопілочку із стебла робити небезпечно!

Наперстянка – отруйні квітки та листя.

Аконіт (борець) – вся рослина – від кореня до пилка – надзвичайно отруйна, небезпечний навіть запах. Греки та китайці виготовляли з аконіту отруту для стріл. У Непалі ним отруювали наживку для великих хижаків та питну воду при нападі ворога.

Лютик (куряча сліпота) – росте на вологих лугах та в лісах. Всі частини рослини дуже отруйні!

Омела (форадендрон)– вічнозелений чагарник-паразит, прикріплений до гілок дерева-хазяїна. Має форму кулі.

При отруєнні беладонною стан збудження нервової системи швидко змінюється її пригніченням; бувають випадки смерті. Характерна риса отруєння — розширення зіниць.

Рицина, олійна рослина; походить з Африки, в Україні вирощується з 1920-х p. В ядрі насіння є до 55% олії. Рицинову олію використовують у медицині, авіації, хімічній, текстильній, поліграфічній, електротехнічній, парфюмерній та ін. видах промисловості.

Учитель: Науковці Мельничук Владислав і Савчук Юрій приготували повідомлення про рослини, занесені до Червоної книги України.

В Червону книгу ми занесли

Світ неповторний та чудесний,

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти – 

Конвалія й фіалки ніжні

І вісник березня – підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон-трава росою плаче, 

Троянда степу, квітка мрії

Жар-цвітом землю не зігріє?

Ми всі господарі природи,

Тож збережемо її вроду.

Сон великий — багаторічна трав'яниста рослина заввишки 10-40 см, з густим жовтуватим опушенням, з коротким кореневищем. Не зривайте даремно оберемки цих квітів, краще помилуйтеся ними в природі!
Підсні́жник звичайний – багаторічна цибулинна рослина. Зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних лісостепових районах. Підсніжник звичайний – квітка надії – перебуває під загрозою і потребує охорони. Треба берегти його всюди, щоб навесні в наших лісах завжди розкривалися квіти надії.

Зацвіла лілея, сонячна така!

Тішуся я нею, тішиться ріка. 

Біло-білосніжно світиться вона.

Довга її ніжка досягає дна.

Стільки білій квітці променів дано,

Що від неї світиться все піщане дно.

Латаття біле (водяна лілія) –  багаторічна водяна трав'яниста кореневищна рослина. Росте в стоячих водоймах та водоймах з повільною течією. При пересиханні водойм плаваючі листя з довгими гнучкими черешками відмирають. Але через деякий час на кореневище з'являються маленькі листя на міцних прямостоящих черешках.

Конвалія — трав'яниста багаторічна рослина. Її кореневище повзуче, близько верхівки присутні кілька блідих невеликих листків, які наполовину сховані в землі. Надземні листя великі широкі, зазвичай їх два, проте іноді зустрічаються і три. Квіти розташовуються на одному стеблі у кількості від 6 до 20 штук, переважно вони звернені в одну сторону.Травневий ліс дарує неперевершені пахощі конвалії. Для того, щоб із насінини виросла нова рослина, потрібно 7 – 8 років. Тому її треба охороняти. 

Ці конвалії у гаї

На галявині цвітуть.

І ніде, ніде немає

Кращих квіточок мабуть.

Едельвейс Гуцули називають цю квітку – шовкова косиця. У Франції едельвейс називають «зіркою полонин», в Італії — «квіткою скель». Зростає не тільки в Карпатах; росте в горах Західної Європи (зокрема в Альпах), на Балканах.
Загадковий…
Де його зустріти?

Оминає луки, поле, ліс.

Яскравіють доли пишним квітом —

В скелях гордий едельвейс проріс.

Звідти бачить голубі простори,

Чує неба чарівні пісні.

Закохався у Карпатські гори,

В ранки їхні світлі, осяйні.

Загадковий…

Де його зустріти?

Він піднявся до святих небес…

Хай для всіх є в долах різні квіти,

Для відважних — в горах едельвейс.

Нарцис – багаторічна травяниста рослина заввишки 20-40 сантиметрів. Пелюстки жовтувато-білі. Розмножується насінням і цибулинами. Цвіте у травні-червні, плодоносить у червні.

Жовтяві чи білі - всі сяють

Чарують очі людські

Промінчики сонця вплітають

У коси тендітні свої.

Мріють, виблискують, грають

Із сонечком пісню свою

Ніжно й привітно вітають

Собою чарівну весну!

Вашій увазі представляємо відео про рослини Червоної книги України в Національному природному парку Гуцульщина, який розташований в межах Косівського району.

Учитель: А зараз пошуковці Плитчук Яна та Дідушко Богдан зачитають вам загадки, а ви будете відгадувати.

Загадки 

 1. Стоять у лузі сестрички: 

Золотенькі очка, біленькі вії. (Ромашки)

 1. Стоять красуні на воді, 

Вінки в них білі й золоті. (Лілії)

3.    Виростає шкода

На кінці города,

Хто до неї доторкнеться,

Як ужалений

Сахнеться. (Кропива)

 1. Цвіте синьо, лист зелений. Квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив — Його не займає. (Барвінок)

 1. Червона, солодка, пахуча, росте низенько,

до землі близенько. (Суниця)

 1. Я перший розцвітаю серед гаю

І білий, наче сніг, я колір маю.

Хто я? Відгадайте!

Ви мене не

ображайте.                                                                                 

Не зривайте, не топчіть,

Хочу довго-довго жить. 

Тож хто я? (Підсніжник)

 1. Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло.

Згодом стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)

 1. Цвіте травневою порою,

Її знайдеш в затінку лісовому, 

На стебельці, як намистинки в ряд, 

Квіти духмяні висять. Хто я? (Конвалія).

 1. Ці квітки такі, мов те небо голубе, 

Тоненькі, тендітні, ласкаві вони. 

Послухай, як срібно дзвенить голосок:

Не треба, не треба зривати квіток. (Пролісок)

 1. На стеблинці волохатій 

Шість пелюсток лікувальних. 

Гарна квітка — навіть в сні. Хто я? (Сон-трава)

Активні учасники нагороджуються грамотою.

Учитель: Запитайко Савчук Назар підготував для вас кросворди.

Творець: Розгадайте їх, будь ласка.

Учень Всі ми, друзі, природи діти;

Скільки сонця, краси, тепла!

Мало тільки природі радіти – 

Захищайте її від зла!

Учень: Все на землі, все треба берегти:

І дерево, і птаха, і оту тварину. 

Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо, врешті, ти – лише її частина.

Учитель: На білому світі, на чорній землі

Є мова у квітів, є мова в зорі,

Є мова у бджілки, є мова у клена,

В бузкової гілки, в любистку зеленого.

І я вас прошу: Любі діти, будь ласка,

Навчіться бачити природи казку,

Навчіться слухати мову природи,

Не знищуйте землі ви вроду.

Радійте природі. Любіть природу!

Хай квітне країна від роду до роду!

10

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»